اجاره مسکن

اجاره مسکن

اجاره مسکن اتریش و آلمان با داشتن فرهنگ بسیار غنی دو تا از بهترین کشورهای دنیا جهت زندگی میباشند .

  • طبق آمار و بررسی های بین المللی کشور اتریش رتبه ۲۱ جهان از نظر هزینه های مناسب برای زندگی را دارد ، بنابراین قیمت  اجاره مسکن در اتریش و آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی مناسب تر میباشد .کشور اتریش و آلمان جزء محکم ترین قطب های اقتصادی اروپایی مرکزی میباشند به طوری که نرخ بیکاری و تورم در این کشورها بسیار پایین است به همین دلیل مردم در این دو کشور به خوبی از پس هزینه های زندگیشان بر می آیند .شرایط اجاره مسکن در اتریش و آلمان چگونه است؟راه های اجاره مسکن در اتریش و آلمان چگونه است؟

 

اجاره مسکن در اتریش و آلمان :

هر ساله افراد زیادی برای تحصیل و کار به کشورهای اروپایی سفر میکنند دو کشور آلمان و اتریش کشورهایی هستند که مهاجر پذیرند و خیلی ها برایتحصیل و کار این دو کشور صنعتی را انتخاب کنند مادر این مقاله می خواهیم  برای متقاضیانی که قصد مهاجرت به خارج از کشور خصوصا اتریش و آلمان را دارند صحبت کنیم هزینه اجاره مسکن در آلمان و اتریش  را مورد ارزیابی قرار دهیم  .

شخص میتواند برایاجاره مسکن در اتریش  به بنگاه های تهیه مسکن یا به دلالان و واسطه هایی که مسکن تهیه میکنند مراجعه نمایند .

توصیه در خصوص اجاره مسکن در اتریش

اما توصیه ای که ما در اینجا داریم این است که برایاجاره مسکن در اتریش خود شخص خانه را از نزدیک ببیند و موقع اجاره مسکن شخصآدر اتریش حضور داشته باشد ، میتواند خانه ای بهتر و ارزان تر اجاره نماید  و همچنین چون شرایط و شکل و معماری مسکن در اتریش با ایران متفاوت است اگر خود شخص خانه مورد نظرش را از نزدیک ببیند با فضای داخلی خانه ، با محلی که خانه در آن قرار گرفته است ، هزینه های شارژ ، شرایط قرارداد و… آشنا میشود و بعدا برای او مشکلی پیش نمی آید .

اما اگر شخصی که میخواهد خانه را اجاره کند موقع اجاره کردن خانه در اتریش حضور نداشته باشد و بعد از قرار داد و اجاره کردن آن پشیمان شود حق کمیسیونی را که پرداخت کرده است را پس نمیدهند و برای اجاره منزل جدید مجدد باید حق کمیسیون بپردازد .که این حق کمیسیون معادل اجاره بهای یک ماه آن خانه میباشد . در موقع اجاره مسکن در وین به یک سری نکات توجه داشته باشید :

  • حتما قراردادی را امضاء نمایید که اطلاع کامل در مورد آن داشته باشید ( چون قرارداد به زبان آلمانی است ممکن است که دچار مشکل و اشتباه شوید)
  • اگر مسکن مورد نظر را از همان دلالان یا واسطه ها اجاره کرده اید حواس خود را جمع کنید که فرد شخص خوش نامی باشد .
  • هنگام پرداخت ودیعه حتما یک رسید هم از آن فرد بگیرید که قرار داد ، نام شخص گیرنده وجه ، آدرس دقیق منزل مبلغ ودیعه و اجاره بها در آن ذکر شده باشد .

و این نکته را به یاد داشته باشید بدون داشتن اقامت اتریش شخص نمیتواند در وین خانه ای اجاره کند ، مگر با کلی سختی و پرداخت حق دلال به دلالان یا پرداخت پیش پیش اجاره بها .

البته نا گفته نماند ویزایی که برای تحصیل دانشجویان صادر میشود از بدو ورود حکم همان ویزای اقامتی را دارد و  دانشجویان میتوانند از همان اول خانه اجاره کنند یا به خوابگاه های دانشجویی بروند اجاره مسکن در اتریش برای متاهلین و کسانی که فرزند دارند مشکل تر است چون معمولا در اتریش صاحب خانه ها به افرادی که فرزند دارند سخت تر خانه اجاره میدهند . یک راه حل خوب برای اجاره مسکن در اتریش اجاره خانه از شرکتهای خصوصی میباشد و خانه هایی را که توسط این شرکت ها پیدا میکنند مرتب تر و نوساز تر میباشند و هزینه انرژی را با اجاره بها حساب میکنند ولی پولی را که بابت ودیعه میگیرند کمی بیشتر است .

همچنین برای اجاره مسکن در آلمان  و اتریش میتوانید خانه مورد نظرتان را از طریق آگهی هایی که صاحب خانه ها در روزنامه ها درج کرده اند را بیابید و خانه مورد نظرتان را اجاره نمایید . در آلمان برای فروش و اجاره منازل صاحب خانه ها خانه خود را از طریق روزنامه ها برای فروش و اجاره معرفی میکنند و همچنین مستاجرین و خریداران هم نیاز خود را به اجاره و یاخرید خانه در همان روزنامه اعلام میکنند .

اجاره مسکن در آلمان

اجاره مسکن در آلمان براساس متراژ خانه میباشد که به متر مربع ؛ آن را اندازه میگیرند و برعکس ایران برای اندازه زیر بنای خانه ها راه رو ها و راه پله ها هم به حساب می آیند و با توجه به همین متراژ و زیر بنا را تعیین میکنند . در آلمان میتوان منازل رابه صورت هفتگی یا ماهیانه اجاره کرد مخصوصا در ایام تعطیلات برای مسافرین که هزینه های آنها ممکن است از هتل ارزان تر باشد و تمام امکانات را هم دارند و به صورت خود سرویس هم میباشند . برای اجاره مسکن در آلمان صاحبخانه نمیتواند سر خود مبلغی را مشخص نماید بلکه اجاره مسکن در آلمان براساس نرخی است که هرساله دولت آلمان آن را تصویب مینماید .

اجاره مسکن در آلمان بیشترین سهم هزینه زندگی در آلمان را تشکیل میدهد در آلمان باید خانه ای مطابق با درآمد ماهانه خود اجاره کرد. خوابگاه های دانشجویی ارزان ترین مکان ها برای زندگی دانشجویی میباشد علاوه بر ارزان بودن دارای امکانات خوبی برای زندگی است . ارزانترین اجاره مسکن در آلمان ۲۵۰ یورو است با توجه به امکانات خانه قیمت ها رو به افزایش هستند .

در آلمان آگهی های اجاره که در روزنامه ها چاپ میشوند مبلغ اجاره را ذکر میکنند البته این مبلغ اجاره سرد به حساب می آید و هزینه های شارژ مانند ( پول آب ، نظافت راه رو ها ، جمع آوری زباله ها را ) شامل نمیشود . و این مبلغ را بعدا به آن اضافه میکنند که جمع کل اجاره و این هزینه های شارژ و هزینه های جانبی را اجاره گرم میگویند . که این اجاره باید ماهیانه به حساب صاحب خانه واریز گردد .

برای اجاره مسکن در آلمان اکثر صاحب خانه ها از مستاجرین میخواهند که مبلغی را بابت وثیقه بگذارند که این مبلغ معادل اجاره سه ماه آن خانه میباشد و هنگامی که مستاجر مدت اجاره اش تمام شود و خانه را تخلیه نماید صاحب خانه مبلغی را که به عنوان وثیقه که از مستاجر دریافت نموده است پس میدهد .

در هنگام اسباب کشی به منزل جدید صورت جلسه ای را به مستاجر تحویل میدهند که امضا نماید طبق این صورت جلسه تمامی لوازم موجود در خانه را ثبت میکند که هنگام تخلیه منزل صاحب خانه و مستاجر بدانند چه وسایلی در منزل بماند .

هنگام اجاره کردن منزل باید یک سری مقررات را رعایت کنید مثلا از ساعت ۱۰ شب تا ۷ صبح و روزهای یکشنبه که روز تعطیل آنها میباشد و اکثرا در حال استراحت هستند باید مراقب رفت و آمدهایمان باشیم و ایجاد مزاحمت ننماییم . و همچنین در آلمان زباله ها را تفکیک میکنند  و زباله هایی مثل شیشه ، قوطی کنسرو ، و….. را باید به جاهای مخصوص به خود برد و آنها را قاطی زباله های دیگر نکنیم . در کل باید به تمامی مقررات خانه ای که اجاره کرده ایم واقف باشیم .

یک  نکته جالب  که وجود دارد خانه های قدیمی آلمان به خاطر سبک رمانتیک قدیمیشان چه برای اجاره چه خرید قیمتشان بالاتر است و همچنین طرفداران بیشتری دارد.

 

ایرادی که اجاره مسکن در آلمان دارد این است که شخصی که خانه را در آلمان اجارهمیکند علاوه بر اینکه لامپهای خانه را باید خود تهیه کند ، حتی باید کابینت و سینک ظرفشویی را خود مستاجر جدید خریداری کند . هنگامی که وارد آلمان میشوید باید هزینه اضافی را برای خرید این وسایل کنار بگذارید ولی ممکن است که خود صاحب خانه این وسایل اشپزخانه را براشما خریداری کرده باشد اما هزینه جدا از اجاره بها بابت این وسایل هم از شما دریافت خواهد کرد .

و در پایان به این نکته اشاره میکنیم در آلمان ۶۰% مردم در خانه های اجاره ای زندکی میکنند .

نتیجه گیری : در نتیجه دانشجویانی که به کشورهای آلمان و اتریش سفر میکنند میتوان علاوه بر اجاره مسکن  ازخوابگاه های دانشجویی –پانسیونها و یا اتاق های کمکیاستفاده نمایند .

چنانچه دانشجویان حاضر باشند هم اتاقی داشته باشند پانسیون ارزانتر از خوابگاه است برای دانشجویان شما میتوانید پانسیون ها را تهیه کنید از طریق دانشگاه ها و موسسات و از طریق آنها هم میتوانید صاحبخانه ها را پیدا کنید و با آنها صحبت کنید و از شرایط پانسیون ها مطلع شوید .

علاوه بر پانسیون ها اجاره اتاق هم یکی از راههای مناسب و کم هزینه برای زندگی دانشجویان در کشورهای اتریش و آلمان می باشد . مثلا میتوانند اتاق های جداگانه ای همراه با سرویس بهداشتی مشترک اجاره کنند .

خوابگاه های دانشجویی هم مورد خیلی خوبی برای دانشجویان میباشد به دلایل هزینه پایین و شرایط و امکانات مناسب.

درکل دانشگاه ها  در اتریش و آلمان دو نوع خوابگاه برای دانشجویان دارند . نوع اول همین خوابگاه های دانشجویی که همه ی دانشگاه ها دارند و دوم هم خانه هایی که خود دانشگاه به دانشجویان با شرایط خاص میدهند .

خوابگاه های دسته اول برای دانشجویانی میباشد که در مقطع لیسانس و فوق لیسانس هستند و دسته دوم که همان خانه های دانشگاه هستند برای دانشجویان مقطع دکترا به ویژه دانشجویان متاهل میباشد .

در تمام شهرهای اتریش و آلمان خوابگاه های بسیاری .وجود دارد که امکانات خوبی با قیمت مناسب را در اختیار دانشجو ها قرار میدهد هزینه این خوابگاه ها معمولا بین ۱۷۰-۳۲۰ یورو در ماه است .

خوابگاه ها و پانسیون های  دانشجویی از لحاظ امنیت و هزینه بهترین مکان برای دانشجویان میباشد .

در صورت داشتن سوالات بیشتر در ذهن خود و همچنین نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد امور حقوقی بین المللی و مهاجرتی میتوانید با موسسه مشاوره ای MIE تماس حاصل بفرمایید . و از امکان مشاوره رایگان با مشاورین مجرب موسسه MIE بهره مند گردید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *