اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش

اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش

اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش چه  ویژگی هایی دارد؟راه های اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش به چه صورت است؟آیا شرایط  اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش را می دانید؟چه مدارکی جهت انجام اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش لازم است؟ایا با ازدواج با شهروند اتریشی می توان پاسپورت گرفت؟هزینه ی اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش چقدر است؟شرایط و اثار بعد از ازدواج چیست؟ وضعیت اشخاص دو همسری به چه صورت میباشد؟ وضعیت فرزندان حاصل از ازدواج اول در صورت ازدواج مجدد یکی از زوجین چگونه خواهد بود؟ چه مدرکی جهت انجام ثبت طلاق لازم است؟ نهادهای مربوطه به احوال شخصیه افراد کجا می باشد؟شما می توانید پاسخ این سوالات را با همراه بودن ادامه مقاله  اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور اتریش کسب نماییدو همچنین می توانید با مشاوران مجرب موسسه مشاوره ای MIE در تماس باشید.

یکی از راههای اخذ اقامت اتریش، ازدواج با یک شخص اتریشی است. بسیاری از متقاضیان اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج سوالات مهمی در رابطه با قوانین اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج دارند و علاقمند به اخذ مشاوره حقوقی در این زمینه هستند. لذا به دلیل کثرت درخواست متقاضیان در این مقاله به طور مفصل در زمینه اخذ اقامت اتریش از طریق ازدواج بحث می شود.

از راه های دیگر مهاجرت و اخذ تابعیت در حقوق بین الملل خصوصی که به آن در مواد قانون مدنی هم اشاره شده است تابعیت از طریق ازدواج میباشد چرا که با این امر شرایط طرفین تغییر کرده و وضعیت حقوقی و آثار حقوقی تازه ای برای طرفین ایجاد میشود بطور مثال در ماده ۹۷۶ ق.م بیان شده اگر یک زن خارجی با یک مرد ایرانی ازدواج کند، ایرانی محسوب میشود یعنی تابعیت مرد ایرانی بر زن خارجی تحمیل میشود اما در اکثر کشورهای اروپایی از جمله کشور اتریش اگر ازدواج یک تبعه خارجی با مرد یا زن اتریشی باشد تابعیت اتریش را بدست میاورد، یعنی تفاوتی بین مرد و زن در جهت تحصیل تابعیت اتریش نیست. بنابراین اخذ تابعیت اتریش از طریق ازدواج یک پروسه حقوقی مفصل و پیچیده است که ما قصد داریم در این مقاله آن را شرح بدهیم و پاسخ اکثر سوالات شما داده شود.
در ابتدا مستحضر باشید که از طریق ازدواج با یک شهروند اتریشی شما نمی‌توانید سریعا صاحب پاسپورت کشور اتریش شوید پس از ازدواج رسمی با شهروند اتریشی و ازدواج رسمی شما می‌توانید به عنوان همسردرخواست اجازه اقامت بدهید. پس از شش سال زندگی مشترک که از این شش سال، پنج سال آن نیز بایستی به طور مداوم در اتریش ساکن بوده باشید، می‌توانید در صورت داشتن سایر شرایط ( تسلط به زبان آلمانی، قبول شدن در امتحان ویژه شهروندی، عدم سوء پیشینه کیفری، درآمد مکفی، محل سکونت مناسب و…..) تقاضای حق شهروندی بکنید.

سيستم ثبت احوال در اتريش

سيستم ثبت احوال در اتريش بر اساس وقايع (تولد، ازدواج و وفات) است. و با توجه به موضوع ثبت هاي مربوطه افراد غیر اتریشی که در اتریش زندگی میکنند و هنگامي که مدارک براي ثبت در ثبت احوال ارائه میکنند مي بايست به آلمانی ترجمه شوند ويک نسخه از زبان ملي خودشان بايد بنا به در خواست،درخواست کننده صادر شود.و انجام امور مربوط به ثبت احوال شامل ثبت تولد، ازدواج و وفات و تغيير نام میباشدو تمامي دفاتر ثبتي کاملا به فن آوري کامپيوتري مجهز هستند.

وظايف اصلي دفاتر ثبت:

۱_ پذيرش فرمهاي مراسم ازدواج و انجام مراسم ازدواج
2_ثبت وقايع ثبت احوال و نگهداري ثبت هاي ازدواج ، ولادت و وفات
3_ثبت به رسميت شناختن پدر
4- تصميم گيري براي اسامي رسمي
5_صدور گواهي هاي ثبت احوال و صدور کپي برابر اصل از گواهي ها
6-گزارش اطاعات مربوط به وقايع ثبت احوال و تغييرات آن براي سازمانهاي مختلف مثأل: مرکز آمار
6-به روز رساني ثبت مرکزي براي اقامت
7-ثبت نوزاد براي اقامت ممکن است همراه با ثبت تولد در دفتر ثبت انجام گيرد
ازدواج
در حال حاضر در کشور اتريش قانوني براي ازدواج همجنس گرايان وضع نشده است اما زندگي مشترک بدون ازدواج به رسميت شناخته و بر اساس تصميم گیری دادگاه اروپا، همجنس گرايان از حقوق يکسان با کساني که غير همجنس هستند و بدون ازدواج با هم زندگي مشترک دارند يکسان است.
درخواست فردي/ موانع ازدواج
درخواست سن ازدواج براي زن و مرد ۱۸ سال است. اگر به سن مورد نظر نرسيده باشند، نياز اجازه قيم، يا شخصي که از او مراقبت مي کند دارد. با اينکه تصميم دادگاه جانشين رضايت والدين و قيم شود. دادگاه ممکن است فردي که 18 سال سن دارد را واجد شرايط ازدواج بداند.افراد با رابطه خونی مادر و پسر، پدر و دختر، نمي توانند ازدواج کنند، همچنين ازدواج برادر و خواهري که از پدر و مادری باشند که ان والدین ازدواج خودشان را ثبت نکرده باشند در صورت ازدواج ملغي مي شود. فردي که ازدواج کرده، تا زماني که ازدواج اول او از بين نرود براي باردوم نمي تواند ازدواج کند. ثبت احوال قبل از هر ازدواجي تمامي اين موارد را بررسي مي کند.علاوه بر اين اگر يکي از طرفين به طور قانوني بي کفايت، ناخود آگاه و يا از لحاظ ذهني آشفته باشد، از درجه اعتبار ساقط مي شود. يا اينکه اگر ازدواج صرفأ با هدف داشتن نام خانوادگي همسر، يا داشتن مليت همسر باشد باطل است.

موانع ازدواج عبارتند از:

– اگر در زمان ازدواج قيم يا سرپرست يکي از طرفين با ازدواج راضي نباشند
– اگر هنگام ازدواج يکي از طرفين راجع به ازدواج بي خبر باشد يا اينکه خبر داشته باشد ولي مايل به
ازدواج نباشد
– اگر يکي از طرفين در مورد هويت همسر اشتباه کرده باشد.
– اگر هنگام ازدواج يکي از طرفين در مورد هر گونه شرايط مربوط به همسر اشتباه کرده باشد که مانع
ازدواج شود.
– اگر در مورد حقايق ضروري خود همسر آينده خود را فريب داده باشد و يا با استفاده از تهديد وادار به ازدواج کند
بنابراین فرم مربوط به ازدواج بايد در دفتر ثبتي محل اقامت پر شود و اگر هر دو مقيم اتريش باشند در هر کدام از دفاتر
ثبتي مي توانند اين کار را انجام دهند.
مراکز مربوطه
-مراکز ثبت شهرداری
– در وين: دفتر ثبت منطقهاي شهرداري
اگر محل اقامتي در اتريش نداشته باشند، دفتر ثبتي که آخرين محل اقامت شما بوده در نظر گرفته خواهد شد و اگر طرفين هر دو غير اتريشي و غير مقيم اتريش باشند، فرم مورد نظر در اولين منطقه وين پر مي شود.اولين زمان ممکن براي تاريخ ازدواج در اداره ثبت شما باید تا شش ماه قبل از عروسي وقت را رزرو و درخواست داده باشید. براي پر کردن فرمهاي مربوطه طرفين بايد در دفتر ثبت حضور داشته باشند، تنها در موارد خاصي تنها حضور يکي از طرفين قابل قبول است. در هنگام پر کردن فرم در دفتر ثبت تمامي مدارک قانوني و موانع ازدواج بررسي مي شود و زوجها مي بايست در همان زمان انتخاب کنند که بعد از ازدواج کدام نام خانوادگي را استفاده خواهند کرد، اگر هر يک از طرفين به زبان آلماني صحبت نمي کند مي بايست مترجم حضور داشته باشد. در صورت شک به صالحيت ازدواج يکي از طرفين و يا کامل نبودن مدارک، در مورد تاريخ ثبت تجديد نظر مي شود و در نبود اسناد مربوطه به دادگاههاي مناسب عودت داده مي شود. پس از پرداخت هزينه هاي دادگاه پرونده ممکن است تاريخ ازدواج مشخص شود.
مراسم ازدواج
پس از ثبت ازدواج، مراسم ازدواج در هر اداره ثبت و با حضور طرفين و حداقل دو شاهد ،بهمراه کارت هويتي برگزار مي گردد.
مدارک
مدارک اصلي براي عروس و داماد براي ثبت ازدواج در دفتر ثبت :
1-عکس
2-مدرک مربوط به اقامت
3-گواهي ثبت
4- گواهي رانندگي يا آخرين برگه ماليات
5-گواهي مليت
6- مدرک درجات دانشگاهي
7- براي اشخاصي که به سن قانوني نرسيدهاند

در مواقعي که طرفين قبل از ازدواج کودکاني داشته باشند

1- گواهي تولد تمام کودکان متولد شده قبل از ازدواج
2-تأييديه پدري -اگر نام پدر در گواهي تولد نيامده باشد
3-هنگاميکه يکي از طرفين قبلا ازدواج کرده باشد. گواهي ازدواج تمامي ازدواج هاي قبلي
5- مدرک ابطال تمامي ازدواجهاي قبلي
6- مدارک طلاق
7-گواهي فوت همسر
-مدارک اضافي براي خارجي ها
– گواهي بلامانع بودن ازدواج (که بيش از شش ماه از صدور آن نگذشته باشد)
– پاسپورت و يا گواهي مليت
– مدارک اقامتی
– تاييديه پناهندگي کنوانسيون ژنو
– تاريخ ازدواج
-مکان ازدواج
-نام خانوادگي قبل ازدواج
– نام خانوادگي بعد ازدواج
– درجه دانشگاهي و شغل
– آدرس محل سکونت
– مذهب
– تاريخ تولد
– مکان تولد
– کشور محل تولد
– مليت
-وضعيت تأهل تاريخ طلاق
-تعداد ازدواجهاي قبلي
– تعداد فرزندان
– نام، نشاني، تاريخ و مکان تولد، شماره گواهي والدت و مليت فرزندان
لازم به ذکر است جدايي در سيستم قانوني اتريش شناخته شده نيست. طلاق يا ابطال ازدواج فقط توسط دادگاه انجام مي شود. مشاجرات مربوط به طلاق يا ابطال ازدواج، و يا تصميم براي ادامه دادن ازدواج و يا پايان دادن آن در دادگاه منطقهاي که محل اقامت فعلي يا قبلي زوجين بود انجام مي شود.بنابراین در پایان با خواندن این مقاله متوجه پیچیدگی های حقوقی و شرایط ازدواج بین المللی برای هر کدام از طرفین شدید،چنانچه در این زمینه نیاز به اطلاعات تکمیلی تر و تخصصی تر دارید میتوانید با مشاورین و حقوقدانان موسسه مشاوره ای MIE تماس گرفته و پس از مشورت و بررسی پرونده خود در باب مسائل حقوقی صحیح ترین تصمیم را اخذ نمایید.

2 پاسخ
  1. سيدمحمود ميرسلطاني
    سيدمحمود ميرسلطاني گفته:

    من در وين (اتريش )زندگي ميكنم و شهروندي اتريشي هستم ميخواهم در ايران ازواج كرده و بعداز ٦ماه همسرم را به اتريش بيارم
    لطفا شرايط و مدارك لازم را برام توضيح دهيد باتشكر فراوان

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *