اخذ اقامت در المان

اخذ اقامت در المان

اخذ اقامت در آلمان و شرایط 2018 اخذ اقامت آلمان از طرق مختلف را بررسی نموده ایم ، ایا می دانید برای اخذ اقامت در آلمان چه شرایطی لازم می باشد؟ ایا با اخذ اقامت در آلمان اشنا هستید؟ اخذ اقامت در آلمان برای افراد گوناگون با شرایط خاص چگونه است ؟ ایا با خوداشتغالی در کشور المان می توان تابعیت بدست آورد؟ اخذ اقامت در آلمان و خود اشتغالی در کشور المان چه شروطی را دارا می باشد؟ ایا اخذ اقامت در آلمان به عنوان یک حق به فرد داده می شود ؟ ما در این مقاله به اخذ اقامت در آلمان برای افراد گوناگون ( اعم از افراد عادی یا افراد با شرایط خاص ) می پردازیم ، امیدواریم این مقاله انچه را که به آن نیاز دارید در اختیارتان قرار دهد. و حتما قبل از هر اقدامی با وکیل مهاجرت آلمان مشورت نمایید .

 

در ابتدا به تعریف کلی از تابعیت و اقامت می پردازیم :

تابعیت رابطه ای معنوی ، سیاسی ، حقوقی و بین المللی می باشد که بین شخص و دولت برقرار می گردد، از طرف حاکمیت نشات میگیرد و فرد جزو ملیت محسوب می شود . فرد تبعه اجازه شرکت در مشاغل خاص و حق رای را دارد و در قبال دولت وظایف و حقوقی را داراست ، به تبع دولت نیز وظایفی در قبال اتباع خود دارد . حق تابعیت را نمیتوان از کسی صلب کرد.

حضور فرد در قسمتی از خاک کشور را اقامت می گویند که بسته به نوع ان متفاوت می باشد، حضور فرد موقتی است و فرد اجازه شرکت در مشاغل خاص و یا حق رای را ندارد هم چنین اقامت قابل صلب می باشد که به دو نوع اقامت موقت و اقامت دائم تقسیم می گردد.

کشور المان کشوری ثروتمند و پیشرفته است که با شرایطی از جمله امکان تحصیل رایگان ، امکان کار و نرخ بیکاری پایین ، امکانات رفاهی و امنیتی بالا و بسیاری از موارد و نکات دیگر افراد زیادی را برای مهاجرت به این کشور علاقه مند نموده است . بسیاری از افراد تمایل بسیاری دارند که تابعیت کشور المان را اخذ نمایند و در این کشور زندگی کنند . رسیدن به تابعیت در این کشور از راه های بسیاری امکان پذیر می باشد.

برای اخذ تابعیت کشور المان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرد تا سن ۲۱ سالگی به مدت هشت سال در کشور المان اقامت داشته باشد و زندگی کند .

فرد به مدت شش سال در یکی از مدارس کشور المان تحصیل نماید .

فرد از یکی از مدارس کشور المان فارغ التحصیل شود .

فرد در کشور المان اموزش حرفه ای دیده باشد و به موفقیت های بالا دست یابد .

پدر و مادر فرد در کشور المان اقامت دائم داشته باشند یا هشت سال در کشور المان زندگی کرده باشند .

علاوه بر این موارد قانونی در کشور المان هست که تابعیت کشور المان به عنوان یک حق به فرد اعطا میشود که به ان اشاره می نماییم :

فردی که تمامی معیارهای زیر را دارا باشد تابعیت المان را به عنوان یک حق بدست می اورد :

برای حداقل هشت سال در کشور المان حضور داشته باشد .

نماینده قانون باشد یا توانمندی های قانونی داشته باشد .

قانون اساسی دموکراتیک المان را تایید نموده و به ان متعهد باشد .

شهروند سوئیسی یا عضو اتحادیه اروپا باشد و اجازه اقامت و حرکت و سفر ازادانه بین کشورها را داشته باشد یا عضو اتحادیه اروپا باشد و شهروندی غیر سوئیسی باشد و حق اقامت دائم به وی اعطا شده باشد .

قادر باشد بدون توسل به منافع از خود پشتیبانی کند.

به هیچ عمل غیر قانونی محکوم نشده باشد .

دانش کافی راجع به کشور المان داشته باشد .

از سیستم حقوقی ، جامعه و شرایط زندگی در جمهوری فدرال المان دانش کافی داشته باشد .

فرد باید تمامی موارد بالا را داشته باشد و در صورت نداشتن حتی یکی از موارد حق تابعیت المان به وی اعطا نمی گردد همین طور در صورت اعطای حق تابعیت همسر و فرزندان فرد نیز می توانند تابعیت المان را اخذ نمایند .

 

استادان ، مدرسان حرفه ای، دانشمندان و کارشناسان علمی و متخصص می توانند بدون توجه به مقدار حقوق و دستمزدشان بسته به مدت زمان کار انها به راحتی در کشور المان اقامت دریافت کنند.

کارشناسان و کارمندانی که سمت مدیریتی و تجریه کاری بالا داشته اند و با مقدار حقوق مشخصی که از یک مبلغ خاص نباید کمتر باشد می توانند برای اقامت دائم یا همیشگی خود اقدام کنند.

برخی از افراد از طرف دولت کورس های پیشنهادی دریافت می کنند که مدت زمان اقامت ان ها از هشت سال به هفت سال کاهش می یابد .

افرادی که استعداد برتر دارند یا مدرک تخصصی و عالی رتبه اخذ نموده اند می توانند پس از شش سال اقامت تابعیت کشور المان را اخذ کنند.

جمهوری فدرال المان علاقه مند به جذب متخصصان به کار و زندگی در کشور المان است. مخصوصا برای افرادی مثل :

فارق التحصیلان با دانش حرفه ای و تجربه  خاص

استادان دانشگاه با رزومه های حرفه ای و برجسته

مدیران با تجربه کاری بالا ، پیشنهاد کاری و حقوق و دستمزد مشخص ( از مبلغ مشخصی پایین تر نباشد ).

هم چنین این متقاضیان باید شرایط زیر را داشته باشند :

قادر باشند به زبان المانی صحبت نموده و با جامعه ارتباط برقرار نمایند .

برای حفظ خود از هیچ بودجه و مزایایی استفاده نکند.

یک پیشنهاد شغلی یا قرارداد استخدامی داشته باشد .

 

خارجی های مقیم در کشور المان ، اوارگان ، پناهجویان ، همسران و فرزندان ان ها می توانند در شرایط خاص و طبق برخی از قوانین کشور المان با اقامت کمتر از هشت سال تابعیت المان را کسب نمایند ، پناهندگان و افراد بدون تابعیت ممکن است بتوانند پس از شش سال اقامت مستمر در کشور المان درخواست تابعیت کنند.

فارغ التحصیلان یک موسسه اموزش عالی المان ممکن است پس از دو سال موفق به دریافت اقامت از کشور المان گردند.

همسر شهروندان المان که به زبان المانی تسلط دارند پس از سه سال می توانند تابعیت کشور المان را اخذ نمایند و از این سه سال باید حداقل دو سال با همسر خود زندگی کند .

اگر فرد نشان دهد که یک سطح بالاتر از دستور زبان المانی مورد نیاز برای تابعیت کشور المان می باشد( به عنوان مثال بالاتر از سطح B1) می تواند مدت زمان اقامت برای اخذ تابعیت در کشور المان را به شش سال کاهش دهد .

علاوه بر مواردی که در بالا به ان اشاره نمودیم دانشجویان در حال تحصیل در کشور المان پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی خود می توانند به دنبال کار بگردند و با مدرک فنی خود و پیشنهاد شغلی از کشور المان مشغول به کار شوند و با قرارداد کاری و هم چنین تامین هزینه های زندگی و امرار معاش خود درخواست تابعیت دهند. اکثریت قریب به اتفاق ساکنین خارجی در کشور المان با تحصیل در یک مدرسه یا دانشگاه المانی یا کار برای یک شرکت المانی می توانند اجازه اقامت برای خود دریافت کنند.

دارندگان کارت ابی اتحادیه اروپا پس از سی و سه ماه کار در این کشور قادر به دریافت اقامت از کشور المان می باشند ( با داشتن مدرک زبان B1  المانی این زمان به ۲۱ ماه کار کاهش می یابد )

اگر فردی می خواهد در کشور المان اشتغال زایی نماید باید شرایط زیر را داشته باشد :

نشان دهد کسب و کار پیشنهادی اش پاسخگوی نیاز های جمهوری فدرال المان و یا نیاز های منطقه ای یا محلی کشور المان است .

ثابت کند کسب و کار پیشنهادی اش در اقتصاد کشور المان تاثیر سودمندی دارد .

ثابت کند تحت پوشش سرمایه خود یا وام بانکی می باشد و برای ان تاییدیه کتبی بگیرد .

باید ۲۵۰۰۰ یورو سرمایه گذاری نماید .

فرد می تواند با دارا بودن شرایط بالا و اشتغال زایی در کشور المان ، پس از ۵ سال اجازه اقامت کشور المان را دریافت کند.

 

شما با توجه به شرایط خود برای دریافت اقامت باید مواردی از جمله داشتن مهارت زبان المانی ، حمایت از خود از نظر مالی و امرار معاش ، پرداخت مالیات و بیمه درمانی برای دارندگان شغل و هم چنین نداشتن سابقه کیفری را داشته باشید .

افراد برای به دست آوردن تابعیت کشور المان ، نیازمند گذراندن ازمون تابعیت می باشند . این ازمون دانش فرد را درمورد قانون اساسی المان ، مفاهیم اساسی دموکراتیک این کشور و …. ارزیابی می نماید و بجز افراد معلول و ناتوان و افراد کم سن و سال برای همه امری ضروری می باشد.

فردی که برای اخد تابعیت در این کشور اقدام می نماید نباید هیچ گونه سابقه کیفری سنگین داشته باشد . تخلف نوجوانان ، جرائم مالی  با مدت حبس حداکثر ۱۸۰ روز و حبس تعلیقی تا ۶ ماه جزو جرائم سنگین نمی باشد .

فرد برای به دست آوردن تابعیت المان باید به زبان المانی مسلط باشد و تابعیت قبلی خود را واگذار نماید که این نکته برای ایرانیان وجود دارد که متقاضیان ایرانی با وجود دریافت تابعیت المان می توانند تابعیت ایرانی خود را حفظ نمایند و هم چنین افراد پس از اخذ تابعیت کشور المان نباید بر ضد قانون و منافع المان هیچ گونه اقداماتی انجام دهد .

 

در این مقاله سعی کردیم به اخذ اقامت در آلمان برای افراد عادی و افراد با شرایط خاص بپردازیم و شرایط اخذ اقامت در آلمان را بررسی کنیم . با توجه به شرایط مطلوب کشور المان برای زندگی و افزایش مهاجران به این کشور ، کشور المان سعی کرده است با اتخاذ شرایطی به جذب مهاجران و متخصصان و اعطای تابعیت به انها بپردازد که به ان اشاره شد . امید است مطالب فوق برای شما عزیزان مفید واقع شود.

درصورت تمایل به اخذ مشاوره در باب مهاجرت به آلمان و تحصیل در آلمان و کار در آلمان و … میتوانید با ما در دفتر مرکزی ما در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل بفرمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *