تابعیت آلمان

تابعیت آلمان چگونه است؟تابعیت آلمان چگونه است؟آیا راه های اخذ تابعیت آلمان را می دانید؟چگونه تابعیت آلمان را اخذ کنید؟آیا اطلاعات کافی درباره تابعیت آلمان دارید؟آیا قوانین اخذ تابعیت آلمان را می دانید؟آیا می خواهید درباره تابعیت آلمان اطلاعات بیشتری داشته باشید؟
بحث تابعیت در حقوق بین الملل خصوصی سلسه مباحث مهم میباشد که آگاهی و دانش در آن زمینه از ضرورت بسیار بالایی برخوردار است.همانطور که مستحضر هستید؛ کشورهای گوناگون با نظام های حقوقی متفاوت ، تابع قوانین و قواعد متبوع خود میباشند.

اکثر نظام های حقوقی دنیا، در حقوق بین الملل خصوصی تعارض و اختلافات اساسی دارند، چرا که حقوق بین الملل خصوصی ، برگرفته از حقوق و قوانین موضوعه آن کشور است و هر کشور در مبحث تعارض قوانین و راه حل آن تابع قوانین متبوع کشور خود می باشد که اختصاصا در آن کشور لازم الا اتباع است.

یکی از موضوعات اساسی که در مقاله فوق مرد بررسی واقع می شود عبارت از ، بررسی نظام حقوقی تابعیت از طریق خون و خاک در کشور آلمان است.

نظام حقوقی تابعیت آلمان ، تابع سیستم خاک است یا خون ؟ در نظام حقوقی آلمان ، تابعیت به چه صورت معنا شده است؟ آیا از طریق سیستم خاک و یا خون ، شخص می تواند اقدام به اخذ تابعیت آلمان  نماید ؟ آیا در قانون آلمان تعریفی از سیستم خون و خاک و اخذ تابعیت اشاره شده است ؟

تمامی کشورهای دنیا در نظام حقوقی خود، تابع دو نوع سیستم خون و خاک می باشند .

لازم به ذکر است که در سیستم خون ، تنها به بررسی تابعیت پدر و مادر طفل می پردازیم و این کاملا متعارض با تابعیت نژادی است چرا که در تابعیت نژادی  تنها به ریشه های زیست شناسی افراد می پردازیم.

در تعریف سیستم خاک در مبحث تابعیت : به بررسی تابعیت در محل تولد فرد می پردازیم ، بدین شرح که اشخاص طبق سیستم خاک در هر محلی که متولد شده اند، تابعیت کشور محل تولد خود را اخذ می نمایند، در این مورد میتوان گفت که محل تولد ، قسمتی از قلمرو و سرزمین دولتی به شمار می رود . لذا در صورتی که تمامی کشورهای دنیا سیستم خاک را در اخذ تابعیت پذیرا باشند ، هیچگونه اختلاف و تعارضی بوجود نیامده و بی تابعیتی مورد پیدا نمیکند.

در حال حاضر کشور آلمان ، در برگیرنده 16 ایالت می باشد که تابع نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی می باشند. بعضا ایالت های آلمان بطور مستقل و مجزا از یکدیگر عمل می نمایند. تابعیت و اخذ تابعیت یک کشور علی الااصول ، بر مبنای رابطه ی سیاسی و معنوی می باشند که پل ارتباطی اشخاص با دولت معین هستند.

یکی از طرق مهاجرت از طریق سیستم خاک می باشد . گاها در برخی کشورها مثل کشور آلمان و بر طبق بند 2، از ماده 7 قانون مدنی آلمان ، یک شخص می توتند چندین اقامتگاه دارا باشد، لذا همانطور که در بحث تابعیت ، اشخاص دارای تابعیت مضاعف هستند در بحث اقامتگاه نیز افرادی هستند که دارای بیش از یک اقامتگاه هستند.کشور آلمان تابع ، سیستم خون است . می توان گفت طفلی که در کشور آلمان متولد می شود تابع نسب و خون پدری خود است. بدین معنا که طفل تا رسیدن به سن قانونی تابعیت اقامتگاه پدری خود را دارا است  و متعاقب ان می تواند اقامتگاه مادری خود را برگزینند که البته این مورد بسته به کشور مادری دارد که قانون اقامت مضاعف را پذیرفته باشد.

براساس قانون مدنی آلمان ، موارد ذیل سبب تحصیل تابعیت آلمان ، از طریق سیستم خون می باشند ؛

1-اگر فرد از پدر و مادر آلمانی به دنیا بیاید .

2-طفلی که در خاک آلمان ، از پدر و مادر نامعلوم به دنیا آمده است .

3-طفلی که از مادر آلمانی ، در خاک آلمان به دنیا بیاید.

4-طفلی که در خارج از خاک آلمان ، از پدر آلمانی و مادر خارجی به دنیا آمده باشد .

نکته ای که در این جا مورد توجه قرار می گیرد ، این است که در توضیح بند 3 و 4 ماده فوق از قانون آلمان ؛ تابعیت آلمانی براساس سیستم خون پایه گذاری شده است و طفلی که یکی از والدینش آلمانی باشند ، بدون توجه به محل تولد طفل آلمانی محسوب خواهد شد.

 

قانون تابعیت erman  به عنوان قانون حاکم بر کسب و انتقال و از دست دادن تابعیت آلمانی است .قانون فوق تلفیقی از اصل خون و اصل خاک می باشد ، معمولا ، اگر پدر و مادر شهروند آلمانی باشند فرزند نیز تابعیت آلمانی را ، صرفنظر از محل تولد و یا تولد طفل از پدر و مادر با تابعیت خارجی در آلمان ، تحصیل می نمایند. اعطای تابعیت برای تابعان خارجی  از بعد سپری کردن شش تا هشت سال اقامت قانونی در آلمان ممکن می باشد. بنابراین توضیحات فرزندانی که از پدر و مادر آلمانی متولد می شوند ، از طریق نسب ( تولد از پدر و مادر آلمانی ) ، تابعیت کشور آلمان را به دست می آورند.

پس از یکم ژانویه سال 2000 میلادی، طفل متولد در خاک آلمان ولی از پدر و مادر خارجی ، در صورتی می تواند تابعیت کشور آلمان را به دست آورد که پدر و مادر طفل مقیم دائم کشور آلمان باشند و یا حداقل ، هشت سال در خاک کشور آلمان زندگی کرده باشند.

یکی از مسائلی که در کشور آلمان مورد بررسی قرار می گیرد ، این است که ؛ به جهت جلوگیری از دست دادن تابعیت طفلی که در کشور آلمان متولد می شود ، طفل تا سن 23 سالگی باید اقداماتی را انجام بدهد ، تا تابعیت آلمانی خود را حفظ نماید که در ذیل اشاره شده است ، که شخص چه اقداماتی را انجام دهد ؛

  1. در طول 21 سال اول زندگی خود ، حداقل هشت سال در کشور آلمان اقامت داشته باشد.
  2. حداقل به مدت شش سال در کشور آلمان مدرسه رفته باشد.
  3. فارغ التحصیل از یکی از مدرسه ها ی فنی حرفه ای آلمان شده باشد و در آنجا موفقیتی را به دست آوره باشد.

در بیشتر موارد ، شرایط فوق برای تابعان خارجی فراهم بوده است ، مگر انکه شخص نتواند ثابت نماید که طبق قوانین داخلی کشورش نمی تواند تابعیت خود را اثبات نماید.

بنابراین طفل متولد از پدر و مادر آلمانی ، در زمان تولد یک شهروند آلمانی محسوب می گردد و محل زادگاه و یا تولد طفل در خاک آلمان ، براساس نسب  تعیین می گردد . بنابراین اشخاصی که پس از تاریخ یک ژانویه سال 1975 میلادی از پدر و مادر آلمانی متولد شده اند ، یک شهروند آلمانی محسوب می شوند. یکی از موارد دیگری که می توان به آن اشاره کرد ، این است که کودکی که از پدر و مادر آلمانی و در یک کشور خارجی متولد شده است ، تابعیت آلمان را به صورت خودکار ، پس از تاریخ 31 دسامبر 1999 می تواند تحصیل نماید و این کودکان استثناء می باشند و پدر و مادر آنها بایستی به مسئولین آلمانی در کنسولی گری آلمان ، خارج از کشور جهت ثبت تولد طفل ، ظرف یکسال اقدام نمایند.  

برای داشتن اطلاعات بیشتر ، با ما همراه باشید تا بتوانید از مسائل حقوقی آگاه باشید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طرق قانونی مهاجرت به آلمان و اخذ مشاوره رایگان می توانید با شماره تلفن های مؤسسه مهاجرتی MIE تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *