اخذ تابعیت آمریکا از طریق خون و خاک

اخذ تابعیت امریکا از طریق قانون خاک یا از طریق خون امکان پذیر است؟آیا می توان اخذ تابعیت آمریکا با تولد یک فرزند را گرفت؟آیا حدود و مرزهای جغرافیایی نقش مهمی در ارائه ی تابعیت امریکا از قانون خاک یا خون را بازی می کنند؟شرایط اخذ تابعیت آمریکا چگونه است؟مدارک مورد نیاز برای اخذ تابعیت آمریکا چیست؟اگر فرزندی در آبهای مربوط به قلمرو امریکا به دنیا آید آیا اخذ تابعیت آمریکا خواهد داشت؟هزینه مورد نیاز برای اخذ تابعیت آمریکا چقدر است؟

در این مقاله با بیان مقدماتی در باب حقوق بین الملل و تعاریف آن به سوالات زیادی که متقاضیان اخذ تابعیت آمریکا از کارشناسان مجرب موسسه مشاوره ای MIE پرسیده اند میپردازیم.

پاسخ به سوالاتی که در موضوع اخذ تابعیت امریکا از طریق یکی از قوانین خاک یا خون مطرح می گردد با توجه به آخرین اخبار دولتی ایالات متحده و بر اساس قانون اساسی کشور امریکا و راهنمای وزارت امور خارجه ی این کشور پاسخ داده خواهند شد.

 


در ادامه سوالات شما پاسخ داده خواهند شد.
در دروس حقوقی اینگونه آموختیم که حقوق بین الملل به دو شاخه تقسیم میگردد، حقوق خصوصی که اشاره به روابط بین دو شخص و یا یک شخص با یک کشور دارد ، و حقوق بین الملل عمومی به روابط دو کشور میپردازد.
همانطور که میدانیم از مباحث مطرح امروز در رسانه ها موضوع مهاجرت میباشد که اساتید علم حقوق آن را یک شاخه ی کاملا علمی دانسته و در باب آب بررسی انجام میدهند.

در شاخه حقوق بین الملل خصوصی برای مهاجرت ۷ طریق مهاجرت تعریف شده است.
طریق اول : موضوع خون و خاک هست،

طریق دوم:موضوع ازدواج،

طریق سوم :سرمایه گذاری در یک کشور و اخذ اقامت،

طریق چهارم: پناهندگی هست که بسیار قابل بحث و راه بسیار پرخطری میتواند باشد،

طریق پنجم: تولد در یک کشور هست که با مورد خون و خاک خلط میشود.

موضوغ ششم :بحث کار در یک کشور هست، و موضوع انتهایی هم تحصیل در یک کشور هست.
اولین و مهمترین روش اخذ تابعیت ،موضوع خون و خاک می باشد.
پیش از انکه موضوع اخذ تابعیت از طریق خون و خاک را توضیح بدهیم لازم است در مورد تفاوت فی مابین تابعیت و اقامت را توضیح بدهیم.
اقامت به چند دسته تقسیم میشود : اقامت کوتاه مدت، میان مدت،بلند مدت و اقامت دایم.

در موضوع اقامت ، شخص مقیم برای مدتی مشخص در خاک یک کشور اقامت اخذ نموده و از قسمتی از حقوق شهروندی بهره خواهد برد.

در این قسمت فضای حقوقی مشخصی برای یک مقیم طراحی شده است.
اما تابعیت فرایندیست که بعد از اقامت دایم اتفاق میافتد.

تابعیت یک رابطه معنوی و سیاسی با یک کشور هست و تبعه ان کشور ، منظور شخصی است که نسبت به سرنوشت یک کشور رابطه معنوی میتواند داشته باشد.

در مقایسه با اقامت، در تابعیت شخص از حقوق بالاتری بهره مند است.
در ابتدا باید عرض کنیم کشور امریکا از قانون خاک تبعیت میکند در زیر مجموعه حقوق خصوصی نظام خاک در کشور امریکا حکم فرماست ، اما باتوجه به تعاریف زیاد و پیچیدگی هایی که در سیستم اخذ اقامت و تابعیت در امریکا وجود دارد ،

مواد و تبصره هایی وجود دارد که یک شخصی اگر بخواهد از قانون خاک استفاده کند تا اخذ تابعیت در امریکا داشته باشد باید این قانون ها را رعایت کند که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.
جهت اخذ اقامت در امریکا ذکر این نکته الزامیست که مراحل اقامت از کوتاه مدت به دائم باید طی شود.

در نهایت با تکمیل یکی از فرم های مربوط به تابعیت به اخذ تابعیت برسد.
توجه بفرمایید که در امریکا اقامت دایم اثار حقوقی تابعیت را ندارد. بنابراین قوانین اخذ تابعیت متفاوت از اخذ اقامت خواهد بود.
به طور کلی بحث اینکه اخذ تابعیت یک کشور از نظام خون یا خاک تبعیت میکند بسیار بحث مهمی است.

برفرض مثال : کشور ایران نظام خون را میپذیرد.

کشور بلژیک هم همینطور .
به طور کلی قابل بیان هست که اگر یک کشوری از نظام خون پیروی میکند قانون دیگر یعنی خاک، فقط در حالت فرعی ممکن است استفاده شود.
و یا اگر امریکا از نظام خاک تبعیت میکند قانون خون در حالت فرعی مورد استفاده قرار میگیرد.
دقت بفرمایید در نظام های حقوقی تعریف شده سلب تابعیت عملی قبیح تعریف شده، بی تابعیتی نیز پسندیده نیست بنابراین اگر شرایطی اعمال گردد و شخصی دچار بی تابعیتی گردد ، به سرعت قانون فضا را باز کرده طوری که برای آن شخص از حالت فرعی قانون اخذ تابعیت آن کشور بتوان استفاده کرد.

برای مثال فرزندی که والدینش مشخص نیستند و در کشوری که قانون خون دارد یافت شده است برای جلو گیری از بی تابعیتی وی، از حالت فرعی استفاده شده و قانون خاک برای وی حاکم است و تابعیت ان کشور برایش لحاظ خواهد شد.
برفرض مثال اگر شخصی در ایران پدر و مادر او مشخص نباشد و در حقیقت از نظر قانونی دچار بی تابعیتی شده باشد .

اگر امکان تشخیص تابعیت ایرانی که از پدر انتقال داده میشود و نظام خون هست مقدور نباشد به دلیل جلوگیری از بی تابعیتی از نظام حقوقی فرعی استفاده میشود و به شخص تابعیت از خاک داده میشود.
نظام حقوقی اخذ تابعیت از طریق خاک که در امریکا حاکم هست، زیر شاخه های متفاوتی دارد برفرض مثال اگر یک فرزندی در امریکا به دنیا بیاید سوال اینجاست چند سال باید در خاک این کشور زندگی بکند تا به خانواده ی او تابعیت داده شود اینکه چه فرمهایی نیاز هست پر شود برای پدر و مادری که فرزندشان در خاک امریکا به دنیا امده است.

در این مقاله سعی میکنیم به این سوالات پاسخ دهیم.
یک نکته بسیار مهم در موضوع اخذ تابعیت در امریکا از طریق خاک این هست ، منظور از خاک امریکا فقط اراضی این کشور نیست، سفارت امریکا درهر کشوری خاک آن کشور به حساب می آید، خطوط هوایی امریکا در هر کشوری خاک آن کشور به حساب می آید ، کشتی امریکایی در هر دریایی جزو خاک امریکا به حساب می آید بنابراین تولد در قلمروهای تحت سلطه امریکا که پیش از این ذکر شد موجب میشود آن فرزند به صورت اتوماتیک شناسنامه امریکایی اخذ نموده و در ادامه به تابعیت امریکایی برسد، پدر و مادر نیز طی یک فرایند به اخذ تابعیت امریکایی خواهند رسید.
اخذ تابعیت امریکا از طریق قانون خاک به دو دسته تقسیم میشود. قاعده و قانونی که وضعیت ازدواج خود والدین را مشخص میکند که ایا در خاک امریکا یا قلمروهای امریکا بوده یا خیر و دسته دوم قاهده و قانونی که مشخص میکند فرزند متولد شده در خاک امریکا به دنیا امده اما پدر مادرش خیر.

یعنی پدر مادرش تبعه کشور دیگری بودند که در امریکا یا قلمروهای امریکا فرزندشان را به دنیا اورده اند.
موضوع محل تولد یک فرزند که در قلمرو خاک امریکاست اما از والدین غیر مهاجر هست یک موضوع کاملاً قابل بحث و بررسی است .

در این راستا طبق اماری که دولت امریکا دارد ۷٫۵ درصد از تولدهایی که در خاک امریکا صورت میپذیرد ، مربوط به مهاجرینی هست که وارد امریکا شده اند.
طبق همین امار ۴٫۵ میلیون فرزند متولد شده در امریکا که تابعیت امریکا را دریافت کرده اند در حقیقت برگرفته از همان قانون خاک در امریکا و این اثر بوده است.
این قانون که اگر یک فرزند در قلمرو امریکا به دنیا بیاید میتواند اخذ تابعیت امریکا را از نظر قانون خاک در امریکا به دست بیاورد طی ماده ای از قانون اساسی امریکاست که در ۹ جولای ۱۸۶۸ تصویب شده است. در اینجا قصد داریم گروهی از افرادی که با تولد در امریکا میتوانند از قانون اخذ تابعیت امریکا از طریق خاک به تابعیت امریکا برسند را به شما معرفی کنیم.
– دسته اول افرادی هستند که در خاک امریکا یا یکی از قلمروهای خاک امریکا متولد میشوند.
– دسته دوم افرادی هستند که از قبایل مختلف مانند اسکیموها در جزایر مختلف در قلمروهای امریکایی متولد میشوند.
– دسته سوم افرادی هستند که والدین ناشناخته دارند در امریکا این فرزند پیدا میشود و زیر سن ۵ سال میتواند از قانون خاک برای این فرزند استفاده بشود. البته فی مابین ۵ تا ۲۱ سال هم قواعدی وجود داد که قابل بررسی میباشد.
قوانین خاصی هم برای فرزندان و کودکانی که در بعضی از مناطق یا قلمروهای خاص متولد شدند وجود دارد برفرض مثال آنهایی که در پاناما، یا جزایر ویرجین، جزایر گوام ، یا جزایر مارینای شمالی بعد از تاریخ ۱۳ ژانویه سال ۱۹۴۱ متولد شدند مقدور است اخذ اقامت تابعیت امریکا از طریق خاک داشته باشند.
به طور کلی اگر شخصی در خاک امریکا متولد بشود از طریق قانون خاک اخذ اقامت میکند، اما اخذ تابعیت امریکا در شرایط خاص با استفاده از قوانین خاک نیز قابل بحث و بررسی است به طور مثال خیلی از افراد سوال میپرسند اگر فرزندی در آبهای مربوط به قلمرو امریکا متولد شود ایا اخذ تابعیت امریکا خواهد داشت؟
یا اگر شخصی در خطوط هوایی مربوط به کشور امریکا و هواپیماهای دولتی این کشور متولد بشود اخذ تابعیت امریکا تحت قانون خاک را خواهد داشت یا خیر؟
به این دسته از دوستان باید عرض کنیم پاسخ مثبت هست و اگر شخصی در مرزهای آبی و یا خاکی کشور امریکا و یا مرزهای هوایی کشور امریکا متولد شود اخذ تابعیت امریکا برای او ممکن هست .
به عنوان مثال اگر زوجی خارجی وارد خطوط هوایی و یا آبی امریکا شوند و تولد فرزندی داشته باشند به عنوان توریست وارد شدند و فرزندی به دنیا اوردند ، فرزند آنها به عنوان سیتیزنشیپ امریکا در نظر گرفته خواهد شد.
جهت تکمیل اطلاعات شما متقاضیان اخذ تابعیت امریکا از طریق قانون خاک ، به شما عرض میکنیم طبق راهنمای وزارت امور خارجه در امریکا یا همان FAM ماده ی شماره ۱۱۱۵ و ۱۱۱۶ اطلاعاتی را در اختیار شما متقاضیان عزیز قرار خواهیم داد.
در راهنمای وزارت امور خارجه شماره ۱۱۱۵ ذکر شده که اگر شخصی در حدفاصل مشخص از مرزهای آبی امریکا حدود ۱۲ مایل از ساحل در خطوط هوایی آمریکا، فرزندی متولد کند به طور مستقیم اخذ تابعیت امریکا را خواهد داشت.
طبق اطلاعات مندرج در راهنمای وزارت امور خارجه ماده ۱۱۱۵ ، و بیانیه ۱۹۴۴ در کنوانسیون بین المللی خطوط هوایی مطرح شده که هر هواپیما میتواند یک ملیت داشته باشد که محل ثبت و رجیستر شدن آن هواپیماست. اگر کشور دارنده آن از قانون خاک تبعیت میکند مثلا کشور امریکا اگر فرزندی در آن هواپیما به دنیا بیاید تابعیت آن کشور را خواهد گرفت .
یکی از سوالات مطرح این هست که اگر آن شرکت هواپیمایی امریکایی که طبق نظام حقوقی امریکا از قانون خاک تبعیت میکند در مرزهای هوایی که متعلق به خاک امریکا نیست درحال پرواز باشدو فرزندی در آن به دنیا بیاید آن فرزند از نظر حقوقی تابعیتش به کدام محل برمیگردد؟

چون امریکا از قانون خاک تبعیت میکند ان فرزند سیتیزن امریکا محسوب میگردد.
نکته قابل بحث و بررسی این هست که اگر درمثال دیگری همچین اتفاقی در هواپیمایی بیفتد که ملیتش از کشوری هست که از نظام خون تبعیت میکند تولد در ان هواپیما Citizenship و تابعیت ان کشور دارنده هواپیما را نخواهد داشت.
ذکر نکته ای کوتاه در باب اینکه ارایه مدارک تولد فرزندی که در کشتی یا هواپیما در خطوط هوایی یا دریایی امریکا به دنیا می آیند بدین صورت است:
مسیولین پزشکی یک کشتی یا هواپیما باید اثبات بکنند با مدارکی که دارند آن فرزند در آنجا به دنیا آمده تا بتوانند به سرعت، شناسنامه امریکایی را گرفته و بعد برای سیتیزنشیپ آن فرزند بتوان اقدام کرد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر ماده ۱۱۱۶ راهنمای وزارت امور خارجه در مورد ارایه مدارک فرزندی که متولد شده در آبها یا خطوط هوایی کشور امریکا ، توضیحات کامل را میتوانید کسب بفرمایید ، پیشنهاد میگردد متقاضیان اخذ تابعیت امریکا از طریق تولد فرزند به سایت USCIS و بخش اخذ تابعیت از طریق تولد مراجعه کرده و اطلاعات خود را تکمیل نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *