اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان

اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان چگونه است ؟ آیا از شرایط ، مزایا و معایب اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان آگاهی دارید ؟ با وجود اینکه تمام کشور ها در سراسرجهان قوانین خاص خود را برای مهاجرت از طریق تولد دارند کشور مجارستان نیز قانون خاص خود را برای اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان دارد . برای اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان باید قوانین خاص مربوط به آن را بدانیم همان طور برای کار به مجارستان ، تحصیل در مجارستان و راه های دیگر وجود دارد . مهاجرت به مجارستان از راه های مختلف و متعددی امکان پذیر می باشد، یکی از راه های مهاجرت به مجارستان اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان می باشد. اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان یکی از بهترین و آسان ترین راه های مهاجرت به مجارستان می باشد که اشخاص برای اخذ تابعیت و اقامت آن را به کار می گیرند. ما در این مقاله سعی داریم شرایط و قانون اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان را بررسی و تشریح کنیم.

ایا از مهاجرت به مجارستان از طریق تولد اطلاعات دارید؟ سیستم اعطای تابعیت کشور مجارستان بر طبق چه اصولی می باشد؟ آیا کشور مجارستان تابعیت مضاعف را پذیرفته است؟ مزایای کسب تابعیت از طریق تولد در کشور مجارستان چیست؟
کشور ها در تمام دنیا دو ملاک برای اعطای تابعیت به اتباع خود انتخاب کرده اند که به معیار خون و خاک معروف هستند.

تعریف سیستم خون

همانطور که میدانید در تمام کشور ها تابعیت از طریق نسب (والدین) به کودک منتقل می شود. در این  نوع سیستم  به این موضوع توجه نمی شود که طفل در کجا وچه کشوری متولد شده، بلکه توجه می کنند که پدر یا مادرش تابعیت کدام کشور (دولت) را دارند. در برخی کشورها مانند کشور ایران فقط تابعیت پدر در نظر گرفته می شود که به ان سیستم خون می گویند اما در دیگرکشورها هم به مادر و هم به پدر توجه می شود.
بر طبق تقسیم بندی کشورهای جهان به نظام های حقوقی ؛ به دو دسته  نظام سیویل لا و کامن لا تقسیم می شود. در کشورهایی که نظام حقوقی سیویل لا را به عنوان سیستم حقوقی شان پذیرفته اند، سیستم اصل خون را  برای اعطای تابعیت به اتباع خود قبول دارند مانند کشور ایران اما در سیستم حقوقی کامن لا که ملاک این سیستم رویه قضایی است سیستم خاک را  برای  اعطای تابعیت اصلی از طریق تولد قرار داده اند.

اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان

راه های دیگری برای مهاجرت به مجارستان وجود دارد مثل کار در مجارستان، تحصیل در مجارستان و ازدواج در مجارستان یکی از مسائل مهمی که در اعطای شهروندی درکشور مجارستان وجود دارد به دست آوردن تابعیت از طریق تولد می باشد. کسب تابعیت از طریق تولد افراد کاملا” به طور غیر اداری است .
کسب تابعیت از طریق تولد به دو صورت انجام  پذیر است :
کسب تابعیت از طریق  اصل خاک
اخذ تابعیت از طریق اصل خون
اخذ تابعیت از طریق اصل خاک به صورتی که یک فرد متولد شده در یک کشور می تواند تابعیت آن کشور به دست آورد. البته،  اخذ شهروندی از طریق اصل خون، اغلب از طریق پدر است. در  کشور مجارستان تابعیت از طریق  اصل خون است.
اخذ تابعیت از طریق خاک  به این معنا  می باشدکه فرد متولد در خاک یک کشور می تواند تابعیت کشور مورد نظر را اخذ نماید . در مورد بسیاری از کشورها اخذ تابعیت از طریق سیستم خاک در آن کشور اماکن پذیر نمی باشد ؛ بلکه از طریق  اصل خون است ؛ یعنی رابطه نسبی از طریقِ والدین منتقل می شود . البته انتقال ِتابعیت از طریق خون معمولا به تبعیت از پدر می باشد.حتی در مواد قانون مدنی ایران نیز  به این صورت مقرر گردیده است.که تابعیت از طریق پدر ایرانی منتقل می شود.
اما در خصوص تولد اشخاص بیگانه که از پدر ایرانی نمی باشند شک وجود دارد و فرآیند آن به این صورت است که فرد ، شناسنامه ایرانی  را اخذ نمی کند . لازم به  ذکر است که در مورد کشور مجارستان تولد منجر به اخذ تابعیت این کشور نمی شود . به این معنی که در کشور مجارستان تولد باعث اخذ تابعیت نیست. به بیانی دیگر ، سیستم کسب تابعیت در این کشور خون می باشد .
قانون اساسی کشور مجارستان به صورت حکومت دموکراتیک مستقل است . طبق قانون اساسی دولت مجارستان ، کشور مجارستان یک جمهوری پارلمانی می باشد. مجارستان جزء امضا کنندگان کنوانسیون های بین المللی و معاهدات دو جانبه می باشد.
قانون شهروندی کشور مجارستان  به صورتی است که  اگر پدر و مادر طفل تابعیت این کشور را داشته باشند فرزند نیز تابعیت این کشور را اخذ مینماید و شناسنامه مجارستانی به کسی تعلق می گیرد که از پدر و مادر مجارستانی متولد شود. اما قبل از سال 1993 این توارث از پدر به کودک منتقل می شد این به این معنی می باشد که اگر پدر تبعه مجارستان نبود فرزند نیز تبعیت مجارستان را نداشت مگر اینکه تابعیت پدر مجهول بود در این صورت اگر مادر مجارستانی بود کودک نیز تبعیت مجارستان را می گرفت.
برای گرفتن تابعیت مجارستان چه از طریق کار به مجارستان یا تحصیل به مجارستان باید مدتی در ان کشور اقامت داشته باشند لذا حداقل 5سال از زندگی فرزند متولد شده در مجارستان بگذرد تا فرد بتواند تابعیت این کشور را کسب نماید. و درصورتی که شخصی به فرزند خواندگی گرفته  می شود بعد از 3سال می تواند تابعیت این کشور را اخذ نماید .
فرد غیر مجارستانی بعد از ازدواج به طور خودکار تابعیت مجارستان را کسب می کند. و همین طور اگر یه زن مجاری با یک شخص غیر مجاری ازدواج کند  شخص به طور اتوماتیک تابعیت مجارستانی خود را از دست می دهد. اگر شخصی با یک فرد مجارستانی ازدواج کند بعد از گذشت 3سال می تواند تابعیت کشور مجارستان را اخذ نماید .

در نهایت می توان گفت در کشور مجارستان افراد بهتر است از طرق دیگری مانند کار به مجارستان یا تحصیل به مجارستان برای اخذ مهاجرت اقدام نماید و اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان یکی از راههای مهاجرت می باشد و از جمله می توان به روش تحصیلی اشاره کرد زیرا در کشور مجارستان زمینه تحصیل برای مهاجران بسیار مساعد میباشد و بهتر از مهاجرت از طریق تولد به مجارستان است و همچنین زمینه ی کاری نیز در این کشور مساعد می باشد افراد می توانند بعد از تحصیل در این کشور به دنبال کار بگردند و به راحتی کار مناسب با رشته ی خود را پیدا می کنند زیرا این کشور ترجیح می دهد فارغ التحصیلان رشته ی خود را برای کار استخدام نماید که این مورد ترجیحا از مهاجرت از طریق تولد به مجارستان خیلی بهتر است و نتیجه دیگر این است که اخذ تابعیت از طریق تولد در مجارستان کمی سخت تر از راه های دیگر مهاجرت به این کشور است .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *