اخذ تابعیت کشور استرالیا از طریق خون و خاک

اخذ تابعیت کشور استرالیا از طریق خون و خاک چگونه است؟آیا اطلاعاتی در مورد اخذ تابعیت کشور استرالیا از طریق خون و خاک دارید؟شرایط اخذ تابعیت کشور استرالیا از طریق خون و خاک چیست؟چه مدارکی برای اخذ تابعیت کشور استرالیا از طریق خون و خاک نیاز است؟ آیا در مورد تابعیت از طریق خون و خاک در کشور استرالیا اطلاع دارید؟ بسیاری از کشورها یکی از طرق خون و یا خاک را به عنوان روش اصلی اعطاء تابعیت به رسمیت شناخته و روش دیگر را تنها به عنوان یک روش فرعی می پذیرند. آیا از قوانین اخذ تابعیت برای فرزندان اطلاع دارید؟ آیا می دانید که برای اخذ تابعیت فرزندان از طریق خون یا خاک در کشور استرالیا چه روش هایی وجود دارد؟ در باب شرایط اخذ تابعیت کشور استرالیا برای فرزندان چه اطلاعاتی دارید.
موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE آمادگی پاسخگویی به تمامی سوالات شما را در باب اخذ تابعیت کشور استرالیا از طریق خون و خاک را دارا می باشد.

در این مقاله برآنیم تا به تمامی سوالات در باب اخذ تابعیت کشور استرالیا از طریق خون و خاک با توجه به قوانین اداره مهاجرت استرالیا پاسخ دهیم. به این منظور، ابتدا قوانین اخذ تابعیت برای فرزندان را در خاک و خارج از خاک استرالیا بررسی می نماییم و سپس به یک نتیجه گیری در باب روش اصلی اخذ تابعیت استرالیا دست خواهیم یافت.

وضعیت اقامت برای کسانی که در استرالیا متولد می شوند:
به طور کلی از آنجایی که قانون تابعیت در استرالیا براساس خون می باشد، کسانی که در خاک استرالیا متولد می شوند به صورت طبیعی تابعیت استرالیا را دریافت نمی کنند. فرزندانی که در استرالیا متولد می شوند براساس تاریخ تولدشان مشخص می شود که آیا تابعیت استرالیا را خواهند داشت یا خیر. به طور کلی شناسنامه ای که در خاک استرالیا برای یک بچه صادر می شود نمی تواند به معنای این باشد که تابعیت و یا اقامت دائم نیز به بچه تعلق می گیرد.
بچه هایی که پس از تاریخ 20 آگوست 1986 در خاک استرالیا متولد شده اند شرایط زیر شامل حالشان خواهد شد:
1- به صورت طبیعی تابعیت استرالیا را دریافت نخواهند کرد.
2- به منظور اخذ تابعیت استرالیا، حداقل یکی از والدین یعنی پدر یا مادر باید در زمان تولد بچه تابعیت و یا اقامت دائم استرالیا را داشته باشند.
3- در صورتی که نه پدر و نه مادر بچه ای که در استرالیا متولد می شود، در زمان تولد بچه دارای تابعیت و یا اقامت دائم استرالیا نباشند، به بچه اقامت موقت استرالیا داده خواهد شد. زیر کلاس ویزایی که جهت اقامت موقت به بچه اختصاص می یابد دقیقا همان زیر کلاس ویزایی خواهد بود که در زمان تولد پدر و مادر با آن در خاک استرالیا اقامت موقت دارند.
4- سوالی که پیش می آید این است که آیا به بچه ای که در زمان تولد تابعیت استرالیا را دریافت ننموده است در آینده تابعیت داده خواهد شد. پاسخ این سوال براساس قانون استرالیا به این صورت می باشد که در سال 10 ام تولد در صورتی که بچه از زمان تولد به صورت معمولی در خاک استرالیا در طول این 10 سال زندگی کرده باشد، واجد شرایط اخد تابعیت استرالیا خواهد بود.
براساس قانون تمامی مدارس استرالیا در زمان ثبت نام موظف به بررسی وضعیت اقامت بچه در استرالیا هستند. به طور کلی برای ثبت نام فرزندان در مدارس استرالیا در صورتی که بچه تبعه و یا مقیم دائم استرالیا نباشد، باید مدرکی به عنوان اثبات وضعیت اقامت بچه به مدرسه ارائه گردد. همانطور که ذکر شد شناسنامه تولد به عنوان مدرکی برای نشان دادن تابعیت و یا اقامت مورد قبول نیست ولی محل تولد پدر و مادر در آن ذکر شده است. در نتیجه اگر پدر یا مادر تابعیت و یا اقامت دائم استرالیا را نداشته باشند مدرسه برای ثبت نام فرزند وضعیت اقامت والدین را خواهد خواست.

اخذ تابعیت استرالیا از طریق خون

به طور طبیعی فرزندی که در در خاک استرالیا متولد می شود تابعیت استرالیا را دریافت می نماید به شرطی که، حداقل یکی از والدینش تبعه ی استرالیا باشند و یا در زمان تولد فرزند مقیم دائم کشور استرالیا باشند.
پس از 26 ژانویه 1949، در صورتی که فرزندی در خارج از خاک استرالیا متولد شود و در زمان تولدش حداقل یکی از والدینش تبعه ی استرالیا باشد، فرزند می تواند تابعیت استرالیا را دریافت نماید. شرایطی که برای والدین در این وضعیت می بایست صدق نماید به این صورت می باشد که پدر یا مادری که فرزند از طریق او تابعیت را دریافت می نماید، می بایست تابعیت استرالیا را داشته باشد ( چه از طریق خون و چه از طریق فرزند خواندگی) و حداقل 2 سال در خاک استرالیا زندگی کرده باشد. در صورتی که شخص متقاضی 18 سال و یا بالاتر سن داشته باشد می بایست مدارکی را ارائه نماید که نشان دهنده ی عدم سوئ پیشینه باشد.

فرزندان کسانی که اقامت دائم استرالیا را دارند:
کسانی که در خاک استرالیا متولد شوند به صورت طبیعی تابعیت استرالیا را دریافت می نمایند اگر در زمان تولد حداقل یکی از والدین تبعه ی استرالیا بوده و یا اقامت دائم استرالیا را داشته باشند. در صورتی که فرزندی در خارج از خاک استرالیا متولد شود و هیچ یک از والدینش تبعه ی استرالیا نباشند، آن فرزند به طور طبیعی تابعیت را دریافت نمی نماید و واجد شرایط درخواست تابعیت نیز نمی باشد.
در صورتی که فرزندی در خارج خاک استرالیا متولد شود و والدینش اقامت دائم استرالیا را داشته باشند، باید برای فرزند درخواست ویزای اقامت داده شود تا آن فرزند بتواند وارد خاک استرالیا شود و در استرالیا بماند. در این حالت برای این فرزندان باید در خارج از خاک استرالیا برای ویزای زیر کلاس 101 اقدام شود. ویزای زیر کلاس 101 مخصوص اشخاص زیر 18 سال می باشد و باید یکی از والدین اسپانسر فرزند بشود. لازم به ذکر می باشد که هر یک از والدین و یا پارتنر پدر یا مادر می تواند اسپانسر فرزند بشود.
پدر یا مادر یا پارتنرشان که می خواهد از طریق ویزای 101 اسپانسر بچه شود باید، اقامت دائم و یا تابعیت استرالیا را داشته و یا شهروند نیوزیلند باشد.

اخذ تابعیت فرزندان شهروندان سابق استرالیا:

در صورتی که فرزندی خارج از خاک استرالیا متولد شود و یکی از والدینش در گذشته تابعیت استرالیا را داشته اند، ان فرزند واجد شرایط اخذ تابعیت استرالیا می باشد.فرزند باید در خارج از خاک استرالیا متولد شده باشد، و یکی از والدینش قبل از تولد فرزند تابعیت استرالیا را داشته بوده و قبل از 4 آوریل سال 2002 تابعیتش را از دست داده باشد و تابعیت کشور دیگری را به عنوان یک بزرگسال اخذ نموده باشد.
اخذ تابعیت استرالیا برای فرزند خواندگان:
کسانی که در خارج از خاک استرالیا به فرزند خواندگی یک تابعه ی استرالیا درآیند و یک شهروند استرالیایی سرپرستی آنها را قبول نماید واجد شرایط اخذ تابعیت استرالیا خواهند بود. شرط لازم برای این تابعیت این است که فرزند خواندگی تحت قوانین کنوانسیون لاهه به تصویب رسیده باشد.

مطابق قوانین استرالیا مدارک زیر به عنوان مدرک اثبات وضعیت اقامت مورد قبول نیستند:
این مدارک به تبعه ی استرالیا و کسانی که اقامت دائم و موقت استرالیا را دارند تعلق می گیرد، با این حال مدارک زیر به عنوان مدرک اثبات وضعیت اقامت نمی توانند استفاده شوند:
1- شناسنامه ی تولد
2- کارت Medicare (بیمه درمانی استرالیا)
3- گواهینامه رانندگی
4- کتاب آبی یا Immunisation Blue Book که جهت ثبت تاریخچه سلامتی اشخاص استفاده می گردد.

طرح مشترک المنافع مهاجرت فرزندان به استرالیا:
اگر بچه ای در بین سال های 22 سپتامبر 1947 تا 31 دسامبر 1967 تحت طرح مشترک المنافع مهاجرت فرزندان به خاک استرالیا وارد شده باشد، و در زمان ورود هیچ یک از والدین همراهش نبوده باشند، در صورتی که در حال حاضر دارای اقامت دائم استرالیا باشد می تواند برای تابعیت استرالیا اقدام نماید. شرایط اخذ تابعیت به این صورت می باشد که متقاضی تا 4 سال پیش از زمان درخواست تابعیت باید در خاک استرالیا زندگی کرده و دارای ویزای معتبری باشد. همچنین از این 4 سال 12 ماه آخر را باید متقاضی بصورت مقیم دائم در خاک استرالیا گذرانده باشد. همچنین در 4 سال قبل از درخواست متقاضی نباید در مجموع بیشتر از 1 سال خارج از خاک استرالیا بوده باشد و همینطور در 1 سال آخر قبل از درخواست تابعیت نباید بیشتر از 90 روز خارج از خاک استرالیا بوده باشد.

چند تابعیتی:

چند تابعیتی یا دوتابعیتی یا چند ملیتی برای یک شخص به این معنا می باشد که شخص بصورت همزمان تابعیت بیش از 2 کشور را دارا باشد. براساس قانون کشور استرالیا چند تابعیتی را به رسمیت می شناسد.
براساس قانون استرالیا چند تابعیتی یک شخص به رسمیت شناخته خواهد شد در صورتی که قانون کشورهایی که شخص تابعیت آنها را دارا می باشد اجازه ی چند تابعیتی را بدهند و آنرا به رسمیت بشناسند. در صورتی که شخصی تابعیت کشور دیگری را دارا باشد در صورت دریافت تابعیت استرالیا به صورت طبیعی و بلافاصله چند تابعیتی خواهد شد. به عنوان مثال اشخاصی که در خاک استرالیا براسا اقامت دائم طندگی می کنند پی از دریافت تابعیت به طور طبیعی چند تابعیتی خواهند شد.
شایان ذکر است که تا پیش از 4 آوریل 2002 شهروندان استرالیایی در صورت دریافت تابعیت کشوری دیگر، به صورت اتوماتیک تابعیت استرالیا را از دست می دادند. پس از این تاریخ چند تابعیتی در استرالیا به رسمیت شناخته شده است.

به طور کلی براساس قوانین دولتی و مهاجرتی کشور استرالیا حول محور تابعیت، و با توجه به قوانینی که در این مقاله به صورت کلی آورده شد، می توانیم به این نتیجه گیری دست یابیم که روش اصلی اخذ تابعیت کشور استرالیا از طریق خون می باشد. تمام فرزندانی که یکی از والدین شان چه پدر و په مادر دارای تابعیت استرالیا باشند، فارغ از اینکه در خاک استرالیا بوده یا خارج از خاک استرالیا باشند، می توانند تابعیت استرالیا را دریافت نمایند.
موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE خدمات مشاوره ای در زمینه اقامت و تابعیت کشور استرالیا را ارئه می نماید و شما می توانید سوالات خود را با مشاورین موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE در دفاتر همکار بهره مند شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *