اشتغال همراه با تحصیل

اشتغال همراه با تحصیل

اشتغال همراه با تحصیل در کشور آلمان چگونه است؟آیا اشتغال همراه با تحصیل در کشور آلمان وجود دارد؟آیا هزینه های یک دانشجو را می توان در جهت اشتغال همراه با تحصیل در کشور آلمان پوشش داد ؟ چه محدودیت هایی برای اشتغال همراه با تحصیل یک دانشجو در کشور آلمان وجود دارد؟اشتغال همراه با تحصیل برای یک دانشجو اقامت دائم فراهم می کند؟ منابع قابل تمسک در یافتن شغل دانشجویی در آلمان کدامند؟

شما می توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات و سوالاتی که در مورد اشتغال همراه با تحصیل دارید با مراجعه به تیم و مشاوران متخصص موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE کسب نمائید.

از جمله مواردی که همیشه ذهن متقاضیان تحصیل در کشور های اروپایی را مشغول نموده امکان اشتغال همزمان با تحصیل یا عدم امکان آنست . چرا که در بسیاری از کشور ها تحصیلات به طور رایگان نمی باشد و یا با وجود رایگان بودن تحصیل هزینه های مربوط به زندگی مبالغ قابل تو جهی هستند . پس امکان اشتغال می تواند مسئله ای سرنوشت ساز و حائز اهمیت در انتخاب یک کشور به عنوان مقصد باشد.

دانشجویان در آلمان که متقاضی کار نیمه وقت در آن کشور هستند می توانند با جست وجو دروب سایت دانشگاه محل تحصیل به دنبال کار نیمه وقت در آلمان باشند. دانستن زبان آلمانی و تسلط بر آن به اندازه قابل توجهی می تواند شانس متقاضی کار را در آلمان افزایش دهد.

در این میان توجه به قوانین موجود جهت اشتغال دانشجویان در کشور آلمان بسیار حائز اهمیت است .چرا که دانشجویان با توجه به مقطع تحصیلی و دانشجوی نیمه وقت یا تمام وقت بودن می توانند حقوق متفاوتی در میزان ساعات کاری مجاز داشته باشند.

 

میزان درآمد دانشجو از کار دانشجویی در آلمان به میزان زیادی می تواند منوط به دانش زبان آلمانی ، گستردگی اطلاعات و سطح سواد دانشجو و حوزه تحصیل  و محدوده اشتغال درخواستی داشته باشد.بهترین شرایط برای کار دانشجویی استخدام در موسسات ، کتابخانه و اینگونه نهاد های مربوط به دانشگاه محل تحصیل در آلمان است.و سایر مشاغل ابتدائی در آلمان که به صورت نیمه وقت قابل اشتغال است عبارتند از : کار به عنوان پرستار بچه،کار در رستوران ها به عنوان صندوقدار و یا پیک تحویل غذا ،کار در مراکز فتوکپی. موکدا بیان می شود که هرچه تسلط بر زبان آلمانی شخص بیشتر باشد شانس بیشتری برای به دست آوردن شغل خواهد داشت.معمولالیستی از  مشاغلی که به نیروی کار نیمه وقت احتیاج دارند در کتابخانه ی دانشگاهها سوپر مارکت های نزدیک به دانشگاهها موجود است .علاوه بر آن آژانس های کاریابی برای دانشجویان نیز در کشور آلمان وجود دارد که می توانند با مراجعه به آن ها درخواست یافتن شغل نمایند

میزان درآمد در کشور آلمان به میزان زیادی به منطقه زندگی بستگی دارد برای مثال در شهرهای مونیخ ،هامبورگ،و کلن شخص می تواند درآمد بیشتری داشته باشد ولی به همان میزان نیز هزینه ی بیشتری بابت اجاره ی خانه و غذا و سایر موارد می پردازد..

میزان حقوق دریافتی در شغل های نیمه وقت یا مشاغل دانشجویی در کشور آلمان در کارهای ابتدایی مانند پیشخدمتی  در رستوران ها و یا صندوقداری در سوپرمارکت ها معادل ساعتی 6 یورو می باشد و در کارهایی که کمی سطح بالاتری دارد مانند اشتغال در کارهای اداری و مانند آنها می تواند تا 10 یورو در ساعت برای شخص درآمدزایی  کند.

میزان ساعات مجاز برای اشتغال یک دانشجو در آلمان وابستگی زیادی به کشور متبوع دانشجوی بین المللی دارد  چرا که قوانین مربوط به اشتغال دانشجویان بین المللی از منطقه ای به منطقه ی دیگر می تواند متفاوت باشد. اگر دانشجوی متقاضی کار در آلمان از کشورهای زیر باشد:

اتریش، بلژیک،دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ،پرتغال،هلند ، ایتالیا ، ایرلند ، یونان ،نروژ،اسلوواکی ،سوئیس،اسپانیا ، انگلستان ، روم ، سوئد ريا، مالتا و…… می تواند بدون نیاز به اجازه ی کار و بدون محدودیت زمانی اشتغال داشته باشد اما می بایست  به سازمان امنیت اجتماعی آلمان مبلغی را پرداخت نماید

 

اما اگر دانشجوی متقاضی شغل از کشور دیگری به جز آنچه در بالا آورده شد آمده باشد اجازه دارد که تا 120 روز کامل کاری یا 240 نیمه روز کاری در یک سال کار نماید و موظف است که به دفتر اداره ثبت آن کشور اعلام نماید و اما اگر دانشجو به عنوان دستیار استاد در دانشگاه مشغول گردد اجازه کار بیشتر از زمان گفته شده خواهد داشت. در مقایسه با سایر کشورها هزینه زندگی در کشور آلمان به مراتب معقول تر است و تقریبا نزدیک 670 یورو در ماه است . که کلیه ی نیاز های زندگی اعم از خوراک ، پوشاک ، مسکن و رفت وآمد را شامل می شود با اتمام یک سال تحصیلی، دانشجو به عنوان ورود کننده به کشور این شانس را دارد که تجربه ی زندگی در محافل رسمی و اشتغال در دفاتر رسمی را داشته باشد.مراکز قابل وثوق برای یافتن کار دانشجویی در آلمان  یکی مرکز کاریابی در دانشگاه است که به دانشجویان کمک می کند تا مراحل یافتن کار در کمپانی های بزرگ که قاعدتا مناسب با رشته تحصیلی دانشجویان باشد و درآمد خوبی را در یافت نمایند پشت سر بگذارند.. این کمک می تواند شامل یافتن کمپانی و کمک در تکمیل نمودن فرم های مربوط به استخدام باشد.و منبع دیگر در یافتن کار در آلمان مراجعه به بردهای مربوطه به فرصت ها ی شغلی است که مانند تابلویی از نیازمندی ها می باشد به صورتی که هر کارفرمایی که در خواست نیروی کار دارد در آنجا اعلام می نماید با ذکر شرایط. نکته ی مورد توجه در اینگونه مشاغل انعطاف پذیر بودن ساعات کاری است که امکان همانگی بین ساعات درسی و کاری را برای دانشجو فراهم می نماید و البته درآمد حاصل از این چنین مشاغل  قسمتی از هزینه های زندگی را پوشش می دهد.

 

 

از جمله مسائلی که می تواند به عنوان نکته ای مثبت در یافتن شغل به حساب آید نمرات و سابقه خوب شخص در مدت تحصیل است که نقش تاثیر گذاری را در قوت  روزمه ی شخص ایجاد می نمایدالبته پر واضح است که یافتن کار در آلمان برای یک تبعه آلمانی بسیار راحت تر است تا برای یک تبعه خارجی. اما یک تبعه خارجی به محض یافتن کار ثابت و تمام وقت در آلمان در صورتی که حقوق دریافتی وی از میانگین حقوق دریافتی که تبعه دارد مقداری بالاتر باشد البته همراه با داتش زبان آلمانی در سطح بالا کارت آبی دریافت نموده و به نوعی اقامت کاری برسد و با آن کارت می تواند در کشور های آلمانی زبان به اشتغال پرداخته و اقامت داشته باشد

 

.

البته یادآور می شویم که دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا و یامنطقه اقتصادی اروپا وارد شده اند همانند یک دانشجوی آلمانی که تبعه است به حساب می آید و امکان دسترسی آسان به کار نیمه وقت بدون  نیاز به مجوز کار را خواهند داشت

در مورد مالیات ها ی قابل پرداخت می بایست اشاره نمود که اشخاصی که 8354 یورو در سال را به دست می آورند می بایست مالیات پرداخت نمایند اما اشخاصی که در سال کمتر از دو ماه کاری را اشتغال دارند ملزم به پرداخت مالیات نمی باشند  اما اگر دانشجو بیشتر از 20 ساعت در هفته اشتغال داشته باشند علاوه بر اینکه ممکن است به دروس خود آسیب برسانند و کیفیت تحصیلی خود را از دست  بدهند می بایست حق بیمه  ی درمانی  و استخدامی خود را پرداخت نمایند.

 

بابت اخذ اطلاعات بیشتر و آگاهی بر امکان  اشتغال در کشور آلمان و مزایا ی اشتغال و تاثیرات آن بر نحوه تحصیل دانشجویان و کشورهایی که از جهت فرصت های شغلی برای دانشجویان امکانات بیشتری را فراهم نموده اند به موسسات معتبر حقوقی که در راس آن ها موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE با سابقه ی درخشان که بر پایه ی دانش و تجربه بنا نهاده شده است مراجعه فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *