اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا و بررسی آن

اقامت ایتالیا، شرایط اخذ تابعیت ایتالیا از روش های مختلف در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت. آیا کشور ایتالیا به لحاظ اقتصادی جایی مناسب برای زندگی است؟ تحصیل در ایتالیا و کار در ایتالیا به چه صورت امکان پذیر است؟ در این مقاله به پاسخی جامع پیرامون این موارد خواهیم پرداخت. برای این که به اقامت ایتالیا و در نهایت به تابعیت ایتالیا دست یابید، باید 6 روش اصلی مهاجرت از قبیل ازدواج، تولد، پناهندگی، تحصیل، کار و سرمایه گذاری را مورد بررسی قرار دهیم. این دسته بندی را آقای دکتر امیر محمد ملکپور برای اولین بار در تاریخ مهاجرت و به منظور درک بهتر مهاجرت برای شما عزیزان انجام داده اند. شرایط خوب کشور ایتالیا سبب شده است تا مهاجرت به ایتالیا و روش های اخذ اقامت ایتالیا، برای بسیاری از شما عزیزان اهمیت داشته باشد و به همین جهت بر آن شدیم تا در این خصوص اطلاعات مفیدی را در اختیار شما خوبان قرار دهیم. امیدواریم در مقاله اقامت ایتالیا بتوانیم به سوالات شما عزیزان پیرامون مهاجرت پاسخ روشنی بدهیم. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص مهاجرت و تحصیل در کشورهای برتر دیگری همچون کانادا و تحصیل در اتریش نیز می توانید، با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل کرده و اطلاعات رایگان دریافت نمایید.

آنچه در این مقاله می خوانیم:

 • اقامت ایتالیا و شرایط عمومی آن
 • اقامت ایتالیا از طریق کار
 • اقامت ایتالیا از طریق تحصیل
 • اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت ایتالیا از طریق ازدواج
 • اقامت ایتالیا و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اقامت ایتالیا از طریق پناهندگی
 • اقامت ایتالیا برای هنرمندان و افراد فوق موفق
 • اقامت ایتالیا و هزینه های زندگی
 • اقامت ایتالیا و اخذ تابعیت ایتالیا
 • اقامت ایتالیا و سخن پایانی
اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا و شرایط عمومی آن

کشور ایتالیا در جنوب قاره اروپا واقع شده است و مساحتی در حدود 302 هزار کیلومتر مربع دارد که تقریبا یک پنجم ایران است اما این کشور چکمه ای شکل، در حدود 61 میلیون نفر جمعیت دارد. واحد پول ایتالیا یورو و پایتخت آن رم است. شبه جزیره ایتالیا با کشورهایی نظیر اتریش، فرانسه، سوئیس و اسلوونی مرز زمینی مشترک دارد. کشور ایتالیا در زمینه های مد و فشن، کشاورزی و صنعت خودرو سازی فعال است. کشور ایتالیا از فرهنگ و تمدن دیرینه برخوردار است به طوری که نیمی از آثار ثبت شده در یونسکو در ایتالیا واقع شده اند. طبیعت زیبا و آب و هوای معتدل و گرم باعث شده ایتالیا مقصد نهایی بسیاری از توریست ها باشد و هر ساله در ایتالیا فستیوال های متنوعی برگزار می شود. در ایتالیا زبان های آلمانی، فرانسوی، اسلوونیایی و زبان های محلی نظیر ونیزی و … رایج است. مردم ایتالیا بیش از 90 درصد به مذهب مسیحیت معتقد هستند و 10 درصد به مذاهب دیگر نظیر اسلام، یهودی و … اعتقاد دارند. در ادامه با موسسه حقوقی ملک پور(mie اتریش) همراه باشید تا انواع روش های اخذ اقامت ایتالیا را خدمت شما عزیزان شرح دهیم.

اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا از طریق کار

یکی از روش های اخذ اقامت ایتالیا، از طریق کار می باشد که قصد داریم در این بخش به آن بپردازیم. برای اخد اقامت ایتالیا از روش کار، متقاضیان به دو بخش  متقاضی کار از کشورهای اتحادیه اروپا و متقاضی کار از کشورهای غیر اتحادیه اروپا تقسیم بندی می شوند. برای اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا مجوز کار به آسانی صادر خواهد شد و در مورد اتباع کشور سوئیس بدون مجوز انجام خواهد شد. برای متقاضیان کار در ایتالیا که غیر از اتحادیه اروپا هستند، ابتدا باید از کارفرمایی ایتالیایی پیشنهاد کار داشته باشند. به همین منظور، کارفرمایان ایتالیایی باید از اداره کار در خواست مجوز نمایند و پس از تایید می توانند برای شخص مورد نظر پیشنهاد کار ( جاب آفر ) صادر نمایند. پس از اخذ اقامت کاری در ایتالیا، می توان در خواست ویزای الحاق همسر و فرزندان مجرد زیر 18 سال و همچنین والدین وابسته به متقاضی که بالای 65 سال سن دارند را به اداره SUI داد. اجازه اقامت متقاضی و خانواده او به میزان قرارداد منعقد شده بستگی خواهد داشت و در مورد قرارداد های نا محدود حداکثر برای 2 سال اجازه اقامت صادر می گردد.  به طور کلی پس از 5 سال زندگی و کار کردن در ایتالیا می توان به اقامت دائم آن دست یافت.

اقامت ایتالیا
اقامت ایتالیا

در نمودار فوق نرخ بیکاری در ایتالیا را مشاهده می فرمایید که بیان گر نرخ بیکاری نسبتا بالا می باشد. در حال حاضر نرخ بیکاری در ایتالیا حدود 10% است.

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

در این بخش به موضوع اقامت ایتالیا از طریق تحصیل خواهیم پرداخت. در ایتالیا مانند تمام کشورهای دنیا صرفا تحصیل کردن سبب اعطای اقامت و تابعیت نخواهد شد. برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل، ابتدا باید در یکی از مراکز آموزشی ایتالیا پذیرش تحصیلی اخذ شود، سپس جهت اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمود. کسانی که در ایتالیا مشغول تحصیل هستند باید پس از اتمام دوره تحصیلی خود، ویزای تحصیلی خود را به انواع ویزاهای دیگر تبدیل نمایند. نکته مثبت در مورد ویزاهای تحصیلی این است که می توان ویزای تحصیلی را به ویزاهای کاری، سرمایه گذاری، ازدواج و … تبدیل نمود. در دوران پس از تحصیل دانشجویان می توانند نظر کارفرمایی ایتالیایی را به خود جلب نمایند و به این صورت پس از 5 سال کار کردن که به واسطه آن کار، از سوی کارفرما مالیات پرداخت شود، اقامت دائم اخذ نمایند. خوشبختانه دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که از شرایط اقتصادی مناسب برخوردار نباشند، بورسیه تحصیلی اعطا می کند که به واسطه آن سالانه حدود 4000 الی 5000 یورو کمک هزینه تحصیلی پرداخت می شود. این موضوع در کنار هزینه های تحصیل تقریبا پایین، ایتالیا را به مقصدی خوب برای دانشجویان تبدیل کرده است.

مهاجرت به نیوزلند

مقالات مرتبط

اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری می تواند راهی مطمئن برای رسیدن به تابعیت ایتالیا است. در برنامه هایی که در سال 2017 معرفی شده اند، سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی می توانند به ازای حداقل 500 هزار یورو سرمایه گذاری به اقامت ایتالیا دست یابند.

اقامت ایتالیا

شرایط سرمایه گذاری در ایتالیا:

 • شخص متقاضی بالای 18 سال سن داشته باشد

 • عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری

 • سرمایه گذاری به مبلغ 500 هزار یورو در شرکت های تازه تاسیس شده

 • سرمایه گذاری به مبلغ 1 میلیون یورو در شرکت هایی که دولت معرفی کرده است

 • سرمایه گذاری به مبلغ حداقل 1 میلیون یورو که تأثیر مثبتی بر اقتصاد ایتالیا داشته باشد

 • خرید حداقل 2 میلیون یورو اوراق قرضه مصوب و صادر شده توسط دولت ایتالیا

در روش های اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری، شخص متقاضی باید منبع و منشا سرمایه خود را نشان دهد به این جهت که باید به اثبات برسد که سرمایه شخص متقاضی از روش های قانونی حاصل شده است.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

ازدواج یکی از را های اخذ اقامت ایتالیا می باشد. در این روش فرد متقاضی باید در رابطه ای عاطفی و واقعی با طرف مقابل خود باشد. در ایتالیا به دو روش ازدواج مدنی و ازدواج مذهبی انجام می پذیرد. در ازدواج های مذهبی، متقاضیان امر ازدواج با مراجعه به کلیساها در خواست خود را ارائه می دهند و پس از چند روز می توانند به این مهم دست یابند. در ازدواج های مدنی، متقاضیان ازدواج باید به دفترهای ثبت دولتی مراجعه نمایند و موضوع ازدواج را از این روش پیگیری نمایند. براساس قانون ایتالیا هر شخص اجازه دارد که با اتباع این کشور ازدواج نماید فارغ از این که نوع اقامت ایشان به چه صورت باشد. این موضوع در مورد افرادی که به طور غیر قانونی در ایتالیا زندگی کردند هم صادق است. برای اخذ اقامت ایتالیا و در نهایت تابعیت ایتالیا، باید حداقل 2 سال از ازدواج زوجین گذشته باشد و پس از آن می توان در خواست تابعیت نمود. البته در مورد ازدواج هایی که قبل از 2 سال منجر به تولد فرزندان می شود، می تواند پروسه اخذ تابعیت کاهش یابد چراکه تاثیر مثبت در جامعه ایتالیا خواهد داشت.

اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا و اخذ تابعیت از طریق تولد

تولد در ایتالیا می تواند یکی از راه های اخذ اقامت ایتالیا باشد اما برای این که به این نکته دست یابیم، نیاز است که شرایط اعطای تابعیت از طریق تولد را بررسی نماییم. معمولا کشورها، جهت اعطای تابعیت از دو قانون خون و خاک پیروی می نمایند. قانون خاک : به واسطه این قانون، اگر شخصی در یکی از کشورهایی که از این قاعده پیروی می کنند، متولد شود، می تواند درخواست تابعیت از آن کشور داشته باشد. قانون خون : به واسطه این قانون، تابعیت فقط به کسانی اعطا می شود، که  پدر و مادر و یا یکی از والدین تابعیت آن کشور را داشته باشد. کشور ایتالیا از آن دسته کشورهایی است که برای اعطای تابعیت از قانون خون پیروی می کند. اما در مواقع حساس می تواند از قانون خاک نسبی پیروی نماید. به واسطه قانون خون در ایتالیا، اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد تنها در شرایطی می تواند منجر به اعطای تابعیت شود، که فرزند متولد شده از پدر یا مادری ایتالیایی متولد شده باشد .

اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا از طریق پناهندگی

به عنوان یکی از روش های اخذ اقامت ایتالیا می توان در مورد پناهندگی صحبت کرد. آیا پناهندگی تنها راه مهاجرت به ایتالیا است؟ پاسخ منفی است. ما در این مقاله راه های مهاجرت به ایتالیا را برای شما عزیزان بررسی خواهیم کرد. روش پناهندگی هیچ گاه مورد تایید و پیشنهاد موسسه حقوقی ملک پور نبوده است و اطلاعات ذکر شده در این مقاله صرفا جهت اطلاع شما عزیزان از خطرات پناهندگی می باشد. اگر شخصی به واسطه عضویت در گروه های اجتماعی و یا اعتقاد به ادیان و مذاهب مختلف، بیم آن داشته باشد که مورد آزار و شکنجه قرار بگیرد، مشمول پناهندگی خواهد شد. در بسیاری از موارد، اشخاص به واسطه داستان های ساختگی و غیر واقعی اقدام به مهاجرت از طریق پناهندگی می نمایند. در واقع شاید خیلی از شما عزیزان که به این موضوع فکر می کنید، از خطرات پناهندگی مطلع نمی باشید. در پروسه های پناهندگی اشخاص جان و مال خود را در دستان سوداگران این عرصه قرار می دهند و نمی توان آینده ای خوب و درخشان برای این دسته از افراد متصور شد. مهاجرت از طریق پناهندگی همواره راهی غیر اصولی و غیر مطمئن تلقی می شود و پیشنهاد می شود از روش های قانونی و بدون خطر نظیر تحصیل، کار و سرمایه گذاری اقدام به مهاجرت نمایید.

اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا برای هنرمندان و افراد فوق موفق

در بعضی از کشورها شرایط مناسبی برای کار در زمینه هنر و به خصوص برای هنرمندان عزیز فراهم است. کشورهایی نظیر کانادا و اتریش که در این زمینه فعال تر از بقیه کشورها هستند. افراد هنرمند به شرط آنکه بتوانند اثبات کنند از شرایط مالی خوبی برخوردار هستند وهمچنان اثبات نمایند که در چند سال گذشته از طریق همین حرفه هنری به کسب درآمد مشغول بوده اند، واجد الشرایط برای این نوع اقامت خواهند بود. در حال حاضر کشور ایتالیا برای هنرمندان اقامت خاصی را در نظر ندارد. هنرمندان عزیز می توانند از راه های دیگر که در این مقاله به آن اشاره شد اقدام به مهاجرت و اخذ اقامت ایتالیا نمایند و یا به مقاله ویزای هنرمندان اتریش مراجعه نمایند و اطلاعات دقیق این نوع از اقامت را در اختیار داشته باشند. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعا حرام است.

اقامت ایتالیا و هزینه های زندگی

یکی از مسائل مورد بحث در خصوص مهاجرت و علی الخصوص اخذ تابعیت و اقامت ایتالیا، بحث هزینه های زندگی می باشد. البته ذکر این نکته که هزینه های زندگی هر شخص می تواند تحت الشعاع نحوه زندگی هر شخص باشد، مهم است؛ زیرا به عوامل متفاوتی از قبیل هزینه اجاره مسکن، هزینه های انرژی، خوراک و … بستگی دارد. معمولا در اروپا عمده هزینه های زندگی صرف اجاره مسکن می شود و خورد و خوراک معمولا از هزینه های به مراتب پایین تری برخوردار هستند.در ادامه برخی از آیتم های هزینه های زندگی را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم کرد تا با مشاهده آن به طور میانگین هزینه های زندگی و اقامت ایتالیا برای شما خوبان قابل دسترس باشد.

اقامت ایتالیا

اقامت ایتالیا و اخذ تابعیت ایتالیا

در این مقاله به انواع روش های مهاجرت به ایتالیا، اخذ تابعیت و اقامت ایتالیا پرداختیم. متوجه شدیم که برای رسیدن به تابعیت ایتالیا، ابتدا باید به واسطه یکی از روشهای مهاجرتی به ایتالیا اقدام نمود، سپس در صدد اخذ تابعیت باشید. در بررسی های صورت گرفته از 6 روش ممکن می توان به مهاجرت پرداخت که می توان به ازدواج، تولد، پناهندگی، تحصیل، کار و سرمایه گذاری اشاره کرد. با توجه به شرایط منحصر به فرد هر شخص می توان عنوان کرد که کدام یک از راه های مهاجرتی می تواند منجر به اخذ اقامت ایتالیا و در نهایت اخذ تابعیت ایتالیا دست یافت.

اقامت ایتالیا
 • ازدواج

  اگر شخصی با یکی از اتباع ایتالیا ازدواج کند، پس از 2 سال زندگی مشترک می تواند درخواست تابعیت خود را ارائه دهد.

 • تولد

  کشور ایتالیا جزو آن دسته از کشورهایی است که از قانون خون پیروی می کند. بنابراین برای رسیدن به تابعیت ایتالیا از روش تولد، شخص متولد شده باید از پدر یا مادر ایتالیایی متولد شده باشد.

 • پناهندگی

  روش پناهندگی هیچ گاه مورد تایید و پیشنهاد موسسه حقوقی ملک پور نبوده است اما کسانی که واجدالشرایط باشند، پس از گذشت حدود 5 سال می توانند تابعیت ایتالیا را به دست آورند.

 • تحصیل

  در بسیاری از کشورها صرفا تحصیل منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت نخواهد شد. در ایتالیا هم این قاعده مستثنا نمی باشد و دانشجویان باید پس از تحصیل ویزای تحصیلی خود را به انواع ویزاهای دیگر، همانند ویزای کار تبدیل نمایند و از این روش به اخذ اقامت دائم و تابعیت دست یابند.

 • کار

  برای اخذ ویزای کار باید از یک کارفرمای ایتالیایی پیشنهاد شغلی معتبر داشته باشید و با در دست داشتن آن پیشنهاد شغلی، به سفارت ایتالیا در کشور خود مراجعه نمایید.

 • سرمایه گذاری

  برای رسیدن به اقامت ایتالیا و در نهایت تابعیت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری، باید حداقل با سرمایه ای 500 هزار یورویی اقدام به سرمایه گذاری نمود.

مقالات مرتبط

اقامت ایتالیا و سخن پایانی

اقامت ایتالیا و روش های اخذ تابعیت در ایتالیا را با هم بررسی کردیم. متوجه شدیم که برای اخذ اقامت ایتالیا و به طور کلی هر کشور دیگر، 6 راه مهاجرتی وجود دارد که در هر مورد می توان به بحث پرداخت. در روش های بررسی شده برای کشور ایتالیا، اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل می تواند گزینه مناسب تری نسبت به راه های دیگر مهاجرتی باشد. به این صورت که شخص متقاضی می تواند از هزینه های تحصیلی پایین در کنار بورسیه تحصیلی، اقدام به مهاجرت نماید. شخص دانشجو باید پس از اتمام دوره تحصیلی خود، شغلی مناسب یافته و به این صورت ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل نماید. در روش سرمایه گذاری که شخص متقاضی ملزم به سرمایه گذاری حداقل 500 هزار یورو می باشد بهتر است در کشورهایی نظیر اتریش، سوئیس و … اقدام به سرمایه گذاری شود زیرا شرایط اقتصادی و استاندارد های اقتصادی در کشورهای ذکر شده به مراتب بهتر و بالاتر از ایتالیا می باشد. امیدواریم در مقاله اقامت ایتالیا توانسته باشیم به سوالات شما عزیزان پاسخ داده باشیم. شما عزیزان می توانید در انتهای این مقاله، نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید و برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *