اقامت پس از تحصیل در ارمنستان

مقدمه

آیا می توان پس از تحصیل، اقامت ارمنستان را کسب نمود؟ اقامت پس از تحصیل در ارمنستان برای چه مدتی امکانپذیر می باشد؟ اقامت پس از تحصیل در ارمنستان چگونه است؟ آیا در خصوص اقامت پس از تحصیل در ارمنستان، سوالی دارید؟ آیا می دانید اقامت پس از تحصیل در ارمنستان دارای چه شرایطی است؟ با کسب اقامت پس از تحصیل ارمنستان، آیا می توان پاسپورت ارمنی دریافت نمود؟ آیا با اتمام تحصیلات خود در ارمنستان، قصد اقامت در این کشور را دارید؟ این مقاله به موضوع اقامت پس از تحصیل در ارمنستان پرداخته است. وکلا و مشاورین موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE، در این مقاله به سوالات شما در خصوص اقامت پس از تحصیل در ارمنستان پاسخ می دهند.

شرایط اقامت پس از تحصیل در ارمنستان

کشور ارمنستان به خاطر سطح بالای علمی و هزینه های نسبتا اندک زندگی در آن، مقصد مهاجرتی مناسبی برای تحصیل و اقامت پس از تحصیل می باشد. به این ترتیب یکی از انواع اخذ اقامت ارمنستان، اقامت پس از تحصیل در ارمنستان است. شخصی که در ارمنستان تحصیل کرده است، می تواند با داشتن برخی شرایط، اقدام به دریافت اقامت ارمنستان پس از تحصیل بنماید. باید توجه نمود که اقامت پس از تحصیل در ارمنستان با موضوع اقامت دانشجویی در ارمنستان مرتبط می باشد. به این معنا که اگر شخص، با اجازه اقامت تحصیلی در ارمنستان زندگی می نماید، نیازی نیست که پس از تحصیل، بلافاصله ارمنستان را ترک نماید بلکه می تواند با تقدیم درخواست اقامت پس از تحصیل پیش از اتمام اجازه موقت اقامت تحصیلی، نوع اقامت خود را تغییر دهد.

اقامت موقت پس از تحصیل در ارمنستان

شخصی که با ویزای دانشجویی و به مدت دوران تحصیل خود در ارمنستان حضور دارد، می تواند پس از ختم تحصیلات خود درخواست دریافت اقامت ارمنستان را بنماید. اقامت در ارمنستان، یا دائم است یا موقت. دانشجویی که تحصیلات خود را به پایان رسانیده است، ابتدائا باید برای اقامت موقت در ارمنستان پس از تحصیل درخواست نماید. شخصی که درخواست اقامت ارمنستان پس از تحصیل را می دهد، باید برای دریافت اقامت موقت خود، اثبات کند که دلیل خوبی برای ماندن در ارمنستان دارد. به عبارت دیگر، مفروض می باشد که دانشجو پس از اتمام تحصیلات خود، باید ارمنستان را ترک نماید؛ به این دلیل دریافت اقامت پس از تحصیل نیازمند دلیل ویژه ای است. البته باید گفت که بر اساس قانون ارمنستان، دانشجویان از آن دسته افرادی هستند که می توانند بدون داشتن دلیل دیگری غیر از تحصیل، موفق به دریافت اقامت موقت ارمنستان بشوند؛ اما این امر مربوط به دوره ی تحصیل آنان است. توضیح آن که، بر اساس قانون ارمنستان، متقاضی اقامت موقت در ارمنستان باید جز یکی از گروه های زیر باشد:

 • کارآفرینان در ارمنستان
 • کارگران استخدام شده
 • دانشجویان
 • همسر، پدر، مادر، پدر، فرزند دارندگان اقامت موقت در ارمنستان

بنابراین اگر شخص قصد اقامت در ارمنستان پس از تحصیل را دارد، باید جز یکی از گروه های بالا قرار گیرد تا بتواند با تغییر وضعیت خود، اقامت موقت مجدد کسب کند. در این صورت، اقامت پس از تحصیل در ارمنستان وابسته به، کار کردن یا کارآفرینی در ارمنستان خواهد بود. لازم به ذکر می باشد که بر اساس قانون ارمنستان، اقامت در کشور ارمنستان به سه دسته کلی تقسیم می شود:

 • اقامت موقت برای یک سال که هزینه ی آن 258 دلار است.
 • اقامت دائم پنج ساله، قابل تمدید که هزینه آن344 دلار است.
 • اقامت ویژه ی 10 ساله که هزینه آن 369 دلار است.

 

دانشجو، به منظور دریافت اقامت پس از تحصیل در ارمنستان می تواند برای اقامت موقت درخواست دهد اما بر اساس قانون این کشور، دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در ارمنستان به طور مستقیم برای دانشجویان امکانپذیر نیست و دانشجو ابتدائا باید اقامت موقت پس از تحصیل را کسب کند. البته اجازه اقامت پس از تحصیل در ارمنستان، کار چندان دشواری نیست و شخص می تواند بدون سرمایه گذاری هنگفت، خرید یا اجاره اموال، اثبات درآمد سالیانه، سپردن پول در بانک و … اقامت پس از تحصیل ارمنستان را کسب کند.

اقامت موقت پس از تحصیل در ارمنستان برای یک سال اعطا می گردد که برای مدت یک سال دیگر نیز قابل تمدید است. به منظور تمدید اجازه اقامت موقت در ارمنستان، شخص باید حداقل سی روز قبل از انقضای موعد، درخواست خود را ارائه دهد. مدارک مورد نیاز برای تمدید پاسپورت شخص و کارت اقامت موقت است.

اجازه اقامت پس از تحصیل در ارمنستان، توسط دپارتمان پلیس ظرف سی روز انجام می پذیرد. متقاضی اقامت موقت باید به افسر پلیس نشان دهد که شرایطی دارد که اقامت وی پس از تحصیل در ارمنستان را حداقل برای یک سال، توجیه می کند.

اقامت دائم پس از تحصیل در ارمنستان

شخص به منظور دریافت اقامت دائم پس از تحصیل در ارمنستان، باید واجد شرایط زیر باشد: به خاطر داریم که دانشجویان نمی توانند مستقیما درخواست اقامت دائم بنمایند.

 • شخص نشان دهد که در ارمنستان، محل اقامت و وسیله امرار معاش دارد.
 • قبل از درخواست اقامت دائم، حداقل سه سال اقامت موقت قانونی پس از تحصیل در ارمنستان داشته باشد.

اقامت دائم ارمنستان پس از تحصیل، برای پنج سال صادر می شود و برای پنج سال دیگر نیز قابل تمدید می باشد. پس از این، شخص می تواند تقاضای پاسپورت ارمنی بنماید. دریافت پاسپورت ارمنی پس از تحصیل در ارمنستان با شرایط زیر امکانپذیر است:

 • اقامت دائم ارمنستان را برای سه سال داشته باشد.
 • با زبان ارمنی آشنایی داشته باشد.
 • با جامعه ی ارمنی آشنایی داشته باشد.
 • قانون اساسی ارمنستان را بشناسد.

باید در نظر داشت که خانواده چنین شخصی می توانند با اجازه اقامت دائم با وی زندگی نمایند.

نتیجه گیری

اقامت پس از تحصیل در ارمنستان، می تواند به صورت موقت یا دائم باشد. شخصی که در ارمنستان تحصیل نموده است می تواند پس از پایان دوره ی تحصیلات خود در صورت تمایل با ورود به جامعه ی کاری، اقامت پس از تحصیل ارمنستان را کسب نماید. البته اجازه اقامت پس از تحصیل در ارمنستان ابتدا موقت بوده و پس از بازه ی زمانی معینی می تواند تبدیل به اقامت دائم ارمنستان شود. اقامت در ارمنستان پس از تحصیل، و سایر موضوعات مربوط به مهاجرت به ارمنستان، در تخصص وکلا و مشاورین موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE است. چنانچه در این خصوص سوالی دارید، پاسخگوی شما خواهیم بود.

منبع

https://armenian-lawyer.com/immigration/visaresidencepassport/

www.iranarmeniacc.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *