اقامت پس از تحصیل در لهستان

اقامت پس از تحصیل در لهستان امکان پذیر است؟ به چه روش هایی می توان اقامت پس از تحصیل در لهستان اخذ نمود؟شرایط اقامت پس از تحصیل در لهستان چیست؟ مدارک مورد نیاز اقامت پس از تحصیل در لهستان چیست؟ سوالات  متداول و رایجی در مورد اقامت پس از تحصیل در لهستان  توسط دوستان از بزرگترین موسسه مشاوره ای کشور، موسسه مشاوره ای MIE پرسیده شده است  و به این خاطر اقامت پس از تحصیل در لهستان را بحث اصلی و اساسی این مقاله که توسط وکلای موسسه مشاوره ای MIE نگاشته شده است لحاظ نموده ایم.

می توان گفت برای حضور قانونی دانشجو، اقامت پس از تحصیل در لهستان ایده بسیار خوبی است  منتها این امر تنها تحت شرایط فوق العاده امکان پذیر است. دانشجویانی که در حال تحصیل در لهستان هستند تمایل دارند اقامت پس از تحصیل در لهستان اخذ نمایند و در نهایت کارت اقامت دائم در لهستان را دریافت نمایند

 

افزایش تعداد دانشجویان بین المللی  که جهت تحصیل در لهستان  به این کشور وارد می شوند ، کشور لهستان را به یک بازار جذاب در اروپا تبدیل نموده است که اشخاص می بایست جهت ورود به بازار کار در لهستان، اجازه کار از اداره کار لهستان دریافت نمایند.

برای این که شما اقامت پس از تحصیل در لهستان را اخد نمایید می بایست با ویزای تحصیلی شرایط ورود به کشور لهستان برای شما مهیا شود. در این مقاله وکلای موسسه مشاوره ای MIE ، ابتدا تحصیل در لهستان را برای شما توضیح خواهند داد و سپس شرایط اقامت پس از تحصیل را بررسی خواهند نمود.

نظام تحصیلی لهستان از مقطع ابتدایی تا 9 سال پس از آن برای همه شهروندان لهستان اجباری است به این صورت که اشخاص ازهفت سالگی وارد مدارس شده و به مدت شش سال مقطع ابتدایی را می گذرانند و پس از آن وارد سه سال متوسطه می شوند. مدرسه ابتدایی به 2 چرخه از 3 سال تقسیم شده است. دوره اول مدارس ابتدایی یکپارچه است و یک معلم به دانش آموزان در این سه سال آموزش می دهد در حالی که دور دوم ارائه می دهد یک آموزش مبتنی بر موضوع را به دانش آموزان ارائه می دهد. در دوره دوم دانش آموزان آموزش های عمومی در دروس زبان لهستانی، تاریخ، آموزش مدنی، زبانهای خارجی، ریاضی، فیزیک و نجوم، شیمی، زیست شناسی، جغرافیا، هنرهای زیبا / موسیقی، فناوری، فناوری اطلاعات، تربیت بدنی، دین یا اخلاق کسب می نمایند و این دوره هم پس از سه سال به پایان می رسد. در دوره دبیرستان دانش آموزان در مدارسی می توانند ادامه تحصیل دهند منتها این دوره متوسطه در دبیرستان اجباری نیست و دانش اموزان پس از گذراندن آن می توانند وار بازار کار یا دانشگاه جهت ادامه تحصیل شوند.

کشور لهستان به پیروی از طرح Bologna و بسیاری از برنامه های سطح سوم آن دو چرخه در تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد ابتداسه ساله لیسانس و به دنبال آن مدرک کارشناسی ارشد که  دو سال  زمان می برد.

شرایط تحصیل در لهستان در دوره کارشناسی:

در لهستان مدت تحصیل در دوره کارشناسی، سه الی چهار سال است. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در کشور لهستان به نسبت رشته تحصیلی متفاوت است و از 2000 یورو تا 10000یورو متفاوت است.در مقطع کارشناسی لهستان اکثر رشته ها به زبان لهستانی است به همین دلیل ابتدا باید به مدت یک سال زبان لهستانی خوانده شود. پس از گذراندن دوره زبان دانشجویان می توانند بدون آزمون وارد دانشگاههای لهستان شوند البته باید مد نظر داشت که در چند رشته به طور استثنا دانشجویان برای ورود به دانشگاه در آزمون شرکت نمایند. همچنین این نکته را نیایست نادیده انگاشت که بعضی از رشته ها نیز در لهستان در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می شود و دارا بودن آیلتس 5 برای ورود کافی می باشد.

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی ارشد لهستان
تحصیل در کشور لهستان برای افرادی مناسب است که نمی خواهند مهاجرت تحصیلی پر هزینه ای داشته باشند و با عنایت به این موضوع تحصیل در دانشگاههای لهستان را هدف خود می دانند. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد لهستان دو سال است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد لهستان

سوابق تحصیلی که می بایست ترجمه شود.
مدرک زبان انگلیسی یا لهستانی
توصیه نامه از اساتید معتبر
ترجمه مدارک شناسایی شناسنامه کارت ملی
تایید تمکن مالی که از بانک صادر شده باشد
اکثر رشته های تحصیلی  در مقطع فوق لیسانس در کشور لهستان به زبان انگلیسی تدریس میشوند . دانشجویان در لهستان حدود 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند که می توانند میانگین 4 تا 6 یورو در ساعت کسب درآمد نمایند که این درآمد تا حدودی هزینه های دانشجویان بین المللی را کاهش می دهد. موسسه مشاوره ای MIE باعنایت به تعداد کثیری پرونده های ارسالی به سفارت لهستان و سابقه بسیار عالی و دارا بودن کادری با تجربه در اخذ پذیرش تحصیلی لهستان و ویزای تحصیلی لهستان شما را در این امر خطیر یاری خواهد کرد.

  • هزینه های زندگی

هنگامی که تاریخ انقضاء ویزای تحصیل در لهستان در حال نزدیک شدن باشد  دانشجویان بین المللی می بایست مدارکی ارائه دهند تا بتوانند ویزای خود را تبدیل یا تمدید نمایند. بنابراین جهت اقامت پس از تحصیل در لهستان برای دانشجویان بین المللی می بایست دلایل قانع کننده ای ارائه شود. دلایل اقامت پس از تحصیل در لهستان عبارتند از:

ادامه تحصیل در لهستان
ازدواج با تبعه لهستانی که منجر به اقامت پس از تحصیل در لهستان خواهد شد.
ثبت شرکت در لهستان که منجر به اقامت پس از تحصیل در لهستان خواهد شد.
دانشجو پس از تحصیل در لهستان با دریافت اجازه کار از اداره کار و اداره مهاجرت، اقامت پس از تحصیل در  لهستان اخذ نماید.
دریافت کارت ابی برای شخصی که کارمند ماهر است.

مجوز کار در لهستان و اخذ اقامت پس از تحصیل در لهستان از طریق کار

افزایش تعداد دانشجویان بین المللی  که جهت تحصیل در لهستان  به این کشور وارد می شوند ، کشور لهستان را به یک بازار جذاب در اروپا تبدیل نموده است که اشخاص می بایست جهت ورود به بازار کار در لهستان، اجازه کار از اداره کار لهستان دریافت نمایند.

پیدا کردن کار در هر کشور و اخذ اقامت پس از تحصیل  به پارامترهای مختلفی همانند سطح زبان اشخاص، دارا بودن سابقه کاری ، ویژگی های شخصی فرد ، زمان ورود شخص به کشور و عوامل دیگر بستگی دارد. است منتها تبحر ارزشمند وکلای موسسه مشاوره ای MIEنشانگر  این مطلب است که فقط به دلیل خصوصیات شخصی گوناگون ( مثل عدم وفق پذیری با محیط ، سطح پایین  روابط عمومی و یا عوامل مشابه ) می باشد.

با توجه به قوانین لهستان دانشجویان پس از تحصیل می توانند با کارت اقامت لهستان Pobytu  مشغول به کار شوند. و دیگر لازم نیست حتما مجوز کار داشته باشند. همانند دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بسیاری از اشکال مختلف مالیات در لهستان وجود دارد. مالیات بر ارزش افزوده و مالیات مالیات غیر مستقیم که یک بخش بزرگی از درآمد بودجه لهستان را تشکیل می دهد. هر کسی که مشغول به کار در قلمرو لهستان است از نظر قانونی موظف به پرداخت مالیات بر درآمد است. قرارداد اشتغال استاندارد (umowa O pracę)، یک قرارداد مربوط به کار (umowa zlecenie) و یا یک قرارداد برای کار خاص (umowa O dzieło): به منظور مالیات  قانونی انجام کار در لهستان است که  اشخاص می توانند یکی از سه نوع قرارداد امضا کند. برخی از پورتال کار در لهستان جهت اقامت پس از تحصیل در لهستان
www.pracuj.pl
www.infopraca.pl
www.grapevinejobs.pl
www.jobrapido.pl
www.praca.pl
www.jobpilot.pl
www.careerjet.pl
www.kariera.pl
www.szybkopraca.pl
www.pracanadmorzem.pl

کل فرایند تبدیل یا تمدید ویزای تحصیلی تا 2 ماه طول می کشد،منتها  معمولا یک ماه بعد از آن کارت اقامت دائم لهستان صادر خواهد شد. اشخاصی که مایل به اقامت پس از تحصیل در لهستان هستند باید فرم ها و درخواست خود را به ثبت برسانند . افرادی که تمدید یا تبدیل ویزای تحصیلی آنها مورد موافقت واقع نمی شود و نمی توانند مجوز اقامت پس از تحصیل در لهستان را اخذ نمایند می توانند پس از دو هفته به رئیس دفتر خارجی ها در اداره مهاجرت لهستان در شهر ورشو  مراجعه نموده و درخواست تجدید نظر ارائه دهندکه پاسخ  این درخواست تجدید نظر پس از یک ماه بررسی خواهد شد

اقامت پس از تحصیل در لهستان از طریق ازدواج

دانشجویان بین المللی که مشغول به تحصیل در لهستان هستند پس از ازدواج با شهروند لهستان می توانند جهت اخذ اقامت دائم لهستان و سپس تابعیت لهستان اقدام کنند. مطابق قانون  مدنی اگر شخص ایرانی خواستار ازدواج با تبعه خارجی باشد می بایست ازدواج خود را در کنسولگری ایران به ثبت برساند. مدارک مورد نیاز جهت اقامت پس از تحصیل در لهستان از طریق ازدواج به شرح زیر است:
تنظیم و پر کردن فرم های مخصوص جهت اقامت پس از تحصیل در لهستان
کپی از سند ازدواج
کپی از کارت هویت متقاضی و همسر
کپی شناسنامه
کپی از تصمیم گیری در مورد اعطای مجوز به حل و فصل و یا کارت اقامت از نماینده قانونی
اسناد و مدارک تایید اقامت بدون وقفه مورد نیاز در لهستان
عنوان قانونی به اشغال آپارتمان که در آن متقاضی ساکن است

اجازه اقامت پس از تحصیل در لهستان معمولا یرای اشخاصی صادر می شود که به مدت 5سال در لهستان اقامت داشته است و درآمد پایداری داشته است و ضمن پرداخت مالیات برای او بیمه درمانی تحت پوشش دولت لهستان صادر شده باشد. شرایطی که در قوانین کشور لهستان آمده است به قرار زیر می باشد:
کسی که در قلمرو جمهوری لهستان ساکن بوده بو به تحصیل و دریافت آموزش های حرفه ای مشغول بوده است
کسی که مجوز برای اقامت داشته است از طرقی مانند پناهندگی یا اینکه درخواست پناهندگی به جمهوری لهستان داده است یا با بهره گیری از حفاظت مکمل و یا موقت .

اشخاصی که در لهستان کارمند متخصص بوده و یا کارمند فصلی باشند یا توسط ارائه دهنده خدمات به منظور ارائه خدمات فراملی یا ارائه دهنده خدمات که خدمات فراملی ارائه می نمایند مشغول به کار بوده است.
در مجموع با عنایت به شراط و قوانینی که جهت اقامت پس از تحصیل در لهستان مطابق قوانین فعلی وجود دارد می توان گفت لهستان جهت بازار کار و اقامت پس از تجصیل شرایط خیلی مناسبی ندارد چرا که کشور مهاجرپذیری در اتحادیه اروپا محسوب نمی شود. توصیه موسسه مشاوره ای MIE به شما سروران این است که شما برای تحصیل در لهستان اقدام نموده و پس از آن جهت اخذ مجوز کار در کشورهایی نظیر آلمان و اتریش وارد شده تا بتوانید با حقوق بسیار بالاتر نسبت به لهستان مشغول شده و اخذ اقامت شما دوستان عزیز سهل تر گردد.

پنانچه به اطلاعات جامع و کامل در مورد تحصیل در لهستان و اقامت پس از تحصیل در لهستان نیاز دارید می توانید با وکلای متبحر موسسه مشاوره ای MIE تماس بگیرید تا از مشاوره های تلفنی و حضوری وکلای پایه یک دادگستری بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *