تحصیل در مجارستان و اقامت پس از تحصیل در مجارستان

اقامت پس از تحصیل در مجارستان از جمله سوالاتی است که معمولا از مشاوران موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE پرسیده می شود و این که اقامت پس از تحصیل در مجارستان چه شرایطی دارد و فردی که می خواهد اقامت پس از تحصیل در مجارستان داشته باشد باید چه مدارکی داشته باشد؟ هزینه های زندگی در مجارستان چگونه است؟ به طور کلی امکان اقامت پس از تحصیل در مجارستان وجود دارد؟ از چه راه هایی می توان اقامت پس از تحصیل در مجارستان داشت؟

بحث اساسی و محوری این مقاله که توسط وکیل موسسه مهاجرتی ام آی ای به نگارش در آمده است، تحصیل در مجارستان و اقامت پس از تحصیل در مجارستان است و دوستان عزیزی که خواهان تحصیل در مجارستان و اقامت در مجارستان هستند به صورت مکرر با موسسه مهاجرتی ام آی ای تماس گرفته و خواهان اخذ اطلاعات در باب اخذ پذیرش در مجارستان ، تحصیل در مجارستان، چگونگی اقامت پس از تحصیل در مجارستان هستند.

امروزه کشور مجارستان که از کشورهای عضو شنگن و اتحادیه اروپا است یک مقصد بسیار محبوب جهت مهاجرت از راه تحصیل است که در دنیا از لحاظ کیفیت بسیار عالی آموزش و پرورش شناخته شده است به طوری که در بیست سال اخیر بیش از ده ها هزار دانشجوی بین المللی خواستاار اخذ پذیرش تحصیلی مجارستان شده اند. دانشجویان و دانش آموزان بین المللی که قصد تحصیل در مجارستان را دارند و در پی این امر باشند که جهت تحصیل در مجارستان بخواهند بیش از نود روز اقامت مجارستان را داشته باشند، می بایست پس از اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس، کالج یا دانشگاه ، با مدارک مورد نیاز که در ادامه مقاله خواهد آمد به سفارت مراجعه کرده تا بتوانند جهت تحصیل در مجارستان، اقامت تحصیلی بلند مدت اخذ نمایند.

تحصیل در مجارستان در اکثر رشته ها و در برترین دانشگاه ها، کالج ها و مدارس برای دانشجویان بین المللی که شهروند اتحادیه اروپا و شهروند خارج از اتحادیه اروپا هستند امکانپذیر است  و در هر دو صورت چه اینکه دانشجو شهروند اتحادی اروپا باشد چه نباشد نیاز به ویزای تحصیل در مجارستان را دارد.و امروزه شرایط ایده الی فراهم شده است تا دانشجویان بین المللی بتوانند ضمن تحصیل در مجارستان در ساعات مختلفی از هفته مشغول به کار شده و تا حدودی هزینه های تحصیلی خود را پوشش دهند.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در مجارستان:

به طور کلی اخذ پذیرش تحصیلی مجارستان در برترین کالج ها و دانشگاهها توسط موسسه مهاجرتی ام آی ای کمتر از 45 روز امکانپذیر می باشد و متقاضی پس از اخذ پذیرش تحصیلی با اخذ وقت از سفارت و در دست داشتن مدارک ذیل می تواند به سفارت مجارستان مراجعه نموده  و پس از مصاحبه  و انگشت نگاری در کمتر از دو ماه ویزای تحصیل در مجارستان را اخذ نماید و می بایست ظرف حداکثر پانزده روز پس از اخذ ویزای تحصیل در مجارستان وارد مجارستان شود و این قانون برای شهروندان اتحادیه اروپا و هم شهروندان خارج از اتحادیه اروپا لازم الاجراست. مدارک ذیل جهت ارائه به سفارت الزامیست:

 • اثبات اینکه دانشجو توان پرداخت هزینه تحصیل در مجارستان را دارد.
 • اثبات اینکه دانشجو توان پرداخت هزینه زندگی در مجارستان که ماهانه حدود 500 تا 600 یورو می باشد را دارد.
 • پاسپورت یا گذرنامه ای که 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج مورد نظر که اصلی ترین مدرک جهت اخذ ویزای تحصیلی مجارستان می باشد.
 • اصل پاسپورت و کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • از عگس گذرنامه متقاضی بیش از 6ماه نگذشته باشد.
 • گواهی سلامت و پزشکی
 • نامه ای مبنی بر اینکه دانشجو مسکن ، هتل یا خانه در مجارستان دارد.
 • دانشجو ثابت نماید که از تمکن مالی کافی جهت پوشش هزینه های زندگی در مجارستان برخوردار است که این می تواند با پرینت از حساب ، اثبات شود.
 • تکمیل نمودن فرم ویزای مجارستان

دانش آموزانی که قصد تحصیل در مجارستان را دارند برای ورود به کالج یا دانشگاه، باید دیپلم دبیرستان را داشته باشند. پذیرش تحصیلی در مجارستان در تمام رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و فنی  مهندسی برای دانشجویان بین المللی امکانپذیر است. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در مجارستان را دارند پس از گذراندن دوره کوتاه کالج که به دوره پری پارتیکورس شناخته می شود و همچنین دوره های آموزشی یادگیری زبان انگلیسی وارد دانشگاههای مجارستان خواهند شد. مدت تحصیل در مجارستان در دوره های کالج یکسال است که معمولا در دو ترم تحصیلی سپتامبر و ژانویه برگزار می شود. در کالج پزشکی مجارستان دروس مربوطه تدریس می شود که شامل دروس زیست، شیمی ، فیزیولوژی ، آناتومی و زبان انگلیسی ارائه می گردد.

شهریه های تحصیل در مجارستان:

 • شهریه تحصیل در مجارستان در دوره پیش دانشگاهی :

علوم پزشکی: 5980 یورو

رشته های فنی و مهندسی6300 یورو

زبان انگلیسی 5470 یورو

2-شهریه تحصیل در مجارستان در رشته های پزشکی:

پزشکی در مجارستان به مدت شش سال است و هزینه تحصیل در مجارستان در رشته پزشکی سالانه از 10000 یورو تا 13000 یورو  است.

دتدانپزشکی در مجارستان به مدت پنج سال است و هزینه تحصیل در مجارستان در رشته دندانپزشکی سالانه از 10000 یورو تا 13000 یورو است.

دکترای داروسازی در مجارستان به مدت پنج سال است و هزینه تحصیل در مجارستان در رشته داروسازی سالانه از 7500 یورو تا 9000 یورو است.

دکترای دامپزشکی در مجارستان که به مدت پنج سال است و هزینه تحصیل در مجارستان در رشته دامپزشکی سالانه 15000 یورو است.

 • شهریه تحصیل در مجارستان در رشته های مهندسی

شهریه تحصیل در مجارستان در رشته های مهندسی هر ترم 3000 یورو الی 3200 یورو است که مدت آن 6 تا 8 ترم تحصیلی است.

 • رشته های علوم انسانی ، مدیریت و هنر

شهریه تحصیل در مجارستان در تمامی رشته های علوم انسانی و مدیریت و هنر در هر ترم 2400 ال 2800 یورو است که مدت تحصیل در این رشته ها در مقطع لیسانس 6ترم تا 8ترم تحصیلی است.

اقامت پس از تحصیل در مجارستان

دانشجویان عزیزی که برای تحصیل در مجارستان اقدام میکنند و می خواهند برای اقامت پس از تحصیل در مجارستان اقدام کنند به طرق مختلفی می توانند اقامت مجارستان و پس از آن تابعیت مجارستان را اخذ نمایند. طرق مختلف اقامت پس از تحصیل در مجارستان می تواند از طریق ازدواج ، پناهندگی، سرملیه گزاری، ثبت شرکتٍ، کارافرینی و یا اقامت کاری باشد که در ذیل شرایط را بررسی خواهیم کرد.

 اقامت پس از تحصیل در مجارستان از طریق پناهندگی:

یکی از راههایی که برای اقامت در کشورهای اروپایی  و کشورهایی که عضو کنوانسیون هستند از جمله مجارستان وجود دارد اقامت پس از تحصیل در مجارستان از راه پناهندگی  است که البته پناهندگی مورد پیشنهاد ما نمی باشد چرا که طرق دیگر و بهتری برای اقامت وجود دارد و به این خاطر در این مقاله از این بحث گذر خواهیم کرد.

اقامت پس از تحصیل در مجارستان  از طریق ازدواج:

اقامت پس از تحصیل در مجارستان از طریق ازدواج یکی دیگر از راههایی است که می توان به آن اشاره نمود. در واقع در اکثر کشورهای دنیا اگر کسی با تبعه آن کشور ازدواج نماید می تواند اقامت آن کشور را اخذ نماید. بنابراین اگر دانشجویی با ویزای تحصیل در مجارستان ، وارد مجارستان شود و در حین تحصیل با شخصی که تابعیت مجارستان را دارد ازدواج نماید ، ابتدا به وی اقامت مجارستان داده می شود و پس از اخذ اقامت در مجارستان می تواند برای تابعیت مجارستان نیز اقدام نماید.

اقامت پس از تحصیل در مجارستان از طریق سرمایه گذاری:

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در مجارستان می تواند منجر به اقامت دائم و در نهایت اخذ تابعیت مجارستان شود. بنابراین اگر متقاضی تحصیل در مجارستان ، خواهان اخذ اقامت پس از تحصیل در مجارستان باشد و شرایط مالی نسبتا مناسبی داشته باشد با هزینه های بسیار پایین می تواند اقامت دائم پس از تحصیل در مجارستان از طریق ثبت شرکت  را اخذ نماید.اخذ نماید.طبق قوانین مجارستان انواع مختلفی شرکت وجود دارد که از همه آنها بهتر شرکت با مسئولیت محدود ( LLC   یا LTD  )در مجارستان است که متقاضی می تواند با داشتن تمکن مالی مورد نیاز و ارائه طرح توجیهی اقتصادی اقدام به ثبت شرکت در مجارستان نماید و با پرداخت مالیات سالانه، اقامت دائم مجارستان و پس از آن پاسپورت مجارستان را دریافت کند.

اقامت پس از تحصیل در مجارستان از طریق کار

دانشجویی که در مجارستان مشغول به تحصیل است می تواند از طریق ویزای کار ، اقامت دائم مجارستان را اخذ نماید بنابراین اقامت پس از تحصیل در مجارستان از طریق ویزای کار امکانپذیر است و مستلزم این امر است که متقاضی پیشنهاد کار از یک شرکت یا کارفرما داشته باشد و کارفرما تایید نماید که به متقاضی نیاز دارد و متقاضی با تاییدیه کارفرما به اداره کار مجارستان و پس از آن اداره مهاجرت مجارستان مراجعه کرده و بتواند اقامت از طریق کار در مجارستان اخذ نماید.

مطابق قوانین فعلی اشخاصی که 8 سال در مجارستان اقامت داشته باشند به آنها اقامت دائم مجارستان داده خواهد شد و پس از آن می توانند جهت تابعیت مجارستان اقدام نمایند و اخذ تابعیت مجارستان مستلزم این است که شما اولا سابقه کیفری یا سوء پیشینه نداشته باشید، ثانیا قانون اساسی مجارستان را تا حدودی بدانید و از لحاظ پزشکی سالم باشید و زبان مجاری را در حد محاوره یاد گرفته باشید.

با توجه به شرایطی که در سطور فوق بیان شد می توان گفت تحصیل در مجارستان به خصوص در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی شرایط ایده آلی دارد و اقامت پس از تحصیل در مجارستان از طرق فوق الذکر ممکن است و البته پیشنهادی بهتری که موسسه مهاجرتی ام آی ای می تواند در اختیار شما عزیزان قرار دهد این است که شما مقطعی را در مجارستان تحصیل نمایید و پس از تحصیل از طریق ویزای کار برای کشورهای صنعتی و مهاجرپذیر نطیر استرالیا، کانادا، نیوزیلند، ایالات متحده ، آلمان، اتریش و غیره اقدام نمایید چرا که هرچند تحصیل در مجارستان می تواند گزینه مناسبی باشد منتها از لحاظ اقامت ، کشور مجارستان نمی تواند پیشنهاد مناسبی به حساب بیاید . چنانچه شما عزیزان برای تحصیل در مجارستان و اخذ اقامت پس از تحصیل در مجارستان نیاز به اطلاعات جامع و دقیقی دارید می توانید با موسسه مهاجرتی ام آی ای تماس گرفته تا از مشاوره تلفنی و حضوری وکلای موسسه مهاجرتی ام آی ای بهره مند شوید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *