بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان و بررسی انواع بورسیه

 • بورسیه تحصیلی در آلمان و مقدمه ای بر شرایط اخذ بورسیه
 • بورسیه تحصیلی در آلمان و شرایط عمومی
 • بورسیه تحصیلی در آلمان و شرایط اخذ آن
 • بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی
 • بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد
 • بورسیه تحصیلی در آلمان در دوره دکترا
 • بورسیه تحصیلی در آلمان و انواع آن
 • بورسیه تحصیلی در آلمان و دانشگاه های بین المللی آن
 • بورسیه تحصیلی در آلمان و مدارک مورد نیاز
 • بورسیه تحصیلی در آلمان و ویزای آن
 • بورسیه تحصیلی در آلمان و هزینه زندگی
 • بورسیه تحصیلی در آلمان و کلام آخر
بورسیه تحصیلی در آلمان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

بورسیه تحصیلی در آلمان و مقدمه ای بر شرایط اخذ بورسیه

بورسیه تحصیلی در آلمان، شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان و همچنین قوانین پیش روی افراد متقاضی در پروسه اخذ بورسیه در این کشور را ما به صورت تخصصی مورد بررسی و تحلیل کامل قرار می دهیم. آیا امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی در آلمان وجود دارد؟ مدارک مورد نیاز و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در کشور آلمان به چه صورت است؟ با توجه به اینکه تحصیل در کشور آلمان رایگان می باشد و نوع نظام آموزشی این کشور دولتی است شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور به نسبت دیگر کشورها متفاوت می باشد که ما در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات مفیدی را در خصوص شرایط و قوانین اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان در اختیار متقاضیان محترم قرار دهیم. با توجه به قوانین مهاجرتی آلمان و همچنین شرایط وقت دهی سفارت این کشور پیشنهاد می شود در صورتی که این کشور را هدف مهاجرتی خود قرار داده اید در ابتدا این مقاله را به صورت کامل مطالعه نمایید و سپس در صورت نیاز به اطلاعات حقوقی بیشتر، می توانید با مشاورین زبده و با تجربه موسسه حقوقی ملک پور همکارموسسه حقوقی MIE اتریش مشاوره کامل و تخصصی داشته باشید تا در خصوص مهاجرت تحصیلی به آلمان و شرایط اخذ بورسیه در این کشور اطلاعات مفیدی دریافت نمایید.

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل در آلمان
فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با بورسیه تحصیلی آلمان و اتریش

بورسیه تحصیلی در آلمان و شرایط عمومی

کشور آلمان از لحاظ موقعیت اجتماعی و اقتصادی در بین کشورهای اروپایی از شرایط خوبی برخوردار است و به عنوان ثروتمندترین کشورهای اروپایی به شمار می آید. کشور آلمان از شمال با کشور دانمارک و دریای بالتیک هم مرز می باشد، از شرق با کشورهای لهستان و جمهوری چک، از جنوب با کشورهای اتریش و سوئیس و از غرب با کشورهای فرانسه و هلند مرز مشترک دارد. مساحت کشور آلمان در حدود 357121.21 کیلومتر مربع است و جمعیت این کشور در حدود 82 میلیون نفر است که به عنوان پرجمعیت ترین کشور اروپا شناخته شده است. پول رایج در کشور آلمان با توجه به عضویت این کشور در اتحادیه اروپا یورو می باشد. زبان بومی و رسمی کشور آلمان، آلمانی است که در حدود 95درصد اتباع این کشور به زبان آلمانی تکلم می کنند. اقتصاد آلمان براساس صنعت می باشد و جزو کشورهای توسعه یافته صنعتی به شمار می آید که در این خصوص  از بین 500 شرکت بزرگ دنیا 37 شرکت بزرگ در کشور آلمان می باشد و این کشور به عنوان بزرگترین صادر کننده کالا در جهان است. میزان  بیکاری در کشور آلمان  3.1% است.

ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان
ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

بورسیه تحصیلی در آلمان و شرایط اخذ آن

بورسیه تحصیلی در آلمان با توجه به اینکه نظام آموزشی این کشور رایگان و دولتی می باشد، دارای شرایط خاصی است که ما در این مقاله به بررسی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور می پردازیم. معمولا در کشور آلمان اگر دانشگاهی قصد ارائه بورسیه تحصیلی را داشته باشد، اولویت با اتباع کشور خودشان می باشد و اتباع کشورهای دیگر تحت شرایط خاص می توانند درخواست بورسیه دهند و در صورت تایید ممکن است بورسیه برای آنها صادر شود. شانس اخذ بورسیه در مقطع دکترا برای متقاضیان به نسبت مقاطع پایین تر بیشتر خواهد بود، درصورتی که فرد متقاضی رزومه تحصیلی و علمی بسیار قوی داشته باشد، به این صورت که فرد چندین مقاله بین المللی و داخلی داشته باشد، کتب مختلفی به چاپ رسانده باشد و همچنین نمرات تحصیلی خیلی خوبی را در کنار مدرک زبان ارائه دهد. تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی برای افراد متقاضی امکان پذیر است.

بورسیه تحصیلی آلمان
 • بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی

  دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان 3الی 4 سال به طول می انجامد و افراد می توانند در رشته های مختلفی ادامه تحصیل دهند. البته باید در نظر داشت امکان اخذ بورسیه تحصیلی در این مقطع به راحتی امکان پذیر نیست و معمولا اگر بورسیه ای صادر شود بیشتر در مقطع بالاتر می باشد. اجازه کار حین تحصیل در این مقطع به مدت 10 ساعت در هفته می باشد. افراد متقاضی برای ادامه تحصیل در این مقطع باید مدرک زبان آلمانی حداقل B1 را ارائه دهند.

بورسیه تحصیلی آلمان
 • بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

  تحصیل در  مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان مانند دیگر کشورها به مدت دو سال به طول می انجامد و دانشجویان می توانند به دو زبان انگلیسی و آلمانی تحصیلات خود را ادامه دهند. دانشجویان بین المللی دراین مقطع اجازه کار پاره وقت دانشجویی را دارند که به مدت 20 ساعت در هفته می باشد. افراد می توانند با ادامه تحصیل در رشته هایی که در این کشور بازار کار خوبی دارد شانس موفقیت خود را در ورود به بازار کار کشور آلمان پس از تکمیل تحصیلات خود افزایش دهند. در مقطع کارشناسی ارشد امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی به صورت محدود برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر می باشد.

بورسیه تحصیلی آلمان
 • بورسیه تحصیلی در آلمان در دوره دکترا

  افراد متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی باید توجه داشته باشند اکثرکشورها بورسیه های تحصیلی را در مقطع دکترا صادر می کنند. افراد متقاضی برای اخذ این نوع بورسیه باید رزومه علمی قوی ای ارائه دهند و این رزومه باید شامل مقالات بین المللی و داخلی باشد در کنار این مقالات فرد باید مدرک زبان و رزومه تحصیلی خیلی خوبی ارائه دهد. لازم به ذکر است تحصیل در مقطع دکتری در کشور آلمان مانند دیگر کشورها  بیشتر به زبان انگلیسی می باشد که افراد برای ادامه تحصیل در این مقطع باید مدرک زبان  آیلتس حداقل 6.5 ارائه دهند. طول دوره تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان به مدت 3 تا 4 سال می باشد و شروع ترم تحصیلی از اوایل اکتبر تا اوایط سپتامبر می باشد.

بورسیه تحصیلی در آلمان و انواع آن

با توجه به نظام تحصیلی رایگان کشور آلمان و شرایط خاص و سخت اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور، افراد متقاضی باید در نظر داشته باشند که بورسیه ها معمولا در مقطع دکترا صادر می شود و البته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز طبق شرایط و ضوابط خاص برای دانشجویان متقاضی صادر می شود. لازم به ذکر است برخی از بورسیه های صادر شده ممکن است بخشی از هزینه تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش دهد.

در کشور آلمان انواع مختلفی از بورسیه ها وجود دارد که شامل موارد ذیل است:

 • کمک هزینه تحصیلی DAAD

  این کمک هزینه تحصیلی از طرف سازمان بین المللی DAAD برای حمایت از دانشجویان مهاجر و ایجاد ارتباط با دیگر دانشگاه های بین المللی صادر می شود. بورسیه ای که از سوی این سازمان صادر می شود شامل کمک هزینه تحصیلی است که باعث ایجاد فرصت های تحصیلی مناسب برای دانشجویان بین المللی خواهد شد، این فرصت ها باعث ایجاد اشتیاق در تحصیل، تحقیق و پژوهش دانشجویان در آلمان خواهد شد. معمولا این سازمان بورسیه را در مقاطع ارشد و دکترا برای دانشجویان متقاضی صادر می کند. کمک هزینه های تحصیلی این سازمان به صورت ماهانه 507 یورو به دانشجویان مقطع اختصاص یافته و ماهانه 1000 یورو نیز به دانشجویان مقطع دکترا اعطا می شود. معیارهای اصلی واجد شرایط بودن دانشجویان برای دریافت این بورسیه در ابتدا تسلط آنها به زبان انگلیسی یا آلمانی، مشارکت در برنامه های اجتماعی و سیاسی می باشد.

 • بورسیه تحصیلی :CIVIL SOCIETY LEADERSHIP AEARDS

  این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان متقاضی در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته های اقتصاد، مدیریت، علوم سیاسی، حقوق و حقوق بشر در صورت داشتن رزومه علمی قوی ارائه می شود.

 • بورسیه تحصیلی گوته

  بورسیه تحصیلی گوته ماهانه 1000 یورو از هزینه های تحصیل دانشجویان را در مقطع کارشناسی ارشد به مدت 2سال پوشش می دهد.

 • بورسیه تحصیلی در آلمان در دانشگاه برمن BIGSSS

  این نوع بورسیه اغلب در مقطع دکترا برای متقاضیان و دانشجویان صادر می شود و دانشگاه ژاکوبز برمن این بورسیه را به دانشجویان اعطا می کند. این بورسیه برای دانشجویان رشته های علوم سیاسی، جامعه شناسی و روانشناسی به مدت 36ماه اعطا می شود و در حدود 1300یورو به دانشجویان ارائه می شود.

تحصیل دکترا در آلمان
ویزای دانشجویی آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان و دانشگاه های بین المللی آن

دانشگاه ها در کشور آلمان به دودسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و کشور آلمان در زمره کشورهایی است که دارای برترین دانشگاه ها در سطح جهان می باشد. هر 16ایالت کشور آلمان قوانین مخصوص به خود را در خصوص تامین منابع مالی دانشگاه ها دارند و بودجه دانشگاه های دولتی خود را تامین می کنند. لازم به ذکر است با توجه به اینکه نظام آموزشی در آلمان دولتی می باشد، دانشگاه های خصوصی امکان استفاده از بودجه دولتی را نخواهند داشت.

در جدول ذیل برخی دانشگاه های برتر آلمان را خدمت شما عزیزان شرح می دهیم:

دانشگاههای آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان و مدارک مورد نیاز

پروسه اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان همانند دیگر کشورها مستلزم ارائه مدارک مورد نیاز از طرف فرد متقاضی می باشد، گاها این مدارک با مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی مشترک می باشد. در واقع این مدارک در پروسه صدور پذیرش از سوی دانشگاه و ارائه بورسیه تحصیلی نقش تاثیرگذاری دارد. مدارکی که افراد برای اخذ پذیرش و بورسیه باید آماده و ارائه دهند به شرح زیر می باشد:

 • ارائه فرم بورسیه تحصیلی

 • ارائه رزومه تحصیلی و علمی(مقالات داخلی و بین المللی و کتب به چاپ رسیده از سوی فرد)

 • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع کارشناسی و ارشد به همراه ریز نمرات

 • ارائه 6 قطعه عکس

 • ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 یا مدرک زبان B2 آلمانی

 • ارائه تاییدیه استاد راهنما و توصیه نامه از استاد به همراه انگیزه نامه

 • ارائه پاسپورت معتبر با بیش از 6 ماه اعتبار

بورسیه تحصیلی در آلمان و ویزای آن

یکی از مواردی که در مهاجرت تحصیلی تاثیر بسزایی دارد، پروسه اخذ ویزای این کشور می باشد، ویزا و اجازه ورود به این کشور نقش تعیین کننده ای در کل پروسه مهاجرت افراد دارد. درصورتیکه فرد متقاضی در پروسه تشکیل پرونده، جهت اخذ ویزا کوچکترین اشتباهی کرده باشد با ردی ویزا روبرو خواهد شد، بنابراین توصیه می شود در صورتی که قصد جدی دارید و اطلاعات کافی در خصوص اخذ ویزا ندارید حتما پروسه تشکیل پرونده و اخذ ویزای خود را به عهده وکیل با تجربه بسپارید. لازم به ذکر است دانشجویان برای اخذ ویزای خود باید به سفارت مراجعه کرده و درخواست ویزا و اقامت بلند مدت تحصیلی دهند. جهت دریافت ویزای تحصیلی افراد متقاضی باید یکسری مدارک را آماده کرده و تحویل سفارت دهند که این مدارک شامل موارد ذیل می باشد:

 • ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزا به همراه امضا متقاضی
 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه کپی از پاسپورت
 • ارائه گواهی تولد
 • ارائه اسناد ازدواج
 • ارائه عکس به سبک پاسپورت
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
 • ارائه گواهی سلامت و بیمه
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • ارائه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
تحصیل پزشکی در آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان و هزینه زندگی

یکی از مواردی که افراد متقاضی در پروسه مهاجرت تحصیلی به آلمان باید در نظر داشته باشند، هزینه های زندگی در این کشور می باشد. لازم به ذکر است ممکن است بورسیه تحصیلی شامل هزینه های زندگی نشود و فرد باید هزینه های زندگی را شخصا پوشش دهد. هزینه های زندگی در آلمان 60.32% در مقایسه با ایران بیشتر است، مثلا اجاره خانه در کشور آلمان 81.66% بیشتر از ایران است. هزینه زندگی در آلمان ماهانه به طور متوسط بین  800 الی 1000 یورو می باشد. البته سبک زندگی و تعداد اعضای خانواده در هزینه های زندگی تاثیر گذار است. اساسا هزینه های زندگی در جنوب آلمان در شهرهایی مانند مونیخ و اشتوتگارت به نسبت دیگر شهرها بالاتر است و این دو شهر جزء گرانترین شهرهای جهان به حساب می آیند. البته شهر برلین به عنوان پایتخت آلمان در مقایسه با شهرهای بزرگ اروپا هزینه های مقرون به صرفه تری دارد.

در جدول ذیل بخشی از هزینه های زندگی در آلمان را شرح خواهیم داد:

هزینه زندگی در آلمان
دفتر حقوقی ملک پور
بورسیه تحصیلی در آلمان و سخن پایانی

بورسیه تحصیلی در آلمان، شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور و به طور کل قوانین و شرایط مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان را ما در این مقاله به صورت کامل مورد تحلیل و بررسی علمی قرار دادیم تا اطلاعات حقوقی شما عزیزان نسبت به شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان ارتقا یابد. با توجه به اینکه تحصیل در آلمان رایگان می باشد افرادی که خواستار اخذ بورسیه تحصیلی درآلمان هستند باید توجه داشته باشند در صورتی که تمایل دارند بورسیه تحصیلی در این کشور دریافت کنند باید رزومه تحصیلی و علمی بسیار قوی ارائه دهند تا با موفقیت بورسیه به آنها اعطا شود. پیشنهاد می شود در صورتی که هدف مهاجرتی خود را تحصیل در آلمان قرار داده اید و خواستار اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور هستید در ابتدا مقاله فوق را به صورت کامل مطالعه نمایید و سپس جهت اخذ اطلاعات بیشتر در خصوص بورسیه تحصیلی در آلمان با مشاورین برتر موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه حقوقی MIE اتریش مشاوره کامل و تخصصی داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *