بورس تحصیلی ارمنستان

آیا از شرایط بورس تحصیلی ارمنستان خبر دارید؟ آیا به دریافت بورس تحصیلی ارمنستان اندیشیده اید؟ بورس تحصیلی ارمنستان در چه مقاطعی ارائه می گردد؟ چه کسانی واجد شرایط بورس تحصیلی ارمنستان هستند؟ کدام دانشگاه ها در ارمنستان بورس تحصیلی اعطا می نمایند؟ آیا اطلاع دارید بورس تحصیلی ارمنستان چه هزینه هایی را پوشش می دهد؟ بورس تحصیلی در ارمنستان، در راستای حمایت دولت و جامعه ی ارمنستان از علوم و پیشرفت دانش اعطا می گردد. دریافت بورس تحصیلی ارمنستان، فرآیند قانونی مخصوص به خود را دارد و به طور معمول استفاده از بورس تحصیلی ارمنستان در دوره های تحصیلات تکمیلی، ممکن می باشد. مشاورین و وکلای موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE، در این مقاله نکاتی در خصوص بورس تحصیلی ارمنستان به شما عزیزان ارائه می کنند.

کلیات

تحصیلات عالی در کشور ارمنستان به وسیله دانشگاه های دولتی و خصوصی، هر دو، ارائه می گردد. تحصیلات تکمیلی و اعطای بورس تحصیلی در ارمنستان، بعضا تحت نظارت و مسئولیت وزارتخانه های مختلف می باشد اما به طور عمده نظارت بر امر اعطای بورس تحصیلی در ارمنستان بر عهده وزارت آموزش و علوم می باشد. به طور کلی، 26 موسسه آموزش عالی در ارمنستان وجود دارد که با شعبات متعدد تاسیس شده خود، از جانب دولت ارمنستان مشغول ارائه خدمات تحصیلی من جمله اعطای بورس تحصیلی هستند. البته آموزش عالی تنها توسط دانشگاه های دولتی ارائه نمی گردد، بلکه دانشگاه ها، موسسات خصوصی و آکادمی های غیردولتی نیز در این زمینه فعال هستند.

دانشگاه های ارمنستان، انواع مختلفی از رشته های گوناگون را ارائه می نمایند. مانند علوم اجتماعی، تکنولوژی، فرهنگ و… .به گونه ای که فرصت های تحقیقاتی مناسب را برای دانشجویان تحت بورسیه خود فراهم می آورد. موسسات، بیشتر در زمینه های مختلف علوم، اقتصاد و فرهنگ بورس تحصیلی ارائه می نمایند، اما دانشگاه ها، بورس تحصیلی ارمنستان را در سطح وسیعتری ارائه می کنند.

موسسات آموزش عالی ارمنستان، مستقل هستند؛ این امر باعث می گردد که در استفاده از بودجه و اعطای کمک هزینه های تحصیلی، من جمله بورس تحصیلی دارای استقلال عمل باشند و خود تصمیم گیری کنند. کمک های هزینه ها و بورس تحصیلی ارمنستان از منابع غیر دولتی استفاده می نماید که دربرگیرنده ی مبالغ ماهیانه و سالیانه و شهریه های دریافتی می باشد که صرف اعطای بورس تحصیلی دانشگاه های ارمنستان به دانشجویان ملی و بین المللی می گردد. بنابراین هر دانشگاه در اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان مختار می باشد و شیوه های منحصر به فرد خود را دارد. تحصیلات تکمیلی در ارمنستان می تواند به صورت تمام وقت، پاره وقت یا آموزش آن لاین باشد. تحصیل تمام وقت در ارمنستان بین 20 تا 22 هفته طول می کشد، و هر سال تحصیلی شامل دو ترم می باشد.

انواع بورس تحصیلی در ارمنستان

ارمنستان، توافقاتی در نظام داخلی خود و هم چنین در قبال ساید دول بر عهده گرفته است به این منظور که به دانشجویان بین المللی بورس تحصیلی اعطا نماید.  انشجویان بین المللی در دانشگاه های ارمنستان می توانند از بورس های تحصیلی ارمنستان با وجود برخی شرایط استفاده کنند. مهم ترین بورس های تحصیلی ارمنستان عبارتند از:

  • بورس دولت جمهوری ارمنستان. این بورس تحصیلی بر اساس توافقنامه ای است که دولت ارمنستان امضا کرده و به این ترتیب خود را متعهد کرده است تا به دانشجویان بین المللی واجد شرایط بورس اعطا نماید. قانونی که موجد این بورس تحصیلی می باشد، قانون بورس تحصیلی مدوام ارمنستان است، که بورسیه تحصیلی مبتنی بر موافقتنامه هم نامیده می شود. این بورس تمام هزینه های زندگی دانشجوی واجد شرایط دریافت بورس را پوشش می دهد.
  • دومین نوع از بورس های تحصیلی ارمنستان، بورس تحصیلی مبتنی بر معافیت از شهریه تحصیلی است. این بورس تحصیلی به منظور برداشتن بار هزینه های تحصیل از دوش دانشجویان بین المللی اعطا می شود و مرجع آن وزارت داخلی ارمنستان است. در این نوع از بورسیه تحصیلی ارمنستان، تنها شهریه مورد پوشش قرار می گیرد و هزینه های زندگی هم چنان بر عهده دانشجوی بین المللی می باشد.
  • سومین نوع از بورسیه تحصیلی ارمنستان، شهریه رایگان برای دانشجویان 70 کشور مشخص دنیاست. به عبارت دیگر این نوع از بورسیه تحصیلی ارمنستان همان نوع دوم است با این تفاوت که تنها به دانشجویان گروه خاصی از کشورها اعطا می گردد که توسط دولت ارمنستان تعیین می شوند. ایران هم جز کشورهایی است که در ارمنستان دانشجویان بسیاری دارد و دانشجویان ایرانی می توانند از بورس تحصیلی فوق استفاده کنند.

دانشجوی بین المللی باید برای دریافت هر کدام از بورس های تحصیلی فوق، یا سایر بورس های تحصیلی ارمنستان بر اساس مقررات دانشگاه و یا ارگان اعطا کننده ی بورس تحصیلی ارمنستان به آن مرجع، درخواست خود را تقدیم نماید. مدارک مورد نیاز معمولا شامل سوابق تحصیلی، مدرک زبان، ریز نمرات، دلایل توجیه کننده پرداخت بورس مانند سوابق درخشان علمی، اهداف تحقیقاتی و مانند آن است. لازم به ذکر است که در زمان بررسی اعطای بورس تحصیلی ارمنستان کسانی که به دنبال اجرای اهداف تحقیقاتی خود در زمینه های کارشناسی مطالعات ارمنی، آموزش و هنر باشند در اولویت اعطایی بورس تحصیلی قرار دارند. در ادامه به سه نوع از بورس های خاص برخی دنشگاه های ارمنستان، برای آشنایی بیشتر اشاره می گردد.

بورس تحصیلی دانشگاه ملی اکواریان ارمنستان

این دانشگاه هر ساله شانزده بورس تحصیلی اعطا می نماید. دانشجو برای دریافت این بورس تحصیلی باید برنامه ی درخشان تحصیلی، سابقه ی فعالیت های اجتماعی و عمومی خود را ثبات کند. در حقیقت این بورس تحصیلی به کسانی اعطا می گردد که علاوه بر زندگی علمی، زندگی اجتماعی فعالی نیز داشته اند.

بورس تحصیلی دانشگاه آمریکایی ارمنستان

دانشگاه آمریکایی ارمنستان در جهت حمایت مالی از دانشجویان برنامه ریزی هایی برای تعهدات مالی دانشجویان خود دارد؛ به این ترتیب که هیچ دانشجوی واجد شرایطی از دریافت کمک های مالی محروم نخواهد گردید. بورس های تحصیلی این دانشگاه، به نام کمک های اهدایی خصوصی به دانشجویان برجسته اعطا خواهد شد. البته این دانشگاه کمک هزینه هایی جهت تخفیف شهریه از 20 تا 90 درصد و وام دانشجویی نیز اعطا می نماید.

بورس تحصیلی دانشگاه بین المللی اوراسیا

در این دانشگاه فرصت های متعددی برای پوشش شهریه و هزینه های زندگی دانشجویان بر اساس موقعیت های اجتماعی آن ها وجود دارد.  بورس  Turpanjian این دانشگاه بر اساس وضعیت اجتماعی دانشجو اعطا می گردد. سایر بورس های این دانشگاه عبارتند از سنت جانز و آدوریان که تقریبا به طور کامل شهریه ی دانشگاه را پوشش می دهند. لازم به ذکر می باشد که هزینه های تحصیل در ارمنستان بین 1800 تا 4000 دلار است.

نتیجه گیری

اخذ بورس تحصیلی ارمنستان بر اساس ضوابط دولتی به دانشجویانی امکان پذیر می باشد که اولا در زمینه علمی توانایی خود را به اثبات رسانده باشند، ثانیا بتوانند فعالیت های اجتماعی خود را به اثبات برسانند و در نهایت در صورتی که از بورس های تحصیلی مبتنی بر نیاز استفاده می کنند بتوانند عدم توانایی مالی خود را نشان دهند. بورس تحصیلی ارمنستان، برای دانشجویان ایرانی در دسترس می باشد و می توانند با مشاوره ی متخصصین امر مهاجرت به ارمنستان موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE، شرایط و امکانات خود را برای دریافت  بورس تحصیلی ارمنستان بررسی کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *