تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان از مقاصد تحصیلی دانشجویان بین المللی است . امروزه افراد بسیار زیادی هستند که تمایل به ادامه تحصیل در کشورهای آسیایی دارند . تحصیل در آذربایجان در مقایسه با دیگر کشور های آسیایی در سطح علمی متوسطی در دنیا قرار دارد . به همین دلیل  تحصیل در آذربایجان به عنوان یک فرصت مناسب برای دانشجویان خارجی تبدیل شده است . هزینه های پایین و مناسب زندگی و در آذربایجان باعث شده که اکثر دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل ، تحصیل در این کشور را انتخاب کنند . ما به شما دوستان عزیز که قصد ادامه تحصیل دارید تحصیل در آذربایجان را پیشنهاد می کنیم و در این مقاله شرایط آذربایجان و مزایا و معایب تحصیل در آذربایجان را به تفصیل توضیح خواهیم داد .

سوالات فراوانی که در این مورد وجود دارد و بر روی وب سایت های ملک پور بسیار مورد سوال قرار گرفته است به شرح زیر است.

  • شرایط تحصیل در آذربایجان چگونه است؟
  • چه مدارکی جهت اخذ پذیرش تحصیل در آذربایجان لازم میباشد ؟
  • بورس تحصیلی کشور آذربایجان چگونه میباشد ؟
  • آیا تحصیل در آذربایجان تبدیل به اقامت دائمی در کشور آذربایجان  می شود؟
  • هزینه تحصیل در آذربایجان چقدر است ؟

مقایسه تحصیل در آذربایجان و سایر کشورها

کشور جمهوری آذربایجان به علت پیشرفت‌ هایی که در زمینه های علمی و صنعتی داشته ، محل مناسبی را برای ادامه تحصیل دانشجویان و دانش پژوهان کشورهای آسیایی و در حال توسعه ایجاد کرده است . کیفیت  تحصیل و خدمات مدرن روز دنیا به همراه هزینه های ارزان زندگی در شهر باکو و سایر شهرهای دیگر آذربایجان  این کشور را به یک کشور ایده آل و مناسب برای ادامه تحصیل و پیدا کردن فرصت‌های شغلی متناسب با رشته تحصیلی مورد نظر تبدیل کرده است . ما برای دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکترا را برای ادامه تحصیل توصیه می‌کنیم ، تحصیل در دانشگاه ‌های کم هزینه شمال اروپا مانند کشور فنلاند و نروژ که بعضاً رایگان هم هستند را انتخاب کنند . البته کشور لهستان نیز، در بعضی از رشته‌ های تحصیلی کیفیت تحصیلی به مراتب بیش تری را به نسبت کشور آذربایجان دارد .
ادامه تحصیل در بعضی از دانشگاه ‌های  کشور جمهوری آذربایجان ممکن است به زبان آذری و یا روسی باشد که انتخاب این موضوع  با خود شخص دانشجو می باشد که یک دوره یک ساله  آمادگی (hazirlig) دارد که شهریه این دوره ۵۰۰ دلار و یا ترمی ۲۵۰ دلار است . طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه  های  آذربایجان ۴ ساله است و شهریه مقطع کارشناسی در کشور آذربایجان سالانه ۸۰۰ دلار و یا برای هر ترم ۴۰۰ دلار است . همانطور که میدانید تحصیل در کشور آذربایجان ارزان است . اما بهتر است بدانید که از نظر کیفیت تحصیلی مانند  کشور های هلند و بلژیک و نروژ نمی باشد .
موضوع مورد توجه در مورد تحصیل در آذربایجان این است که برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی در کشور آذربایجان در هر مقطع تحصیلی خوابگاه به اندازه کافی نیز وجود دارد که هزینه آن برای هر ماه کمتر از ۲۰۰ دلار است.

تحصیل در آذربایجان در دانشکده معماری و ساختمان

یکی از دانشگاه های کشور آذربایجان که مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد دانشگاه معماری و ساختمان آذربایجان است .  تحصیل در  این دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری  امکان پذیر می باشد . لازم است بدانید که فقط تحصیل در رشته ‌های معماری و عمران و ساختمان تحصیل در این دانشکده به زبان آذری و یا روسی می‌باشد که انتخاب هر یک از این زبان ها با خود دانشجو است  اما در رشته معماری در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس می‌توان به زبان انگلیسی هم تحصیل کرد . این دوره  یک سال دوره مقدماتی دارد که شهریه این دوره ۶۰۰ دلار و یا هر ترمی ۳۰۰ دلار است . طول دوره تحصیل در دوره لیسانس در این دانشگاه ۴ ساله می باشد  و شهریه  مقطع کارشناسی سالانه ۱۸۰۰ دلار و برای هر ترم ۹۰۰ دلار است .  طول دوره تحصیل مقطع فوق لیسانس در این دانشگاه معمولا ۲ ساله می باشد که شهریه این دوره تحصیلی  سالانه ۲۰۰۰ دلار و برای هر ترم ۱۰۰۰ دلار است . همچنین  طول دوره تحصیل در مقطع دکتری در این دانشگاه  مانند کشور های دیگر ۳ تا ۵ ساله می باشد که شهریه این دوره سالانه ۲۴۰۰ دلار و برای هر ترم ۱۲۰۰ دلار است .

دانشگاه طب باکو

تحصیل در آذربایجان در دانشگاه طب باکو  مورد استقبال بسیاری از دانشجویان ایرانی میباشد که مورد تایید بودن این دانشگاه در وزارت علوم هنوز به تصویب قطعی نرسیده است . اما در هر حال به صورت مشروط مورد پذیرش وزارت علوم و بهداشت می باشد .
دانشجویان متقاضی تحصیل در این دانشگاه باید یک دوره یکساله دوره کالج حاضر لیق را بگذرانند و بعد از گذراندن  آن می توانند وارد سال اول پزشکی شوند .  هزینه دوره کالج حاضرلیق حدود ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار است و  هزینه آن کاملا بستگی به کالج تحصیلی دارد .  این دانشگاه سه مرحله تحصیلی به سه زبان آذری  ، روسی و انگلیسی دارد .
دانشجویان متقاضی می بایست بدانند برای شرکت در این  مراحل تحصیلی البته به جزء زبان آذری باید مدرک زبان مورد نظر را داشته باشند . شهریه این دانشگاه  برای هر ترم ۱۲۰۰ دلار  و در مجموع سالانه ۲۵۰۰ دلار و هزینه خوابگاه نیز ماهانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار می باشد . اجاره خانه درشهر باکو و در نزدیکی دانشگاه حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ دلار است  .

تحصیل در آذربایجان در دانشگاه ملی نفت

یکی دیگر از دانشگاه‌ های معتبر کشور آذربایجان آکادمی دولتی نفت آذربایجان است . که تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری  فقط در رشته‌ های مربوط با نفت و گاز به زبان آذری و یا روسی امکان پذیر می‌ باشد . این دانشگاه نیز یک دوره یک ساله آمادگی دارد که شهریه این دوره ۸۰۰ دلار و هر ترمی ۴۰۰ دلار است  . شهریه و طول دوره مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه  دقیقاً مانند دانشگاه معماری و ساختمان می‌ باشد .
متقاضیان تحصیل در کشور آذربایجان می بایست به این موضوع توجه داشته باشند که برای تحصیل در کشور اذربایجان  فاکتور زبان آذربایجانی یا روسی و زندگی در شرایط سرد را در نظر داشته باشند . این دو موضوع  تأثیر بسزایی در فرآیند تحصیل و زندگی دانشجویان در این کشور دارد . لازم است بدانید زبان آذربایجانی و حتی روسی، جز در این کشور و برخی از کشورهای روس زبان مخاطب خاصی ندارد و قطعاً آموزش این زبان تاثیری در زندگی اقتصادی و علمی شخص نخواهد داشت .
نکته بسیار مهم این است که متقاضیان تحصیل درکشور آذربایجان  نیازی به داشتن مدرک جی ار ایی و یا جی مت ندارند .

در کل با توجه به مطالب گفته شده می توان به این موضوع پی برد که تحصیل در کشور آذربایجان به عنوان یک کشور آسیایی و مدرن به عنوان مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان خارجی است که قصد تحصیل در کشور های آسیایی را دارند . تحصیل در آذربایجان از هزینه های بسیار مناسبی برخوردار می باشد به خصوص اینکه اکثر دانشگاه های موجود در آذربایجان را دانشگاه های دولتی تشکیل داده اند . دولت آذربایجان برنامه ای را برای دانشجویان خارجی ایجاد کرده است که دانشجویان متقاضی بتوانند همزمان تحصیل در آذربایجان به کار دانشجویی بپردازند و بتوانند بخشی از هزینه های تحصیل در آذربایجان را تامین کنند هرچند انجام کارهای پارت تایم  فقط بخشی از این هزینه ها را پوشش می دهد و تمام هزینه ها را پوشش نمی دهد . همچنین شما می توانید برای اطلاع از شرایط بورسیه تحصیلی، مقاله بورسیه تحصیلی در آذربایجان را مطالعه نمایید.

در کل با توجه به گفته های فوق افراد می توانند برای تحصیل کشورهایی را در اتحادیه اروپا انتخاب کنند که هزینه های تحصیل شان به طور رایگان و همچنین تحصیل به زبان انگلیسی باشد و نیاز به یادگیری زبان بومی ومحلی آن جا نمی باشند . زیرا که تحصیل در آذربایجان در مقاطع لیسانس به زبان روسی یا آذری می باشد و افراد برای تحصیل در آذربایجان می بایست به یکی از این زبان ها تسلط داشته باشند . در انتها از تمام شما عزیزان که تا پایان نوشتار تحصیل در آذربایجان همراه ما بودید نهایت تشکر را داریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *