تحصیل در آلمان

بررسی شرایط تحصیل در این کشور

 • تحصیل در آلمان و مقدمه ای بر آن
 • تحصیل در آلمان و شرایط عمومی آن
 • تحصیل در آلمان در مدارس
 • تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی
 • تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد
 • تحصیل در آلمان در مقطع دکتری
 • تحصیل در آلمان به همراه بورسیه تحصیلی
 • تحصیل در آلمان و هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان
 • تحصیل در آلمان و کار دانشجویی در آن
 • تحصیل در آلمان و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در آلمان و معرفی دانشگاه های برتر آلمان
 • تحصیل در آلمان و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در آلمان و معرفی دانشگاه های برتر آلمان
 • تحصیل در آلمان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان
 • تحصیل در آلمان و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • تحصیل در آلمان و سخن پایانی
تحصیل در آلمان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل در آلمان و مقدمه ای بر آن

تحصیل در آلمان و شرایط گرفتن اقامت آلمان از این طریق در این مقاله به طور کامل و تخصصی مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. آیا قصد ادامه تحصیل در آلمان و اخذ ویزای آلمان را دارید؟ آیا از هزینه های تحصیل در این کشور با خبر هستید؟ شرایط گرفتن اقامت آلمان از طریق تحصیل چگونه است؟ در این مقاله کلی اطلاعات مفید و تخصصی در رابطه با تحصیل در آلمان برای شما آورده شده است، موضوعات اساسی و مهم در این رابطه در این قسمت برای شما گنجانده شده است. اگر قصد مهاجرت یا اخذ ویزای تحصیلی آلمان را دارید، در وهله اول به فکر یک وکیل مهاجرت به آلمان باشید و با مشاورین ما در مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) تماس بگیرید و شرایط خود را دقیق بازگو کنید تا مشاورین مجرب و متخصص ما ضمن بررسی شرایطتتان  راحت ترین راه اقامت آلمان را به شما پیشنهاد دهند و پتانسیل شما برای داشتن مهاجرتی ایمن را بررسی کنند و در صورت داشتن شرایط برایتان مشاوره تخصصی با اقای دکتر ملک پور یا دیگرمشاورین و وکلای برجسته مان تنظیم نمایند. مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) با برخورداری از کادری مجرب و با حرفه ای آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان و فراهم آوردن بستری برای داشتن مهاجرتی موفق می باشد. در صورت داشتن هرگونه پیشنهاد یا انتقاد حتما در زیر همین مقاله با ما در میان بگذارید.

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با شرایط تحصیل در آلمان
فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با شرایط تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان و شرایط عمومی آن

تحصیل در آلمان آرزوی بسیاری از دانشجویانی می باشد که هر ساله از دانشگاه های این کشور درخواست پذیرش می نمایند. این کشور به خاطر داشتن نرخ بیکاری پایین و تحصیل رایگان برای دانشجویان و داشتن شرایط کاری مناسب گزینه بسیار خوبی برای دانشجویان است. اما باید قبل از انتخاب و تصمیم گیری شرایط این کشور مورد بررسی قرار گیرد تا دانشجویان و متقاضیان با در نظر گرفتن شرایط این کشور انتخابی هوشمندانه و با آگاهی داشته باشند. آلمان کشوری واقع شده در اروپای غربی می باشد و دارای همسایگانی مانند: فرانسه، اتریش، جمهوری چک، لهستان، دانمارک، بلژیک، دریای بالتیک، هلند و لوکزامبورگ می باشد. زبان رسمی آلمان، آلمانی می باشد و پایتخت این کشور  برلین و واحد پول آن نیز یورو است. دانشگاه های این کشور سطح علمی بسیار زیاد و رنکینگ جهانی بسیار بالایی دارند. بعد از اتمام دوره های تحصیلی نیز به دانشجویان فرصت جستجوی کار داده می شود و در بسیاری از موارد خود دانشگاه ها پیشنهاد شغل به دانشجویان می دهند. موسسه حقوقی ملک پور(mie اتریش)  می تواند در زمینه تحصیل در آلمان به شما کمک فراوانی نماید.

ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان
ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف

تحصیل در آلمان در مدارس

تحصیل در آلمان

کودکانی که سنشان زیر ۱۸ سال می باشد، متاسفانه برای تحصیل در این کشور ویزا نمی شوند. به خاطر دخالت دولت مرکزی در آموزش و پرورش آلمان، در هر ایالت به صورت جداگانه راجع به سیستم آموزشی تصمیم گیری می شود. کلاس های درسی در آلمان برای دانش آموزان به زبان آلمانی برگزار می شود و کودکان می توانند علاوه بر زبان آلمانی زبان دیگری نیز برای تحصیل در این کشور انتخاب نمایند. تحصیل برای کودکان زیر ۱۸ سال در این کشور کاملا به صورت رایگان می باشد و دانش آموزان به صورت ترمی کارنامه دریافت می کنند که نمرات آنها از ۱ تا ۶ نشانگر عملکرد آنها در طول سال تحصیلی می باشد. در ادامه لیستی از مدارس خوب آلمان برای شما در جدولی آورده شده است:

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان برای دانشجویان مقطع کارشناسی نیز امکان پذیر می باشد. این مقطع حدوداً ۴ سال به طول می‌انجامد که حدود ۶  الی ۸ ترم می باشد. دانشجویان برای تحصیل در این مقطع در بسیاری از مواقع هم نیازمند تسلط به زبان آلمانی می باشند و هم به زبان انگلیسی. در بعضی موارد نیز تنها زبان آلمانی یا انگلیسی کافی است. برای ثبت نام در دانشگاه ها در این مقطع علاوه بر این که می بایست در دانشگاههای مورد قبول آلمان در ایران قبولی پیدا نمایید، باید دیپلم ۱۲ ساله به همراه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن را نیز به همراه داشته باشید. دانشجویان در این مقطع اجازه کار کردن به صورت نیمه وقت دارند و بعد از اتمام تحصیل شان نیز به آنها فرصت جستجوی کار داده می شود.

گزینه های بسیار زیادی در انتخاب رشته در این مقطع وجود دارد و کسانی هم که متاهل هستند، میتوانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز با خود به همراه ببرند.اکثر این رشته‌ها دارای آزمون ورودی هستند که در صورت قبول شدن ، امکان ادامه تحصیل در آن رشته وجود خواهد داشت. بعد از گرفتن پذیرش در این مقطع نوبت به اخذ ویزای دانشجویی می رسد که با توجه به شلوغی سفارت در حال حاضر پروسه طولانی مدت محسوب می شود.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع فوق لیسانس حدود دو سال در این کشور به طول می انجامد و دانشجویان می بایست حداقل ۱۲۰ واحد پاس کنند که بتوانند پایان‌نامه خود را ارائه نمایند. در این مقطع نیز دانشجویان اجازه کار دانشجویی به صورت نیمه وقت دارند. کار دانشجویی می تواند بخش بسیار زیادی از هزینه‌های آن‌ها را پوشش دهد. کسانی که متاهل هستند، می توانند همسرشان و بچه های زیر ۱۸ سالشان را نیز با خود به همراه ببرند. مدرک زبان برای تحصیل در این مقطع بسته به زبان تحصیل در آن که می‌تواند انگلیسی یا آلمانی باشد، متفاوت است.

اگر دوره ای که پذیرش گرفته می شود به زبان انگلیسی باشد، دانشجویان باید مدرک زبان با نمره آیلتس ۶ و نیم بیاورند. برای ثبت نام در دانشگاه های این کشور می توانید از وب سایت های این دانشگاه‌ها نیز اپلای نمایید اما مهم ترین بخش و نکته ای که می بایست مورد توجه قرار گیرد، بحث سفارت و ویزا است. شاید گرفتن پذیرش از دانشگاه ها کار بسیار دشوار و سختی نباشد و تنها با دانستن مقداری زبان انگلیسی بتوان این کار را انجام داد اما با توجه به شلوغی سفارت، طولانی بودن مدت سفارت و سابقه بدی که ایرانیان به خاطر پناهندگی در این کشور دارند گرفتن ویزا از سفارت نیازمند چیدن سناریوی بسیار هوشمندانه و دقیق است که بهتر است توسط وکیل متخصص در امور مهاجرت انجام گیرد.

تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

تحصیل در آلمان

تحصیل در مقطع دکترا حدودا بین ۳ تا ۴ سال به طول می‌انجامد و همان طور که مستحضر هستید گرفتن پذیرش در مقطع دکترا اصلاً کار آسانی نمی باشد و در بسیاری از موارد دانشجویان خودشان باید از قبل استاد راهنما یا سوپروایزر پیدا بکنند که بتوانند اقدام به گرفتن پذیرش از دانشگاه های آنها نمایند اما مواردی نیز وجود دارد که می‌شود با ارائه رزومه دانشجو بدون اینکه به استاد راهنما نیازی باشد از این دانشگاه ها پذیرش گرفت. برای این کار دانشجو واقعاً باید رزومه نسبتا خوبی داشته باشد که بتواند از دانشگاه های آلمان که یا به صورت رایگان می باشند و یا خصوصی با هزینه که دارای بورسیه‌های بسیار بالایی هستند، پذیرش بگیرد. اجازه کار دانشجویی به صورت نیمه وقت و بردن همراه و خانواده برای افراد وجود دارد. اگر تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی باشد، باید مدرک زبان آیلتس ۷ را ارائه داد.

تحصیل در آلمان به همراه بورسیه تحصیلی

تحصیل در آلمان

همانطور که مستحضر هستید بسیاری از کسانی که آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند، می خواهند تحصیل رایگان داشته باشند اما بسیاری از دانشگاه هایی که تحصیل را برای دانشجویان  رایگان نموده است از دانشجویان مدرک زبان آلمانی میخواهد. برای همین گرفتن پذیرش از این دانشگاه ها اصلا کار راحتی نیست و می بایست مدرک زبان آلمانی ارائه داد.  بورس تحصیلی بیشتر در مقاطع بالا مانند دکترا به دانشجویان اعطا می شود و امری ۱۰۰ درصد تضمینی نیست. اما در صورتی که دانشجویان رزومه خوبی داشته باشند، می‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند. بورسیه‌ها می‌تواند از سوی دولت یا دانشگاه به دانشجویان ارائه شود. در ادامه لیستی از کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی که در آلمان وجود دارد برای شما آورده شده است:

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان و هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

تحصیل در آلمان و هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور می‌تواند از فردی به فرد دیگر متغیر باشد. در صورتی که دانشجو از دانشگاههای رایگان در آلمان پذیرش بگیرد، هزینه تحصیل آنچنانی پرداخت نمی کند و ممکن است در هر ترم چیزی حدود ۲۰۰ یورو بابت تحصیل به دانشگاه پرداخت نماید. اما آن دسته از دانشجویانی که در دانشگاه های خصوصی ثبت‌نام می‌کنند، باید هزینه بیشتری را به عنوان شهریه دانشگاه پرداخت کنند. هزینه تحصیل در مدارس در آلمان حدود ۱۶ هزار یورو می باشد و برای دانشجویانی که در دانشگاه خصوصی ثبت نام می کنند چیزی حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار یورو در سال ممکن است باشد. میانگینی از هزینه های زندگی در این کشور را در جداول زیر برای شما آورده ایم:

هزینه زندگی در آلمان

تحصیل در آلمان و کار دانشجویی در آن

تحصیل در آلمان

موقعیت کاری خوبی در آلمان برای دانشجویان وجود دارد.  با توجه به اینکه نرخ بیکاری این کشور بسیار کم است، تعداد افرادی که شاغل هستند از هر ۱۰۰ نفر حدود ۹۷ نفر می باشد. این آمار نشان گر این است که حتی دانشجویان نیز می‌توانند به راحتی کار دانشجویی پیدا کنند. اما این کار دانشجویی بسته به هر مقطع می تواند تعداد ساعت متفاوتی را در طول هفته برای دانشجو به همراه داشته باشد. دانشجویان که در مقطع لیسانس تحصیل می کنند در هفته تنها اجازه ۲۰ ساعت کار دانشجویی دارند و در مقطع فوق لیسانس به طور میانگین حدود ۳۰ ساعت و در مقطع دکترا نیز ۴۰ ساعت در هفته می توانند، کار کنند. این کار دانشجویی می تواند بخش زیادی از هزینه های زندگی دانشجو را تامین کند و از طرفی همسر دانشجو نیز می تواند از همان ابتدا وارد بازار کار شود و به صورت تمام وقت کار کند. کار کردن حین تحصیل برای دانشجویان از خیلی جهات می تواند مفید باشد و بعد از اتمام تحصیل نیز رزومه خوبی برای وارد شدن در بازار کار برای آنها محسوب شود.

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل در آلمان
فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با بورسیه آلمان و اتریش

تحصیل در آلمان و بررسی ویزای همراه

افرادی که متاهل می باشند و دارای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشند، طبق قانون در آلمان می توانند خانواده خود را نیز با خود به همراه ببرند. به خاطر شانس ویزا بهتر است الحاق خانواده با چند ماهی فاصله بسته به نظر و صلاح دیده وکیل صورت بگیرد. البته صدور ویزای همراه برای نفر اصلی با داشتن شرایطی امکان پذیر است که در ادامه به بررسی شرایط نیز خواهیم پرداخت.  فقط نکته مهمی که باید مورد توجه تان قرار گیرد، این است که فرزندان زیر ۱۸ سال در این کشور می‌توانند به صورت رایگان تحصیل کنند و همسر نیز اجازه کار به صورت تمام وقت در این کشور را خواهد داشت.

تحصیل در آلمان

افراد برای اینکه بتوانند خانواده خود را با خود به همراه ببرند، می بایست منابع مالی کافی را که برای پوشش هزینه های زندگی اعضای خانواده خود کافی باشد، ارائه دهند. همچنین نفر اصلی باید یک محل مناسب  زندگی برای اعضای خانواده خود داشته باشد و سند ازدواج خود را به همراه حق حضانت فرزندان به سفارت ارائه نماید. توجه داشته باشید که فقط فرزندان زیر ۱۸ سال که هنوز به سن قانونی نرسیده اند می توانند برای ویزای همراه اقدام کنند و پدر و مادر شامل ویزای همراه نمی شود. همسر نفر اصلی باید زبان آلمانی در حد A 1 داشته باشد تا بتواند برای ویزای همراه اقدام نماید. نکته قابل تاملی هم که وجود دارد این است که همراه ها فقط زمانی می توانند به نفر است ملحق شوند که دوره تحصیل نفر اصلی بیش از یک سال باشد.

تحصیل در آلمان و معرفی دانشگاه های برتر آلمان

برای تحصیل در آلمان بهتر است، دانشگاههایی انتخاب شود که دارای رنکینگ بسیار بالا در سطح جهان است و از این نظر شانس ویزا را نیز بالا ببرد. در ادامه لیستی از دانشگاه برتر آلمان برای شما عزیزان آورده شده است:

دانشگاههای آلمان

تحصیل در آلمان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان می بایست با در دست داشتن مدارک زیر اتفاق بیفتد:

 • پاسپورت

 • پاسپورت های قبلی (در صورت وجود)

 • 2 فرم تکمیل شده درخواست ویزا

 • پذیرش دانشگاه

 • اصل و ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات

 • مدرک زبان انگلیسی (در صورت داشتن پذیرش از دانشگاه های خصوصی)

 • نامه تمکن مالی

 • بیمه دانشجویی با حداقل 3 ماه اعتبار

 • انگیزه نامه

 • سند ازدواج (درصورت متاهل بودن)

 • مدرک پرداخت هزینه بررسی پرونده توسط سفارت به مبلغ 60 یورو

 • مدرک زبان آلمانی (در صورت داشتن پذیرش از دانشگاه های دولتی)

تحصیل در آلمان و موقعیت کار پس از تحصیل

تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان می بایست شرایط کاری بعد از تحصیل در این کشور را نیز قبل از هر گونه اقدامی مورد بررسی قرار داد. می توان شرایط کاری یک کشور را از نرخ بیکاری آن کشور ارزیابی کرد. بهترین راه تشخیص وضعیت کاری در یک کشور نرخ بیکاری آن است، این نرخ نشان‌دهنده سطح افراد شاغل نسبت به بیکار می باشد. به خاطر اینکه نرخ بیکاری این کشور بسیار پایین است تقریبا همه افراد حتی  دانشجویان شاغل می باشند. بنابراین دانشجویان نباید نگران پیدا کردن کار در حین تحصیل و یا پس از تحصیل باشند. در صورتی که دانشجو در طول تحصیل بتواند نمرات بالایی کسب نماید، دانشگاه شخصا او را وارد بازار کار خواهد کرد. همچنین بعد از اتمام تحصیل نیز به دانشجو فرصت پیدا کردن کار داده می شود و دانشجو بلافاصله بعد از تحصیل مجبور به ترک خاک این کشور نیست. این مقاله متعلق به مؤسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) است و کپی برداری از آن حرام است و از نظر قانونی نیز جرم است و مجازات دارد.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصیل در آلمان

به طور کلی در اروپا پروسه اخذ اقامت و گرفتن تابعیت از یک فرمول ساده پیروی می کند. معمولاً به این صورت است که دانشجویان می بایست چند سال بعد از اتمام تحصیل خود کار کنند و به دولت مالیات بدهند. در صورتی که شخص مالیات خود را به موقع پرداخت نماید، می تواند درخواست اقامت نیز بدهد. یک سال بعد از گرفتن اقامت دائم دانشجویان تحت شرایطی اعم از نداشتن هرگونه سوابق کیفری و تسلط به زبان آلمانی و قوانین مدنی این کشورمی توانند درخواست تابعیت بدهند. هر وقت کلمه اقامت آورده می شود شرط حضور را نیز در پی دارد اما در تابعیت افراد نیاز به داشتن حضور در آن کشور را ندارند و همچنین یک فرق دیگری که تابعیت با اقامت دارد این است که در تابعیت افراد اجازه شرکت در مسائل سیاسی کشور را دارند اما در اقامت دائم این اجازه به آنها داده نمی شود.

اعزام دانشجو به آلمان
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
ویزای دانشجویی آلمان
تحصیل در آلمان و سخن پایانی

تحصیل در آلمان و شرایط گرفتن اقامت و تابعیت و موقعیت کاری در این کشور به صورت تخصصی مورد بررسی علمی قرار گرفت و دانستیم که به خاطر طولانی بودن وقت سفارت در این کشور و نیاز به مدرک زبان آلمانی بهتر است یا در دانشگاه خصوصی این کشور ثبت نام شود و یا این که از گزینه های دیگری مانند اتریش که از نظر شرایط اقتصادی، نظامی و تحصیلی بسیار شبیه به آلمان می باشد، استفاده شود. این امکان برای شما مهیا است که بتوانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر و به روز تر درباره تحصیل در آلمان و بقیه کشورها، از وب سایت های ما دیدن فرمایید و یا با مشاورین حقوقی مجرب و مسلط به قوانین حقوق بین الملل ما که تحت نظر مستقیم شخص دکتر ملک پور می باشد، تماس حاصل فرمائید و مشاوره دریافت کنید. هم چنین این امکان برای شما وجود دارد که در صفحات اجتماعی ما، ویدیوها و فایل های صوتی رایگانمان را مشاهده کرده و اطلاعات رایگان بسیار زیادی در رابطه با تحصیل در آلمان و سایر کشورهای عضو شنگن را به دست بیاورید.

10 پاسخ
 1. سحربندعلیزاده
  سحربندعلیزاده گفته:

  سلام
  ممنون از این مطالب بسیار مفیدتون
  لطفا در مورد رشته های علوم انسانی مانند حقوق هم توضیحاتی بفرمایید
  با تشکر

  Rating: 5
  پاسخ
  • m h
   m h گفته:

   سلام و عرض ادب برای تحصیل در این رشته ها باید ابتدا در آزمون ورودی شرکت کنید تا بتوانید در این رشته ها ادامه تحصیل دهید.

   پاسخ
  • miemalekpour10
   miemalekpour10 گفته:

   سلام و عرض ادب. ممنون از شما دوست عزیز که وقت می گذارید و مقالات را به صورت کامل مطالعه می نمایید.

   پاسخ
  • miemalekpour10
   miemalekpour10 گفته:

   سلام و عرض ادب. خیر دوست عزیز تحصیل رایگان به زبان آلمانی امکانپذیر است و دانشگاه های انگلیسی زبان خصوصی می باشند و هزینه دارند.

   پاسخ
 2. مهرداد
  مهرداد گفته:

  خسته نباشید مقاله های شما عالی هستن. سوالم اینه که برای تحصیل در دانشگاههای خصوصی آلمان هزینش چقدره؟؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • m h
   m h گفته:

   سلام و عرض ادب
   هزینه ها ی تحصیل در دانشگاههای خصوصی بسته به رشته و دانشگاه متغیر هستند و معمولا از 8 تا 20هزاریورو متغیر است.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating: 5