تحصیل در کالج ها و دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد چه نوع دانشگاهی است؟نحوه ی اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه آکسفورد چگونه است؟ آیا اطلاعاتی از مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه آکسفورد را دارید؟مدارک و مستندات مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه آکسفورد چیست؟ثبت نام در دانشگاه آکسفورد چه زمانی است؟

شما می توانید با مطالعه این مقاله سوالات خود را از مؤسسه مهاجرتی MIE جویا شوید. در این نوشتار که توسط وکلا و مشاورین مؤسسه مهاجرتی MIE به رشته ی تحریر در آمده است، سعی گردیده تا به تمامی سوالات شما عزیزان در مورد نحوه ی اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه آکسفورد و مدارک و شرایط لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه آکسفورد پاسخ داده شود.

تحصیل در دانشگاه آکسفورد انگلستان

 

دانشگاه آکسفورد به عنوان قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان در دنیا، مرکزی مطالعاتی، پژوهشی و آکادمیک است که  در شهر آکسفورد کشور انگلستان واقع گردیده است. شهر دانشگاهی و زیبای آکسفورد، در حدود 90 کیلومتری لندن واقع گردیده و بالغ بر 165 هزار نفر جمعیت دارد. دانشگاه آکسفورد در حال حاضر به عنوان یک دانشگاه بزرگ، حدوداً 000/30 نفر دانشجو دارد. آکسفورد، دانشگاهی عمومی،دولتی و بزرگ محسوب می شود که از بودجه دولتی استفاده می نماید.

در خصوص تاریخ دقیق تأسیس دانشگاه آکسفورد اتفاق نظر وجود ندارد، علی هذا بنا بر مدارکی که در این دانشگاه وجود دارد که نشان دهنده ی این موضوع است که از سال 1096 میلادی در این دانشگاه دوره های آموزشی برگزار می گردیده است، لذا به نظر می رسد زمان تأسیس دانشگاه آکسفورد، سال 1096 میلادی می باشد. تا سال 1201 میلادی، ریاست دانشگاه آکسفورد، تحت عنوان صدر اعظم شناخته می شد. اولین اساسنامه دانشگاه آکسفورد در سال 1636 میلادی توسط ویلیام لاد، رئیس وقت دانشگاه آکسفورد تهیه و تدوین گردیده است. این اساسنامه تا اواسط قرن 19 میلادی در تدوین نظامنامه ها، آیین نامه ها و مقررات علمی، پژوهشی، تحقیقاتی، استخدامی و…. دانشگاه آکسفورد مورد استفاده قرار می گرفت.

دانشگاه آکسفورد از 38 دانشکده، مراکز پژوهشی و تحقیقاتی، بخش های اداری، کتابخانه و موزه ها تشکیل گردیده است. دانشگاه آکسفورد دارای چهار بخش دانشگاهی است. که عبارتند از :

1.علوم انسانی

2.ریاضی، فیزیک و علوم زندگی

3.علوم پزشکی

  1. علوم اجتماعی

از سال 1802 میلادی، دانشکده های مجزا و مستقلی در دانشگاه آکسفورد تشکیل گردیده است، که عبارت بودند از دانشکده های 1. ریاضی، 2. ادبیات، 3. علوم طبیعی، 4. تاریخ ، 5.حقوق و نیز 6. تکنولوژی.

در سال 1878 میلادی، اولین دانشکده ی مخصوص زنان در دانشگاه آکسفورد تأسیس گردید، هر چند که تا سال 1920 میلادی، دانشگاه آکسفورد عملاً در انحصار مردان قرار داشت. دانشکده های شش گانه ی دانشگاه آکسفورد تا دهه ی 1970 میلادی، از لحاظ جنسیتی، دسته بندی گردیده بود. امروزه تمامی دانشکده های دانشگاه آکسفورد پذیرای دانشجویان زن و مرد از هر نقطه ای از جهان بوده و دیگر اثری از تفکیک جنسیتی مذکور به چشم نمی خورد.

دانشگاه آکسفورد را می توان یک پردیس دانشگاهی دانست که تمامی امکانات لازم از جمله دانشکده ها، دپارتمان ها، مراکز پژوهشی و تحقیقاتی، خوابگاه ها و… در آن وجود دارند. آکسفورد دارای ساختمان هایی با شهرت جهانی است، از جمله ساختمان های مشهور و معروف آکسفورد، می توان به کلیسای جامع کرایس‌چرچ، کلیسای سن مری و سالن نمایش شلدونیان اشاره نمود.

کتابخانه ی بادلین به عنوان کتابخانه ی اصلی دانشگاه آکسفورد، دومین کتابخانه ی بزرگ بریتانیا محسوب می شود که در سال 1598 میلادی تأسیس گردیده است. استفاده از کتابخانه ی بادلین از سال 1602 میلادی علاوه بر اساتید و دانشجویان دانشگاه آکسفورد، برای عموم آزاد گردید.

لیست برخی از کالج های آکسفورد

کالج balliol   /   blackfriars  /  brazenose / کلیسای مسیح / کالج کورس کرینی/ کالج اکستر/ کالج هرس منچستر/ کالج  hertford / علیسی کالج/ کالج خانم مارگارت هال / کالج لینکن در / مگدالن کالج / کالج مرتون / کالج جدید / کالج ملکه / کالج پارک / کالج سنت هیلدا / کالج سنت هیو / کالج سنت جان /کالج سنت پیتر/ خانه سنت اسفان / کالج سامرویل / کالج تربیتی / دانشگاه کالج / کالج  / کالج دوستر

لیست برخی رشته های مقطع کارشناسی در دانشگاه آکسفورد

باستان شناسی و مردم شناسی- بیو شیمی ( سلولی – مولکولی ) – علوم بیولوژیک – پزشکی – شیمی- باستان شناسی کلاسیک و تاریخ باستان – زبان های مدرن و کلاسیک – مطالعات شرقی- علوم کامپیوتر – فلسفه- زمین شناسی – اقتصاد و مدیریت- علوم مهندسی – زبان و ادبیات انگلیسی – زبان اروپای شرقی و میانه- هنرهای زیبا -جغرافیا – تاریخ – تاریخ باستان و مدرن-  تاریخ وسیاست – تاریخ هنر- قانون ( فقه )- علم مواد – ریاضیات و فلسفه -ریاضیات و آمار- دارو- زبان های مدرن و زبان شناسی – موسیقی- فلسفه، سیاست و اقتصاد – فلسفه و کلام – فیزیک-  فیزیک و فلسفه – روانشناسی تجربی – روانشناسی، فلسفه و زبان شناسی – الهیات و مطالعات شرقی.

تحصیل در آکسفورد انگلستان

 

قدیمی ترین موزه ی دانشگاهی جهان به نام موزه اشمولین (Ashmolean Museum)، در آکسفورد واقع گردیده است. این موزه در سال 1683 میلادی تأسیس گردیده و مجموعه ای بی نظیر از باستان شناسی و آثار هنرمندان مشهوری همچون داوینچی، پیکاسو و… در آن نگهداری می شود. موزه های دیگری همچون موزه های تاریخ علوم و تاریخ طبیعی نیز در آکسفورد وجود دارند که از جمله مراکز مهم دانشگاه آکسفورد محسوب می شوند. اساتید، دانشجویان و کارمندان دانشگاه آکسفورد زمانی به عنوان عضوی از آکسفورد محسوب می شوند که عضوی از یک دانشکده یا تالار در آکسفورد باشند.

آکسفورد دارای 38 دانشکده و 6 تالار خصوصی دائمی است که توسط فرقه های مسیحی انگلستان تأسیس گردیده اند. حدود یک سوم از دانشجویان دانشگاه آکسفورد و حدود 17 درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه آکسفورد، دانشجوی بین المللی می باشند.

در رتبه بندی به عمل آمده از سوی مؤسسه ی تایمز، دانشگاه آکسفورد در سال 2012 میلادی در میان شش دانشگاه برتر جهان ارزیابی گردیده بود. این مؤسسه، دانشگاه آکسفورد را از سال های 2013 تا به حال (سال 2016 میلادی)، به عنوان اولین و برترین دانشگاه اروپا و دومین دانشگاه برتر جهان معرفی نموده است.

رنکینگ دانشگاه آکسفورد

 

علی هذا در رتبه بندی سایت QS، در حال حاضر دانشگاه آکسفورد رتبه ی دوم را در میان دانشگاه های قاره ی اروپا و رتبه ی ششم را در میان دانشگاه های جهان داشته و در رشته هایی همچون هنر، علوم انسانی و آموزش زبان انگلیسی رتبه ی اول را در میان دانشگاه های دنیا دارد.

بورس تحصیلی دانشگاه آکسفورد

 

تعداد کل دانشجویان دوره ی کارشناسی :

 

مردان زنان جمع
دانشجویان دوره کارشناسی 6131 5472 11،603
فارغ التحصیلان 5909 4590 10،499
بازدید، به رسمیت شناخته شده و دیگر دانشجویان 201 299 500
جمع 12،241 10،361 22،602

 

دانشگاه آکسفورد دارای 4 بخش می باشد که هر یک دارای دانشکده ها، مؤسسات و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و… می باشند. در ذیل

بخش علوم انسانی شامل زیرگروه ها، دانشکده ها و مراکز ذیل می باشد:

دانشکده کلاسیک

دانشکده زبان و ادبیات انگلیسی

دانشکده تاریخ

دانشکده زبانشناسی، زبانشناسی و آواشناسی

دانشکده قرون وسطی و زبان های مدرن

دانشکده موسیقی

دانشکده مطالعات شرقی

دانشکده فلسفه

مرکز تحقیقات آکسفورد در علوم انسانی

موسسه آمریکایی Rothermere

مدرسه راسکین هنر

دانشکده الهیات و دین

بنیاد ولتر

بخش ریاضی، فیزیک و علوم زندگی شامل زیرگروه ها، دانشکده ها و مراکز ذیل می باشد:

پارک علم  Begbroke

گروه شیمی

گروه علوم کامپیوتر

گروه علوم زمین

گروه علوم مهندسی

آکسفورد الکترونیکی مرکز تحقیقات

موسسه ریاضی

گروه مواد

گروه فیزیک

گروه علوم گیاهی

گروه آمار

گروه زیست شناسی

بخش علوم پزشکی شامل زیرگروه ها، دانشکده ها و مراکز ذیل می باشد:

گروه بیوشیمی

وزارت نافیلد پزشکی بالینی

وزارت نافیلد از علوم اعصاب بالینی

گروه روانشناسی تجربی

وزارت رادکلیف پزشکی

وزارت نافیلد زنان و زایمان

گروه انکولوژی

وزارت نافیلد ارتوپدی، روماتولوژی و علوم اسکلتی عضلانی

گروه اطفال

سر ویلیام دان مدرسه پاتولوژی

گروه فارماکولوژی

گروه فیزیولوژی، آناتومی و ژنتیک

وزارت نافیلد سلامت جمعیت

وزارت نافیلد از بهداشت و درمان بهداشت و درمان علوم اولیه

گروه روانپزشکی

وزارت نافیلد علوم جراحی

بخش علوم اجتماعی شامل زیرگروه ها، دانشکده ها و مراکز ذیل می باشد:

دانشکده انسان شناسی و موزه فرهنگ شناسی

دانشکده باستان شناسی

مدرسه Blavatnik دولت

گروه اقتصاد

اداره آموزش و پرورش

دانشکده جغرافیا و محیط زیست

دانشکده مطالعات میان رشته ای منطقه

گروه توسعه بین المللی

انستیتوی اینترنتی آکسفورد

دانشکده حقوق

مدرسه مارتین آکسفورد

بخش روابط سیاست و بین المللی

گفت که مدرسه کسب و کار

گروه سیاست اجتماعی و مداخله

گروه جامعه شناسی

زبان تدریس و تحصیل در دانشگاه آکسفورد

تحصیل و تدریس در کلیه رشته ها در دانشگاه آکسفورد به جز برخی از رشته های زبان خاص، به زبان انگلیسی است. استاد باید متقاعد شود که شما تسلط کافی در گفتار و نوشتار متناسب با دوره خود را از ابتدا دارید.

بنابراین تمامی متقاضیان غیربومی باید مدرک زبان به شرح ذیل ارائه دهند :

نمره کلی آیلتس 7 با حداقل 7 در هر یک از چهار جزء

نمره کلی تافل مکتوب 600

نمره کلی تافل اینترنتی نمره کلی 110 با نمرات جزئی حداقل :

گوش دادن 22

خواندن 24

صحبت کردن25

نوشتن24

گواهی تسلط به زبان انگلیسی کمبریج : ( اگر قبل از ژانویه 2015 گرفته شده است)

نمره حداقل 165 و یا B

برای IGGSE  مدرک زبان B  با سطح 0

دیپلم سطح بین المللی استاندارد ( SL  ) …..   B یا A  یا نمره 5

دیپلم اروپا ، نمره زبان 70% به بالا

مؤسسه مهاجرتی MIE ضمن بهره گیری از بروزترین مطالعات و خدمات مؤسسه MIE اتریش، با مطالعات پژوهشی و راهبردی در قوانین و مقرّرات مربوط به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های برتر کشورهای مختلف، آماده ی ارائه ی مشاوره حقوقی تخصّصی در زمینه ی اخذ پذیرش از دانشگاه آکسفورد در تمامی رشته ها و در همه ی مقاطع تحصیلی می باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهام در مورد نحوه ی اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه آکسفورد، مدارک و مستندات مورد نیاز، و…. می توانید سوالات خود را با وکلا و مشاورین مؤسسات مهاجرتی همکار مؤسسه مهاجرتی MIE در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *