تحصیل در رشته حقوق در آمریکا

محل برخی از معتبر ترین دانشگاه های جهان ایالات متحده می باشد. کشور آمریکا دارای سیستم آموزش و پرورش مشهور بین المللی می باشد که انواع بسیار متنوعی از دوره های زبان انگلیسی و درجه های تخصصی را ارائه می کند. در بین رشته های پرطرفدار برای ادامه ی تحصیل در آمریکا می توان به تحصیل در رشته حقوق در آمریکا اشاره نمود. به دلیل اهمیت و کلاس کاری زیاد این رشته و نیز درآمد سالانه ی بسیار خوب حاصل از این رشته تحصیل در رشته حقوق در آمریکا به یکی از رقابتی ترین رشته های تحصیلی در این کشور تبدیل شده است. در حال حاضر دانشجویان ایرانی فقط با داشتن مدرک تافل یا آیلتس می توانند به تحصیل در رشته حقوق در آمریکا بپردازند و تقاضای خود را به دانشگاه های آمریکا تحویل دهند. و این امر در حالی است که در رشته های دیگری مانند مهندسی و پزشکی افزون بر آزمون تافل متقاضیان می بایست آزمون دوره ی GRE و GMATرا هم طی کنند. اگر شما نیز تمایل به تحصیل در رشته حقوق در آمریکا دارید در این مقاله سعی شده تا اطلاعات جامعی را راجع به تحصیل در رشته حقوق در آمریکا ارائه نماییم.

رشته حقوق درآمریکا

نحوه تحصیل در رشته ی حقوق در دانشگاه های آمریکا مانند رشته های پزشکی متفاوت از ایران می باشد. در حالی که دربسیاری از کشورها مانند ایران، متقاضیان پس از اخذ مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی مستقیما وارد رشته ی حقوق می گردند و پس از فارغ التحصیلی امکان ورود به حوزه ی وکالت را پیدا می ن کنند، در آمریکا اخذ مدرک لیسانس حقوق و اخذ جواز وکالت شامل چندین مرحله به شرح ذیل می باشد:
شرایط و مراحل تحصیل در رشته ی حقوق در آمریکا و اخذ مدرک وکالت

پذیرش لیسانس حقوق

برای شرکت در آزمون LSAT، اخذ پذیرش در دانشکده ی حقوق و کسب مدرک LL.B. لازم است، بسیاری از دانشگاه های آمریکا شرط می کنند که متقاضیان باید حداقل دو سال در آمریکا تحصیل کرده باشند. شرط اخذ پذیرش از رشته های عمومی لیسانس در آمریکا، دارا بودن معدل دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل حداقل ۱۴ می باشد. شرایط کلی به شرح ذیل می باشد:
۱. ابتدائاً دانشجویان در یک رشته ی غیر مرتبط با لیسانس حقوق، لیسانس  دیگری اخذ نمایند و باید حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. بسیاری از متقاضیان در رشته های عمومی مانند هنر و یا علوم تحصیل می کنند. همچنین بسیاری از متقاضیان ترجیح می دهند که سه سال و یا حتی چهار سال در دانشگاه تحصیل کنند و سپس وارد دانشکده ی حقوق شوند.
۲٫ دانشجویان پس از حداقل دو سال تحصیل در دانشگاه، باید در آزمون دانشکده ی حقوق شرکت نمایند. این آزمون LSAT و یا Law School Admission Test نامیده می شود. این آزمون سالیانه سه تا چهار بار برگزار می گردد.
۳٫ دانشجویان در صورت قبولی در آزمون LSAT وارد دانشکده ی حقوق می شوند و بایستی بین سه تا چهار سال در رشته ی حقوق تحصیل نمایند. در پایان تحصیل به دانشجویان مدرک LL.B و یا لیسانس حقوق داده خواهد شد.
۴٫ پس از کسب مدرک L.L.B. فارغ التحصیلان بایستی حدود یک سال به عنوان کارآموز در یکی موسسه ی مشاوره ای و زیر نظر یک وکیل کارآموزی نمایند. در این مرحله متقاضی زمینه ی اختصاصی فعالیت مهاجرتی خود را انتخاب خواهد نمود.
۵. پس از دوره ی کارآموزی، متقاضی باید در آزمون وکالت شرکت نماید. این آزمون Bar Examination نامیده می شود. در صورت قبولی متقاضی عضو انجمن وکلا شده و می تواند به عنوان وکیل رسمی فعالیت نماید.
۶. در صورت علاقه به ادامه ی تحصیل در رشته ی حقوق، متقاضیان دارای مدرک L.L.B می توانند در مقطع کارشناسی ارشد حقوق که L.L.Mنامیده می شود و پس از آن در مقطع دکتری یا PhD of Law تحصیل نمایند.

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور در باب دکترای حقوق آمریکا

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور در باب بورس حقوق فوق لیسانس آمریکا

مدرک Juris Doctor of Law

یکی از رشته های حقوق دانشگاه های آمریکا رشته ی Juris Doctor of Law و یا JD نامیده می شود. علی رغم دارا بودن عنوان دکتر در این رشته، مدرک JD همسطح با مدرک لیسانس حقوق  L.L.Bمی باشد و به عنوان دکترای حرفه ای و یا  Professional Doctorate نامیده می گردد. برخی از دانشگاه های آمریکا دارای این رشته هستند. یکی از دلایل تغییر نام این رشته در برخی از دانشگاه های دنیا، دو مرحله ای بودن تحصیل در رشته ی حقوق در دانشگاه می باشد و بسیاری اعتقاد دارند که نباید این رشته لیسانس نامیده شود.
JD به عنوان اولین مقطع رشته ی حقوق در امریکا شناخته می شود (البته درنظام آموزشی ایران معادلی برای این مقطع وجود ندارد). درواقع JD مدرک اصلی جهت ورود به حرفه ی وکالت یا قضاوت در آمریکا می باشد. درواقع این دوره، صرفا و مشخصاً یک دوره ی حرفه ای حقوق (و نه آکادمیک) محسوب می گردد. زیرا هدف اصلی آن، آموزش عملی وتخصصی دانشجویان برای آزمون های وکالت و قضاوت است.

مدارک مورد نیاز برای درخواست دادن در مقطعJD

۱٫ترجمه ی مدرک کارشناسی و ریزنمرات دوره ی کارشناسی
۲٫مدرک گذراندن دورۀ LSAT(law school admission test)

طول دوره ی تحصیل  JD:
مدت زمان دورۀ JD سه سال می باشد که طی این مدت می بایست حداقل ۸۳ واحد درسی گذرانده شود. با مدرک JD به شما اجازۀ شرکت در آزمون وکالت کانون های وکالت آمریکا داده می شود.
اعتبارJD در ایران
در ایران به علت این که مدرک معادلی برای این دورۀ تحصیلی وجود ندارد، لذا مورد تأیید وزارت علوم نمی باشد. بنابراین همان طور که قبلاً گفته شد، این دوره صرفاً دوره ی حرفه ای محسوب میگردد و ارزش آکادمیک ندارد.
هزینه ی تحصیل دوره  JD: هزینه ی تحصیل در این دوره ی آموزشی در غالب دانشگاه ها، سالیانه ۲۶۰۰۰$ می باشد که با توجه به مدت تحصیلی سه ساله ضرب در سه میگردد. دربعضی دانشگاه های معتبر آمریکا هم چون هاروارد و ییل هزینه ی این دوره سالیانه ۶۰٫۰۰۰$ می باشد.

کارشناسی ارشدحقوق (L.L.M) :latin legume magister
این دوره که معادل مقطع فوق لیسانس حقوق در آمریکا می باشد ازبهترین دوره های مهاجرتی در آمریکا است که بسیاری از حقوقدانان آمریکایی یا بین المللی در آن مشغول به تحصیل می گردند و در سطح دنیا از اعتبار بالایی برخوردار می باشد. حتی بسیاری از فارق التحصیلان مقطع JD نیز در این دوره شرکت می نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست(اپلیکشن)درمقطع فوق لیسانس

۱٫ ترجمه ی مدرک دوره ی کارشناسی حقوق ایران به همراه ریز نمرات
۲٫ مدرک امتحان تافل یا ایلتس با نمره ی ۷
۳٫ نامه ی انگیزه (SOP)statement of purpose: در رشته ی حقوق SOP باید از سطح بسیاربالایی برخوردار باشد و بدون هیچ گونه ایراد لغوی وگرامری نگارش شده باشد.
طول دوره ی مدت تحصیل فوق لیسانس درآمریکا یک سال می باشد.که البته امکان تمدید مدت آن به میزان یک سال دیگر نیز وجود خواهد داشت.دراین صورت دانشجو باید ظرف حداکثر دو سال این دوره را به اتمام برساند.
چنان چه مدرک L.L.M از دانشگاه های ایالت های نیویورک وکالیفرنیا اخذ گردد، بدون نیاز به مدرک JD متقاضی می توانددرآزمون کانون وکلای آمریکاشرکت نماید.
جهت اخذ پذیرش در این مقطع تحصیلی((L.L.M، به مدرکLSAT نیازی نمی باشد.

لیست دانشگاه های برتر حقوق در آمریکا

۱٫    دانشگاه ییل
۲٫    دانشگاه هاروارد
۳٫    دانشگاه استنفورد
۴٫    دانشگاه کلمبیا
۵٫    دانشگاه نیویورک
۶٫    دانشگاه کالیفرنیا – برکلی
۷٫    دانشگاه شیکاگو
۸٫    دانشگاه پنسیلوانیا
۹٫    دانشگاه میشیگان – ان آربور
۱۰٫    دانشگاه دوک

تفاوت  دوره  JD با  L.L.M :

۱٫تفاوت اول اینکه دورۀL.L.M در واقع یک مقطع تحصیلات تکمیلی محسوب می گرددکه دانشجو باید بدواً دورۀ لیسانس حقوق را با موفقیت گذرانده باشد، درحالی که در دوره ی JD نیازمند لیسانس حقوق نمی باشد و با هر مدرکی وگذراندن آزمون LSAT می توان برای این دوره ی تحصیلی درخواست نمود.
۲٫تفاوت دوم آنست که دوره L.L.M  درواقع یک دوره ی آکادمیک پیشرفته محسوب می گردد در حالی که دوره ی JD صرفاً یک مدرک حرفه ای و شغلی محسوب می گردد.
۳٫ تفاوت سوم آنست که مدرک دوره ی L.L.M در صورتی که دارای پایان نامه باشد مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات وفناآوری ایران می باشد، درحالی که دورۀ JD اساساً به علت اینکه مدرک معادلی در ایران ندارد، مورد تأیید وزارت علوم ایران نمی باشد.

دانشجویان بین المللی که می خواهند در ایالات متحده وکیل شوند
دانشجویان بین المللی که به دنبال اخذ مدرک حقوق در ایالات متحده هستند باید به منظور موفقیت مسیر آموزشی خود را با دقت و در اسرع وقت برنامه ریزی کنند. دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در رشته ی حقوق در ایالات متحده هستند ممکن است در روند پذیرش دانشکده حقوق دچار سردرگمی شوند.
یکی از مشکلات اصلی دانشجویان معیارهای مختلفی است که هر یک از ایالت ها به طور خاص برای پذیرش دانشجو در حقوق دارند. با این حال، به نظر می رسد دو معیار اساسی وجود دارد که مربوط به تمام ایالت هاست.
اکثر ایالت ها از همه ی دانشجویان می خواهند که مدرک  Juris Doctor بگیرند که به تصویب کانون وکلای آمریکا رسیده باشد. در حال حاضر، این مدارس معتبر تنها در ایالات متحده واقع شده و به صورت آنلاین در دسترس نیست. اگر یک دانشجوی خارجی در رشته ی حقوق هر نوع مدرکی را در یک کشور دیگر اخذ کرده باشد، واجد شرایط برای کانون وکلا در بسیاری از ایالت ها نخواهد بود. در حال حاضر پنج ایالت وکلای بین المللی را واجد شرایط می دانند. این پنج ایالت عبارتند از: آلاباما، کالیفرنیا، نیویورک، نیوهمشایر، و ویرجینیا.
در حالی که این پنج ایالت وکلای خارجی را قبول دارند اما باز هم پروسه ی پذیرش در کانون وکلا بسیار طولانی و سخت خواهد بود. گام اول تصویب مدرک حقوق فرد توسط کانون وکلای آمریکا است. اگر ABA کاندیدا را تائید کند، سپس فرد می تواند مانند دیگران در آزمون کانون وکلا شرکت کند.  هنگامی که آزمون وکالت ایالت را پشت سر گذاشت، ممکن است که کاندیدای خارجی بتواند در ایالت های دیگر بر اساس توافق عمل متقابل میان ایالت ها مشغول کار شود.
برای دانشجویان حقوق قانون که تازه شروع کرده اند، روند امر می تواند در صورتی که دانشجو قادر به اخذ ویزای دانشجویی، کسب مدرک کارشناسی خود ، و شرکت در مدرسه حقوق در ایالات متحده شود آسان تر گردد.  با این حال، این فرایند به دلیل روند دشوار امکان ورود به دانشکده های حقوق معتبر در دسترس در حال حاضر می تواند منجر به پیچیدگی های دیگر نیز بشود. به عنوان مثال، دانشجوی خارجی، درست مانند کاندیدای داخلی، باید از طریق فرایند پذیرش، ارائه مقاله ، سکونت و پرداخت هزینه های زندگی، و از عهده ی کمکهای مالی در آمدن وارد شود.
دانشجویان بین المللی همچنین باید توانایی های خود را از طریق فعالیت های فوق برنامه و نمرات آزمون های قبل اثبات کنند. اگر یک دانشجوی خارجی نمره ی SAT نداشته باشد، مرحله سخت و دشوار تلاش برای گرفتن تائیدیه ی معادل سازی نمرات انتقالی را در پیش خواهد داشت. نکته ی دیگر تسلط بر زبان انگلیسی است. دانشجوی بین المللی باید نمرات خوب در امتحانات TOEFL یا IELTS دریافت کرده باشد. دانشکده های حقوق هرکدام معیارهای خود را برای سطح زبان دارند.
بسیاری از مدارس همچنین تعداد دانشجویان بین المللی ای را که برای آن سال پذیرش خواهند کرد محدود می کنند. اغلب این عدد کمتر از ده درصد از پذیرش دانشجو است. تخمین زده می شود که تعداد دانشجویان بین المللی که مایل به کسب مدرک در ایالات متحده خواهند شد در سال های آینده بیش از سه برابر خواهد بود.
تحصیل در رشته حقوق در آمریکا دانشجویان را برای نگاهی عمیق تر به سیستم قوانین و مقررات که معمولا از طریق مجموعه ای از نهادها اجرا می شوند آماده می کند چرا که قانون به عنوان یک میانجی اجتماعی عمده بین مردم عمل می کند. تحصیل در رشته حقوق در آمریکا دانشجویان را با مهارت های ارتباطی پیشرفته و توانایی های حل مسئله مجهز می کند. پس از تحصیل در رشته حقوق در آمریکا انتظار می رود دانشجویان مهارت های زبانی برتر و نظم و انضباط بالاتری را به دلیل حجم کار قابل توجهی که باید در طول مطالعات مدیریت شود کسب کنند.تحصیل در رشته حقوق در آمریکا و اخذ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در حقوق اجازه می دهد دانشجویان عزم و اراده، تعهد، عقل و استقامت خود را توسعه دهند. و با تجزیه و تحلیل مشکلات پیچیده به یک راه حل موثر و بی طرف دست یابند در ضمن اخلاق یکی دیگر از عناصر بسیار مهم در تحصیل در رشته حقوق در آمریکا است. در این مقاله سعد تا به بررسی نکاتی اجمالی درباره ی تحصیل در رشته حقوق در آمریکا پرداخنه شود.

نگارنده و مترجم : علی اکبریان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *