تحصیل در رشته حقوق در انگلستان

تحصیل در رشته حقوق در انگلستان را در این مقاله بصورت جامع توضیح خواهیم داد ، همیشه دانشجویان بین المللی حضور بالایی در کشور انگلستان داشته اند. انگلستان، بعد از آمریکا، دومین مقصد محبوب دانشجویان خارجی برای ادامه ی تحصیل است. و نیز کشور انگلستان برای پاسخگویی به درخواست رو به رشد آموزش زبان انگلیسی تلاش بسیاری نموده است. یکی از رشته های سطح بالا که معمولا مورد نظر دانشجویان قرار دارد تحصیل در رشته حقوق در انگلستان می باشد. امروزه به دلایل زیادی مانند داشتن بازار کار خوب و درآمد بالا دانشجویان بین المللی بسیاری علاقه دارند به تحصیل در رشته حقوق در انگلستان بپردازند. در دوره های تحصیل در رشته حقوق در انگلستان بیشترین تمرکز برنامه ها و اساتید بر گسترش دانش حقوقی و اطلاعات دانشجویان می باشد و در حال حاضر امکان تحصیل در رشته حقوق در انگلستان در تمامی مقاطع برای دانشجویان ایرانی فراهم شده است. در این مقاله سعی شده تا به صورت مختصر دید کلی ای درباره ی تحصیل در رشته حقوق در انگلستان به وجود آوریم.

فایل صوتی توضیحات استاد ملک پور (فارغ التحصیل حقوق ,عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق در دانشگاه ملی وین اتریش )در باب رشته حقوق در انگلیس

رشته ی حقوق در انگلستان

اگر درباره ی درجه های اعطایی تحصیلی در حقوق تحقیق کنید با کلماتی مانند LLB (لیسانس حقوق)، BA و BSc برای اولین درجه ی حقوق برخورد خواهید کرد. تفاوت بین این درجه ها در این است که اساسا دانشجویان LLB کل دوره ی تحصیلی خود را صرف خواندن حقوق می کنند، در حالی که دانشجویان در برنامه های  BA یا BSc یک سوم دوره را صرف خواندن مباحثی خارج از حقوق می کنند.
بخشی از دانشجویات حقوق ممکن است علاقه ای به وکیل شدن نداشته باشند اما  مجذوب روند قانون باشند. در مقابل، بسیاری از کسانی که می خواهند وکیل شوند ابتدا مدرکی در یکی دیگر از رشته های تحصیلی می گیرند و پس از آن یک دوره تغییر رشته به حقوق را طی می کنند که دیپلم حقوق یا GDL نام می گیرد.

مهارت های خاص و یا عمومی ای که تحصیل در رشته ی حقوق ایجاد می کند
مدرک حقوق شما را با مهارت های مورد نیاز برای تمرین در قانون آشنا می کند، برای مثال از طریق دادخواهی کردن  در یک جلسه قانونی ساختگی که در آن دانشجویان استدلالات قانونی را برای یک پرونده ی فرضی ارائه می دهند. بسته به دوره، شما ممکن است قوانین مربوط به حوزه های خاص، مانند خانواده، تجارت، و یا امور مالی را مطالعه کنید.
مهارت های عمومی شامل پژوهش، تفسیر و توضیح مطالب پیچیده، تفکر تحلیلی و حل مسئله ی عملی، ارتباط کلامی، مذاکره، کار گروهی، توجه به جزئیات، و توانایی برای تهیه پیش نویس اسناد رسمی.

مثال هایی از حوزه های تحصیل
موضوعات اصلی و اجباری
روش مهاجرتی، مهارت های و استدلال
قانون در عمل
قانون اساسی و اداری
آئین دادرسی در انگلستان
اصول حقوق جزا
قانون قرارداد

مباحث اختیاری شامل:

حقوق و پزشکی
قانون رسانه
قانون اینترنت
حقوق بین الملل عمومی
قانون کودکان
قانون مالکیت معنوی

چرا تحصیل در رشته ی حقوق؟

تحصیلات دانشگاهی در رشته ی  حقوق به شما بینشی نسبت به نظام های مهاجرتی که بسیاری از مسائل زندگی روزانه ی ما بر آن استوار است می دهد و شما درک وسیع و کاملی از موضوع به دست می آورید. و نیز تمرین بیشتری در مهارت های تفکر، تجزیه و تحلیل، ارائه ی شفاهی یا کتبی استدلال ها انجام خواهید داد. مهارت ها برای به کار بستن قانون ضروری هستند اما تحصیل در این رشته مهارت های بزرگتر و بیشتری را  برای انتقال بسیاری از افراد به مسیرهای شغلی دیگر، مانند آموزش، خدمات مدنی، و بخش های داوطلبانه نیز ایجاد می کند.
در حال حاضر سال اول رشته ی حقوق شامل دروس پایه ی اجباری است و سپس دو سال بعدی با نگاهی به سال های بعدی تحصیل ادامه خواهد یافت. و شامل تحقیقات و مطالعات زیادی برای گسترش دانش افراد می باشد. موارد درسی‌ اصلی‌ شامل قوانین قرارداد، حقوق جنایی، حقوق مالکیت، و مبانی حقوق اتحادیه اروپا می‌‌شود، و نیز پاره ای موارد درسی‌ اختیاری نیز مانند قوانین مهاجرتی کودکان، قانون کار، حقوق بشر، اخلاق، فلسفهٔ حقوق و حقوق محیط زیست نیز وجود دارد.

دوره ی کارشناسی حقوق در انگلستان

 

مقدمه ای بر کارشناسی حقوق
دوره های حقوق در دانشگاه های انگلستان یک درک جامع و انتقادی از اصول قانونی اصلی و مهارت های عملی ارائه می دهند. دانشجویان محتوای قانون و تجزیه و تحلیل مهاجرتی را یاد می گیرند، و تجربیاتی را در زمینه های دادخواهی، استدلال و مذاکره به دست می آورند. دادگاه های ساختگی به افزایش فرایند یادگیری کمک خواهد کرد، و نیز در کسب تجربه ی ارزشمند از دنیای واقعی نیز به شما کمک خواهد کرد.
تقریبا تمام دوره های حقوق بریتانیا به دانشجویان اجازه می دهد که به صورت حرفه ای به مدت یک سال در یک شرکت قرار بگیرند، و یا یک دوره ی مطالعه در خارج از کشور را تجربه کنند. دانشجویان همچنین می توانند حقوق را با موضوع دیگری مانند کسب و کار، سیاست و یا روزنامه نگاری ترکیب کنند. تمام برنامه های LLB در دانشگاه های انگلستان به طور رسمی توسط انجمن حقوق انگلستان و ولز و کانون وکلای انگلستان و ولز اعتبار می یابند.

مشاغل کارشناسی حقوق
مدرک حقوق گزینه های شغلی مختلفی را برای فارق التحصیلانش ایجاد خواهد کرد، که تنها در حرفه های مهاجرتی نیستند. علاوه بر نقش های سنتی مانند باریستر و سولیسیتر (یا همان وکلای دادگستری)، فارغ التحصیلان حقوق می توانند صلاحیت خود را برای پیدا کردن موقعیت شغلی در روزنامه نگاری، کسب و کار، جرم شناسی و بسیاری مشاغل دیگر نیز استفاده کنند.
پس از اتمام تحصیل در رشته حقوق در مقطع کارشناسی، بسیاری از دانشجویان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حقوق را انتخاب می کنند.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در دوره ی کارشناسی حقوق در انگلستان
شرایط  مورد نیازمعمول دیپلم بین المللی: ۳۴ امتیاز.
شرایط معمول A-level: AAB.
نمره ی IELTS: 6.5 به طور کلی، بدون داشتن نمره ی کمتر از ۶٫۰ در هر یک از مهارت ها.

لیست دانشگاه های دوره ی کارشناسی حقوق در انگلستان
بر اساس رده بندی دانشگاه های برتر در سال ۲۰۱۷ ده دانشگاه برتر عبارتند از:

۱٫ دانشگاه کمبریج
۲٫ دانشگاه آکسفورد
۳٫ مدرسه ی اقتصاد لندن
۴٫ کالج کینگز لندن
۵٫ دانشگاه کوئین مری لندن
۶٫ دانشگاه کالج لندن
۷٫ دانشگاه دورهام
۸٫ دانشگاه داندی
۹٫ دانشگاه رابرت گوردون
۱۰٫ دانشگاه شرق آنجلیا

دوره ی کارشناسی ارشد حقوق در انگلستان

مقدمه ای بر کارشناسی ارشد حقوق
کارشناسی ارشد حقوق یک دوره کارشناسی ارشد طراحی شده برای فارغ التحصیلان حقوق و تمرین وکلا برای تخصص پیدا کردن در یک حوزه ی خاص، مانند مالیات، قانون محیط زیست و یا اشتغال است. دوره های آموزشی به طور کلی یک سال تمام وقت و ۲۴ ماه پاره وقت است و دانشجویان حوزه ی تخصصی را که مایل به مطالعه در آن و ارائه ی پایان نامه هستند را در طول این دوره انتخاب می کنند.
اکثر دانشکده های حقوق ظرفیت محدودی دارند، بنابراین مهم است که ایده ی روشنی از آنچه می خواهید بر آن متمرکز شوید را در مرحله ی درخواست داشته باشید. مدرک LLM برای فارغ التحصیلان یک مزیت رقابتی در بازار کار شلوغ ارائه خواهد کرد، و همچنین فرصتی برای تغییر مسیر برای کسانی که در حال حاضر استخدام هستند را فراهم می کند.

مشاغل کارشناسی ارشد حقوق
فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد حقوق می توانند وارد شرکت های بزرگ مهاجرتی شوند و همچنین در نقش مدیریت، کسب و کار، بانکداری، سازمان های غیر دولتی، پژوهش و آموزش استخدام شوند. و یا همان نقش مهاجرتی سنتی شامل وکیل، تجزیه و تحلیل خطر و دادخواهی را به عهده گیرند.
اگر فارغ التحصیلان LLM مایل به ادامه ی تحصیل باشند، می توانند وارد مقطع دکترا نیز بشوند.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد حقوق در انگلستان
کسب درجه اول یا دوم افتخار (A first or second class honors degree) یا معادل شناخته شده ی بین المللی آن در حقوق و داشتن درک درستی از اصول اساسی قوانین دولتی و خصوصی. درجه های دیگر نیز اگر دانش مهاجرتی قابل توجه و تجربه قابل اثبات وجود داشته باشد نیز قابل قبول خواهد بود.
نمره ی IELTS: 6.5 به طور کلی، بدون داشتن نمره ی کمتر از ۶٫۰ در هر یک از مهارت ها.

لیست دانشگاه های دوره ی کارشناسی ارشد حقوق در انگلستان
بر اساس رده بندی دانشگاه های برتر در سال ۲۰۱۷ ده دانشگاه برتر عبارتند از:

۱٫ دانشگاه کمبریج
۲٫ دانشگاه آکسفورد
۳٫ مدرسه ی اقتصاد لندن
۴٫ کالج کینگز لندن
۵٫ دانشگاه کوئین مری لندن
۶٫ دانشگاه کالج لندن
۷٫ دانشگاه دورهام
۸٫ دانشگاه داندی
۹٫ دانشگاه رابرت گوردون
۱۰٫ دانشگاه شرق آنجلیا

مقطع دکترا و یا درجه ی تحقیق در انگلستان (Research Degrees in the UK)

مدرک تحقیقات یا درجه ی تحقیق چیست؟
درجه ی تحقیقات بالاترین درجه ی اعطایی در دانشگاه های انگلستان است.
تحصیل بر مبنای یک پروژه تحقیقاتی قابل توجه است- اغلب تا رسیدن به ۱۰۰،۰۰۰ کلمه – نوشته شده به عنوان یک پایان نامه که پس از آن باید در یک آزمون شفاهی از آن دفاع کرد. میزان بسیار کمی تدریس برای یادگیری در این دوره وجود دارد، و به همین دلیل دانشجو مسئولیت بیشتری برای کار و برنامه خود به عهده خواهد داشت. دانشگاه های انگلستان برای پذیرش هر کسی در برنامه ی دکترا آزادهستند، و پذیرش مشروط به تکمیل موفقیت آمیز مدرک کارشناسی ارشد و یا کسب حداقل افتخار درجه ی دوی بالا (upper second-class honors) می باشد. معمولا یک ارزیابی در سال اول برای تائید استحقاق فرد در باقی ماندن در این مقطع  صورت می گیرد و پایان نامه در پایان دوره تکمیل و دفاع می شود.

انواع درجه پژوهش
دکترا (PhD (Doctor of Philosophy))
دکترا شامل تحقیق در حوزه ی مورد علاقه دانشگاهی، تولید کار اوریجینال و تسلیم یک پایان نامه تا ۱۰۰،۰۰۰ کلمه است.
دانشجویان یک سرپرست یا همان استاد راهنما  در مدت زمان اخذ دکترا خواهند داشت و این دوره معمولا سه سال تمام وقت و یا شش سال پاره وقت خواهد بود.

MPhil (کارشناسی ارشد فلسفه)
MPhil به طور کلی فقط شامل پایان نامه است، که اغلب یک سال تمام وقت و یا دو سال پاره وقت طول می کشد. در پایان نامه باید نتایج حاصل از مطالعه و تحقیق خود را در حداکثر ۶۰،۰۰۰ کلمه ارائه دهند. در برخی شرایط، دانشجویان ممکن است قادر به انتقال به یک برنامه دکترا بعد از ۱۲-۱۸ ماه نیز باشند.

MRes (کارشناسی ارشد تحقیقات)
MRes درجه ی تحقیق کارشناسی ارشد پیشرفته در یک رشته علمی خاص است. در MRes دانشجو باید یک پایان نامه ۴۰،۰۰۰ کلمه را تکمیل کند، و اغلب سنگ زیر بنایی برای شرکت در دوره ی دکتراست.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در دوره ی پژوهش حقوق در انگلستان
دانشجویان بین المللی نیازمند مدرک کارشناسی با حداقل کسب درجه ی دوم بالای افتخار ، و یا مدرک کارشناسی ارشد هستند. نمره ی IELTS: 7 به طور کلی را نیز باید داشته باشند.

پروپوزال پژوهش
تمام دانشجویان باید یک پروپوزال پژوهش هنگام درخواست دادن برای اخذ مدرک دکترا یا MPhil داشته باشند. این پروپوزال باید به وضوح توصیح دهد که پژوهش مدنظر شما چگونه انجام خواهد شد و دلیل مهم بودن این پژوهش چیست. پیشنهاد باید قبل از این که شما برنامه را آغاز کنید توسط هیئتی از کارشناسان پذیرفته شود.

تحصیل در رشته حقوق در انگلستان تنها به معنای به دست آوردن یک مدرک حقوق نیست بلکه به معنای کسب تجربه ی زندگی است. جهان در حال تبدیل شدن به یک دهکده ی جهانی است و زبان انگلیسی مسیر این ارتباط است. بنابراین، تحصیل در رشته حقوق در انگلستان بدان معنی است که شما یک گذرنامه ی بین المللی کار دریافت خواهید کرد که امکان برقراری ارتباط، مذاکره و معامله از طرف مشتریان، بدون توجه به جایی که آنها در آن قرار دارند را فراهم می کند. و به طور کلی تحصیل در رشته حقوق در انگلستان مسیر زندگی حرفه ای شما را تغییر خواهد داد..  در این مقاله سعی شد نکات کلی ای در باب تحصیل در رشته حقوق در انگلستان ارائه گردد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با دفتر ما در وین تماس بگیرید.

 

2 پاسخ
  1. علی
    علی گفته:

    سلام خشته نباشید بنده دانشجوی ترم اول رشته اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی هستم و دیپلم را با معدلی عالی دریافت کردم. به تازگی رتبه 717 کنکور رشته انسانی را کسب کرده و سال های دهم و یازدهم را در رشته ریاضی گذرانده ام. میخواستم ببینم ایا امکان اخذ بورس تحصیلی از یکی از کشور های انگلستان یا امریکا یا کانادا برای یکی از رشته های اقتصاد یا حقوق را دارم ؟ زبانم خیلی خوب است و دوره های زبان کانون زبان ایران را به طور کامل گذراندم. بدون بورس نمیتونم به هیچ وجه از پس هزینه دانشگاه بر بیام.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *