تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

امروزه با درنظر گرفتن ارائه ی بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی ویژه متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا، در واقع یکی از بهترین مقاصد تحصیلی اروپا برای تحصیل در رشته های پزشکی کشور ایتالیا می باشد. احتمالا ارزان ترین راه تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی تحصیل در این رشته در اروپا می باشد. آیا از شرایط و نحوه ی تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا اطلاع دارید؟ آیا شما نیز از جمله کسانی هستید که علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا هستند؟ در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا می پردازیم.

ایتالیا همواره مرکز فرهنگ و آموزش و پرورش در اروپا می باشد و این نکته با توجه به موسسات و آکادمی های متعدد و معتبر در سراسر این کشور مشخص است. در حال حاضر چهار دانشگاه در ایتالیا هستند که برنامه های زبان انگلیسی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد: دانشگاه ساپینزا رم، دانشگاه پاویا، دانشگاه پادووا و دانشگاه تور ورگاتا در رم که همگی دارای رتبه ی بالا در جهان می باشند.
هنگامی که شما در ایتالیا در رشته های پزشکی تحصیل نمایید این نه تنها فرصتی برای یادگیری در یک موسسه علمی پیشرو، بلکه یک فرصت برای لذت بردن و تجربه شیوه زندگی پر جنب و جوش ایتالیایی، در کشوری سرشار از فرهنگ و تاریخ می باشد که در میان زیبا ترین کشورها در اروپاست.

تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا

برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا باید در آزمون ورودی این رشته مورد قبول واقع شوید که به نام آزمون IMAT در این کشور شناخته شده و سالی یک بار برگزار می شود. ظرفیت پذیرش این رشته برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا هرسال اعلام می گردد ولی به طور معمول شامل ۷۰ تا ۸۰ نفر در سال می باشد. از نکات بسیار خوب تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا این می باشد که آزمون ورودی اش در حدود ۱۲ شهر از جمله دوبی نیز برگزار می گردد و هزینه ی ثبت نام در این آزمون ۱۲۰ یورو می باشد. این آزمون اغلب در اواسط ماه سپتامبر برگزار می گردد. آزمون IMAT به زبان انگلیسی برگزار می شود که شامل ۶۰ سوال پنج گزینه ای در زمینه ی شیمی، زیست شناسی، ریاضی و فیزیک، منطق و اطلاعات عمومی می باشد. این آزمون در ۱۰۰ دقیقه خواهد بود و بالاترین امتیاز قابل کسب ۹۰ می باشد و در ضمن آزمون دارای نمره ی منفی می باشد.
تعداد سوال موضوع
۲۲ دانش عمومی و استدلال منطقی
۱۸ زیست شناسی
۱۲ شیمی
۸ فیزیک و ریاضیات

 

هزینه ی تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا

معمولا شهریه ی رشته های پزشکی بر اساس رشته و دانشگاه متفاوت می باشد اما در مقایسه با سایر کشورها واقعا پایین است و اغلب چیزی کمتر از ۴۰۰۰ یورو در سال می باشد که همین هزینه نیز با شرط تحصیل به زبان ایتالیایی بسیار کمتر هم خواهد بود. در ضمن افرادی که در آزمون ورودی قبول شوند می توانند از کمک هزینه های تحصیلی که شامل هزینه ی شهریه و خوابگاه نیز می شود بهره مند گردند.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور ایتالیا

برای شرکت در آزمون ورودی افراد متقاضی باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ( ۱۲ سال تحصیلی ) باشند و همچنین مدرک زبان انگلیسی در حد IELTS 5.5 یا TOEFLE 87 را دارا باشند.
علاوه بر برنامه های پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا، حدود ۴۰ دانشگاه پزشکی نیز هستند که مطالعات پزشکی را به زبان ایتالیایی در ایتالیا ارائه می دهند. کسانی که به زبان ایتالیایی صحبت نمی کنند باید حداقل یک سال ایتالیایی یاد بگیرند که سطح B2 برای آن مورد نیاز می باشد.
نمره ی مورد نیاز در این آزمون از هر دانشکده به دانشکده ی دیگر متفاوت می باشد. دانشکده پزشکی بین المللی (The International Medical School) از متقاضیان کسب نمره ی حداقل ۴۰٫۵۰، پاویا ۳۸٫۷۵ و ساپینزا ۳۶٫۵ را از این آزمون می خواهند.
این دانشگاه ها هم چنین امکان دارد در برخی از دروس برای شما پیش نیاز تعیین کنند مثلا در دروس ریاضیات، شیمی، فیزیک، زیست شناسی. اگر نمرات آزمون و نمرات شما بالا باشند حتی ممکن است واجد شرایط دریافت برخی از بورس های تحصیلی نیز بشوید.

منابع آزمون

سوالات این آزمون از کتاب های الفا تست است که به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی موجود ارائه می شوند که به شکل دو کتاب همراه با نمونه سوالات قابل تهیه کردن هستند.

ساختار آزمون

آزمون ورودی شامل ۶۰ سوال می باشد و هر پاسخ درست برابر ۱٫۵ امتیاز است و هر پاسخ غلط ۰٫۴ امتیاز منفی دارد. از اینرو بالاترین امتیاز ۹۰ میباشد. زمان آزمون ۱۰۰ دقیقه می باشد.

دانشگاه ها:

دانشگاه های زیر در رشته ی پزشکی دانشجو می پذیرند.
دانشگاه ظرفیت
Tor Vergata – Rome 5
Sapienza – Rome 10
Seceond university of Naples 22
Bari 8
Pavia 40

University of Milan (Statale) 16

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور در باب تحصیل پزشکی در ایتالیا

هزینه ی تحصیل در برخی از دانشکده های پزشکی ایتالیایی به زبان انگلیسی

یکی از دانشکده های پزشکی بزرگ ایتالیایی که منحصرا به زبان انگلیسی تدریس می کند دانشکده پزشکی بین المللی در میلان می باشد. این دانشکده یک دوره ی شش ساله دارد که در بیمارستان های آموزشی موسسه ی Clinico Humanitas تدریس می گردد و از بالاترین کیفیت علمی برخوردار است. این برنامه دوره های تخصص در پزشکی و جراحی را ارائه می دهد، و دانشجویان در آن به درمان بیماران تحت نظر پزشکان در سطح جهانی می پردازند. شهریه برای این مدرسه بزرگ و مشهور پزشکی ایتالیا در دو قسط در طول سال پرداخت می شود. و شهریه ی آن بر اساس شرایط مالی از دانشجویی به دانشجوی دیگر متفاوت است. بالاترین قیمت شهریه ۳۲۴۵ یورو در هر قسط می باشد، اما بسته به شرایط شما شما می توانید حتی در حد ۸۸ یورو پرداخت کنید. همچنین هزینه های دیگری نیز هست که باید پرداخت شود، مانند هزینه ثبت نام ۱۹۹ یورو و هزینه ی۷۵ یورو برای برگزاری و هزینه های عمومی.
اگر شما علاقه دارید به تحصیل در رشته ی پزشکی در در ایتالیا در شهری به جز میلان باشید چندین گزینه ی دیگر نیز وجود خواهد داشت که یکی از آن ها دانشگاه Sapienza در رم است. این مورد نیز یکی دیگر از درجه های شش ساله ی پزشکی است که به طور کامل به زبان انگلیسی می باشد. ساپینزا ۷۰۰ سال پیش توسط پاپ بونیفیس VII تاسیس شد. این برنامه برای توسعه مهارت های بالینی دانشجویان خود تلاش می کند و به آنها در زمینه های تخصصی آموزش می دهد. این دانشگاه در رم قرار دارد، شهری که رویای بسیاری از مردم دیدن آن می باشد. هزینه ی کل در هر سال برای این برنامه ۲۶۴۷ یورو به همراه هزینه منطقه ای ۱۴۰ یورو است. ساپینزا نیز کمک هزینه تحصیلی بر اساس شایستگی و نیاز مالی ارائه می دهد.
یکی دیگر از گزینه ها برای یک دوره پزشکی به زبان انگلیسی در یک شهرستان بسیار کوچکتر دوره پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه پاویا است. “دوره ی هاروی ” یا “Harvey Course” این دانشگاه برپایه ی پانصد سال تجربه ی تدریس در پزشکی قرار دارد.
همه ی اساتید این دانشگاه از جمله ی دانشمندان و پزشکان بسیار با سواد بوده، و مواد درسی مورد مطالعه همان هایی است که در دانشگاه های با بالاترین رتبه بندی ایالات متحده و بریتانیا تدریس می گردد. هزینه ی تحصیل در هر سال برای این دانشکده بین ۴۸۳-۴۱۱۰ یورو بسته به شرایط مالی فرد می باشد.

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های زندگی شامل هزینه ی اسکان و خوراک و بیمه و حمل و نقل برای یک نفر تا حدود ۶۰۰ یورو برای دو نفر متاهل تا حدود ۸۰۰ یورو متغیر است. اما باید توجه کنید که هزینه ی زندگی در دو شهر رم و میلان حدود ۳۰ درصد بالاتر از شهرهای دیگر می باشد.

دلایل بسیار خوبی برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا وجود دارد. تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا به معنای تحصیل در مراکز دارای شهرت در سطح جهانی با قیمت های مقرون به صرفه می باشد. قیمت بسیار پایین دانشگا های ایتالیا نسبت به ایالات متحده و بسیاری از مناطق دیگر جهان تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا را بسیار مطلوب می نماید. هم چنین تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا تضمین خواهد کرد که شما با اساتید برجسته همکاری کرده و در نهایت شغل و درآمد بسیار خوبی داشته باشید. در این مقاله تلاش شده تا نکاتی در باره تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا ارائه شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *