تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس و بررسی شرایط تحصیل در این کشور

 • تحصیل در سوئیس و مقدمه ای بر آن
 • تحصیل در سوئیس و شرایط عمومی
 • تحصیل در سوئیس در مدارس
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس

 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس
 • تحصیل در مقطع دکتری در سوئیس
 • تحصیل در سوئیس به همراه بورسیه تحصیلی
 • تحصیل در سوئیس و هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس
 • تحصیل در سوئیس و کار دانشجویی
 • تحصیل در سوئیس و بررسی ویزای همراه
 • تحصیل در سوئیس و معرفی دانشگاه های برتر سوئیس
 • تحصیل در سوئیس و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئیس
 • تحصیل در سوئیس و موقعیت کار پس از تحصیل
 • تحصیل درسوئیس و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
 • تحصیل در سوئیس و سخن پایانی
تحصیل در سوئیس

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل در سوئیس و مقدمه ای بر آن

تحصیل در سوئیس، مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی سوئیس در این مقاله علمی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. کشور سوئیس به دلیل اینکه شرایط ایده آلی از لحاظ کیفیت زندگی، سطح رفاه اجتماعی و همچنین دانشگاه های معتبری که دارد همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویان از سرتاسر جهان قرار گرفته است. تحصیل در سوئیس به چه صورت است؟ آیا تحصیل در سوئیس منجر به اقامت می شود؟ مدارک اخد ویزای تحصیل در سوئیس به چه صورت می باشد؟ اینها سوالاتی هستند که در زمینه تحصیل در سوئیس برای مخاطبین ما پیش می آیند که ما در این مقاله به آنها پاسخ داده ایم. یکی از راه های مهاجرت به کشور سوئیس از طریق تحصیل در کشور سوئیس می باشد که همواره مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته شده است. کشور سوئیس دارای دانشگاه های معتبری در سطح جهان است که این دلیل باعث شده است که تحصیل در سوئیس مورد توجه بسیاری از افراد قرار گیرد. پیشنهاد می شود برای بررسی شرایط خود و اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در اتریش، با موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل فرمایید تا مشاورین با تجربه به صورت رایگان شما عزیزان را راهنمایی بفرمایند.

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با کار و تحصیل در سوئیس
فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس و شرایط عمومی

کشور سوئیس در اروپای غربی واقع شده است و با کشور هایی نظیر آلمان، اتریش، ایتالیا، فرانسه، لیختن اشتاین همسایه می باشد. جمعیت سوئیس در حدود 7.5 میلیون نفر  بوده و مساحت آن 41.285 کیلومتر مربع می باشد. پایتخت این کشور شهر برن است و دو شهر اقتصادی آن ژنو و زوریخ می باشند. واحد پول این کشور فرانک سوئیس و زبان های رسمی آنها آلمانی، ایتالیایی و فرانسوی می باشد. کشور سوئیس جزء کشورهای ثروتمند دنیا محسوب می شود و از لحاظ کیفیت، رفاه اجتماعی و سطح تحصیل در رده بالایی قرار دارد. یکی از راه های مهاجرت به کشور سوئیس تحصیل در این کشور می باشد که دانشجویان زیادی از سرتاسر دنیا تمایل به تحصیل در این کشور زیبا را دارند. برای تحصیل در سوئیس بایستی در ابتدا پذیرش را دریافت نمود و سپس برای درخواست ویزای تحصیل درسوئیس اقدام نمود. شرایط تحصیل در سوئیس در مقاطع مختلف جای بحث بسیاری دارد که در ادامه این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

کار در سوئیس
مهاجرت به سوئیس

تحصیل در سوئیس در مقاطع مختلف

تحصيل در سوئيس در مدارس

تحصيل در مدارس سوئيس به اين صورت است كه كودكان بايستی به صورت اجباری از سن 7 سالگی تحصيل داشته باشند. زبان رسمي كه در مدارس سوئيس تدريس م يشود آلماني، ايتاليايي ويا فرانسوي هستند. افرادی كه به اين گونه زبان ها اشنایی و تسلط ندارند و زبان مادري خود را دارند در مدرسه با مشكل روبه رو مي شوند. مدارس سوئيس براي اين گونه افراد برنامه جداگانه بر گذار مي كند، هنگام ثبت نام اين افراد را شناسايي كرده و علاوه بر كلاس هاي درسي كلاس هاي زبان هم براي اين دانش اموزان برگزار مي نمایند. همچنين مدارس بين المللي و دوزبانه در سوئيس وجود دارد كه دانش آموزان مي توانند در آنجا به فراگیری علم بپردازند. دوره های  آموزشی در سوئیس به دو صورت می باشد:

 • دوره دبستان

  اين دوره تحصيل در سوئيس ٨ ساله است كه سن هاي ٧ تا ١٥ سال را در بر مي گيرد. اين دوره به گروه هاي تك معلمي و دو معلمي تقسيم مي شود. پس از اتمام دوره  دبستان به دانش اموزان مدركي مي دهند كه مي توانند به دورهي دبيرستان ورود داشته باشند.

 • دوره دبيرستان

  تحصيل در اين مقطع به دو گروه دبيرستان و كار آموزي يا فني حرفه اي تقسيم و طول دوره به مدت ٤.٥ تا ٦.٥ سال به طول مي انجامد. افرادي كه تمايل به رفتن در مقطع  دبيرستان را دارند می توانند در زير شاخه هاي رياضي، علوم، تاريخ معاصر، هنر و تربيت بدني تحصيل داشته باشند و پس از اتمام دوره، مدركی  تحت عنوان ديپلم فدرال  جهت ورود به داشنگاه به آنها اعطا می گردد.

افرادي كه تمايل دارند به دوره ي كارآموزی و يا فنی حرفه اي بروند به ٢ دوره ي ٤ ساله تقسيم مي شوند که به دانش آموزان مهارت هاي نظیر كتاب داری، نانوايی، منشي گری و مكانيكی آموزش داده می شود. پس از اتمام این دوره ها به دانش آموزان مدرک دیپلم فنی حرفه ای اعطا می کنند و بعد از آن می توانند جهت ادامه تحصیل به دانشگاه و یا بازار کار ورود داشته باشند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس

دانشجویانی كه قصد تحصيل در سوئيس در مقطع کارشناسی را دارند، بايستی مدرك ديپلم و پيش دانشگاهي داشته باشند و معدل آن نیز از ١٢ به بالا باشد. مدت زمان تحصيل در سوئیس در مقطع لیسانس ٤ سال می باشد و به زبان های آلمانی، فرانسه و ايتاليايي در اين مقطع تدريس مي شود. همچنین دانشجویان متمایل به تحصیل در سوئیس بایستی مدرک زبان آلمانی b1  و یا مدرک آیلتس نمره 6 ارائه دهند. برای تحصیل در سوئیس دانشجو بایستی تمکن مالی نشان دهد. این بدان معنی است که دانشجو به مدت یک سال هزینه های زندگی و تحصیل را در کشور سوئیس را داشته باشد. البته توجه داشته باشید که دانشجویان می توانند حین تحصیل در سوئیس به مدت 10 ساعت در هفته کار کنند. هزینه دانشگاه در این مقطع متفاوت می باشد ولی به طور کلی بین 1600 تا 3900 فرانک در سال است.

تحصیل در سوئیس

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد  به مدت ٢ سال مي باشد و همراه با ارائه پژوهش است .دانشجويان برای تحصیل در این مقطع بايد تمكن مالي داشته باشند و به اين معنا است كه از پس مخارج تحصيل و زندگي خود در يك سال بر مي آيند. متقاضيان مي توانند در هفته ٢٠ ساعت كار كنند و به ازاي هر ساعت كار ٢٠تا ٣٠ فرانك حقوق دريافت كنند. دروس در اين مقطع به زبان هاي الماني، فرانسه و انگليسي تدريس مي شوند. دانشجوياني كه قصد تحصيل به زبان انگليسي را دارند بايد مدرك ايلتس 6 تا 6.5 را داشته باشند و آن را ارئه دهند.

تحصیل در سوئیس

تحصیل در مقطع دكترا در كشور سوئيس

جهت دريافت ويزاي تحصيلي مقطع دكترا در كشور سوئيس ابتدا بايد مدرك فوق ليسانس را ارئه دهيد. رشته انتخابي در مقطع دكترا بايد مرتبط با رشته فوق ليسانس شما باشد. سپس با انتخاب استاد راهنما مي توانيد  پذيرش بگيريد و اقدام به گرفتن ويزاي تحصيلي كنيد. مدت زمان تحصيل در مقطع دكترا معمولاً بين ٣ تا ٥ سال است. تدريس در این مقطع به زبان انگليسي صورت مي گيرد. افراد در مقطع دكترا حق كار كردن ٣٠ ساعت در هفته را دارند و به ازاي هر ساعت كار حقوقي معادل .8.5 تا 10.5 فرانک دريافت مي كنند.در مقطع دكترا در كشور سوئيس به دانشجويان حقوق 2.5 هزار فرانک به صورت ماهانه به عنوان بورسيه تخصيص ميابد و شرايط اخذ آن به شرح زیر است:

 • داشتن مدرك زبان آيلتس ٦.٥ به بالا

 • داشتن كتاب و مقالات بين المللي و رزومه قوی

 • داشتن استاد راهنما

 • داشتن مدرك كارشناسي و كار شناسي ارشد از دانشگاه معتبر

تحصیل دکتری در سوئیس

تحصیل در سوئیس به همراه بورسیه تحصیلی

 تحصيل در سوئیس از طريق بورسیه در این کشور بسيار دشوار بوده و  مخصوص افرادي است كه داراي تحقيقات بسيار قوي و رزومه تحصيلي مي باشند . بورس تحصيلي در سوئيس به دو صورت است:

 • بورسيه پژوهش اي دکترا توسط چند دانشگاه فني سوئيس و ١٠ دانشگاه اي كه فني نباشد.

 • بورسیه تحصیلی برای نخبگاني كه از متقاضیان بين المللي هستند ارائه مي شود.

ورود از طريق بورس شامل هزينه تحصيل و كمك هزينه ي مخارج زندگي مي باشد. دانشجويان براي گرفتن بورس ابتدا بايد سوپروايزري براي خود پذيرش كنند. اين بورس شامل حدودا 1.930 فرانك به صورت ماهانه و  كارت حمل ونقل ١.٥ ساله و علاوه بر آن كمك هزينه اي براي مسكن ٣٠٠ فرانك به صورت ماهانه مي باشد. برای تحصیل در سوئیس در دانشگاه های آن می توانید ليست زير را مشاهده بفرمایید. این جدول دانشگاه هایي است كه بورسیه های دانشگاهی را  جهت تحصیل در سوئیس ارائه مي دهند:

تحصیل در سوئیس

برخی از بورسیه های تحصیل در سوئیس عبارت اند از:

 • Swiss government excellence scholarships for foreign students

  این بورسیه ویژه دانشجویان خارجی از طرف دولت سوئیس برای مقطع دکترا می باشد.

 • Eth Zurich excellence masters scholarships

  این بورسیه برای دانشجویان بین المللی بوده و مبلغ 11.000 هزار فرانک را پوشش می دهد.

 • Epfl excellence fellowships

  این نوع بورسیه برای دانشجویان خارجی بوده و به مبلغ  سالانه 16.000 هزار فرانک است.

 • Unil masters grants Switzerland for foreign students

  این بورسیه ویژه دانش جویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.

تحصیل در سوئیس و هزینه های تحصیل و زندگی در سوئیس

یکی از نکات مهم جهت تحصیل در سوئیس هزینه های زندگی و تحصیل می باشد. البته توجه داشته باشید که هزینه تحصیل با توجه به سبک زندگی، کیفیت زندگی، شهر محل زندگی متفاوت می باشد و ما در این قسمت به صورت کلی به هزینه ها زندگی در سوئیس می پردازیم:

مهاجرت به سوئیس

از نظر هزینه های زندگی کشور سوئیس نسبت به بقیه کشور های اروپایی از هزینه های بالاتری برخوردار است، ولی از لحاظ کیفیت زندگی و تحصیل با کشور های همسایه خود همانند اتریش یکسان می باشد. شهر های ژنو و زوریخ با توجه به اقتصادی بودن این شهر ها از هزینه بالاتری جهت زندگی برخوردارند. هزینه تحصیل در سوئیس با توجه به نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است ولی به طور کلی هزینه تحصیل در سوئیس بین 15.000 فرانک الی 20.000 فرانک می باشد. البته این هزینه برای دانشگاه های سوئیس می باشد که با توجه به رشته و محل دانشگاه و همچنین مقطع تحصیل متفاوت می باشد. برای تحصیل در سوئیس در مقطع مدارس آن هزینه با توجه به شبانه روزی و روزانه بودن مشخص می شود که هزینه آن بین 35.000 الی 70.000 فرانک می باشد. هزینه های زندگی در کشور سوئیس را در مقایسه با بقیه کشور های اروپایی را مشاهده بفرمایید:

تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس و کار دانشجویی

تحصیل در سوئیس و داشتن کار  برای هر دانشجويی در حين تحصيل امر بسيار مهمي است كه بيشتر دانشجويان در اين باره صحبت هايي مي كنند. شرايط كاري براي افرادي كه در حال درس خواندن هستند در كشور سوئيس با ديگر كشور ها تفاوت دارد. كار كردن دانشجويان در اين كشور به صورت پاره وقت بوده كه مدت زمان آن بسته به مدت زمان و نوع ويزا متفاوت است. اداره مهاجرت در ابتدا به دانشجويان اجازه كار را مي دهد. در دانشگاه دفتر كاريابي وجود دارد كه متقاضيان براي پيدا كردن كار به آنجا مراجعه كرده و درخواست خود را اعلام مي كنند. كار كردن در حال تحصيل براي دانشجويان  در كشور سوئيس زمان و ساعت محدودي دارد كه بين ١٥ الي ٣٠ ساعت در هفته مي باشد. دانشجو بايد در آن زمان اثبات كند كه كار كردن باعث نمي شود لطمه ای به تحصیل وی وارد شود. ساعات كاري در كشور سوئيس براي تحصیل در سوئیس در  مقاطع مختلف به شرح زير است:

 • مقاطع كارشناسي ١٠ الي ١٥ ساعت كاري در هفته

 • مقاطع كارشناسي ارشد ٢٠ ساعت كاري در هفته

 • مقاطع دكترا ٣٠ ساعت كاري در هفته

ویزای تحصیلی سوئیس

تحصیل در سوئیس و بررسی ویزای همراه

میتوانید در هنگامی که به تحصیل در سوئیس مشغول هستید یک همراه با خود داشته باشید. همراه شما با دریافت نوعی ویزای کوتاه مدت که به ویزای کوتاه مدت B معروف است به مدت حداکثر یک سال٬ میتواند در کنار شما باشد. البته توجه داشته باشید که به همراه شما اجازه کار داده نمیشود.

تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس و معرفی دانشگاه های برتر سوئیس

دانشگاه هاي كشور سوئيس سطح علمي بالاي را دارا بوده و بیشتر افراد خواهان آن هستند كه در اين دانشگاه تحصيل كنند زيرا پيروي نظام اموزشي اروپا  است. دانشگاه هاي كشور سوئيس به دو دسته فني و غير فني تقسيم مي شوند. براي تحصيل در دانشگاه هاي فني و حرفه اي از طريق هنرستان و يا كار آموزي امكان پذير است. نظام آموزشي كار اين دانشگاه ها اين است كه يك يا دو روز را به حرفه و تحصيل و حضور در دانشگاه اختصاص مي دهند بقيه روز هفته را مي توانند كار كنند.اين دوره ها ي ٦ ساله مختص دانشگاه هاي دولتي فدرال است. از رشته هاي متقاضی در كشور سوئيس به برق، مكانيك، علوم سياسي، حقوق و علوم اقتصادي، می توان اشاره كرد.

مهاجرت به سوئیس

تحصیل در سوئیس و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

جهت تحصیل در سوئیس بایستی در ابتدا از دانشگاه های آن پذیرش را اخذ نمود و سپس برای دریافت ویزای آن اقدام نمایید. برای اخذ ویزا مدارکی باید به سفارت ارائه شود که قصد تحصیل در سوئیس را داشته و نیز هزینه های زندگی و تمکن مالی را جهت زندگی و تحصیل در سوئیس را دارید. همچنین باید دانشجو در این مدت بیمه نیز داشته باشد. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیل در سوئیس به صورت زیر است:

 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار

 • مدارک هویتی ( نظیر شناسنامه و... همراه با ترجمه)

 • تمکن مالی(نامه بانکی)

 • عکس

 • مدرک زبان

 • نامه پذیرش از دانشگاه

 • گواهی عدم سوء پیشنه

 • بیمه دانشجویی

 • ریز نمرات

 • گواهی سلامت

تحصیل در سوئیس و موقعیت کار پس از تحصیل

يكي از بحث هاي مهم كه  متقاضيان بسيار  بايد به آن توجه داشته باشند اين است كه پس تحصيل در كشور سوئيس و يا برخي ديگر از كشورها موقعيت كاري است كه پس از اتمام تحصيل، فراغ التحصيلان مي توانند با پيدا كردن شغل و ورود به بازار كار  اقامت كاري بگيرند كه پس از دريافت ويزاي كاري مي توانند به مراتب اقامت دائم و تابعيت كشور سوئيس را بگيرند. نرخ بيكاري در سال ٢٠١٩ براي كشور سوئيس ٢.٥ ٪؜ مي باشد .كشور سوئيس به دانشجوياني كه فارغ التحصيل شده اند يك زمان مشخص ٦ ماه داده كه در اين  زمان بتوانند شغل مناسب خود را پيدا كنند. اگر در اين مدت نتوانند شغلي پيدا كنند بايد آن كشور را ترك نمایند. اجازه كار و اقامتي كه شخص با پيدا كردن كار دريافت مي نمايد تا زماني اعتبار دارد كه قرار داد با كارفرماي سوئيسي دارد . نرخ بیکاری کشور سوئیس را در نمودار زیر میتوانید مشاهده بفرمایید:

مهاجرت به سوئیس

تحصیل در سوئیس و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

تحصيل در كشور سوئيس از راه هايي است كه افراد پس از اتمام درس و ويزاي تحصيل خود با ورود به عرصه كار مي توانند اقامت سوئيس را دريافت كنند و بعد از كار و اين كه اقامت خود را دريافت نمودند آن را تبديل به ويزاي دائم (pr) كنند. دانشجوياني كه بعد از تحصيل موفق به دريافت اقامت كاري شده اند اين اقامت تا زماني كه مشغول به كار هستند برایشان تمديد مي شود. بعد از گذشت ١٠ سال كار و زندگي مداوم در كشور سوئيس بعد از تحصيل مي توان اقامت دائم به خود شخص و خانواده او عطا گردد. براي دريافت پاسپورت كشور سوئيس بعد از دريافت اقامت دائم بايد به مدت ٢ الي ٣ سال بگذرد تا بتوان درخواست پاسپورت داده شود. پاسپورت سوئيس نسبت به كشورهاي اروپايي ديگر زمان و پروسه طولاني تري طي مي كند و متقاضياني كه به دنبال دريافت پاسپورت و اقامت سريع تري هستند اين كشور انتخاب مناسبي نمي تواند باشد، ولی در عوض متقاضیان در کشور های همسایه سوئیس همانند اتریش و آلمان بعد از 5 سال کار کردن و پرداخت مالیات می توانند برای تابعیت درخواست دهند.

تحصیل در سوئیس
اقامت از طریق کار در سوئیس
راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل در سوئیس و سخن پایانی

تحصیل در سوئیس، شرایط تحصیل در سوئیس و دانشگاه های سوئیس در این مقاله علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته شد. کشور سوئیس دارای کیفیت بالایی جهت تحصیل و زندگی می باشد ولی هزینه های زندگی در سوئیس نسبت به بقیه اروپا و کشورهای همسایه همانند اتریش، هلند و دانمارک بالاتر می باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئیس را دارند بایستی اطلاعات صحیحی و دقیقی از این کشور بدست آورند که بتوانند بهترین تصمیم را داشته باشند. اگر قصد تحصیل در سوئیس یا بقیه کشور های اروپایی را دارید، می توانید جهت بررسی شرایط خود با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان مجرب و با تجربه به صورت رایگان شما عزیزان را راهنمایی بفرمایند. همچنین می توانید در قسمت دیدگاه سوالات مورد نظر خود را جهت تحصیل در سوئیس و کشور های با کیفیت زندگی مشابه همانند اتریش، هلند، آلمان و … مطرح نمایید تا کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور پاسخ شما عزیزان را بدهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *