مهاجرت تحصیلی به لوکزانبورگ

آیا قصد مهاجرت تحصیلی به کشور لوکزامبورگ را دارید؟ چرا کشور لوکزامبورگ را جهت تحصیل می بایست انتخاب نمود؟ شرایط کشور لوکزامبورگ چگونه است و جهت اخذ ویزای مهاجرت تحصیلی در کشور لوکزامبورگ چه مدارکی لازم می باشد؟ آیا از طریق ویزای تحصیلی می توان به اقامت دائم و در نهایت تابعیت لوکزامبورگ دست یافت؟ در این مقاله بر آن شدیم تا شمایی که قصد اخذ ویزای تحصیلی کشور لوکزامبورگ را دارید راهنمایی نماییم و به بررسی تحصیلات و مدارک مورد نیاز این کشور بپردازیم.

لوکزامبورگ یکی از کوچکترین کشور های عضو اتحادیه اروپا می باشد که در بین کشورهایی چون فرانسه، آلمان و بلژیک واقع شده است که همین امر سبب گشته مردمان این کشور  به سه زبان فرانسوی ، آلمانی و انگلیسی علاوه بر زبان رسمی خود (لوکزامبورگی) تسلط کافی داشته باشند. این کشور علی رقم صنعتی نبودن دلیل وجود بزرگترین بنگاه ها اقتصادی و صنعت بانکداری جهانی جزء برترین کشورها در زمینه اقتصاد محسوب می شود به طوریکه در آمد سرانه لوکزامبورگ جایگاه سوم جهان را به خود اختصاص داده است و یکی از لوکس ترین کشور های دنیا بحساب خواهد آمد که این امر بعلاوه پرداخت حقوق کار بالا در این کشور سبب گشته تا بسیاری از مردم دنیا با توجه بر شرایط فوق الذکر و نیز امنیت بالای آن، کشور لوکزامبورگ را جهت مهاجرت برگزینند.

یکی از طرق مهاجرتی قانونی به این کشور مهاجرت از طریق تحصیل می باشد که در ادامه به شرایط آن خواهیم پرداخت.

متقاضیانی که قصد اخذ ویزای تحصیلی در کشور لوکزامبورگ را دارند می بایست از نظر سنی بالای ۱۸ سال بوده و دارای مدرک ۱۲ سال تحصیلی ( مدرک پیش دانشگاهی در نظام جدید ) باشند زیرا تنها جهت پذیرش دانشگاه می توانند اقدام نمایند و متقاضیان زیر ۱۸ سال نیز نیاز به قیم در این کشور دارند به طور مثال اگر ایشان با عنوان ویزای همراه وارد خاک این کشور شده باشند اجازه تحصیل در مقاطع پایین تر از دانشگاه را دارند.

کشور لوکزامبورگ تنها دارای یک دانشگاه معتبر می باشد که این دانشگاه در سال ۲۰۰۳ تاسیس گشته است و همین جدید التاسیس بودن آن باعث گشته تا رنکینگ آن در بین دانشگاه های دنیا چندان مطلوب نباشد و از این حیث در کنار دانشگاهی چون شریف ایران قرار دارد لیکن ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که این دانشگاه دارای ارتباطات و مراوده های آموزشی- پژوهشی قوی با دانشگاه های آمریکا می باشد و از اساتید حاذقی بعهره مند می باشد و در سال های آینده با توجه به سیاست های آموزشی این کشور رتبه این کشور به مراتب بهبود خواهد یافت و به عنوان دانشگاه های برتر از آن نام برده خواهد شد.

دانشگاه لوکزامبورگ دارای سه کمپوس متفاوت با نام های لیمپرزبرگ،کیرچبرگ و والفردانگ می باشد که هرکدام در رشته های مختلفی چون رشته های پایه،رشته های انسانی و رشته فنی فعالیت می نمایند. جهت مشاهده لیست رشته ها دانشگاه لوکزامبورگ در مقاطع مختلف می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://wwwen.uni.lu/

جهت اخذ پذیرش دانشگاه لوکزامبورگ نیاز به مدرک زبان نمی باشد و فرد متقاضی تنها می بایست به زبان مورد نیاز آشنایی کافی داشته باشد. (مقاطع  به زبان های فرانسوی، آلمانی و انگلیسی می باشد حتی برخی رشته ها به دو زبان از این زبان ها تدریس می شود ) در صورت عدم ارائه مدرک زبان متقاضی باید به همراه پذیرش دانشگاه پذیرش دوره های زبان از همان دانشگاه را نیز اخذ نماید.

در حال حاضر تنها در مقطع کارشناسی ارشد می باشد که رشته هایی که تنها به زبان انگلیسی تدریس شوند وجود دارد رشته هایی نظیر موارد زیر :

Master in Information and Computer Sciences

Master in Integrated Systems Biology

Master in Mathematics

European Master Small Animal Veterinary Medicine

Master of Science in Banking and Finance

Master in Entrepreneurship and Innovation

 

که برای اطلاعات بیشتر این رشته ها می توانید یه لینک زیر مراجعه نماید:

http://wwwen.uni.lu/studies/masters

 

 

به دلیل توجه زیاد دولت لوکزامبورگ به بخش پژوهش  سرمایه گذاری کلان در زمینه های تحقیقاتی، سیاست های آموزشی این کشور به گونه گشت که تحصیلات در دانشگاه آن تقریبا رایگان باشد برای مثال هزینه شهریه سالیانه در مقطع ارشد سالی ۲۰۰ یورو بیشتر نمی باشدکه حتی دانشجویان از ترم دوم به بعد می توانند درخواست کمک هزینه نمایند و مبلغ ۲۰۰۰ یورو در هر ترم دریافت نمایند. اما هزینه های زندگی در این کشور با توجه به سطح رفاهی آن می توان گفت با شهرهایی چون پاریس و لندن برابری می کند و هزینه های اسکان،خورد و خوراک و پوشک به طور معمول ماهیانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ یورو می باشد که رقم قابل توجهی نسبت به کشور های دیگر اتحادیه اروپا می باشد که این مبالغ با توجه به کیفیت زندگی و دستمزد های بالا در این کشور قابل توجیه می باشد. فرد دانشجو اجازه کار نیمه وقت را در حین تحصیلات خود دارا می باشد و می تواند بخشی از هزینه های خود را تامین نماید.

افراد متقاضی برای اثبات دارا بودن هزینه های زندگی وتحصیل خود در این کشور می بایست حسابی کوتاه مدتی در کشور خود افتتاح نموده و مبلغ ۱۰۰۰۰ یورو به مدت سه ماه در این حساب سپرده نمایند.

از دیگر نکات حائز اهمیت آن است که ویزای همراه (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) در ویزای تحصیلی کشور لوکزامبورگ کمی دشوار است و بهتر است کخ همراه به صورت جداگانه اقدام نماید.

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی با توجه به مقطع سپری کرده می توانند به تمدید اقامت خود جهت کاریابی در این کشور اقدام نمایند که طبق قوانین این کشور اگر فردی به مدت ۷ سال در این کشور زندگی نموده باشد و مشکلی از جهت سو پیشینهنداشته باشد می تواند به اقامت دائم کشور لوکزامبورگ دست یابد و بعد از ۴ سال از اقامت دائم جهت تابعیت این کشور درخواست نماید.

مراحل اقدام برای ویزای دانشجویی لوکزامبورگ

 لازمه ی شروع و به اتمام رساندن دوره های آموزشی بالای ۹۰ روزه برای دانشجوهای بین المللی در شهر لوکزامبورگ اخذ ویزای دانشجویی است. این ویزای طولانی مدت به محصلانی داده می شود که از یکی از موسسات آموزشی معتبر این شهر پذیرش تحصیلی کسب کرده اند.

این ویزا به دانشجویان اجازه ی تحصیل، تعلیم در برنامه های دکترا و یا پژوهش را می دهد و باید قبل از ورود به کشور حاصل شود. ( به استثنا شهروندان معدودی از کشورها که مدت اقامت آنها در شهر لوکزامبورگ به ۳ ماه نمیرسد.)

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی لوکزامبورگ

 

 • تکمیل و امضاء فرم درخواست روادید.
 • اصل گذرنامه (با اعتبار بیش از ۶ ماه) و حداقل دو صفحه ی خالی.
 • ارائه ی اصل نامه ی مجوز اقامت موقت صادر شده از وزارت امور خارجه در لوکزامبورگ.
 • ارائه ی مدارک تحصیلی لازم برای اثبات پذیرش دانشجو در یکی از مراکز آموزشی معتبر شهر لوکزامبورگ.
 • ارائه ی بیمه با حداقل پوشش ۳۰۰۰۰ یورو و معتبر در تمام کشورهای شنگن.
 • ارائه ی مدرک در جهت اثبات شهریه ی تحصیلی پرداخت شده.
 • ارائه ی مدارک لازم برای اثبات توانایی مالی دانشجو در مدت زمان تحصیلی.

 

دانشجویان قبل از اقدام برای ویزای تحصیلی نیازمند نامه ی مجوز اقامت موقت هستند که توسط وزارت امور خارجه در لوکزامبورگ صادر میشود. این نامه فقط اجازه ی ۹۰ روز اقامت در این شهر را فراهم می کند. در این مدت، محصل می تواند برای ویزای تحصیلی از طریق مراحل زیر اقدام نماید:

مرحله ی ۱: دانلود فرم درخواست روادید از وب سایت رسمی لوکزامبورگ و تکمیل و امضای آن.

مرحله ی ۲: جمع آوری مدارک لازم ذکر شده برای ارائه در کنار فرم درخواست روادید.

مرحله ی ۳: ارائه ی دو قطعه عکس جدید ۴x۳.

مرحله ی ۴: تعیین وقت قبلی از مرکز درخواست ویزای لوکزامبورگ .

مرحله ی ۵: پرداخت بهاء روادید مورد درخواست (مبلغ ۵۴.۵ یورو).

مرحله ی ۶: ارسال فرم ها

مرحله ی ۷: اخذ روادید.

نکات مهم

 

 • هزینه ی دریافت روادید در صورت رد شدن یا لغو درخواست ویزا استرداد نخواهد شد.
 • هزینه ی دریافت روادید بر اساس نرخ ارزی روز و در حال تغییر می باشد.
 • بهاء اخذ روادید در هر زمان امکان تغییر دارد.

  معافیت ویزای تحصیلی

 

از آنجایی که لوکزامبورگ عضوی از کشورهای شنگن میباشد، مراحل اقدام برای ویزای تحصیلی این کشور مشابه سایر کشورهای عضو توافقنامه ی شنگن است. با این حال، تعدادی از اتباع کشورهای ذکر شده در صورت اقامت کمتر از ۹۰ روز از اخذ این ویزا معاف هستند. این کشور ها شامل:

 

آرژانتین استرالیا اتریش
بلژیک برزیل بلغارستان
بورکینا فاسو کانادا شیلی
کاستاریکا کرواسی قبرس
چکسلواکی دانمارک السالوادور
استوا استونی فنلاند
فرانسه آلمان یونان
گواتمالا هندوراس مجارستان
آیسلند ایرلند اسرائیل
ایتالیا جامایکا ژاپن
لاتویا لیختن ایشتاین لیتوانی
لوکزامبورگ مالاوی مالزی
مالتا مکزیک هلند
نیکاراگوئه نیجریه نروژ
نیوزیلند پاناما پاراگوئه
لهستان پرتغال جمهوری توگو
رمانی سنگاپور اسلواکی
اسلوونی کره جنوبی اسپانیا
سوئد انگلستان آمریکا
آراگوءیه ونزوئلا

 

قابل ذکر است که اتباع کشورهای اتحادیه اروپا حتی با اقامت بالای ۹۰ روز نیازی به ویزای دانشجویی ندارند. اما اتباع سایر کشور ها برای اقامت بالای ۹۰ روز نیاز به اخذ ویزای تحصیلی دارند.

 

باید ها و نباید ها

 

 • برای ویزای تحصیلی حداقل ۳ ماه قبل از شروع دوره ی آموزشی اقدام نماییم.
 • فرم درخواست روادید را با حداکثر دقت پر کنیم.
 • اصل و کپی تمام مدارک لازم را در سفارت لوکزامبورگ به همراه داشته باشیم.
 • مدارک غلط و نادرست را برای درخواست ویزا ارائه ندهیم.
 • مدرکی را پنهان نکرده و تمام‌ مدارک لازم را ارائه دهیم.

 

 

 

نکته: اشخاص متقاضی جهت انجام امور روادید کشور لوکزامبورگ در ایران می بایست به سفارت بلژیک رجوع نمایند.

 

تحصیل در کشور لوکزامبورگ مزایا و معایب دارد از مزایای مهم آن که در این مقاله آمده بود می توان به هزینه تقریبا رایگان دانشگاه، عدم نیاز به مدرک زبان، اجازه کار نیمه وقت، امکان دریافت کمک هزینه ترمیک ۲۰۰۰ یورویی، عدم آزمون ورودی در اغلب رشته ها و همچنین تجربه زندگی در یکی از لوکس ترین کشور های دنیا اشاره نمود و از معایب آن می توان موارد زیر را برشمرد اعم از هزینه زندگی تقریبا بالا، عدم صدور ویزای همراه، و نیازمند بودن دانش دو زبان در برخی از رشته ها از مهترین آن ها می باشند حال این شرایط فرد متقاضی می باشد که آیا این کشور را جهت تحصیل برگزیند یا خیر. مشاورین مجرب ما همه روزه آماده بررسی شرایط شما نازنینان می باشد تا کمکی باشد در راه آینده شما سروران گرامی.

 

http://wwwen.uni.lu/

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Luxembourg

 

محمدامین نخشبی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.