تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان و بررسی شرایط تحصیل در این کشور

 • تحصیل در مجارستان و مقدمه ای بر آن
 • شرایط عمومی تحصیل در مجارستان
 • تحصیل در مجارستان در مدارس
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان

 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان
 • تحصیل در مقطع دکتری در مجارستان
 • بورسیه تحصیل در مجارستان
 • هزینه های زندگی و تحصیل در مجارستان
 • کار دانشجویی ضمن تحصیل در مجارستان
 • بررسی ویزای همراه برای تحصیل در مجارستان
 • معرفی دانشگاه های برتر مجارستان
 • مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیل در مجارستان
 • موقعیت کار پس از تحصیل در مجارستان
 • وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در مجارستان
 • سخن پایانی
تحصیل در مجارستان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل در مجارستان و مقدمه ای بر آن

تحصیل در مجارستان و شرایط مورد نیاز برای تحصیل در این کشور و هزینه های تحصیل در این کشور را در این مقاله ی علمی مورد تحلیل و بررسی قرار میدهیم. مدارک لازم برای تحصیل در مجارستان چیست؟  شرایط سنی تحصیل در مجارستان چگونه است؟ و … از جمله سوالاتی است که در این نوشتار به آنها پاسخ خواهیم داد. امروزه بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به یک کشور خوب اروپایی برای ادامه ی تحصیل را دارند، کشور مجارستان را انتخاب میکنند. این کشور در قلب اروپا و در همسایگی کشورهای خوبی مانند اتریش است. از آنجایی که این کشور در اتحادیه ی اروپا و حوزه ی شنگن قرار دارد، بسیاری از مهاجرین این کشور را برای کسب اقامت، تحصیل و کار انتخاب می نمایند. همچنین خوانندگان این مقاله می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در مجارستان با مشاورین و کارشناسان موسسه ی حقوقی ملک پور،  همکار موسسه حقوقی MIE اتریش تماس بگیرند تا از مشاوره ی رایگان تلفنی این موسسه بهره مند شوند.

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل در مجارستان
فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل در مجارستان

شرایط عمومی تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان به علت داشتن یک نظام آموزشی قوی و منسجم، یک کشور خوب اروپایی برای ادامه ی تحصیل در اروپا به حساب می آید و هر ساله تعداد زیادی دانشجو برای تحصیل، به این کشور مهاجرت میکنند. قوانین مهاجرتی در این کشور به گونه ای است که تحصیل در مجارستان در تمامی مقاطع برای افراد مختلف و مردم سراسر دنیا امکان پذیر می باشد. این کشور علاوه بر مدارس و دانشگاه های ملی، تعداد مناسبی مدرسه و دانشگاه بین المللی دارد که واحدهای درسی را به زبان انگلیسی ارائه میدهند. برای گرفتن پذیرش در این دانشگاه ها، متقاضیان باید مدرک آیلتس داشته باشند. پایتخت و بزرگترین شهر مجارستان بوداپست می باشد که دارای دانشگاه ها و مدارس بسیار خوبی می باشد که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می شویم.

کاریابی در مجارستان
اطلاعات عمومی مجارستان

تحصیل در مجارستان در مقاطع مختلف

تحصیل در مجارستان در مدارس

نظام آموزشی در کشور مجارستان مانند سایر کشورهای اروپایی می باشد و طول مدت تحصیل در مدارس این کشور دوازده ساله می باشد. مقطع ابتدایی در این کشور که سطح اول یا دوره ی اول نامیده میشود از سن 7 سالگی تا 14 سالگی می باشد که طول مدت این دوره 8 سال است. تحصیل در این مقطع برای افراد اجباری است و این امکان وجود دارد که مهاجرین نیز برای فرزندان خود برای تحصیل در مجارستان اقدام کنند. اکثر مدارس مجارستان به زبان رسمی این کشور هستند اما تعدادی مدارس بین المللی نیز در این کشور وجود دارد که یک پکیج کامل از خدمات به متقاضیان ارائه میدهد که شامل خوابگاه های مجهز، سالن های غذا خوری، سالن های ورزشی حرفه ای و … می باشد که تمامی نیازهای دانش آموزان بین المللی را تامین نماید.

تحصیل در مجارستان

تحصیل در مقطع کارشناسی در مجارستان

یکی از پر مخاطب ترین مقاطع برای تحصیل در مجارستان، مقطع کارشناسی می باشد. برای تحصیل در این مقطع متقاضیان باید تحصیلات دوازده ساله را پشت گذاشته باشند. داشتن مدرک آیلتس 6 یکی از اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش در این مقطع می باشد. دوره های کارشناسی در این کشور بستگی به رشته های انتخابی دارد ولی معمولا 4 ساله می باشد. تنوع رشته های مقطع لیسانس در این کشور بسیار مناسب است و افراد می توانند در رشته های مهندسی و پزشکی در این کشور ادامه ی تحصیل بدهند. برای تحصیل در رشته های پزشکی، افراد بعد از گذراندن یک دوره ی پریمدیکال در آزمون های ورودی این دانشگاه ها شرکت میکنند و بعد از قبولی مشغول به تحصیل میشوند. هزینه های تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمی ارزان تر می باشد و حدودا از سالی 8000 یورو شروع می شود.

تحصیل در مجارستان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان

افرادی که در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدند، می توانند برای ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و تحصیل در مجارستان اقدام کنند. دوره های کارشناسی ارشد در این کشور معمولا دو ساله می باشد و افراد برای ثبت نام و گرفتن پذیرش باید مدرک زبان آیلتس 5/6 آکادمیک را داشته باشند. اگر افراد دارای سطح زبان پایین تری باشند می توانند ابتدا برای گذراندن دوره های زبان در این کشور حضور داشته باشند و بعد از تکمیل دانش زبان انگلیسی خود برای گرفتن پذیرش دانشگاه های خوب این کشور اقدام نمایند. میزان شهریه های پرداختی برای دوره های کارشناسی ارشد متناسب با رشته های انتخابی دانشجو متفاوت می باشد، اما به طور میانگین بین 10 تا 16 هزار یورو می باشد که این هزینه شامل خوابگاه نمی باشد و دانشجویان باید هزینه ای را برای محل اقامت خود نیز در نظر بگیرند.

تحصیل در مجارستان

تحصیل در مقطع دکتری در مجارستان

کشور مجارستان این امکان را فراهم نموده است تا افراد بتوانند در این مقطع در کشور مجارستان مشغول به تحصیل بشوند. اعتبار و سطح علمی بالای دانشگاه های این کشور باعث شده تا دانشجویان بسیاری این کشور را برای انجام پروژه های تحقیقاتی خود انتخاب کنند. متقاضیان گذراندن این دوره باید برخی شرایط را دارا باشند، از جمله:

 • فارغ التحصیل شدن در مقطع کارشناسی ارشد

 • مدرک آیلتس آکادمیک با نمره ی 5/7 به بالا

 • داشتن مقالات ISI ثبت شده در ژورنال های معتبر جهانی

 • پیدا کردن یک استاد راهنما یا سوپروایزر که از طرح و موضوع پایان نامه ی شما حمایت کند

تحصیل در مجارستان

برای پیدا کردن سوپروایزر و استاد راهنما شما باید از طریق دانشگاه ها به آنها ایمیل بزنید و رزومه ی خود را ارسال بفرمایید تا این اساتید با رزومه ی تحصیلی و سابقه ی پژوهش شما آشنا شوند و پیشنهاد همکاری برای انجام تحقیقات و گذراندن دوره ی دکترا را برای شما ارسال نمایند. افرادی که این شرایط را برای خود فراهم میکنند، میتوانند برای شروع به تحصیل در این مقطع اقدام کنند. طول این دوره کاملا بستگی به رشته و موضوع انتخابی پایان نامه ی شما دارد ولی به طور معمول بین 5/1 تا 2 سال است. اگر شما رزومه ی تحصیلی قوی داشته باشید، میتوانید از فاندها و بورسیه های این کشور نیز استفاده نمایید تا هزینه های تحصیل و زندگی شما پوشش داده شود.

تحصیل درمجارستان در رشته های پزشکی،دندان پزشکی،داروسازی

تحصیل در دانشگاههای پزشکی مجارستان نیاز به یک دوره پیری مدیکال یا پیش دانشگاهی پزشکی به مدت نه ماه دارد تا شخص متقاضی تحصیل در مجارستان برای آزمون ورودی دانشگاهها آماده گردد.دوره پیری مدیکال یا پیش دانشگاهی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی را هر سال کالج اینترنشنال و اوسینا واقع در شهر بوداپست برگزار میکند.تحصیل در دانشگاههای پزشکی مجارستان به سه زبان آلمانی و انگلیسی و مجاری صورت می گیرد.هر سال تعداد زیادی از اتباع خارجی خواهان تحصیل در مجارستان از کشورهای اسکاندیناوی ، آلمان ، اتریش ، آمریکا و کشورهای آسیایی هستند.

تحصیل در مجارستان
تحصیل پزشکی در مجارستان
 • تحصیل در مجارستان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی

  تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کشور مجارستان و در جهان یکی از پر طرفدارترین رشته ها در گروه علوم پزشکی بشمار می روند.به دلیل شهریه های بسیار پایین تر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی و اعتبار بالای دانشگاههای پزشکی این کشور در جهان و همچنین پایین تر بودن هزینه های زندگی در این کشور تحصیل پزشکی نه تنها میان ایرانیان محبوبیت دارد که از طرف اتباع دیگر کشور مورد استقبال واقع شده است.تحصیل در رشته دندان پزشکی به مدت پنج سال یا ده ترم می باشد.

  از جمله دانشگاههای مطرح مجارستان در حوزه رشته های پزشکی و دندان پزشکی:

  • دانشگاه های معتبر پزشکی مجارستان
  • دانشگاه علوم پزشکی پچ مجارستان
  • دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان
  • دانشگاه علوم پزشکی سگد آلبرت سنت جورجی

  شهریه تحصیل در رشته های پزشکی 14000 الی 16000 یورو در سال می باشد.

  شهریه تحصیل در رشته دندان پزشکی12000 الی 13000 یورو در سال می باشد.

تحصیل در مجارستان
 • تحصیل در مجارستان در رشته داروسازی

  تحصیل در مجارستان در رشته داروسازی به مدت یک دوره پنج ساله خواهد بود که شرط ورود به دانشگاه برای تخصیل در این رشته کسب نمره قبولی در آزمون ورودی خواهد بود.در ابتدا شخص متقاضی تحصیل در رشته داروسازی  دروس علوم پایه را می گذراند که در میان انها بیشتر مطالعات دارویی صورت می گیرد.و در مرحله بعد دانشچویان در آموزش های عمومی و تخصصی داروسازی در بخش های دانشگاه، تدریس داروخانه ها ، موسسات ، آزمایشگاه ها و کارهای دارویی شرکت می کنند ، تحصیل در رشته داروسازی در این پنج سال به زبان انگلیسی است ، بعد از پایان این دوره داروسازی مدرک دکترای داروسازی به دانشجویان اعطا می شود که این مدرک در  اکثر کشورها مثل کانادا ، آمریکا ، استرالیا ، انگلستان و اتحادیه اروپا دارای اعتبار می باشد.

  معتبرترین و مطرح ترین دانشگاهها بدر حوزه تحصیل در رشته داروسازی

  • دانشگاه دبرسن مجارستان (University of Debrecen )
  • دانشگاه پچ مجارستان (University of Pécs )
  • دانشگاه علوم پزشکی سگد آلبرت سنت جورجی (University of Szeged )

  شهریه تحصیل در رشته داروسازی در طول ده ترم 8000 الی 9000 یورو در سال است.

تحصیل در مجارستان
 • مزایای تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی

  1. معتبر بودن مدارک تحصیلی پزشکی،دندان پزشکی و داروسازی  در  دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان در همه کشورها
  2. توانایی کار کردن بعد از اتمام رشته پزشکی،دندان پزشکی و داروسازی در تمام کشورهای اتحادیه اروپا بدون مشکل
  3. داشتن امتیاز تحصیل و کار در کلیه کشور های اروپایی ، انگلستان ، آمریکا ، کانادا
  4. عضویت دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان در سازمان بهداشت جهانی
  5. امکان اخذ انتقالی به کشور های دیگر اروپا و آمریکا و کانادا  در زمان تحصیل
  6. معتبر بودن کلیه مدارک تحصیلی رشته های پزشکی انتقال به کشور های دیگر اروپا و آمریکا و کانادا  در حین تحصیل دندان پزشکی و داروسازی برای وزارت بهداشت ایران
  7. سطح بالا آموزش و بین المللی بودن دانشگاههای مجارستان
  8. دارا بودن بیمه درمانی برای کلیه دانشجویان بین المللی در دانشگاههای مجارستان

بورسیه تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان از آنجایی که یک کشور مهاجر پذیر می باشد، هرساله برای بالا بردن هر چه بیشتر سطح علمی داتشگاه های خود و همچنین ترغیب و جذب دانشجویان نخبه ی خارجی، اقدام به اهدای بورسیه های تحصیلی می نماید. این بورسیه ها دارای تنوع بسیاری هستند که برخی از آنها توسط خود دولت مجارستان و برخی توسط دانشگاه های این کشور اهدا می شود. در ادامه با برخی از این بورسیه ها آشنا میشویم:

 • بورسیه استیپندیوم stipendium hungaricum

  این بورسیه یکی از پر طرفدارترین بورس های تحصیلی به حساب می آید که سالیانه به حدود 5000 دانشجوی خارجی اهدا میشود. این بورسیه تحصیلی مخصوص کشورهایی هست که با کشور مجارستان توافق نامه های دوجانبه آموزشی داشته دارند.

 • بورسیه دوجانبه

  این بورسیه میان کشور مجارستان و کشورهایی انجام میشود که با این کشور توافق نامه دوطرفه برای اهدای بورسیه امضا کرده باشند. این بورسیه تمامی هزینه های زندگی و تحصیل متقاضی را پوشش می دهد.

هزینه های زندگی و تحصیل در مجارستان

هزینه های زندگی در کشور مجارستان کاملا بستگی به سبک زندگی متقاضی دارد. هزینه ی تحصیل در مجارستان با توجه به مقطع تحصیلی و رشته ی انتخابی متفاوت می باشد. در جدول زیر برخی از این هزینه ها خدمت شما ارائه می شود:

تحصیل در مجارستان
تحصیل در مجارستان

کار دانشجویی ضمن تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان این امکان را فراهم نموده است تا افرادی که در حال تحصیل در مجارستان هستند، بتوانند ضمن تحصیل مشغول به کار بشوند. دانشجویان در این کشور اجازه کار پاره وقت دارند. دانشجویان در مقطع کارشناسی 10 الی 15 ساعت اجازه ی کار دارند و در مقطع کارشناسی ارشد بین 15 الی 20 ساعت در هفته میتوانند کار کنند. درست است که هزینه های تحصیل و در زندگی در این کشور بالا نیست، اما اکثر دانشجویان تمایل دارند برای پوشش برخی از هزینه های خود مشغول به کار شوند. برخی از این مشاغل دانشجویی در داخل خود محیط دانشگاه امکان پذیر است.

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با پزشکی مجارستان و روسیه
فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با دوره زبان آلمانی در مجارستان

بررسی ویزای همراه برای تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان به دانشجویانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند اجازه میدهد که همسر و فرزند خود را به عنوان همراه در کنار خود داشته باشند. دانشجویان بعد از گرفتن پذیرش و دریافت ویزا، و حضور در خاک این کشور، میتوانند از اداره ی مهاجرت این کشور درخواست الحاق همسر و یا فرزند خود را بنمایند. از مزایای گرفتن ویزای همراه این است که همسر فرد دانشجو اجازه ی تحصیل و کار تمام وقت دارند و فرزند یا فرزندان دانشجو نیز میتواند از امکانات تحصیلی رایگان این کشور استفاده نمایند. این مقاله توسط مشاورین مجرب موسسه ی حقوقی ملکپور، همکار موسسه حقوقی MIE اتریش تهیه شده است و هرگونه کپی از آن غیر قانونی و حرام میباشد.

ویزای کار مجارستان
کار دانشجویی در مجارستان

معرفی دانشگاه های برتر مجارستان

کشور مجارستان دانشگاه های معتبر بسیاری دارد که دارای جایگاه های علمی خوبی در سطح جهانی هستند. از میان دانشگاه های این کشور تعدادی را معرفی می نماییم تا با آنها بیشتر آشنا شوید:

 • دانشگاه میسکولک

  این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه های کشور مجارستان می باشد که این امکان را فراهم کرده است دانشجویان هم به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل بشوند و هم به زبان مجاری. این دانشگاه شامل دانشکده های متنوعی مانند: دانشکده ی فنی و مهندسی، دانشکده ی حقوق، دانشکده ی علوم انسانی، دانشکده ی موسیقی می باشد.

 • دانشگاه فنی بوداپست

  این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه های کشور مجارستان است که هر ساله تعداد زیادی دانشجو برای تحصیل در این دانشگاه و تحصیل در مجارستان به این کشور مهاجرت میکنند. این دانشگاه بزرگترین موسسه علمی مجارستان است که دارای 118 برنامه دکترا در 17دانشکده، همچنین 38 برنامه کارشناسی و 96 برنامه کارشناسی ارشد می باشد. تحصیل در بیشتر رشته های این دانشگاه با زبان انگلیسی امکان پذیر خواهد بود.

 • کالج مک دنیل بوداپست

  دانشگاه مک دنیل یک دانشگاه آمریکایی است که شعبه ی اروپایی آن در سال1994 در شهر بوداپست افتتاح شد. این کالج یکی از معتبرترین کالج های اروپایی به حساب می آید که در مقطع ارشد، بیشتر رشته ها را به زبان انگلیسی ارائه میدهد. این دانشگاه علاوه یر رشته هایی مانند اقتصاد، روان شناسی، هنرهای تجسمی و … در رشته های پزشکی،دندان پزشکی داروسازی و برخی دیگر از رشته های تجربی نیز واحدهای درسی را نیز ارائه میدهد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیل در مجارستان

برای تحصیل در مجارستان، دانشجویان باید علاوه بر داشتن مدارک هویتی لازم برای گرفتن ویزا و مهاجرت به این کشور، باید متناسب با مقطع تحصیلی خود، برخی مدارک تحصیل را نیز تهیه و ترجمه کنند. به برخی از این مدارک در زیر اشاره شده است:

 • ترجمه ی آخرین مدرک تحصیلی

 • ترجمه ی ریز نمرات

 • تکمیل فرم cv یا رزومه ی تحصیلی

 • ارائه ی مدارک isi در صورت دارا بودن

 • ارائه ی مدرک زبان انگلیسی آیلتس

 • ارائه ی انگیزه ی نامه ی قوی جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی به بالا

 • ارائه ی توصیه نامه برای مقطع دکترا

موقعیت کار پس از تحصیل در مجارستان

یکی از مهمترین موضوعاتی که دانشجویان بین المللی باید به آن توجه کنند این است که موقعیت کاری آنها پس از تحصیل در آن کشور چگونه خواهد بود؟ کشور مجارستان یک کشور مهاجر پذیر و رو به پیشرفت از نظر اقتصادی در سطح اروپا می باشد. در سال 2018 نرخ بیکاری این کشور به  4 درصد نزدیک شده بود اما با مدیریت این موضوع توسط دولت این کشور و بهبود اوضاع اقتصادی این کشور، این نرخ در سال 2019 به نزدیک 3 درصد کاهش پیدا کرد که این امر نشان دهنده ی بازار کاری مناسب این کشور می باشد. و دانشجویان پس از تحصیل به آسانی میتوانند در این کشور مشغول به فعالیت شوند. همچنین نکته ی حائز اهمیت در خصوص این کشور این می باشد که این کشور ویزای دانشجویان را برای مدتی پس از تحصیل تمدید می نماید تا آنها بتوانند به کاریابی بپردازند و شغل مربوط به رشته ی خود را پیدا کنند و در آن مشغول شوند. در نمودار زیر نرخ بیکاری این کشور قابل مشاهده می باشد:

نرخ بیکاری مجارستان

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در مجارستان

افرادی که موفق به گرفتن پذیرش تحصیلی در کشور مجارستان میشوند، تا زمانی که مشغول به تحصیل در این کشور هستند، اجازه ی حضور و اقامت در خاک این کشور را دارند. اگر دانشجویان بتوانند پس از تحصیل خود، کاریابی کنند و پیشنهاد شغلی دریافت کنند، ویزای تحصیلی آنها تبدیل به ویزای کاری میشود و اگر این ویزا را بتوانند تا 5 سال تمدید نمایند میتوانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. به طور کلی افراد از زمانی که مشغول به فعالیت شغلی میشوند و به دولت مالیات پرداخت میکنند، مدت زمان اقامت دائم آنها شروع میشود و پس از کسب اقامت دائم و گذشت یکسال از آن میتوانند درخواست تابعیت و اخذ پاسپورت خود را اعلام نمایند.

تحصیل دکتری در مجارستان
ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
سخن پایانی

تحصیل در مجارستان و انواع مقاطع تحصیلی در این کشور مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. کشور مجارستان به علت جایگاه خوب اقتصادی خود سعی در جذب دانشجویان مستعد در تمامی مقاطع تحصیلی را دارد و از همین رو این فرصت را برای اکثر متقاضیان تحصیل در اروپا فراهم ساخته شده است که به زبان انگلیسی به تحصیل در این کشور بپردازند و سطح علمی این کشور را نیز افزایش دهند. مشاورین و کارشناسان موسسه ی حقوقی ملکپور، همکار موسسه ی حقوقی MIE اتریش میتوانند شما عزیزان را برای تحصیل در مجارستان راهنمایی کنند و شرایط شما را برای تحصیل در مجارستان بررسی نمایند و شما از مشاوره ی رایگان آنها استفاده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *