تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان چگونه امکانپذیر است؟ تحصیل در مجارستان به چه شرایطی نیاز دارد؟ چه سنی برای تحصیل در مجارستان مناسب است؟ برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مجارستان چه مزایایی وجود دارد؟ تا چه حدی می توان در پرسه ویزا برای تحصیل در مجارستان روی مدرک زبان حساب کرد؟ دریافت اقامت تحصیلی در کشور مجارستان چه مراحلی را شامل می شود ؟ آیا مدارکی که ایران ارائه می دهد برای تحصیل در مجارستان مورد تأیید است؟ مدارک کشور مجارستان برای کدامیک از کشورهای جهان مورد تأیید بود و آیا تحصیل در مجارستان مناسب می باشد ؟ دانشگاه های پزشکی و فنی برای تحصیل در مجارستان کدامند ؟

تحصیل در کشور مجارستان در تمامی رشته ها بدین شکل می باشد که در ابتدای ورود فرد ملزم به گذراندن دوره تحصیلی پری پارتیکورس می باشد . دوره پری پارتیکورس که شامل دوره زبان انگلیسی و درس های مربوط به هر رشته می باشد ارائه می گردد. در این دوره پری پارتیکورس برای رشته های فنی دانشجو  می بایست دروس : ریاضی ، رسم ، فیزیک و مکانیک و زبان انگلیسی را بگذراند . و در دوره های رشته های پزشکی : شیمی ، زیست شناسی ، آناتومی مواد ، فیزیولوژی و زبان انگلیسی را سپری نماید . مدت زمان این ادوار یک سال خواهد بود و در سطح کالج های کشور مجارستان تحصیل می نمایید . دوره پری پارتیکورس در دو زمان شروع خواهد شد . که شروع اولیه آن در سپتامبر و دوره ثانویه آن در جولای می باشد .

پس از اتمام دوره ی فوق الذکر می تواند به مقاطع تحصیلی دانشگاهی ورود نماید و از مزایای تحصیل در مجارستان بهره مند گردد .

دوره های تحصیلی در مجارستان :

1.دوره کالج ، همانگونه که بیان شد این دوره یکساله می باشد و می توان در بسیاری از کالج های کشور مجارستان ادامه تحصیل نمایید . در این مقطع که پری پارتیکورس نامیده می گردد در رشته های فنی پری انجیرینگ و رشته های پزشکی پری مدیکال نام می گیرند . دوره های پری پارتیکورس را می توانید در کالج های ذیل تحصیل نمایید :

کالج مک دانیل با شهریه ای در  حدود 5400 یورو برای یکسال تحصیل می باشد

کالج اویسینا که شهریه آن در حدود 5200 یورو می باشد و امکان بورس در آن بر اساس توانایی تحصیلی می توان به آن دست یافت . این کالج مورد تأیید کشور ایران نیز می باشد و در بوداپست می باشد .

کالج پزشکی پچ با شهریه ای در حدود 10.000 الی 16.000دلار در سال می تواند بهترین گزینه برای رشته های پزشکی ،  داروساز ها و دندان پزشکان می باشد .

کالج دونا که هزینه سالیانه آن 5200 یورو می باشد و در بوداپست واقع گردیده است .

دوره تحصیلی لیسانس مجارستان :

برای شروع تحصیل در مقطع لیسانس شما موظف به گذراندن دوره کالج در کشور مجارستان بوده و کسب دیپلم 12 ساله در کنار کالج کشور مجارستان را دارید . در کشور مجارستان مقطع لیسانس کرس تحصیلی شما به زبان انگلیسی خواهد بود . برای رشته های پزشکی دانشجو پس از گذراندن دوره کالج می بایست در آزمون ورودی کشور مجارستان شرکت نمایید . منابع آزمون پزشکی در مجارستان به شرح ذیل خواهد بود :

در دو مرحله کتبی و شفاهی برگزار خواهد شد . در مرحله کتبی ازمون که بر گرفته از زیست شناسی ، زبان انگلیسی و درس شیمی می باشد . و در مرحله شفاهی که در باب دروس فیزیک ، شیمی و زیست مصاحبه درسی انجام خواهد شد و سپس در باب انگیزه ورود به دانشگاه مربوطه ، سطح زبان انگلیسی و علاقه شما به رشته پزشکی صحبت انجام خواهد شد .

پس از گذراندن مراحل ازمون و ثبت نام اولیه کورس تحصیلی شما اغاز خواهد شد که به زبان انگلیسی برگزار می گردد . مدت زمان تحصیل در کشور مجارستان دقیقا همانند کشور ایران می باشد .

برخی از رشته هایی که در کشور مجارستان آزمون ورودی را دارند به شرح ذیل می باشد :

رشته روانشناسی ، باید هیئت علمی رشته روانشناسی در دانشگاه مربوطه شما را تأئید نمایند . مفاد آزمونی رشته روانشناسی بنا بر

اساس دروس رشته روانشناسی و زبان انگلیسی خواهد بود . لذا داشتن انگیزه و اثبات آن در زمینه پذیرش دانشگاه می تواند بسیار تأثیر گذار باشد .

رشته بهداشت ، که معمولا از دروس رشته های پزشکی آزمون گرفته می شود و این آزمون به صورت شفاهی از متقاضی گرفته خواهد شد . در این آزمون نیز همانند سایر آزمون های رشته های دیگر زبان انگلیسی شما نیز سنجیده خواهد شد . انگیزه نامه نیز باید به همراه آزمون تسلیم دانشگاه نماید تا پذیرش دانشگاه برای شما صادر گردد .

رشته دامپزشکی ، در دو مرحله به صورت شفاهی و کتبی آزمون این رشته برگزار می شود و پس از موفقیت در آزمون های مربوطه مفاد تحصیلی خود و زبان انگلیسی شما می توانید با کسب نمرات مکفی پذیرش تحصیلی را از دانشگاه مربوطه اخذ نمایید .

فوق لیسانس در کشور مجارستان :

در مقطع فوق لیسانس در کشور مجارستان می بایست شما مدرک لیسانس در دانشگاه های مورد تأیید کشور مجارستان را اخذ نموده باشید .  کسب نمره مورد تأیید و رشته تحصیلی شما نقش مهم و به سزایی در پذیرش تحصیلی شما ایفا می کند .

لیست برخی از دانشگاه های مورد تأیید در وزارت بهداشت ایران :

دانشگاه سملوایز بوداپست * دانشگاه آلبرت سنت جورجی در سگد * دانشگاه پچ * دانشگاه دبرسن در دبرسن

لیست برخی از دانشگاه های مورد تأیید در وزارت علوم ایران :

دانشگاه فنی بوداپست * دانشگاه فنی میشکولس * دانشگاه کشاورزی گودولو * دانشگاه کشاورزی پانون * داذنشگاه دبرسن * دانشگاه کوروینوس * دانشگاه صنایع غذایی * دانشگاه اتوش لورند

تحصیل مقطع دکتری در مجارستان :

در مقطع دکتری در کشور مجارستان می بایست مدرک مورد تأیید از دانشگاه های مورد تأیید مجارستان را اخذ نمایید . و لذا نسبت به گرفتن سوپروایزر و استاد راهنما اقامات ثانویه را انجام دهید . در این مقطع دانشجو می بایست مدارک تحصیلی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را ترجمه نماید . رزومه و حداقل دو توصیه نامه از محل تحصیل و چنانچه سابقه کاری را دارد تسلیم نماید . و یک طرح تحقیقاتی به انضمام موارد فوق الذکر به دانشگاه ارسال نمایید .

امتیازات کشور مجارستان برای تحصیل :

علاوه بر حضور کشور مجارستان در حوزه کشورهای شنگن ، مدرک تحصیلی کشور مجارستان مورد تأیید 25 کشور در سطح اروپا و کشور کانادا و امریکا می باشد .

پایداری اقتصاد کشور مجارستان یکی از عللی است که سبب تمیز کشور مجارستان نسبت به سایر کشور های حوزه شنگن می باشد و تأثیر مستقیم بر هزینه های زندگی در کشور مجارستان گذاشته است .

کسب اقامت از طریق تحصیل در کشور مجارستان یکی دیگر از امتیازات مجارستان است که به نحوی اقامت اتحادیه اروپا را به شما اعطا خواهد نمود . و شما از طریق تحصیل در کشور مجارستان می توانید شهروند درحه دوم در مجارستان باشید . که امتیازات برابر با شهروند درجه یک مجاری را خواهید داشت به جز حضور در انتخابات ، مجلس و مواردی از این قبیل که شما از آنها نمی توانید بهره مند گردید .

رنکینگ عالی دانشگاه ها و کالج های کشور مجارستان در سطح رنکینگ جهانی که اعتبار مدرک تحصیلی شما را دو چندان خواهد نمود .

تسلیم مدرک دکتری حرفه ای در پایان تحصیل که امکان ادامه تحصیل برای متقاضی سهل تر گردد .

موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE با در بر داشتن وکلای حاذق و با تجربه مهاجرتی می تواند بهترین مشاور شما در زمینه تحصیل در مجارستان باشد . شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تلفنی رایگان با مشاورین مهاجرتی ارتباط گرفته و از تجربیات آنان بهره مند گردید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *