تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان و بررسی شرایط تحصیل

 • تحصیل دکترا در آلمان و مقدمه ای بر آن
 • تحصیل دکترا در آلمان و شرایط عمومی
 • تحصیل دکترا در آلمان با فاند (بورسیه) چیست؟
 • تحصیل دکترا در آلمان و دانشگاه های برتر این کشور
 • تحصیل دکترا در آلمان و مدارک لازم
 • تحصیل دکترا در آلمان و پیدا کردن سوپروایزر (استاد راهنما برای Ph.D.)
 • تحصیل دکترا در آلمان و مدت زمان تحصیل
 • تحصیل دکترا در آلمان و بررسی ویزای تحصیلی
 • تحصیل دکترا در آلمان و وضعیت ویزای همراه
 • تحصیل دکترا در آلمان و نکات مهم در اخذ پذیرش
 • تحصیل دکترا در آلمان و کار پس از تحصیل
 • تحصیل دکترا در آلمان و اخذ پذیرش و خدمات موسسه حقوقی ملک پور
 • تحصیل دکترا در آلمان و سخن پایانی
تحصیل دکترا در آلمان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل دکترا در آلمان و مقدمه ای بر آن

تحصیل دکترا در آلمان، راه های ورود و مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل دکترا و چگونگی دریافت پذیرش دکترا در آلمان در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. آیا با تحصیل دکترا در آلمان می توان به این کشور مهاجرت کرد؟ کشور آلمان همواره از کشور های برتر دنیا در چند ساله اخیر بوده است. در چند ساله اخیر اکثر متقاضیان مهاجرت این کشور را در اولویت خود قرار می دهند. اما آیا می توان اقامت یا تابعیت این کشور را از طریق تحصیل دکترا دریافت کرد؟ موسسه حقوقی ملک پور  همکار موسسه MIE اتریش با بیش از 15 سال سابقه درخشان در امور مهاجرت می تواند کمک رسان شما در این زمینه باشد. این مقاله در خصوص نحوه مهاجرت از طریق تحصیل دکترا در آلمان نگارش شده است و در پایان این مقاله می توانید با تماس با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی ملک پور، از مشاوره تلفنی رایگان استفاده کنید و برای سوالات ذهنی خود پاسخ بگیرید.

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل در آلمان
فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان و شرایط عمومی

جمهوری فدرال آلمان که در اتحادیه اروپا و حوزه شنگن قرار دارد، صنعتی ترین و پیشرفته ترین کشور اروپای غربی به حساب می آید. پایتخت این کشور برلین و واحد رسمی پول آن یورو می باشد. مدرک دکترا بالاترین مدرک آکادمیکی ست که توسط دانشگاه به فرد ارائه می شود. به طور کلی دکترا به معنی تحقیق و کار ویژه بر روی موضوع خاص یا پروژه تحقیقاتی می باشد. افرادی که قصد تحصیل دکترا در آلمان را دارند، بر اساس حیطه تحقیق، نظم و انظباط، شرایط شخصی و مدارک رسمی به طور کلی دو راه در پیش خواهند داشت.

 • دکترای فردی

  دکترای انفرادی بر اساس تحقیقات مستقل است که تنها تحت نظارت یک استاد راهنما (سوپروایزر) انجام می شود. این یک مسیر سنتی تحصیل دکترا در آلمان می باشد که به دنبال آن بیش از سه چهارم دانشجویان دکترا در آلمان از آن پیروی می کنند. در این برنامه باید پایان نامه ای تحت نظارت استاد راهنما تهیه شود. این پایان نامه می تواند به صورت آزادانه و با توجه به تحقیقات فردی پیش رود.

 • برنامه های دکتری سازمان یافته

  برنامه تحصیل دکترا در آلمان به صورت سازمان یافته به این صورت است که مشابه برنامه های تحصیل دکترا در کشور های انگلیسی زبان است. در این برنامه تیمی از ناظران و اساتید راهنما، متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا را هدایت می کنند. بر خلاف دکترای فردی در آلمان، پایان نامه ها در این نوع از دکترا باید سازمان یافته و تحقیق بر روی موضوعی موجود باشد که نظارت گروهی را در پی خواهد داشت.

  امکان ارائه پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در همه دانشگاه های آلمان وجود ندارد. اما انواع دانشگاه های آلمان در ذیل این مطلب مورد تحلیل قرار گرفته است.

 • دانشگاه های تحقیقاتی

  انجام تحقیقات علمی اصلی در موضوعات و رشته های مختلف

 • دانشگاه های فنی

  این دانشگاه ها به صورت تخصصی در تحقیقات علوم و فناوری و مهندسی انجام به کار می کنند.

 • دانشگاه های علوم کاربردی

  تمرکز این دانشگاه ها بر موضوعات تخصصی و حرفه ای و فنی مانند مهندسی، تجارت و کسب و کار و یا علوم اجتماعی می باشد. این دانشگاه ها دکترا ارائه نمی دهند.

 • موسسات تحقیقاتی

  انجام پروژه های تحقیقاتی مهم از جمله دکترا در همکاری با دانشگاه ها، کسب و کار ها و صنعت های فعال را در روند کار خود قرار داده است.

 • دانشکده های هنر، فیلم و موسیقی

  تمرکز این دانشکده ها مرتبط با عملکرد مربوطه است و دکترا ارائه نمی دهند.

به عنوان یک دانشجوی متقاضی تحصیل دکترا در آلمان، شما فقط باید به دانشگاه ها یا موسسات تحقیقاتی و فنی مراجعه کنید. از آنجایی که تحصیل دکترا در آلمان با انگلستان تفاوت هایی دارد، موسسه حقوقی ملک پور طی مقاله ای جامع و کامل به مقایسه این دو مقطع در کشور های مذکور اقدام کرده است.

ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل دکترا در آلمان با فاند (بورسیه) چیست؟

برای تحصیل دکترا در آلمان چندین برنامه بورسیه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که کمک می کند تا هزینه های زندگی در طول تحصیل خود را مدیریت کنید.

 • کمک مالی دانشجویی

  ممکن است استاد راهنما، شما را برای این نوع برنامه بورسیه کاندید کند که 1250 یورو ماهیانه از طرف موسسه ملی آکادمیک آلمان، به شما ارائه می شود.

 • برنامه بورسیه DAAD

  این سازمان برای دانشجویان بین المللی می تواند ماهیانه 1200 یورو را به عنوان بورسیه به افراد فوق الذکر ارائه دهد.

 • StipendiumPlus

  این برنامه توسط گروهی 13 عضوی از سازمان های بورسیه به دانشجویان بین المللی ارائه می شود که ماهانه 1300 یورو به دانشجویان بین المللی ارائه می کنند

اگر شما برای تحصیل دکترا در آلمان در نوع سازمان یافته درخواست خواهید داد، باید درخواست بورسیه خود را همزمان ارائه دهید. اگر مورد قبول واقع شود، می توانید از 1000 یورو تا 1400 یورو ماهیانه از طرف سازمان های فوق الذکر دریافت کنید.

تحصیل دکترا در آلمان و دانشگاه های برتر این کشور

انتخاب دانشگاه برای تحصیل دکترا در آلمان از عوامل مهم روند کاری شما خواهد بود. از این جهت موسسه حقوقی ملک پور در این بخش ده دانشگاه برتر کشور آلمان را همراه با رتبه های مختلفی که در سطح جهان مشهور هستند را برای شما متقاضی عزیز فراهم و ضمیمه کرده است. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور در خصوص تحصیل دکترا در آلمان نگارش شده است و هر گونه رو نوشت و کپی برداری از آن غیر قانونی بوده و شرعا حرام است.

دانشگاههای برتر آلمان

تحصیل دکترا در آلمان و مدارک لازم

روند اقدام برای تحصیل دکترا در آلمان با کشور های دیگر تفاوت هایی دارد. به این صورت که اگر در مقطع دکترا می خواهید به صورت سنتی اقدام کنید، باید با استاد راهنمایی که در کشور آلمان خواهید یافت، در تماس باشید و از طرف وی اقدامات صورت گیرد. اما برای دکترای سازمان یافته شما باید با دانشگاه و موسسه آموزشی خود در تماس باشید تا درخواست خود را مطرح کنید.

برای اقدام در تحصیل دکترا در آلمان شما باید تحصیلات خود را منطبق بر استاندارد های کشور آلمان معادل سازی کنید. به گونه ای که کشور آلمان تحصیلات مقطع قبلی شما را بشناسد. این مدارک باید به تاییدیه بخش تحصیلات بین المللی دانشگاه خود نیز برسد. گاهی اوقات ممکن است شما با مدرک کارشناسی نیز بتوانید پذیرش دکترا را در آلمان دریافت کنید که این نیازمند انجام آزمون های ورودی و مراحل و  سخت گیری های لازم است.

اثبات سطح زبان نیز از مهمترین مدارک لازمه برای دریافت پذیرش تحصیل دکترا در آلمان می باشد. دکتری در نوع سنتی به زبان آلمانی ارائه شده و در حالت سازمان یافته می توانید به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنید. در هر دو حالت باید سطح مناسبی از زبان را دارا باشید.

تاییدیه استاد راهنما برای شما لازم است. اگر در حالت سنتی می خواهید در آلمان مشغول به تحصیل دکترا شوید، این تاییدیه از موارد لازم برای پروسه شما می باشد.

ارائه تمامی مدارک آکادمیک شما نیاز است. این مدارک می تواند از مقاطع تحصیلی قبلی شما باشد.

احراز هویت و تاییدیه از Dean’s Office نیز لازم است.

پایان نامه شما را باید دو پروفسور تایید کند. پایان نامه از عوامل اصلی پذیرش دکترا در آلمان می باشد.

در این حین مقالات بین المللی نیز به شما کمک خواهد کرد.

اگر تمامی این مراحل را طی کردید، شما می توانید برای تحصیل دکترا در آلمان مشمول شوید.

تحصیل دکترا در آلمان و پیدا کردن سوپروایزر (استاد راهنما برای Ph.D.)

تعداد اساتید راهنمایی که برای تحصیل دکترا در آلمان وجود خواهد داشت، بستگی به نوع برنامه تحصیلی دکترا در آلمان خواهد داشت. برای تحصیل دکترا در آلمان در حالت سنتی باید یک استاد راهنما برای خود انتخاب کنید. اگر چه استاد راهنمای شما، در امور تحصیلی و پروژه ای شما را هدایت می کند ولی انتظار می رود که به طور مستقل به سمت پایان نامه دکترای خود حرکت کنید. اما در خصوص حالت سازمان یافته،‌ گروهی از اساتید راهنما و تیمی از ناظرین وجود دارد که از همه دانشجویان در برنامه دکترا پشتیبانی می کنند و آن ها را هدایت خواهند کرد. این مهم، به ترویج همکاری بین رشته ای در کشور آلمان کمک شایانی خواهد کرد. این پشتیبانی شامل هدایت اساتید راهنما در حوزه برنامه های آموزشی و تمرین در رشته های شما خواهد بود. پس نکته اصلی که در این بخش بدان پرداختیم، لازمه یافتن استاد راهنما برای دریافت پذیرش تحصیل دکترا در آلمان بود. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور در خصوص تحصیل دکترا در آلمان نگارش شده است و هر گونه رو نوشت و کپی برداری از آن غیر قانونی بوده و شرعا حرام است.

تحصیل دکترا در آلمان و مدت زمان تحصیل

تحصیل دکترا در آلمان در آغاز سال تحصیلی هر ترم شروع خواهد شد. آغاز سال تحصیلی در آلمان معمولا در دو ترم ارائه می شود. تاریخ شروع و پایان دقیق ترم ها بسته به نوع موسسه آموزشی شما متفاوت خواهد بود. اما معمولا ترم های ارائه شده در آلمان به شرح زیر است.

 • ترم زمستانه

  از اول اکتبر هر سال شروع و تا 31 مارس هر سال به طول می انجامد. در این ترم دو هفته تعطیلات عید پاک و کریسمس وجود دارد.

 • ترم تابستانه

  از اول آوریل هر سال شروع و تا 30 سپتامبر به طول می انجامد. در این ترم از جولای تا سپتامبر تعطیلات دانشجویی وجود دارد.

اما طول مدت زمان تحصیل دکترا در آلمان بسته به نوع برنامه دریافتی شما متفاوت است. اگر حالت سنتی را دنبال می کنید، معمولا طول مدت این دوره 4 ساله است و اگر حالت سازمان یافته را دنبال خواهید کرد، عموما طول این دوره ها به 3 سال به طول می انجامد.

تحصیل دکترا در آلمان و بررسی ویزای تحصیلی

آلمان همواره از مقاصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان بین المللی بوده است. افراد متقاضی تحصیل دکترا در آلمان از اقصی نقاط جهان می توانند به این کشور عزیمت کنند. اما مهمترین بحث در این موضوع دریافت ویزای تحصیلی می باشد. موسسه حقوقی ملک پور در این زمینه تحقیقات لازم را برای شما عزیزان فراهم کرده است.

کشور هایی که برای تحصیل در آلمان نیاز به دریافت ویزا نخواهند داشت به شرح زیر می باشد.

 • افرادی که از کشور های اروپا، ناحیه اقتصادی اروپا و سوئیس می باشند.
 • افرادی که از کشور های استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، نیوزلند، کره جنوبی و امریکا هستند.
 • افراد از کشور های چین، هنگ کنگ و ماکائو هستند. این افراد باید پاسپورت منطقه اداری خاص داشته باشند.
 • افراد تبعه کشور تایوان. پاسپورت این افراد باید شماره کارت هویتی را دارا باشد.
 • افراد از کشور های آلبانی، بوسنی و هرزگوین، گرجستان، مقدونیه، مالدیو، مونته نگرو، صربستان و اوکراین. این افراد باید پاسپورت بیومتریک داشته باشند. (پاسپورتی که از کاغذ سنتی و اعتبار دیجیتالی برخوردار است)
 • افراد از کشور های آندورا، برزیل، سالوادور، هوندوراس،‌ موناکو و سنت مارینو. این افراد نمی توانند قبل یا بعد از دریافت مدرک خود از کشور آلمان به دنبال کار باشند و اجازه استخدام را در آلمان نخواهند داشت.

اگر شما اجازه اقامت تحصیلی در کشور آلمان را داشته باشید می توانید از کار در حین تحصیل در این کشور استفاده کنید. به این صورت که عموما تا 20 ساعت در هفته می توانید بر اساس ویزای تحصیلی خود مشغول به کار شوید.

اگر شما دانشجوی بین المللی از دیگر کشور های جهان همانند ایران هستید، باید برای ورود به آلمان از سفارت کشور خود درخواست ویزا کنید. برای دریافت ویزای تحصیلی برای تحصیل دکترا در آلمان، شما اول باید ویزای متقاضی تحصیل را دریافت کنید و سپس نسبت به دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای مقطع دکترا اقدام کنید. ویزای متقاضی تحصیل به شما اجازه می دهد که به مدت 3 ماه وارد کشور آلمان شده و کار های پذیرش تحصیلی خود را انجام دهید.

تحصیل دکترا در آلمان و وضعیت ویزای همراه

شخصی که به عنوان یک فرد غیر آلمانی مشغول به تحصیل دکترا در آلمان می باشد، می تواند درخواست الحاق خانواده خود را به کشور آلمان ارائه دهد. اما هر دو طرف باید ملزوماتی را رعایت کنند. نکته اولی که باید به آن پرداخت این است که چه شخصی همراه یک دانشجوی تحصیل دکترا در آلمان به حساب خواهد آمد؟ همسر، پدر و مادر و فرزند دانشجوی تحصیل دکترا در آلمان می تواند به عنوان همراهان وی به حساب آیند. نکته مهم دیگر این است که زمانی پدر و مادر می تواند به عنوان همراه دانشجو به حساب آید که وی نیاز به مراقبت و نگهداری توسط والدین خود را خواهد داشت. همسر و فرزند دانشجو نیز می توانند در صورتی که شرایط برای الحاق آن ها محرز شود، به شخص اصلی بپیوندند. شرایطی که هر دو طرف باید رعایت کنند، داشتن توانایی مالی مناسب برای اداره امور زندگی، دانستن سطح زبان کافی برای هر دو طرف، اثبات مدارک هویتی، ارائه و اثبات روابط نسبی و سببی آن ها نسبت به یکدیگر از شرایط اصلی الحاق همراهان دانشجوی تحصیل دکترا در آلمان خواهد بود. نکته مهم دیگری که شما سروران باید رعایت کنید این است که باید حداقل 1 سال از طول مدت تحصیل دانشجو در آلمان باقی مانده

باشد تا درخواست الحاق همراهان وی مقبول شود. همچنین همراهان شخص اصلی می توانند بعد از ورود خود به کشور آلمان، مشغول به کار یا تحصیل شوند.

دانشگاه فرای برلین در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان و نکات مهم در اخذ پذیرش

موسسه حقوقی ملک پور در طول این مقاله تمامی نکات مهم را برای شما عزیزان بازگو نمود. اما مهمترین نکته ای که در اینجا باید به آن پرداخت، این است که پس از پایان دوران تحصیل دکترا در آلما، امتحان و یا دفاعیات دانشجو باید در دانشگاه مطرح شود. دانشجویان پس از پایان تحصیل دکترا در آلمان در حالت سنتی، باید پایان نامه خود را ارائه دهند و توسط حداقل دو استاد راهنمای دیگر که به عنوان پروفسور دانشگاه شناخته شده اند، مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد. این دفاعیات عموما به صورت شفاهی توسط دانشجو انجام خواهد گرفت. برای آن دسته از دانشجویانی که دکترای سازمان یافته را در کشور آلمان انتخاب کرده اند، الزام به گذراندن چند واحد اجباری دیده می شود. دانشجویان بر اساس دانش خود در جلسات و سمینار های مختلف ارزیابی می شوند. علاوه بر این موارد، باید پایان نامه خود را ارائه دهند و امتحانات شفاهی دانشگاه را در خصوص فارغ التحصیلی خود پشت سر بگذرانند.

نکته دیگری که در این قسمت باید به آن پرداخت این است که دانشجویان قبل از دریافت پذیرش از دانشگاه و دریافت مقبولیت از استاد راهنمای خود، ‌مصاحبه ای با دانشگاه و استاد راهنمای خود انجام دهند. برای دانشجویان بین المللی این مصاحبه عموما از طریق اسکایپ برگزار خواهد شد.

روش های مهاجرت به آلمان

تحصیل دکترا در آلمان و کار پس از تحصیل

دانشجویان تحصیل دکترا در آلمان می توانند بعد از اتمام دوره تحصیلی خود در این کشور مشغول به کار شده و اقامت تحصیلی خود را تبدیل به اقامت کاری کنند. اما ملیت آن ها نیز بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به این موضوع به صورت تخصصی پرداخته شده است.

 • دانشجویانی که در مقطع دکترا مشغول به تحصیل بوده اند و از اتحادیه اروپا یا ناحیه اقتصادی اروپا بوده اند، نیازی به دریافت اجازه کار توسط دولت آلمان را نخواهند داشت. آن ها همان دسترسی به مشاغل را خواهند داشت که یک شخص آلمانی دارد.

 • دانشجویانی که ملیتی خارج از اتحادیه اروپا و ناحیه اقتصادی اروپا را دارند، ممکن است اقامت آن ها برای 18 ماه پس از تحصیل تمدید شود تا به دنبال کاری مرتبط با تحصیلات باشند.

در بسیاری از موارد، از موسسه حقوقی ملک پور در خصوص کارت آبی (BlueCard) یا همان کارت اقامتی اروپا پرسیده شده است که در اینجا خالی از لطف نیست که بدان بپردازیم. اشخاصی که یک شغل مناسب را دریافت کرده اند می توانند برای دریافت اقامت کاری آلمان یا کارت آبی اقدام کنند. این کارت قابلیت ارجاع منسب کاری در دیگر کشور های اتحادیه اروپا را خواهد داشت. در این حالت باید یک شغل مطمئن و با امنیت شغلی داشته باشید که درآمد سالیانه شما حداقل 49600 یورو باشد.

نرخ بیکاری در آلمان
کار در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان و اخذ پذیرش و خدمات موسسه حقوقی ملک پور

تحصیل دکترا در آلمان می تواند یکی از خدماتی باشد که از طرف موسسه حقوقی ملک پور به شما عزیزان ارائه شود. شما در صورتی که از شرایط مناسبی که در طول این مقاله ذکر شد، برخوردار باشید، می توانید به این موسسه مراجعه کرده و روند مهاجرت تحصیلی خود را به کشور آلمان پیش ببرید. داشتن مقالات بین المللی (ISI) دانستن سطح مناسب زبان آلمانی (ترجیحا) و انگلیسی و سطح علمی بالای آکادمیک، می تواند از عوامل مهم تاثیر گذار در پذیرش تحصیل دکترا در آلمان باشد. موسسه حقوقی ملک پور در این زمینه می تواند برای شما متقاضیان عزیز خدماتی از جمله انجام امور اداری همچون دریافت پذیرش تحصیلی، ارائه مشاوره های تخصصی، انجام امور سفارت، دریافت ویزای تحصیلی آلمان و دیگر خدمات نوین را فراهم کند.

تحصیل دکترا در آلمان

البته بسیاری از افراد هستند که در خصوص دریافت بورسیه تحصیلی در کشور آلمان با موسسه تماس می گیرند. در اینجا باید به آن ها عرض کنیم که دریافت بورسیه تحصیلی از کشور آلمان آسان نبوده و باید از شرایط مناسب تحصیلی و علمی برخوردار باشید. همچنین درخواست شخص متقاضی به نسبت وکیل مهاجرت در این زمینه ارجحیت بیشتری خواهد داشت. همچنین عموم افراد در خصوص دریافت بورسیه تحصیلی بعد از ورود و سپری کردن حداقل یک ترم در دانشگاه های برتر آلمان این درخواست را به دانشگاه و استاد راهنمای خود ارائه می دهند. اما از این جهت موسسه حقوقی ملک پور طی تهیه ویدئویی، برای شما شرایط کامل نحوه ورود و مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل و دیگر روش های مهاجرت به کشور های اروپایی و آلمان را بررسی کرده است. با تهیه ویدئوی راهنمای گام به گام مسیر مهاجرت، می توانید اطلاعات خود را در سطح یک وکیل مهاجرت افزایش دهید.

اعزام دانشجو به آلمان
دفتر حقوقی ملک پور
تحصیل دکترا در آلمان و سخن پایانی

تحصیل دکترا در آلمان، راه های ورود و مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل دکترا و چگونگی دریافت پذیرش تحصیل دکترا در آلمان در این مقاله به صورت تخصصی و علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. آلمان یکی از برترین کشور های صنعتی دنیا امروزه مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد. امتیازات و امکاناتی که این کشور برای دانشجویان خود، چه در حین تحصیل و چه پس از تحصیل در نظر می گیرد،‌ بسیار ارزشمند و دارای اهمیت است. به همین علت است که همواره از اقصی نقاط جهان برای مهاجرت تحصیلی و به خصوص تحصیل دکترا در آلمان سرازیر می شوند. موسسه حقوقی ملک پور در این راستا می توان چراغ راه شما باشد و بتواند راهکار های مناسبی را برای بزرگواران در نظر گیرد. با داشتن وکلای بین المللی در سطح جهان و اروپا می تواند بهترین گزینه برای دریافت پذیرش تحصیل دکترا در آلمان و همچنین دریافت ویزای تحصیلی آلمان برای شما عزیزان باشد. شما می توانید با تماس با کارشناسان ارشد مجموعه، اطلاعات خود را در خصوص تحصیل دکترا در آلمان افزایش دهید و از مشاوره تلفنی رایگان نیز استفاده کنید. همچنین در پایان این بخش می توانید با ثبت دیدگاه خود،‌ نظرات و سوالات ذهنی خود را مطرح کنید تا افراد صاحب علم بدان پاسخ دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *