تحصیل دکترا مجارستان و بررسی شرایط آن

تحصیل دکترا مجارستان و نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های مجارستان در مقطع دکترا در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد. اگر به فکر تحصیل در مجارستان در مقطع دکترا هستید احتمالاً این پرسش برای شما نیز مطرح شده است که اولین گام در اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در کشور مجارستان چیست؟ آیا برای تحصیل دکترا در کشور مجارستان به استاد راهنما یا سوپروایزر نیاز است؟ پاسخ تمامی این پرسش ها و تمامی نکات مهم و اصلی درباره تحصیل دکترا مجارستان در این مقاله که به همت کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش نگاشته شده است، توضیح داده می شود. دانشگاه های مجارستان تحصیل در مقطع دکترا را برای دانشجویان بین المللی فراهم ساخته اند. اگر تمایل به تحصیل دکترا مجارستان دارید، با ادامه مقاله همراه شوید و اطلاعات مورد نیاز در مورد دانشگاه های مجارستان، مدارک مورد نیاز برای پذیرش، فرصت های موجود برای کسب بورسیه و غیره را کسب کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات تکمیلی می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند گردید. جنبه های مختلف تحصیل دکترا مجارستان طبق عناوین زیر بررسی خواهد شد.

 • تحصیل دکترا مجارستان و شرایط عمومی
 • تحصیل دکترا مجارستان به همراه فاند یا بورس کامل
 • تحصیل دکترا مجارستان و دانشگاه های برتر این کشور
 • تحصیل دکترا مجارستان و مدارک لازم
 • تحصیل دکترا مجارستان و پیدا کردن سوپروایزر ( استاد راهنما برای PhD )
 • تحصل دکترا مجارستان و مدت زمان تحصیل
 • تحصیل دکترا مجارستان و وضعیت ویزای همراه
 • تحصیل دکترا مجارستان و نکات مهم در اخذ پذیرش
 • تحصیل دکترا مجارستان و کار پس از تحصیل
 • تحصیل دکترا مجارستان و اخذ پذیرش و خدمات مؤسسه ملک پور
تحصیل دکترا مجارستان 7 تحصیل دکترا مجارستان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل دکترا مجارستان و شرایط عمومی

مجارستان با توجه به اینکه در محدوده مرکزی اروپا واقع شده است، همواره مرکز مبادلات فرهنگی و فکری بوده است. امروزه دانشگاه های مجارستان هم چنان این سنت را ادامه داده و با پشتوانه تاریخی 600 ساله از تحصیلات دانشگاهی، تحصیلات بین المللی در مقطع دکترا را ارائه می دهند.

تحصیل دکترا مجارستان یک ترکیب نوآورانه از آموزش آکادمیک و تحقیقات آکادمیک است که در طیف گسترده ای به زبان انگلیسی ارائه می گردد. همه این ها باعث می شود مجارستان برای گذران تحصیلات تکمیلی، بسیار عالی باشد.

اگر یک محقق با استعداد هستید که قصد تحصیل دکترا در اروپا را دارید، شما دقیقا فردی هستید که سیستم آموزش عالی مجارستان تمایل به جذب آن دارد. دولت این کشور قصد دارد تا سال 2021 تعداد دانشجویان بین المللی را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش دهد. برای دستیابی به این هدف تعداد دوره های دکترا به زبان انگلیسی را افزایش داده اند و بورسیه های تحصیلی متنوعی برای دانشجویان فراهم ساخته اند.

سیستم آموزش عالی مجارستان علاوه بر دانشگاه های جامع، شامل تعدادی از موسسات با تمرکز بر رشته های خاص مانند کشاورزی، هنر، اقتصاد و مهندسی نیز می باشد که برای تحقیقات دکترای تخصصی مناسب می باشد. نکات کلی در مورد تحصیل دکترا مجارستان در تصویر زیر نمایش داده شده است.

تحصیل دکترا مجارستان تحصیل دکترا مجارستان

تحصیل دکترا مجارستان به همراه فاند یا بورس کامل

هزینه شهریه برای تحصیل دکترا مجارستان سالیانه بین 5،000 تا 15،000 یورو می باشد. این هزینه معمولا بدون توجه به ملیت دانشجویان برای همه یکسان می باشد. همان طور که ملاحضه می کنید این مبلغ بازه بزرگی را شامل می شود. هزینه ای که می پردازید احتمالا به رشته تحصیلی شما بستگی دارد، به عنوان مثال رشته های بازرگانی و مدیریت گران ترین شهریه ها را دارند. همچنین این هزینه در طول تحصیل شما متغیر خواهد بود. در ترم های اولیه که واحد های درسی اخذ می کنید، هزینه بیشتری پرداخت می شود. در ترم های بعدی که پروسه تحقیقات آغاز می شود و واحد های درسی کمتر است این هزینه کاهش می یابد.

دولت مجارستان معمولا بورسیه های تحصیلی به دانشجویان در حال تحصیل دکترا مجارستان اختصاص می دهد. این بورسیه ها شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی را پوشش می دهند. اما این بورسیه ها معمولا به دانشجویان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ناحیه اقتصادی اروپا و سوئیس تعلق می گیرد. با این حال اگر موفق به کسب این بورسیه دولتی نشدید، بورسیه های دیگری هم برای دانشجویان بین المللی در مجارستان وجود دارد. به دو نمونه از این بورسیه در زیر اشاره شده است.

 • بورسیه تحصیلی Hungaricum

  یک بورسیه تحصیلی بین المللی است که با همکاری کشور های مختلف تاسیس شده است. در صورتی که موفق به اخذ این بورسیه شوید شهریه دانشگاه، هزینه زندگی، هزینه مسکن و هزینه بیمه شما پرداخت می شود.

 • بورسیه تحصیلی دو جانبه

  معمولا به صورت مشترک توسط کشور مجارستان و کشور مبدا دانشجو اعطا می شود و معمولا شهریه دانشگاه و مبلغی برای هزینه های ماهیانه زندگی پرداخت می شود. برای آگاهی از واجد شرایط بودن خود با اداره آموزش و پرورش کشور خود تماس بگیرید.

اگر موفق به کسب بورسیه تحصیلی نشدید می توانید بخشی از هزینه های خود را از طریق کار دانشجویی تامین نمایید. دانشجویان دکترا در مجارستان می توانند برای دریافت کارت آبی اروپا اقدام کنند و از این طریق به کار در مجارستان بپردازند.

تحصیل رایگان در مجارستان

تحصیل دکترا مجارستان و دانشگاه های برتر این کشور

با حدود 70 ارائه دهنده آموزش عالی، مجموعه دانشگاه های مجارستانی نسبتا کوچک اما بسیار متنوع است. بسیاری از مؤسسات همچنین پشتوانه تاریخی گسترده ای به عنوان مراکز تدریس و تحقیق در اروپا دارند، که از ابتدای دوران رنسانس فعالیت داشته اند. دانشگاه های مجارستان آن طور که از قدمت آن ها انتظار می رود در رتبه بندی های جهانی ظاهر نشده اند. با این حال، تعداد موسسات رتبه بندی شده در سال های اخیر افزایش یافته است.

براساس رتبه بندی منتشر شده توسط نشریهTimes Higher Education ، دانشگاه های مجارستانی زیر در رتبه بندی جهانی در سال 2019 قرار دارند و می توانند کاندید مناسبی برای تحصیل دکترا مجارستان باشند.

  دانشگاه رتبه
 تحصیل دکترا مجارستان 2 80x80 تحصیل دکترا مجارستان Semmelweis University 401-500
 تحصیل دکترا مجارستان 3 80x80 تحصیل دکترا مجارستان Eötvös Loránd University 601-800
 تحصیل دکترا مجارستان 4 80x80 تحصیل دکترا مجارستان University of Szeged 601-800
 %name تحصیل دکترا مجارستان دانشگاه تکنولوژی و اقتصاد بوداپست 801-1000
 تحصیل دکترا مجارستان 6 80x80 تحصیل دکترا مجارستان University of Debrecen 801-1000

تحصیل دکترا مجارستان و مدارک لازم

شما برای ورود به مجارستان و تحصیل در این کشور نیاز به اخذ ویزای بلند مدت نوع D دارید. معمولا برای درخواست ویزا به مدارک زیر نیاز دارید.

 • نامه تأیید پذیرش از دانشگاه
 • رسید پرداخت هزینه های لازم برای تحصیل
 • مدرک زبان
 • مدارک معتبر مسافرتی
 • سند بیمه درمانی
 • شواهدی از منابع مالی کافی برای پوشش هزینه های خود در مجارستان (یک بیانیه بانکی، توافقنامه تأمین مالی یا سند دیگری که نشان می دهد شما می توانید به حداقل 700 یورو در ماه دسترسی داشته باشید)

هزینه درخواست ویزا معمولا 60 یورو می باشد. این ویزا امکان ورود به مجارستان و 6 ماه اقامت را می دهد. در این بازه زمانی 6 ماهه باید برای مجوز اقامت به اداره مهاجرت و ملیت محلی درخواست دهید. برای درخواست مجوز اقامت باید شخصا مراجعه کنید تا اطلاعات بیومتریک (اثر انگشت و عکس) شما را ثبت کنند.

جزئیات بیشتر در خصوص شرایط اخذ ویزای تحصیلی مجارستان را می توانید در لینک زیر مطالعه کنید.

شرایط ویزای تحصیلی مجارستان

تحصیل دکترا مجارستان و پیدا کردن سوپروایزر ( استاد راهنما برای PHD )

هیچ سرویس متمرکزی برای درخواست پذیرش تحصیل دکترا مجارستان وجود ندارد. در عوض شما باید مستقیما به یک دانشگاه و استاد سوپروایزر برای پذیرش دکترا درخواست دهید.

تمام متقاضیان تحصیل دکترا مجارستان باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند. برخلاف برخی از کشورها، این یک الزام قانونی است. هر دانشگاه ممکن است معیارهای دیگری نیز برای ارزیابی شما داشته باشد، که توسط آن دانشگاه اعلام می شود. این معیار ها می تواند شامل میزان مرتبط بودن مدارک تحصیلی شما با رشته درخواستی شما و همچنین سنجش کیفیت مدارک و اسناد ارائه شده باشد.

استاد راهنما ممکن است از شما بخواهد که مدارک زیر را در زمان درخواست تحصیل دکترا مجارستان ارائه دهید.

 • جزئیات مدرک کارشناسی ارشد (شامل برخی از اطلاعات مربوط به دروس گذرانده شده و نمره های کسب شده)
 • بیانیه شخصی که دلایل علاقه شما برای تحصیل دکترا مجارستان را اعلام می کند.
 • توصیه نامه از اساتید پیشین خود
 • مدرک زبان

به طور معمول انتظار نمی رود که یک پروپوزال کامل در این مرحله ارائه شود. موضوع و دامنه پایان نامه دکترای شما معمولا در اوایل تحصیل دکترا تعریف می شود. برخی از دانشگاه ها ممکن است هزینه ای بابت بررسی درخواست پذیرش طلب کنند. این هزینه احتمالا بین 50 تا 100 یورو است.

تحصل دکترا مجارستان و مدت زمان تحصیل

تحصیل دکترا مجارستان که صرفا بر روی تحقیقات مستقل تمرکز می کند، به دو مرحله تقسیم می شود.

 • مرحله اول

   به مدت 1 تا 2 سال طول می کشد و شامل برنامه های درسی واحدی، جلسات آزمایشگاهی، سمینارها و سایر آموزش هاست که شامل 120 واحد درسی می باشد. این مرحله به گونه ای طراحی شده است که دانش جامع آکادمیک را به عنوان پایه ای برای تحقیقات مستقل شما در مرحله بعد ارائه دهد.

 • مرحله دوم

  به مدت 2 تا 3 سال به طول می انجامد که طی آن شما به عنوان یک دانشجوی کامل دکترا شناخته می شوید که بر روی یک پروژه ابتکاری تحقیق می کنید. معمولاً یک سال اختیاری نیز برای نوشتن پایان نامه به شما زمان خواهند داد.

بنابراین به صورت کلی می توان گفت که طول دوره دکتری در مجارستان معمولاً بین 3 تا 6 سال می باشد.

تحصیل دکترا مجارستان و وضعیت ویزای همراه

دانشجویان می توانند اعضای خانواده خود را در زمان تحصیل در مجارستان در کنار خود داشته باشند. معمولاً منظور از اعضای خانواده همسر، فرزندان زیر سن قانونی، والدین وابسته، خواهر و برادر که به دلیل ناتوانی جسمی به شما وابسته است، می باشد. در چنین مواردی معمولا آسان تر است که به تنهایی مجارستان بیایید، مجوز اقامت خود را اخذ کنید، شرایط اسکان را فراهم آورید و سپس برای الحاق خانواده به خود درخواست دهید. دانشجویان باید اسناد مورد نیاز را به اداره مهاجرت و پناهندگی در بوداپست تحویل داده و برای دریافت دعوتنامه درخواست دهند. این روند حدود پانزده روز طول می کشد. دانشجویان باید دعوت نامه را به خانواده خود ارسال کنند، که پس از آن می توانند روند درخواست ویزا را در کشور خودشان شروع کنند.

مدارک مورد نیاز که برای دریافت دعوت نامه باید ارائه دهید، شامل موارد زیر می باشد.

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • اظهارنامه بانک

  به زبان انگلیسی یا مجاری ارائه گردد و باید نشان دهنده منابع مالی کافی برای تأمین هزنیه های زندگی اعضای خانواده باشد.

 • کپی مجوز اقامت متقاضی در مجارستان
 • گواهی ثبت نام در دانشگاه
 • اثبات فراهم بودن محل اسکان در مجارستان
 • پرداخت 4 فورینت مجارستان بابت هزینه درخواست

اعضای خانواده پس از دریافت دعوت نامه باید به همراه مدارک زیر به سفارت مجارستان در تهران مراجعه نموده و جهت اخذ ویزای همراه درخواست نمایند.

 • دعوت نامه
 • گواهی نشان دهنده رابطه خانوادگی با متقاضی اصلی
 • تکمیل فرم درخواست
 • گواهی ثبت نام متقاضی اصلی در دانشگاه
 • اثبات فراهم بودن محل اسکان در مجارستان
 • کپی و اصل مدرک بیمه پزشکی در مجارستان
 • اثبات تمکن مالی در مدت اقامت در مجارستان
 • پاسپورت با حداقل 18 ماه اعتبار

تحصیل دکترا مجارستان و نکات مهم در اخذ پذیرش

مجارستانی (Magyar) زبان رسمی آموزش در دانشگاه های مجارستان است. با این حال، معمولاً برنامه های دکترا به زبان انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین جهت اخذ پذیرش برای تحصیل دکترا مجارستان باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید. اما اگر پیش تر به زبان انگلیسی تحصیل کرده اید، تنها ارائه مدرک تحصیل کافی می باشد.

دانشگاه های مجارستان هیچ گونه محدودیتی در تعداد پذیرش دانشجویان در مقطع دکترا ندارد. با این حال، تعداد محدودی بورسیه یا فاند برای دانشجویان دکتری فراهم می باشد که به بهترین دانشجویان تعلق می گیرد.

 دانشگاه ها همچنین خواهان پذیرش دانشجویانی هستند که اطمینان دارند می توانند دوره دکتری را با موفقیت پشت سر بگذارند .بنابراین، ممکن است از مصاحبه ها و آزمون های ورودی (معمولا یک آزمون شفاهی) برای ارزیابی دانشجویان و انتخاب متقاضیان استفاده کنند. این فرآیند ممکن است از راه دور انجام شود، یا ممکن است لازم باشد که به مجارستان بروید تا فرایند پذیرش را تکمیل کنید.

تحصیل دکترا مجارستان و کار پس از تحصیل

استخدام در یک شغل یا شروع یک کسب و کار درست بعد از فارغ التحصیلی در مجارستان بسیار مشکل است. به همین دلیل برای کمک به دانشجویان خارجی برای پر کردن شکاف میان فارغ التحصیلی از دانشگاه های مجارستان و شروع فعالیت های شغلی، نوعی از اجازه اقامت برای فارغ التحصیلان وجود دارد. این مجوز اقامت با عنوان “از تحصیل به کار” اجازه می دهد تا متقاضیان بعد از فارغ التحصیلی 9 ماه دیگر در مجارستان اقامت داشته باشند که زمان زیادی برای پیدا کردن شغل یا شروع کسب و کار است. دانشجویان باید حداقل 15 روز پیش از پایان اعتبار مجوز اقامت تحصیلی خود برای این نوع اقامت درخواست دهند. در صورتی که فرد در این مدت موفق به استخدام یا شروع یک کسب و کار شود، می تواند اقامت مجارستان را کسب نماید.

برای اینکه دید بهتری از وضعیت باز کار در مجارستان داشته باشید، در نمودار زیر به بررسی نرخ بیکاری در این کشور پرداخته ایم.

تحصیل دکترا مجارستان 6 تحصیل دکترا مجارستان

تحصیل دکترا مجارستان و اخذ پذیرش و خدمات مؤسسه ملک پور

مؤسسه حقوقی ملک پور با پشتوانه 15 سال تجربه در امر مهاجرت، در خصوص انواع ویزاها از جمله ویزای تحصیلی مجارستان خدمات حقوقی و مشاوره ای ارائه می دهد. برای تحقق تحصیل دکترا مجارستان دو فرآیند باید طی شود. ابتدا پذیرش تحصیلی باید صورت پذیرد و سپس می توان جهت اخذ ویزای تحصیلی مجارستان اقدام نمود. با توجه به اینکه یکی از مدارک اصلی جهت دریافت ویزای تحصیلی مجارستان، نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور می باشد، در گام اول باید جهت اخذ پذیرش تحصیلی اقدام نمود. معمولاً پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا از طریق مکاتبه با اساتید دانشگاه مقصد صورت می پذیرد. در این راستا متقاضیان می توانند شخصاً اقدام نموده و یا رزومه تحصیلی خود را در اختیار کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور قرار داده تا جهت اخذ پذیرش تحصیلی مورد بررسی قرار گیرد. پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، با مراجعه به سفارت مجارستان می توان جهت دریافت ویزای تحصیلی مجارستان درخواست داد. در مرحله آماده سازی مدارک و اخذ ویزای تحصیلی نیز کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور در هر گام در کنار شما عزیزان خواهند بود.

در صورتی که قصد جدی جهت تحصیل دکترا در مجارستان و یا کشورهای دیگر دنیا دارید، می توانید فرم ارزیابی را از لینک زیر تکمیل نمایید. کارشناسان ما رزومه شما را به صورت رایگان بررسی می کنند و اگر موقعیت دکترا برای شما یافت آماده عقد قرارداد با شما عزیزان می باشند.

فرم درخواست ارزیابی اخذ بورسیه

پس از مشاهده ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
تحصیل دکترا مجارستان و سخن پایانی

تحصیل دکترا مجارستان و جنبه های مختلف آن در این مقاله به صورت کامل بررسی شد. دانشگاه های مجارستان و فرآیند اخذ پذیرش از این دانشگاه و سایر اطلاعات مورد نیاز برای متقاضیان تحصیل دکترا مجارستان مورد تحلیل قرار گرفت. امید است که این مقاله در راستای کمک به تحصیلات عالی شما مفید واقع شده باشد. سوالات خود را می توانید در در بخش پرسش و پاسخ همگانی و همچنین بخش دیدگاه های این مقاله مطرح کنید و در سریع ترین زمان ممکن پاسخ بگیرید. جهت اخذ مشاوره رایگان با کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش نیز می توانید با شماره های ما تماس حاصل فرمایید و یا با تکمیل فرم ارزیابی در بالای همین صفحه این امکان را فراهم آورید تا کارشناسان ما از طریق واتس اپ با شما تماس حاصل نمایند.