تحصیل رایگان در هلند

امروزه متقاضیان بسیاری برای کسب اطلاعات تخصصی درباره ی تحصیل رایگان در هلند به دفاتر مهاجرتی و موسسات اعزام دانشجو مراجعه می نمایند و با حجم زیادی از اطلاعات ضد و نقیض در خصوص تحصیل رایگان در هلند روبه رو می گردند. از این رو بر آن شدیم تا مطالب مفیدی بر مبنای قوانین هلند در خصوص تحصیل رایگان در هلند در اختیارتان قرار دهیم. برای آگاهی از شرایط  تحصیل رایگان در هلند باید ابتدا نظام آموزشی کشور هلند و ساز وکارهای مربوط خدمات آموزشی در این کشور معرفی شود. سپس امکان تحصیل رایگان در هلند برای دانشجویان بین المللی مورد بررسی قرار گیرد و در انتها موارد کاربردی در مورد تحصیل رایگان در هلند تشریح شود. چنانچه شما نیز درباره تحصیل رایگان در هلند و مسائل مربوطه سوالاتی دارید مقاله ی زیر را مورد مطالعه قرار دهید. همچنین مشاورین و وکلای مجرب موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE، بزرگترین موسسه مهاجرتی خاورمیانه، برای ارائه ی مشاوره تخصصی با موضوع تحصیل رایگان در هلند و سایر موضوعات مربوط به مهاجرت قانونی آماده و پاسخگوی شما عزیزان هستند.
نظام تحصیلی و آموزشی کشور هلند بر پایه ی نیاز و استعداد دانش آموزان بنا شده و از این رو مدارس به سه دسته ی مدارس دولتی، مدارس خاص (مذهبی) و مدارس معمولی دولتی تقسیم شده اند، البته لازم به ذکر می باشد که تعدادی مدرسه ی خصوصی هم مشغول به فعالیت هستند. نظام آموزشی کشور هلند بر اساس ارزیابی سازمان برنامه ریزی تحصیلی برای دانشجویان بین المللی PISA و سازمان همکاری اقتصادی وتوسعه  OECDدر رتبه بندی برترین نظام های آموزشی در رتبه نهم قرار دارد.
تحصیل اجباری برای دانش آموزان از سن پنج سال آغاز می شود و تا سن 18 ادامه می یابد. در پایان این دوره به دانش آموزان مدرک دیپلم در سطوح VWO، HAVO و MBO اعطا می شود. مدارس دولتی و خاص بر پایه ی بودجه ی دولتی اداره می شوند و هزینه های جاری این مدارس توسط دولت تامین می شود. ولی مدارس خصوصی بر پایه ی شهریه ای که از دانش آموزان دریافت می کنند فعالیت دارند. تحصیلات عالی در هلند در سه مقطع لیسانس (240 واحد طی 4 سال)، فوق لیسانس (60 تا 120 واحد طی یک یا دو سال) و دکترا (120 واحد در طول 3 سال) ارائه می شود.

 

هزینه های تحصیل در هلند

همانند بسیاری از کشورهای اروپایی، تحصیل در دانشگاه های دولتی هلند برای دانشجویان اروپایی بدون در نظر گرفتن تابعیت آنها هزینه ای در حدود 1700 تا 1900 یورو به همراه دارد. طبیعتاً این مبلغ برای دانشجویان غیر اروپایی بیشتر است. دانشجویان خارجی در مقطع لیسانس ملزم به پرداخت شهریه ی سالیانه 8 تا 12 هزار یورو می باشند. هزینه های دوره ی فوق لیسانس برای این دانشجویان به طور میانگین بین هشت تا بیست هزار یورو تخمین زده می شود. توجه داشته باشید که مبالغ بسته به نوع دانشگاه و شهری که دانشگاه در آن واقع است متفاوت است و مبالغ مذکور میانگین هزینه ها می باشند. همچنین هزینه ی خوابگاه برای دانشجویانی که از خوابگاه های دانشگاه استفاده می نمایند بین 300 تا 600 یورو بوده و هزینه های جاری در طول یکماه مثل هزینه ی خورد و خوراک، حمل و نقل، پوشاک و تفریح بین 800 تا 1100 یورو می باشد.

کمک هزینه تحصیلی

کشور هلند یکی از کشورهای اروپایی می باشد که به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد تا با استفاده از تسهیلات مالی تحت عنوان Student Grants یا وام های مربوط به شهریه بتوانند در دانشگاه های این کشور تحصیلات سطح بالا را تجربه نمایند. طرح های حمایتی مالی دیگری مثل کمک هزینه ی اجاره مسکن Huurtoeslag و کمک هزینه ی خدمات بهداشت و درمان Zorgtoeslag نیز برای پوشش هزینه های دانشجویان در راستای تحصیل رایگان در هلند وجود دارد.

شرایطی که کمک هزینه های تحصیلی دانشجویی به دانشجویان تعلق می گیرد عبارتند از اینکه:

در راستای تحصیل رایگان در هلند، سن متقاضی نباید بیشتر از سی سال باشد. متقاضی تبعه کشورهای اتحادیه ی اروپا باشد و طی 5 سال گذشته اقامت هلندی اخذ کرده باشد یا حداقل 56 ساعت در ماه کار کرده باشد. داشتن اجازه ی اقامت یا کار همان حقوقی را برای فرد به همراه دارد که یک شهروند هلندی دارد. شرط لازم دیگر برای اینکه صلاحیت فرد احراز شود این است که درآمد ماهیانه وی کمتر از 13 هزار یورو در ماه باشد. بعلاوه دانشجویان اروپایی که قادر نیستند شهریه های تحصیل در هلند را بپردازند می توانند از وام های دانشجویی استفاده نمایند که این مورد نیز شرایط خاص خود را دارد. من جمله داشتن حساب بانکی در هلند و کد شناسایی شهروندی این کشور و داشتن سن کمتر از 30 سال. دانشجویان باید به همان میزان که از وام های دانشجویی استفاده می کنند وجوه دریافتی را بازپرداخت نمایند. سقف زمانی که دانشجوی دوره ی لیسانس می تواند از کمک های مالی دانشجویی استفاده نماید هفت سال است.
به عنوان طرح تشویقی در تحصیل رایگان در هلند، به منظور جذب دانشجویان بین المللی غیر از اتحادیه اروپا، دولت هلند برنامه ای برای ارائه کمک هزینه های مالی به این دانشجویان آغاز کرده است. این بورس تحصیلی توسط وزارت آموزش و پروش، وزارت علوم و چندین دانشگاه هلند تامین می شود. و مبلغ آن نیز 5 هزار یورو برای سال اول می باشد که افراد می توانند با داشتن شرایط تنها یک بار از آن استفاده کنند .

شرایط استفاده از این بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی غیر اروپایی عبارتند:

فرد ملیتی غیر از کشورهای اتحادیه اروپا داشته باشد.
فرد متقاضی شرکت در دوره های آموزشی کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانشگاه های هلند باشد.
فرد متقاضی قبلاً مدرک تحصیلی که از موسسات یا دانشگاه های هلندی اخذ ننموده باشد.
فرد شرایط خاص دانشگاه مورد نظر را داشته باشد.

چنان که مشاهده کردید و پیش تر هم اشاره شد، تحصیل رایگان در هلند در دانشگاه حتی برای دانشجویان هلندی نیز امکان پذیر نمی باشد و طبیعتاً برای دانشجویی که از کشور غیر اروپایی نیز به همین ترتیب است. تنها دانشجویان می توانند از امکاناتی نظیر بورس ها و وام های تحصیلی برای پرداخت بخشی از کمک هزینه های تحصیل خود استفاده کنند. از این رو به افرادی که قصد دارند کشوری را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند که نظام آموزشی رایگان دارند پیشنهاد می شود با مشاوره و راهنمایی وکیل مهاجرت در خصوص نظام آموزشی و تحصیل رایگان در آلمان، تحصیل رایگان در اتریش، تحصیل رایگان در فرانسه، تحصیل رایگان در نروژ و تحصیل رایگان در فنلاند اطلاعات کسب کرده و از طرق قانونی جهت اخذ پذیرش اقدام نمایند. وکلا و مشاورین ارشد موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE با تجربه ای گرانبها در این حوزه برای ارائه ی مشاوره تخصصی به شما عزیزان آماده اند. با تماس با دفاتر همکار این موسسه سوالات خود را مطرح و راهنمایی کاربردی دریافت کنید.

Rating: 5
4 پاسخ
 1. علي
  علي گفته:

  درود بر شما
  من داراي كارشناسي ارشد فقه و حقوق جزا از دانشگاه آزاد واحد تهران شمال هستم. 49 سال دارم، مقاله ي isi ندارم درحال گذراندن دوره آيلتس هستم.آيا مي توانم از بورسيه براي دوره دكتري در كشور هلند استفاده كنم.
  سپاسگزارم

  Rating: 5
  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *