تحصیل پزشکی ترکیه

 • تحصیل پزشکی ترکیه و مقدمه ای بر آن
 • تحصیل پزشکی ترکیه و شرایط ورود به رشته پزشکی
 • تحصیل پزشکی ترکیه و دانشگاههای پزشکی
 • تحصیل پزشکی ترکیه و مدارک لازم برای پذیرش
 • تحصیل پزشکی ترکیه و هزینه های تحصیل
 • تحصیل پزشکی ترکیه و هزینه زندگی
 • تحصیل پزشکی ترکیه و سایر رشته های علوم پزشکی
  • دندان پزشکی
  • دوره های پزشکی عمومی ( MBBS )
  • پرستاری
  • داروسازی
 • تحصیل پزشکی ترکیه و دریافت ویزا
 • تحصیل پزشکی ترکیه و کار پس از تحصیل
 • تحصیل پزشکی ترکیه و سخن پایانی
تحصیل پزشکی ترکیه

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی ترکیه و مقدمه ای بر آن

تحصیل پزشکی ترکیه ، در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار میگیرد. شرایط ورود به دانشگاههای پزشکی ترکیه چگونه است؟ مدارک لازم برای پذیرش تحصیل پزشکی ترکیه چیست؟ آیا تحصیل پزشکی ترکیه سبب اخذ اقامت و تابعیت میشود؟ اینها سوالاتیست که در این مقاله به آن می پردازیم. پس از مطالعه مقاله اگر باز هم سوالی در مورد تحصیل پزشکی ترکیه و یا موضوعات مرتبط داشتید، می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاهها در انتهای مقاله و یا سوالات همگانی در همین وبسایت مطرح و پاسخ آن را به صورت رایگان دریافت نمایید. برای اخذ مشاوره نیز می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و سوالات خود را در مورد تحصیل، سرمایه گذاری، مهاجرت، اقامت و تابعیت کشورهای مختلف مطرح و از مشاوره رایگان بهره مند گردید. در ادامه به بررسی تحصیل پزشکی در ترکیه می پردازیم.

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با مهاجرت تحصیلی به ترکیه
فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با پناهندگی در ترکیه

تحصیل پزشکی ترکیه و شرایط ورود به رشته های پزشکی

تحصیل پزشکی ترکیه در دانشگاههای دولتی متقاضیان زیادی دارد و احتمال پذیرش به خصوص در دانشگاههای برتر بسیار پایین است. برای اینکه متقاضی شانس خود را در پذیرش افزایش دهد می تواند در دوره های پیش پزشکی یک ساله شرکت نماید که این دوره ها هم به یادگیری زبان ترکی کمک می کند و هم شرایط پذیرش را آسانتر می نماید. برای تحصیل پزشکی در ترکیه نیازی به مدرک لیسانس وجود ندارد و متقاضیان با دیپلم می توانند اقدام نمایند. برای ورود به رشته های پزشکی در ترکیه نیاز به قبولی در آزمون است دو آزمونی که در ترکیه برای ورود به رشته های پزشکی انجام می شود آزمونهای YOS  و SAT است. در ادامه به بررسی این دو آزمون می پردازیم.

 • آزمون YOS

  این آزمون معتبر تر و مرسوم تر است وبیشتر دانشگاههای ترکیه این آزمون را ملاک قرار می دهند. این آزمون شامل دو بخش است و برای شرکت در این آزمون آشنایی به زبان ترکی و یا انگلیسی لازم است چون آزمون به دو زبان ترکی و انگلیسی برگزار می گردد. بخش اول سوالات آزمون YOS شامل سوالات هندسه، ریاضی و هوش است و بخش دوم شامل سوالات زبان ترکی است که مختص متقاضیانی است که می خواهند به زبان ترکی تحصیل نمایند.

 • آزمون SAT

  این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می گردد و سوالات آن شامل دروس ریاضی، نگارش و درک مطلب است. این آزمون مختص دانشگاههایی است که به زبان انگلیسی تدریس می کنند. این آزمون نسبت به ازمون YOS سخت تر است و در سال 4 بار برگزار می گردد.

تحصیل پزشکی ترکیه و دانشگاههای پزشکی

دراین قسمت نام و رنکینگ چند دانشگاه برتر ترکیه را در زمینه های پزشکی بالینی، زنان، چشم پزشکی، رادیولوژی و دیگر رشته های پزشکی ذکر می نماییم.

تحصیل پزشکی ترکیه

دانشگاه های ترکیه

تحصیل پزشکی ترکیه و مدارک لازم برای پذیرش

در این قسمت به مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی ترکیه می پردازیم. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • قبولی در آزمون YOS
 • ترجمه مدارک دبیرستان و دیپلم بهمراه ریز نمرات
 • مدرک زبان آیلتس 6. و یا تافل 85 ( در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید می توانید در دوره های زبان شرکت نمایید و الزامی به ارائه مدرک زبان نیست)

اینها اهم مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاههای پزشکی ترکیه هستند که مهمترین شرط ورود به رشته های پزشکی در ترکیه آزمون YOS   است.  برای تحصیل به زبان ترکی نیز داشتن مدرک زبان تومر الزامیست.

تحصیل پزشکی ترکیه و هزینه های تحصیل

ویزای تحصیلی ترکیه

هزینه تحصیل در دانشگاههای سطح بالای دولتی ترکیه بین 500 تا 2000 دلار در سال است. اما ورودبه دانشگاههای پزشکی دولتی بسیار سخت و رقابتی است و متقاضی باید الزاما مدرک زبان آیلتس 6 و یا مدرک زبان ترکی داشته باشد و همچنین باید معدل بالایی داشته باشد. هزینه تحصیل در دانشگاههای خصوصی نیز بین 10 تا 25 هزار دلار است وبرای ورود به هر دو نوع دانشگاه قبولی در آزمون YOS الزامی است. البته بورسیه هایی نیز برای تحصیل در دانشگاههای ترکیه وجوددارد که می تواند به پرداخت هزینه های دانشجو کمک کند.

تحصیل پزشکی ترکیه و هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در هر نقطه از دنیا بستگی مستقیم به سبک زندگی دارد. کشور ترکیه کشوری جذاب و دارای تفریحات و سرگرمی است. بنابراین هزینه زندگی بستگی به روش زندگی شخص دارد. به طور میانگین هزینه زندگی در ترکیه بین 400 تا 500 دلار درماه است. که شامل هزینه مسکن، حمل و نقل، خوراک، لباس و کتاب میشود. در جدول زیر به برخی از هزینه ها در ترکیه اشاره می کنیم.

تحصیل پزشکی ترکیه

تحصیل پزشکی ترکیه و سایر رشته ها

 • دندانپزشکی

  تحصیل در دوره های دندانپزشکی نیز مانند پزشکی نیازمند شرکت در آزمون YOS است. همانطور که در بالاتر نیز ذکر نمودیم این آزمون شامل دروس هندسه، ریاضی، فیزیک، شیمی و زبان ترکی است.  زبان تحصیل در دوره های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه هم به زبان ترکی و هم انگلیسی است. اما این نکته را باید متقاضیان در نظر داشته باشند که در صورت تحصیل به زبان انگلیسی نیز باید با زبان ترکی آشنایی داشته باشند چرا که در ترمهای بالاتر که در بیمارستان مشغول به گذراندن دوره های کارورزی می شوند باید بتوانند به زبان ترکی صحبت و با بیماران ارتباط برقرار نمایند. هزینه تحصیل در دانشگاههای دولتی ترکیه برای دانشجویان بین المللی 1500 لیر در سال است که در دانشگاههای خصوصی هزینه تحصیل 30هزار لیر ترکیه است.

 • دوره های پزشکی عمومی ( MBBS )

  پذیرش تحصیلی در دوره های پزشکی عمومی در ترکیه نیز امکانپذیر است. هزینه این دوره ها نسبتا پایین است. امکان اخذ بورسیه نیز وجود دارد. درصد دریافت ویزا برای این دوره ها بسیار بالاست. همچنین نیازی به ارائه مدرک آیلتس نیست و گپ تحصیلی نیز محدودیتی ندارد. امکان کار پاره وقت نیز وجود دارد و پس از تحصیل نیز امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد. طول این دوره ها 6 سال است و هزینه تحصیل به زبان ترکی 320 یورو در سال و هزینه تحصیل به زبان انگلیسی 1050 یورو در سال خواهد بود.

 • پرستاری

  تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی در رشته های پرستاری نیز امکانپذیر است. دوره های پرستاری در ترکیه 4 ساله است و به زبان انگلیسی و ترکی در دسترس است. اما نکته ای که وجود دارد اینست که هرچند تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی هم امکان دارد اما از آنجاییکه دانشجویان پزشکی و پرستاری باید در طول تحصیل خود با بیماران در ارتباط باشند باید به زبان ترکی مسلط باشند و بتوانند به این زبان صحبت کنند و ارتباط برقرار نمایند. یکی از مزیت های تحصیل در ترکیه اینست که فارغ التحصیلان از دانشگاههای ترکیه می توانند در کشورهای آمریکا و کانادا و اروپا نیز به راحتی کار پیدا نمایند چرا که به زبان انگلیسی تحصیل کرده اند.

 • داروسازی

  دوره های داروسازی در ترکیه نیز مستلزم شرکت در آزمون YOS و یاSAT   است. دوره های داروسازی در ترکیه 5 ساله است و در اغلب دانشگاهها به زبان انگلیسی تدریس میگردد.  هزینه تحصیل در رشته داروسازی نیز مانند رشته پزشکی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل داروسازی در ترکیه می توانید مقاله مربوط به تحصیل داروسازی در ترکیه را مطالعه نمایید.

تحصیل پزشکی ترکیه و دریافت ویزا

اخذ ویزای دانشجویی برای ورود به کشور ترکیه و تحصیل پزشکی ترکیه الزامیست. متقاضی برای اخذ ویزا باید به سفارت ترکیه در کشور خود مراجعه نماید. قبل از رفتن به سفارت باید در سایت سفارت درخواست وقت نموده و فرم درخواست ویزا را از سایت دانلودو پر نماید. در روز مقرر با تهیه مدارک به سفارت ترکیه مراجعه می کند. از زمان درخواست تا صدور ویزای تحصیلی حدود 8 هفته زمان می برد. ویزای دانشجویی ترکیه در پاسپورت متقاضی مهر می شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزا

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • گذرنامه معتبر
 • نامه تمکن مالی برای پوشش هزینه تحصیل و زندگی دانشجو
مدارک و شرایط لازم برای پذیرش ترکیه

تحصیل پزشکی ترکیه و کار پس از تحصیل

امکان کار پس از تحصیل در ترکیه تقریبا وجود ندارد چرا که اگر متقاضی پس از تحصیل در ترکیه کار پیدا نماید نمی تواند در خاک کشور ترکیه ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نماید و باید از کشور ترکیه خارج شود و مجددا برای ویزای کاری درخواست نماید. در کل کار کردن در کشور ترکیه مستلزم آگاهی و تسلط به زبان ترکی است. در صورتی که فرد ویزای کاری اخذ نماید این ویزا در ابتدا برای یک سال صارد می گردد و پس از یکسال در صورت تمدید قرارداد کاری ویزا به مدت سه ساله تمدید و در صورتی که شخص 6 سال در ترکیه اقامت داشته باشد می تواند برای اقامت دائم ترکیه اقدام نماید. شما می توانیددر صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد کار در ترکیه، مقاله ما را در مورد ویزای کاری ترکیه مطالعه نمایید.

اقامت پس از تحصیل در ترکیه
تحصیل پزشکی ترکیه و سخن پایانی

تحصیل پزشکی ترکیه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. برای تحصیل پزشکی در ترکیه همانطور که در بخش های قبلی نیز اشاره نمودیم نیازمند شرکت در آزمون است. شما می توانید پس از مطالعه مقاله در صورت وجود سوال، سوالات خود را در قسمت دیدگاهها در انتهای مقاله و یا در قسمت پرسش های همگانی در همین وبسایت مطرح و پاسخ آنرا به صورت رایگان از مشاورین ما دریافت نمایید. همچنین می توانید با متخصصین ما در موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان بهره مند گردید. پیشنهاد ویژه ما به شما تهیه ویدیوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت است که می تواند راهنمایی موثر و جامع در انتخاب بهترین روش برای مهاجرت شما با توجه به شرایط تان باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *