تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان در سال 2018 طرفداران بسیاری دارد و هر ساله بسیاری از اشخاصی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند به قصد  تحصیل پزشکی در آلمان به این کشور مهاجرت می نمایند. اشخاصی که قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارند باید بدانند که برای اخذ پذیرش از دانشگاههای آلمان باید مدرک زبان آلمانی را دارا باشند تا بتوانند برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. تحصیل پزشکی در آلمان جز رشته هایی است که هر ساله متقاضیان بسیاری دارد و بسیاری از اشخاص از بین رشته هایی که وجود دارد رشته پزشکی را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب می نمایند. در مقاله فوق موسسه مشاوره ای MIE به تحصیل پزشکی در آلمان می پردازد و تمام مواردی را که برای تحصیل پزشکی در آلمان مورد نیاز است بررسی می نماید.

آیا از شرایط تحصیل پزشکی در آلمان اطلاع دارید؟ آیا متقاضی تحصیل پزشکی در آلمان هستید؟ چه قوانینی برای تحصیل پزشکی در آلمان وجود دارد؟

یکی از رشته هایی که تقاضای بسیار زیادی جهت پذیرش از دانشگاههای آلمان و تحصیل در آلمان داشته و دارد رشته پزشکی است. تحصیل پزشکی در آلمان یکی از رویاهای دانشجویان علاقمند به رشته پزشکی است. دانشگاههای آلمان رنکینگ بالایی به خصوص در رشته پزشکی دارند و تحصیل رایگان در رشته پزشکی در آلمان بسیار مورد توجه دانشجویان خارجی قرار گرفته است.

امروزه حتی پزشکان نیز علاقمند به ادامه تحصیل تخصص پزشکی در آلمان هستند و تحصیل تخصص پزشکی در آلمان فرصت بسیار خوبی برای پزشکان خارجی به خصوص پزشکان ایرانی است .

سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی جهت تحصیل پزشکی در آلمان اقدام می کنند و زبان آلمانی را جهت رسیدن به این هدف می آموزند.  کشور آلمان جزء اهداف متعالی بسیاری از متقاضیان  برای مهاجرت تحصیلی به آلمان و به ویژه مهاجرت پزشکان به آلمان می باشد . تحصیل پزشکی در آلمان به سبب داشتن دانشگاه های تراز اول متقاضیان کثیری دارد. از معتبرترین دانشگاه های کشور آلمان می توان دانشگاه هایدلبرگ را نام برد که در سال ۱۳۸۶ میلادی بنا گشته است و دانشگاه های پزشکی بسیاری مانند دانشگاه پزشکی شهر بخوم ، دانشگاه پزشکی شهر بن ، دانشگاه بنجامین فرانکلین شهر برلین، دانشگاه پزشکی شهر کلن و … را ذکر کرد

شرایط و قوانین تحصیل پزشکی در آلمان:

طبق قوانین دانشگاههای آلمان جهت پذیرش دانشجویان در رشته پزشکی به دلیل تقاضای بسیار زیاد تحصیل در رشته پزشکی دانشجویان می بایست موفق به اخذ نمره قبولی در آزمون پزشکی آلمان شوند و همانطور که آزمون ورودی رشته پزشکی در بسیاری از کشورها برگزار می شود در آزمون پزشکی آلمان نیز ظرفیت پذیرش دانشجویان محدود است و دانشجویان با استعداد بالا موفق به قبولی و پذیرش در رشته پزشکی خواهند شد. البته دانشجویانی که موفق به قبولی در آزمون سراسری دانشگاههای دولتی ایران در رشته پزشکی شده اند امکان تحصیل پزشکی در آلمان را خواهند داشت. یکی دیگر از شروط تحصیل رایگان در رشته پزشکی در آلمان اخذ مدک B2زبان آلمانی است. دانشجویان علاقمند به تحصیل پزشکی در آلمان می بایست به زبان آلمانی تسلط داشته باشند و همانطور که مستحضر هستید دانستن زبان آلمانی جزء ملزومات تحصیل در دانشگاههای دولتی آلمان به خصوص در مقاطع پایین است. بالا بودن معدل در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی تأثیر زیادی در شانس پذیرش رشته پزشکی در آلمان خواهد داشت و لازمه تحصیل پزشکی در دانشگاههای آلمان اخذ دیپلم ۱۲ ساله به خصوص در رشته تجربی و ریاضی است . با توجه به شرایط بسیار دشوار تحصیل پزشکی در آلمان و ظرفیت کم پذیرش در دانشگاههای پزشکی آلمان به دانشجویان علاقمند به رشته پزشکی توصیه می شود کشورهایی همچون انگلستان ، امریکا، مجارستان و لهستان را جهت تحصیل در رشته پزشکی انتخاب نمایند و در صورت پذیرش در دانشگاههای پزشکی کشورهای یاد شده نیاز به یادگیری زبان دیگری غیر از زبان انگلیسی نخواهند داشت و تدریس در این کشورها به زبان انگلیسی که یک زبان بین المللی است صورت می گیرد .

علاوه بر دانشجویان علاقمند به تحصیل پزشکی در آلمان بسیاری از پزشکان نیز علاقمند به تحصیل تخصص پزشکی در آلمان هستند. از جمله مشکلاتی که پزشکان ایرانی با آن رو به رو هستند آزمون های دشوار جهت تأیید مدرک پزشکی عمومی و ورود به دوره تخصص است. بسیاری از کشورهای پیشرفته همچون آمریکا و انگلستان مدرک عمومی پزشکان ایرانی را به سختی تأیید می کنند و کمتر دیده می شود پزشکان ایرانی در سالهای اولیه شروع به کار پزشکی و فارغ التحصیل موفق به قبولی در آزمون های پزشکی شوند . در مقابل برخی کشورها همچون آلمان جهت تأیید مدرک عمومی پزشکان ایرانی رزومه درخشان و مشخص شدن زمینه کار پزشک را درخواست می کنند و در حقیقت جهت تأیید مدرک تحصیلی پزشکان انعطاف بیشتری دارند . پزشکان ایرانی جهت تحصیل تخصص پزشکی در آلمان و اخذ مدرک تخصصی می بایست زمینه شغلی خود را نیز در هر یک از مشاغل و رشته های تخصصی معین شده در بیمارستانها و مراکز درمانی آلمان مشخص نمایند. به علاوه لازمه تحصیل و اشتغال در مقاطع تخصصی اخذ مدرک B2 زبان آلمانی است . همانطور که ذکر شد لازمه اخذ مدارک تخصصی در زمینه پزشکی اخذ تأییدیه از استاد در دانشگاههای آلمان است و به دلایلی هماهنگ نمودن همه این مراحل کمی دشوار است. یکی از دلایلی که پزشکان از ادامه تحصیل تخصص پزشکی  در آلمان منصرف می شوند و حتی کشورهای دیگری را جهت ادامه تحصیل بر می گزینند فرصت کوتاهی است که استاد supervisor جهت حضور دانشجو در آلمان در در نظر می گیرد و با توجه به اینکه پروسه اخذ ویزای آلمان زمان بر است کمی بعید به نظر می رسد متقاضی موفق به هماهنگی تمامی این مراحل شود. با توجه به همه این توضیحات در خصوص تحصیل تخصص پزشکی در آلمان پیشنهاد می شود پزشکان راه آسان تری جهت ورود به اروپا و تأیید مدرک پزشکی خود انتخاب کنند. در حال حاضر پزشکان جهت ورود به اروپا می توانند در با پذیرش در مقطع دکترا در کشورهایی همچون اتریش و اسپانیا اقامت اروپا را اخذ نمایند و با خیال آسوده آمادگی ورود به دوره تخصص در کشور مقصد داشته باشند.

معمولا به جهت نداشتن مدرک زبان آلمانی ، مهاجرت پزشکان به آلمان و تحصیل پزشکی در آلمان دچار مشقاتی است که این خود می تواند علتی برای انتخاب کشور اتریش برای مهاجرت باشد  و اشخاص می توانند آموزش زبان آلمانی را در محیط دانشگاه داشته باشند و پس از آموزش از آنجا جهت کشورآلمان اقدام نمایند ولی معمولا به دلیل شرایط مناسب کشور اتریش پزشکان در این کشور به ادامه فعالیت می پردازند .

به اشخاصی که نیت شروع تحصیل در پزشکی در آلمان را دارند، بهترین پیشنهادی که می توان ارائه نمود ، تحصیل در رشته های پزشکی در انگلستان می باشد که با شرایط مناسبی که اخیراً ایجاد شده است و با هزینه های مناسبی که برای این امر وضع شده، سیل درخواست از جانب متقاضیان به دانشگاه های پزشکی انگلستان سرازیر شده است.

در نهایت و در مورد تحصیل پزشکی در آلمان باید گفت که اشخاصی که قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارند باید مواردی را رعایت نمایند اگر دانشجویان ایرانی قصد اخذ پذیرش از دانشگاههای آلمان را دارند باید دارای قبولی کنکور سراسری در ایران باشند و همچنین مدرک زبان آلمانی را دارا باشند تا موفق به اخذ پذیرش از دانشگاههای آلمان شوند و بتوانند به تحصیل پزشکی در آلمان بپردازند.

اگر خواهان تحصیل پزشکی در آلمان هستید با مطالعه شرایط و قوانین تحصیل پزشکی در آلمان می توانید پذیرش تحصیلی خود را اخذ نمایید همچنین می توانید با موسسه مشاوره ای MIE در وین تماس حاصل نمایید و اطلاعاتی را که مورد نیاز شماست به دست آورید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *