تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان و بررسی آن

 • تحصیل پزشکی در آلمان و مقدمه ای بر آن
 • تحصیل پزشکی در آلمان و شرایط عمومی
 • تحصیل پزشکی در آلمان و شرایط ورود به رشته پزشکی
 • تحصیل پزشکی در آلمان و دانشگاه های پزشکی
 • تحصیل پزشکی در آلمان و مدارک لازم برای پذیرش
 • تحصیل پزشکی در آلمان و هزینه های تحصیل
 • تحصیل پزشکی در آلمان و هزینه زندگی
 • تحصیل پزشکی در آلمان و سایر رشته های علوم پزشکی
 • تحصیل پزشکی در آلمان و دریافت ویزا
 • تحصیل پزشکی در آلمان و کار پس از تحصیل
 • تحصیل پزشکی در آلمان و سخن پایانی

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

تحصیل پزشکی در آلمان و مقدمه ای بر آن

تحصیل پزشکی در آلمان، اخذ اقامت تحصیلی از طریق تحصیل پزشکی در این کشور و شرایط اخذ ویزای تحصیلی پزشکی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. شرایط اخذ ویزای تحصیل پزشکی در آلمان چیست؟ مدارک لازم و پروسه پذیرش تحصیلی در رشته پزشکی آلمان چیست؟ هزینه های تحصیل پزشکی در آلمان در دانشگاه های خصوصی و دولتی چقدر است؟ ممکن است شما عزیزان سوالاتی مانند سوالات مطرح شده در ذهن داشته باشید و بخواهید جواب مناسبی برای آن ها دریافت کنید. مقاله حاضر توسط مشاورین  موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تهیه شده است، تا شما عزیزان پاسخ سوالات خود را در باره تحصیل در رشته های پزشکی دریافت نمایید. شما می توانید بعد از مطالعه این مقاله در مورد تحصیل پزشکی در آلمان ، برای پاسخ تکمیلی به سوالاتتان با مشاورین متخصص موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و از خدمات رایگان بهره مند گردید.

فایل تصویری موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با شرایط تحصیل در آلمان
فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان و شرایط عمومی

یکی از هدف های تحصیلی دانشجویان تحصیل پزشکی در آلمان می باشد و افراد براساس ملاک های متفاوت اقدام به ادامه تحصیل در این رشته می کنند. این کشور به دلیل موقعیت اقتصادی بالا و کم بودن نرخ بیکاری می تواند گزینه خوبی برای قشر جوان باشد.به عبارت ساده تر کشور آلمان قلب اقتصادی اروپا می باشد. نرخ بیکاری در این کشور ۳.۱ درصد بوده که این برای افراد در کاریابی بسیار موثر می باشد.

کشور آلمان دارای حدودا ۸۲ میلیون جمعیت و مساحت ۳۵۷.۳۸۶کیلومتر مربع می باشد. کشور آلمان با کشورهای چک،  لهستان،  مجارستان،  اتریش،  سوئیس، فرانسه، هلند و لوکزامبرگ  هم مرز می باشد.  پایتخت این کشور برلین،  زبان رسمی آنها آلمانی،  دین رسمی مسیحیت و واحد پول یورو می باشد.همانطور که پیشتر بیان شد افراد زیادی به خاطر شرایط اقتصادی خوب قصد مهاجرت به این کشور زیبا را دارند که در این مقاله در مورد تحصیل پزشکی در آلمان اطلاعاتی برای شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان
ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل پزشکی در آلمان و شرایط ورود به رشته پزشکی

یکی از رشته های پرطرفدار در کشور آلمان تحصیل در رشته پزشکی بوده  و پذیرش در دانشگاه های آلمان بسیار رقابتی و محدود می باشد. کشور آلمان با متقاضیان کشورهای حوزه اتحادیه اروپا،  ایسلند،  لیختن اشتاین و نروژ مانند متقاضیان کشور خود برخورد کرده ولی برای متقاضیان کشورهای دیگر در تحصیل پزشکی در آلمان شرایط متفاوتی که در ذیل ذکر خواهد شد را مبنا قرار داده است و براساس هر دانشگاه ۵ درصد از پذیرش به این کشورها تعلق می گیرد. افرادی که تمایل به تحصیل پزشکی در آلمان را دارند باید مدرک ۱۲ ساله دیپلم داشته و به زبان آلمانی مسلط باشد. یکی دیگر از قوانین کشور آلمان در رابطه با تحصیل این رشته این است که  یک سال تحصیل در کالج قبل دانشگاه اجباری بوده و شخص باید دوره پیش پزشکی را خوانده و امتحان ورود به دانشگاه را شرکت کند و در صورت قبولی وارد دانشگاه می شود. لازم به ذکر است این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور با همکاری مؤسسه MIE اتریش جمع آوری و نوشته شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع کار غیر اخلاقی و غیرقانونی می باشد.

 نکته مهم این است که امتحان دانشگاه های دولتی در مقایسه با دانشگاه های خصوصی سخت بوده و نیاز به مطالعه جامع تر در دوره کالج یک ساله می باشد.

تحصیل پزشکی در آلمان و دانشگاه های پزشکی

 یکی از پروسه ها برای متقاضیان علاقمند به تحصیل پزشکی در آلمان  انتخاب دانشگاه برتربوده و برای دانشجویان ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی دیگر از نکات مهم در این امر انتخاب دانشگاه هایی است که در کشور مبدا مورد تایید وزارت بهداشت باشد و در صورت بازگشت به کشور خود بتواند در تخصص خود طبابت کند.

برخی ملاک های دانشجویان در انتخاب دانشگاه:

 • یکی دیگر از ملاک های افراد برای انتخاب دانشگاه برتر آماده سازی دانشجویان برای بازار کاری است.

 • ارائه بورسیه تحصیلی و تامین هزینه های دانشجویان یکی از ملاک های مهم دیگر دانشجویان در انتخاب دانشگاه مورد نظر است.

 • یکی دیگر از ملاک هایی که برای دانشجویان خیلی مهم است این موضوع می باشد که دانشگاه آینده شغلی دانشجو را تضمین کند.

تحصیل پزشکی در آلمان

در این قسمت به چند دانشگاه پزشکی برتر کشور آلمان اشاره می کنیم:

 • Heidelberg University

  این دانشگاه دارای رتبه جهانی ۴۷ و رتبه کشوری ۱ می باشد. این دانشگاه در زمینه پزشکی یکی از بهترین دانشگاه های کشور و دنیا بوده و دارای موسسات تحقیقی و پژوهشی می باشد.

 • Rwath Aachen University

  مدرک پزشکی این دانشگاه نیز مورد تایید وزات بهداشت بوده و دارای رتبه جهانی ۸۷ و رتبه کشوری ۲ می باشد. این دانشگاه در سال ۱۹۶۶ تاسیس شد و دارای ۹ دانشکده در شاخه های مختلف پزشکی می باشد.

 • Lubeck University

  مدرک پزشکی این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت بوده و دارای رتبه جهانی ۴۷ و رتبه کشوری ۳ می باشد.این دانشگاه در لوبک قرار داشته و بیشتر در زمینه داروسازی فعالیت دارد. دانشجویان محصل در این دانشگاه امکانات زیر را دریافت خواهند کرد:

  • کار علمی
  • کسب مهارت های تخصصی در رشته مورد نظر
  • مهارت های عمل
 • Witten/Herdecke University

  یکی از دانشگاه های رتبه ۴ کشور آلمان بوده و از اولین دانشگاه های خصوصی بوده که با دانشگاه های دولتی از نظر علمی برابری دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۸۳ تاسیس شد. در این دانشگاه در حدود  ۱۲۰۰ دانشجو در مقطع لیسانس در رشته های داروسازی، پرستاری، دندانپزشکی، فلسفه و اقتصاد درحال تحصیل هستند.

 • Magdeburg University

  رتبه کشوری این دانشگاه ۵ بوده و یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت می باشد. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی جدید التاسیس می باشد.

 • Munester University

  این دانشگاه در سال ۱۷۸۰ تاسیس شد و دارای ۱۵ دپارتمان در رشته های مختلف می باشد.

 • Wurzburg university

  این دانشگاه نزدیک به ۴ دهه قبل تاسیس شده و از هر ۲۵۰۰۰ نفر دانشجو ۱۰۰۰ نفر دانشجو بین المللی می باشند.

 • Freiburg University

  در این دانشگاه تدریس در رشته های علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی سابقه بسیار درخشانی دارد. مرکز پزشکی این دانشگاه دارای ۱۰۰۰۰ پرسنل حرفه ای بوده و ۵۸۰۰۰ بیمار را تحت درمان دارند. مرکز پزشکی دانشگاه معتقد است که تحقیقات کلینیکی پیش نیاز برای مطلع شدن از دستاوردهای جدید در حوزه پزشکی می باشد.

تحصیل پزشکی در آلمان و مدارک لازم برای پذیرش

مدارکی برای مرحله پذیرش و مرحله ثبت نام در تحصیل پزشکی در آلمان لازم بوده و دانشجویان باید تمامی این مدارک را برای اخذ پذیرش خود آماده کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش:

 • مهارت زبان آلمانی

  دانشجویان برای موفقیت در تحصیل خود در رشته پزشکی باید به زبان آلمانی مهارت کامل داشته تا بتوانند با مریض ارتباط برقرار کنند.

 • گذراندن دوره یک ساله کالج

  دانشجو باید یکسال در کالج های آلمان تحصیل کرده و هزینه تحصیل بر عهده خود دانشجو می باشد.

 • قبولی در آزمون ورودی

  دانشجو بعد از اتمام دوره ۱ ساله کالج باید در آزمون های ورودی شرکت کرده و بتواند قبول شود.

 • ترجمه مدارک

  مدارک دیپلم و ریزنمرات آن باید ترجمه شده و مهر وزارت دادگستری و امور خارجه را داشته باشد.

 • تمکن مالی

  دانشجو باید برای هزینه زندگی خود تمکن مالی به مدت یک سال را در حساب نشان دهد.

فایل صوتی موسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان وهزینه های تحصیل

همانگونه که می دانیم تحصیل پزشکی در آلمان به دو صورت تحصیل در دانشگاه دولتی و خصوصی امکانپذیر بوده و هر کدام هزینه های تحصیلی متفاوت دارند. یکی دیگر از ملاک های مهم تحصیل پزشکی در آلمان شهریه بوده و متقاضیان تمایل به اخذ اطلاعات دقیق برای پذیرش تحصیلی دارند. هزینه دانشگاه براساس ملیت دانشجو و نوع دانشگاه (خصوصی/دولتی) تعیین می شود. تحصیل در دانشگاههای دولتی آلمان در رشته های پزشکی هزینه ای ندارد. همانطور که بیان شد شهریه دانشگاه های دولتی براساس نوع ملیت متفاوت می باشد. این جمله بدین معنی است که دانشجو از کشورهای اتحادیه اروپا ملزم به پرداخت هزینه ثبت نام (حدود ۳۰۰ یورو) می باشد. ولی دانشجویان کشورهای دیگر باید شهریه ای را به عنوان تحصیل در این کشور پرداخت کنند. به عبارت ساده تر هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان در رشته پزشکی بین ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو می باشد. نکته مهم دیگر در رابطه با تحصیل پزشکی در آلمان در دانشکاه خصوصی این است که شهریه دانشگاه های خصوصی در مقایسه با دانشگاه های دولتی بالا بوده و از ۱۷۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو متغیر می باشد.

اعزام دانشجو به آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان و هزینه زندگی

در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی کشور آلمان کشور خیلی گرانی نبوده  و به طور تقریبی هزینه زندگی دانشجویان درهر ماه به طور متوسط ۸۵۰ یورو بوده که می تواند نسبت به سبک زندگی هر شخص کمی متغیر باشد. نرخ تورم در کشورها یکی از عوامل بسیار مهم در مدیریت هزینه ها می باشد. همانطور که در نمودار پایین نشان داده شده است نرخ تورم در این کشور ۱.۶ درصد می باشد که این بدین معنی است که متقاضیلان تحصیل پزشکی در آلمان می توانند هزینه های خود را بهتر مدیریت کنند.

علاوه بر هزینه های رایج دانشجویان هزینه های زیر را نیز باید در نظر گرفت:

 • هزینه شهریه

  هزینه تقریبی شهریه در قسمت هزینه تحصیل مورد بررسی قرار گرفت.

 • بیمه سلامتی
 • Semester contribution

  این گزینه متفاوت از گزینه شهریه بوده و میزان تقریبی حدود۲۵۰ یورو در هر ماه است. با پرداخت این مبلغ امکانات ورزشی در دانشگاه، کافاهای دانشجویی، هزینه مسایل نقلیه عمومی در دانشگاه و برخی موارد رفاهی دیگر رایگان می باشد.

 • نکته

  بیشترین هزینه زندگی دانشجویان اجاره منزل می باشد که در شهرهای مختلف متغیر است ولی به طور کلی دانش آموزان ۲۹۰ تا ۵۶۰ یورو در ماه اجاره پرداخت می کنند. میزان اجاره در شهرهای بزرگتر گران بوده و باید موقع اقدام برای اجاره منزل توجه کافی به محل و هزینه داشت.

  در جدول زیر به برخی از هزینه های اصلی زندگی اشاره کرده ایم:

هزینه زندگی در آلمان

نمودار نرخ تورم در کشور آلمان

نرخ تورم در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان و سایر رشته های علوم پزشکی

در این قسمت به بررسی شاخه های دیگری از تحصیل پزشکی در آلمان اشاره می کنیم.

 • داروسازی

  برخی دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته داروسازی می باشند. تحصیل در زمینه داروسازی میان رشته ای بوده و دانشجویان اصول شیمی، زیست، فیزیک،  زیست مولکولی،  تکنولوژی،  داروسازی و داروسازی کلینیکی را مطالعه می کنند. بنابراین افرادی که از این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند در زمینه های مختلف داروسازی مشغول به کار شوند. شرایط پذیرش در این رشته نیز مانند رشته پزشکی بوده و طول دوره تحصیل ۵-۶ سل است.

تحصیل پزشکی در آلمان
 • دندانپزشکی

  طول دوره تحصیلی دندانپزشکی در کشور آلمان ۵-۶ سال بوده و دانشجو در طول دوره تحصیلی مهارت های تئوری و عملی کافی را در زمینه های فک و دهان، دندان و جراحی دریافت می کد. پس از ۵-۶ سال شخص می تواند در کلینیک و یا مطب شخصی خود مشغول به کار شود.

تحصیل پزشکی در آلمان
 • پرستاری

  طول دوره تحصیلی پرستاری در مقایسه با شاخه های دیگر پزشکی کمتر بوده و و در طول ۳-۴ سال شخص فارغ التحصیل می شود. این شغل در آلمان دارای بازار کار خوبی بوده و هزینه شهریه حدود ۳۵۰۰ یورو در سال می باشد.

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان و دریافت ویزا

بعد از پروسه اخذ پذیرش از کالج یا دانشکاه مورد نظر برای تحصیل پزشکی در آلمان باید برای ویزای تحصیلی اقدام کرد. مرحله اول در پروسه اخذ ویزا در تحصیل پزشکی در آلمان اخذ وقت مصاحبه از سفارت آلمان می باشد. دانشجویان باید تمامی مدارک مورد نیاز برای سفارت و اخذ ویزا را اماده کنند. علاوه بر این دانشجو باید خود را برای سوالات جلسه مصاحبه آماده کرده و با مهارت زبانی کامل در سفارت حاضر شود.

نکات مهم در مورد سفارت و جلسه مصاحبه:

 • از اعتبار و صفحه های خالی پاسپورت خود اطمینان داشته باشید.

 • در نظر داشته باشید که ارائه ناقص مدارک منجر به ردی ویزا می شود.

 • پاسپورت متقاضی تا زمان صدور ویزا در سفارت نگه داشته می شود.

 • در صورت ردی ویزا امکان اخذ مبلغ پرداختی برای ویزا وجود ندارد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان:

 • تکمیل فرم مربوط به ویزا
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • دو عکس جدید پاسپورتی
 • نامه پذیرش دانشگاه یا کالج در تحصیل پزشکی در آلمان
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه آلمانی
 • ارائه تمکن مالی
 • ارائه بیمه سلامت
 • فیش پرداختی وجه برای اخذ ویزا
 • ارائه مدرک زبان آلمانی
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی

پروسه لازم اخذ ویزای  بلند مدت تحصیلی بعد از پروسه مصاحبه ۶-۱۲ هفته و برای ویزای کوتاه مدت تحصیلی ۱۵-۳۰ روز طول می کشد.

تحصیل پزشکی در آلمان و کار پس از تحصیل

رشته پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار و پردرامد در اکثر نقاط دنیا بوده و دارای بازار کاری خوبی می باشد. اگر بخواهیم در مورد تحصیل پزشکی در المان صحبت کنیم دانشگاه های این کشور به دلیل پایین بودن نرخ بیکاری(۳.۱ درصد)، بازار کار این رشته و درامد خوب را تضمین می کند. دانشگاههای پزشکی  وتحصیل پزشکی در آلمان  دارای شهرت بالا بوده و با دانشجویان بین المللی همانند دانشجوهای تبعه آلمان رفتار کرده و بازار کار مشابهی برای همه دارد. نکته مهم قابل ذکر دیگر این است که در دوره تحصیل پزشکی در آلمان مهارت های مختلف در زمینه پزشکی را آموزش داده و این می تواند فرصت شغلی را در آینده برای پزشکان افزایش دهد. نکته دیگر مهم برای داوطلبان میزان درامد از طریق تحصیل پزشکی در آلمان می باشد. به عبارت ساده تر درامد هر پزشک بستگی به تجربه شخص و موقعیت شغلی در محل کار دارد. به عنوان مثال درامد یک متخصص در این کشور به طور متوسط ۸۰۰۰۰ یورو می باشد و یک پزشک خوب در آلمان به طور متوسط سالانه ۱۰۰ هزار یورو می تواند درامد داشته باشد. در زیر نمودار اطلاعاتی در مورد نرخ بیکاری ۳.۱ درصدی آلمان را نشان می دهد.

نرخ بیکاری در آلمان
تحصیل دکترا در آلمان
کار پس از تحصیل در آلمان
دفتر حقوقی ملک پور
سخن پایانی

تحصیل پزشکی در آلمان، مهاجرت از طریق تحصیل در رشته پزشکی و پروسه لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. در این مقاله جزئیات کامل درمورد شرایط عمومی تحصیل پزشکی در آلمان، هزینه تحصیل، مراحل اخذ پذیرش تحصیلی، دانشگاه های برتر پزشکی و موارد دیگری در مورد تحصیل پزشکی در آلمان مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. همانطور که ذکر شد دانشگاه های پزشکی آلمان به دلیل بازار کار خوب و نرخ بیکاری کمتر مورد تقاضای بسیاری از داوطلبان بوده و اگر متقاضی به زبان آلمانی تسلط داشته باشد می تواند به صورت رایگان در این دانشگاهها تحصیل کند. درصورت وجود هر گونه سوالی در این زمینه می توانید به وب سایت موسسه حقوقی ملک پور مراجعه کرده و از فایل های تصویری جناب آقای ملک پور و راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت در این وب سایت بهره مند گردید. ویا با موسسه حقوقی ملک پور تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید. شماعزیزان می توانید سوالات خود را در پایان مقاله مطرح کرده تا مشاورین مجرب ما در کوتاه ترین زمان به شما پاسخ دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *