تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان و شرایط پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان و دوره های Alevel و … را در این مقاله بصورت علمی بررسی خواهیم نمود ، امروزه یکی از جذاب ترین رشته ها در میان علاقه مندان به ادامه تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی است و بسیاری از متقاضیان این رشته ها در پی ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان می باشند. اگر شما نیز به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان علاقمندید با ما در این مقاله همراه باشید ، در این مقاله سعی شده است تا اطلاعات جامعی در این خصوص در اختیار خوانندگان قرار گیرد. همچنین پیشنهاد مینماییم از فایل های ویدیویی و صوتی استاد ملک پور (فارغ التحصیل حقوق ,عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق در دانشگاه ملی وین اتریش ) در باب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان که در این صفحه به صورت موقتا رایگان قرار گرفته است لذت ببرید.

 

تحصیل پزشکی در انگلستان

پزشکی یکی از محبوب ترین و پر رقابت ترین رشته های تحصیلی در انگلستان است و هرساله هزاران دانش آموز بین المللی در مدارس و دانشگاه های پزشکی پذیرفته می شوند. اگر شما هم نمرات تحصیلی بالایی دارید و اگر می توانید تمام وجودتان را برای تحصیل صرف کنید، در اینصورت تحصیل پزشکی در انگلستان قطعا برای شما مناسب خواهد بود. شاید این سوال پیش آید که چرا انگلستان را به عنوان مقصد تحصیل پزشکی انتخاب کنیم. دلایل زیر قطعا جوابگوی این سوال خواهد بود:

 • دسترسی به بهترین آموزش آکادمیک در زمینه پزشکی در دنیا. بیشتر از ۷۰ دانشگاه در انگلستان در میان لیست برترین دانشگاه های دنیا طبق لیست  QS World University Rankings قرار دارند و با انتخاب هریک از این دانشگاه بالاترین سطح آموزش در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.
 • افزایش قابل توجه موقعیت های شغلی پس از فارغ التحصیلی. مطمئنا اگر قصد تحصیل در یک دانشگاه بین المللی را داشته باشید و بخواهید پس از اتمام تحصیل، در کشور محل تولدتان و یا هر جایی دیگر در بالاترین موقعیت های شغلی مشغول به کار شوید انگلستان بهترین انتخاب است. لازم به ذکر است که تمامی دانشگاه های برتر انگلستان مورد تایید وزارت علوم ایران است.
 • دانشجویان پزشکی در دانشگاه های انگلستان حین تحصیل بصورت عملی و تجربی آموزش می بینند. به عنوان مثال رشته ی لیسانس پزشکی و یا لیسانس جراحی (Bachelor of Medicine & Bachelor of Surgery) در اکثر دانشگاه های انگلستان به اینصورت است که پس از پایان سال اول دانشجو با بیماران در ارتباط است و از سال سوم دانشجو بیماران خودش را در طول دوره ی کلینیکال خواهد داشت.
 • در کنار مزایای آکادمیک انگلستان یکی از کشورهای غنی از لحاظ فرهنگی و تاریخی بوده و تحصیل در این کشور تجربه ای است که در زندگی دانشجویان بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
 • تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی یکی از نکات مثبتی محصوب می شود که باعث تمایز افراد برای انتخاب در موقعیت های شغلی مختلف خواهد شد.
 • براساس پرتال رسمی Scimago Journal & Country Rank انگلستان رتبه ی دوم را در دنیا در زمینه ی تحقیقات پزشکی دارا است و این موضوع نشان دهنده ی سطح بالای آزمایشات و تحقیقات پزشکی در این کشور است. همچنین جالب است بدانید که انگلستان از سال ۱۹۰۱ تاکنون در رتبه ی دوم بیشترین تعداد برندگان جایزه نوبل پزشکی را دار می باشد.

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان و دوره های A-level و Foundation

شرایط مختلفی برای ورود به مقاطع تحصیلی پزشکی در انگلستان وجود دارد که به تفصیل این شرایط توضیح داده می شود.

دروس پیش نیاز دوره های پزشکی در انگلستان توسط کالج ها ارائه می گردد و دانشگاه ها این دروس و کورس های تحصیلی را ارائه نمی کنند. کسانی که می خواهند وارد دوره ی پزشکی در انگلستان شوند ابتدا می بایست دوره ی A-level و یا Foundation را طی کنند. در این دوره ها دانش آموزان دروس زیست شناسی، شیمی، و غیره مرتبط با پزشکی را می خوانند. اکثر دانشگاه ها به صورت استاندارد جهت پذیرش دارند که ۳ درس که در دوره ی A-level گذرانده شده بالاترین حد نمره یعنی A را داشته باشد و به اصطلاح AAA در دوره ی A-level نیاز دارند که یکی از آنها حتما شیمی و دیگری زیست شناسی باید باشد. دوره های A-level به صورت استاندارد ۶ ترمه می باشد که در طول ۲ سال به پایان می رسد. حداقل سن برای ورود به دوره هایA-level به طور معمول ۱۵٫۵ سال به بالا می باشد.

همچنین بسیاری از دانشجویان برای ورود به دوره های پزشکی، ابتدا در کالج دوره ی Foundation را میگذرانند تا برای پیش نیازهای پزشکی آماده شوند. این دوره نیز معمولا حداکثر ۳ ترم بوده برای دانش آموزان بالای۱۶٫۵ ساله می باشد.

شرایط کلی پذیرش دانشجویان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان

معمولا اکثر دانشگاه ها شرایط سختی را برای پذیرش دوره های پزشکی در نظر می گیرند. تمامی دانشگاه ها در پروسه ی پذیرش یک مصاحبه با دانشجو انجام میدهند که معمولا بسیار مصاحبه ی دقیقی بوده و تمامی پیشینه تحصیلی و کاری شخص و مدارک گذشته ی او مورد بررسی و پرسش قرار می گیرد و مهم تر اینکه میزان علاقه و پشکار افراد جهت ورود به دوره های پزشکی سنجیده می شود.

در کنار شرایط کلی پذیرش تقریبا تمامی دانشگاه ها برای انتخاب دانشجویان در دوره های پزشکی یک آزمون ورودی برگزار می کنند تا از میان دانشجویان بهترین ها انتخاب شوند. سه نوع تست یا ازمون برای این منظور وجود دارد.

 • UKCAT

اکثر دانشگاه ها از آزمون UKCAT (clinical aptitude test) یا آزمون استعدادهای بالینی استفاده می کنند. متقاضیان به صورت آنلاین برای این آزمون ثبت نام می کنند. معمولا این تست قبل از ارسال اپلیکیشن UCAS باید داده شود و نمره ی ازمون باید در اپلیکیشن وارد شود. تمامی دانشگاه های زیر برای ورود نیازمند آزمون UKCAT هستند.

University of Aberdeen

Cardiff University

University of Dundee

Durham University

University of East Anglia

University of Edinburgh

University of Exeter

University of Glasgow

Keele University

King’s College London

University of Leicester

University of Manchester

Newcastle University

University of Nottingham

University of Sheffield

University of Southampton

University of St Andrews

Queen’s University Belfast

University of Warwick

 

 • BMAT

متقاضیان این آزمون می بایست پیش از ارسال اپلیکیشن برای این آزمون ثبت نام کنند، سپس تست را در ماه نوامبر بعد از ارسال اپلیکیشن می دهند و نتیجه آزمون به صورت خودکار برای دانشگاه مورد نظر ارسال میگردد.

 • GAMSAT

این آزمون برای بعضی از دانشگاه ها برای مقاطع تحصیلی بالاتر از لیسانس مورد نیاز می باشد. متقاضیان برای این آزمون همانند UKCAT می بایست پیش از ارسال اپلیکیشن UCAS تست را انجام داده و نمره ی آزمون باید در اپلیکیشن وارد گردد.

برای دانشجویان بین المللی یکی دیگر از شرایط اولیه پذیرش آزمون آیلتس است. به طور معمول متقاضیان باید حداقل آیلتس نمره ۷ داشته باشند و هیچ کدام از نتایج ۴ بند آزمون نباید پایین تر از ۶٫۵ باشد.

 

فایل های صوتی توضیحات استاد ملک پور در باب تحصیل پزشکی در انگلستان

 

 

 

فایل صوتی توضیحات استاد ملک پور(فارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین) در باب دندانپزشکی انگلستان

دوره های پزشکی در انگلستان

دوره استاندارد پزشکی(Standard Entry Medicine):

این دوره معمولا ۵ ساله است و در بعضی از دانشگاه ها ۶ سال به طول می انجامد و دوره ی اصلی و استاندارد شروع پزشکی می باشد. این دوره با نام های مختلفی مانند MBBS ویا  MBChBشناخته می شود و در واقع لیسانس پزشکی می باشد.

دوره پزشکی فوق لیسانس(Graduate Entry Medicine):

متقتضیان این دوره حتما باید یک مدرک لیسانس در رشته های مرتبط با پزشکی و سلامت داشته باشند تا بتوانند برای این دوره اقدام کنند. معمولا این دوره ۴ سال است و فقط در تعداد معدودی دانشگاه بصورت دوره ی ۵ ساله ارائه می گردد.

دوره پزشکی با یک سال مقدماتی(Medicine with a Preliminary Year):

معمولا این دوره ترکیب دوره استاندارد پزشکی بصورت ۵ سال و به همراه ۱ سال اضافه تر است که در مجموع ۶ سال تحصیلی خواهد بود. در بعضی موافق این یک سال تحصیلی به صورت یک دوره جداگانه نیز در نظر گرفته می شود که به آن پزشکی به همراه ۱ سال Foundation می گویند.

تحصیل دندانپزشکی در انگلستان

دوره های دندانپزشکی در انگلستان به طور کلی به صورت دوره ی پنج ساله ارائه می گردد و معمولا این دوره ها در دو سطح علمی و فنی آموزش داده می شوند. دانشجویان دندانپزشکی در طول دوره ها علت، پیشگیری، درمان و کنترل بیماری دهان و دندان را مطالعه کنند. رشته ی دندانپزشکی در دسته ی پر رقابت ترین رشته ها در انگلستان قرار می گیرد و تعداد زیادی دانشجو هر ساله برای ورود به دانشگاه های برتر باهم رقابت دارند. ورود به این رشته در انگلستان مستلزم پیشینه آکادمیک بسیار قوی است.

سال اول معمولا دانشجویان به مطالعه در دانش پزشکی عمومی و بالینی اولیه در زمینه های آناتومی، فیزیولوژی، زیست شناسی دهان و بیوشیمی می پردازند. این مطالعات دانشگاهی در سراسر دوره ادامه خواهد داشت، اما کار عملی تحت نظارت از پایان سال اول آغاز می گردد.

 

شرایط کلی پذیرش دانشجویان

شرایط اولیه ورود به دوره های دندانپزشکی در انگلستان همانند دوره های عمومی پزشکی می باشد. از پیش نیازهای اصلی این دوره نیز AAA در مقطع A-level بوده و آیلتس نمره ۷ به صورتی که نمرات هر بند کمتر از ۶٫۵ نباشد.

از دیگر نیازمندی های ورود به دوره های دندانپزشکی در انگلستان آزمون ورودی می باشد. تمامی متقاضیان ورود به دانشگاه می بایست پس از اتمام دوره A-level و یا Foundation در یکی از آزمون های ورودی دانشگاه شرکت کنند. اکثر دانشگاه ها برای دوره های پزشکی در انگلستان نیازمند آزمون UKCAT هستند.

 

دانشگاه های برتر دندانپزشکی انگلستان

طبق لیست گاردین سال ۲۰۱۷، ۱۰ دانشگاه برتر انگلستان که رشته های دندانپزشکی را ارائه می هند به صورت زیر می باشند:

Queen’s University Belfast

Plymouth University

Queen Mary, University of London

University of Dundee

Cardiff University

University of Liverpool

University of Glasgow

King’s College London

University of Leeds

University of Birmingham

 

به طور کلی علاقه مندان به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان می توانند با انتخاب مسیری صحیح در آینده ای روشن قدم بردارند. در این مقاله سعی شد به صورت کلی شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان جهت تمامی متقاضیان توضیح داده شود. موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE تمامی اطلاعات لازم در خصوص تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در انگلستان را ارائه می نماید. علاقه مندان می توانند جهت اطلاعات تکمیلی و مشاوره در این باب با دفتر ما در وین تماس حاصل نمایند.

 

4 پاسخ
 1. mie editor3
  mie editor3 گفته:

  با سلام و خسته نباشید،بنده دیپلم فنی یا همان هنرستان را دارا میباشم با معدل 14 و تحصیلات کاردانی رشته معماری را گذراندم و قصد تغییر رشته به دندانپزشکی را دارم میخواستم راهنماییم کنین و بفرمایید برای چه کشوری اقدام کنم بهتر است و هزینه ها کمتره و چه پیشنهادی شما برای من دارین

  پاسخ
  • mie editor3
   mie editor3 گفته:

   با سلام
   شما امکان اقدام به بسیاری از کشورها رو دارید اما قبل از هر اقدامی بهتر است شرایط شما بررسی شود مه می توانید با دفاتر همکار mie در ایران و یا دفتر mie در وین تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 2. مژگان
  مژگان گفته:

  سلام
  من ۲۶ سالمه و فوق لیسانس طراحی پارچه و لباس خوندم با معدل ۱۷.۳۴.
  همچنین آیلتس ۵ جنرال ukvi گرفتم و قرار بود از طریق کار بیام انگلستان اما متاسفانه وکیلم ناپدید شد و نتونستم. خواستم ببینم بدون زبان یا با همین سطح زبان میتونم وارد خاک انگلیس بشم و پزشکی بخونم؟؟؟ چون خیییییلی علاقه دارم اما توی ایران محدودیت داره و نمیتونم. اصلا برام مهم نیست دانشگاهی ک میخوام برم معردف باشه و جزو اولین های رنکینگ باشه فقط میخوام بیام اونجا و پزشکی بخونم

  پاسخ
  • farzin kargar
   farzin kargar گفته:

   باسلام و عرض ادب
   انگلستان از جمله کشورهایی است که روی گپ تحصیلی و گپ سنی جهت تحصیل بسیار حساس می باشد و جهت تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان بایستی دوره Alenel را بگذرانید و نهایت سنی که برای شما می توانست امکان پذیر باشد 19 تا 20 سال بوده و با 26 سال برای انگلستان امکان پذیر نیست که به این دلیل بخواهید ویزای تحصیلی انگلستان را بگیرید. اما برای تحصیل در رشته پزشکی در خارج از ایران می توانید در کشورهای دیگری اقدام بفرمایید جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس گرفته و مشاوره تلفنی رایگان دریافت دارید.
   تلفن:02149196000

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *