روش های اخذ تابعیت کشور آمریکا– بخش دوم

اخذ تابعیت کشور آمریکا چگونه امکانپذیر می باشد؟در مقاله ی اول به الزامات و شرایط لازم برای اخذ تابعیت کشور آمریکا اشاره کردیم. روش های مختلف برای اخذ تابعیت کشور آمریکا را گفتیم. اما چگونگی درخواست برای اخذ تابعیت کشور آمریکا و مراسم لازم برای تبدیل شدن به یک شهروند آمریکایی و روند آن را در این مقاله توضیح خواهیم داد.

چگونه برای اخذ تابعیت کشور آمریکا درخواست دهیم؟

برای درخواست اخذ تابعیت کشور آمریکا،  فرم N-400 درخواست تابعیت آمریکا را پرکنید.

برای اینکه شهروند تابع آمریکا شوید شما  می بایست آزمون تابعیت آمریکا بدهید و در آزمون تابعیت قبول شوید. در مصاحبه تابعیت آمریکا ، شما می بایست به سوال هایی درباره درخواست خود و پیش زمینه ای از آن پاسخ دهید. همچنین می بایست آزمون زبان انگلیسی و آزمون مدنیت بدهید مگر اینکه شما معاف شده باشید و یا از شما چشم پوشی شده باشد. طبق بخش ۳۱۲ از قانون مهاجرت و ملیت (INA) تمامی متقاضیان می بایست نشان دهند که قابلیت خواندن، نوشتن، و صحبت کردن لغات را در محاورات عادی زبان انگلیسی و یک دانش و درک از تاریخ و حکومت (مدنیت) آمریکا دارند.

بخشی از طراحی مجدد سالانه آزمون تابعیت آمریکا، در دستیابی به دو هدف اساسی اصلاح شد :

  • تجربه آزمونی یکنواخت و سازگار برای تمامی متقاضیان.
  • به طور موثر آزمون مدنی که دانش متقاضی از تاریخ آمریکا و دولت را می تواند ارزیابی کند.

اگر در آزمون تابعیت آمریکا قبول نشوید،

به شما دو فرصت داده خواهد شد تا آزمون های زبان انگلیسی و مدنیت را انجام داده و به تمامی سوالات مربوط به تابعیت آمریکا خود به زبان انگلیسی پاسخ دهید. اگر شما در پاسخ به هر کدام از این آزمون ها در مصاحبه اول خود موفق نشدید،  بین ۶۰ تا ۹۰ روز از تاریخ مصاحبه اول شما، دوباره از آن بخش هایی که در آن موفق نشده اید(زبان یا مدنیت) از شما آزمون می گیرند.  ۸CFR 312.5(a) & 335.3(b)

 

مراسم  اخذ تابعیت کشور آمریکا

اگر USCIS فرم N-400 شما را، درخواست تابعیت آمریکا، را تایید کند، ما برای شما مراسم سوگند وفاداری در اعطای تابعیت آمریکا را برنامه ریزی می کنیم. روند ادای سوگند تبدیل شدن شما به یک شهروند آمریکایی را تکمیل می کند.

انواع مراسم اخذ تابعیت کشور آمریکا:

  • مراسم قضایی ، دادگاه سوگند وفاداری را اداره می کند.
  • مراسم اداری، USCIS سوگند وفاداری را اداره می کند.

در اینجا چیزی که در مراسم اعطای تابعیت آمریکا از خود انتظار دارید آورده شده است:

۱-دریافت اعلامیه برگزاری سوگند وفاداری   

شما ممکن است قادر به شرکت در مراسم اعطای تابعیت آمریکا در همان روز مصاحبه خود شوید. اگرشرکت در  مراسم ‏امکان پذیر نیست، ما به شما یک ایمیل که در آن تاریخ، زمان و محل جدید مراسم اعطای تابعیت آمریکا برنامه ریزی ‏شده است، در یک فرم ‏N- 445‎‏ ، اعلامیه مراسم سوگند تابعیت آمریکا را ارسال خواهیم کرد.‏

اگر شما نمی توانید در مراسم اعطای تابعیت آمریکا برنامه ریزی شده حضور داشته باشید، فرم ‏N- ‎‎۴۴۵‎‏ ، اعلامیه مراسم سوگند اعطای تابعیت آمریکا را به دفتر ‏USCIS‏ محلی خود، همراه با نامه ی درخواست  در یک تاریخ جدید ارجاع دهید و توضیح دهید که چرا شما نمی توانید در مراسم اعطای تابعیت آمریکا که برایتان برنامه ریزی شده، ‏حضور داشته باشید. بیش از یک بار عدم حضور برای مراسم اعطای تابعیت آمریکا ممکن است به رد شدن درخواست شما منجر شود.‏

۲-بررسی در مراسم اعطای تابعیت آمریکا

پس از رسیدن در مراسم، با USCIS بررسی می کند. یک افسر USCIS پاسخ های شما را به پرسشنامه، فرم N- 445 ، اعلامیه تابعیت آمریکا مراسم سوگند را بررسی می کند. لطفا پاسخ های خود را به پرسشنامه قبل از  رسیدنتان کامل کنید.

۳-عودت کارت اقامت دائم

شما باید کارت اقامت دائم خود را به USCIS عودت دهید، هنگامی که شما در بررسی مراسم اعطای تابعیت آمریکا خود هستید. اگر شما در طول مصاحبه تابعیت آمریکا اثبات کنید که کارت را از دست داده شده است و برای بازیابی آن تلاش کرده ایدی ، و یا به دلیل خدمت سربازی خود،به شما هرگز اقامت دائم اعطا نشده است، این شروط لغو شده است. شما دیگر نیازی به کارت اقامت دائم خود نخواهید داشت چرا که شما گواهی تابعیت آمریکا دریافت خود را پس از مراسم سوگند وفاداری دریافت خواهید کرد.

۴-نگاهی به سوگند وفاداری اخذ تابعیت کشور آمریکا

تا زمانی که شما سوگند وفاداری در مراسم اعطای تابعیت آمریکا را برگزار نکرده اید یک شهروند آمریکایی نخواهد شد. شما گواهی تابعیت آمریکا خود را پس از ادای سوگند وفاداری دریافت خواهید کرد.

۵-دریافت گواهی اخذ تابعیت کشور آمریکا

به دقت گواهی تابعیت آمریکا خود را بررسی کنید و هر گونه خطا را قبل از خروج از مراسم به اطلاع USCIS برساند. شما ممکن است از گواهی تابعیت آمریکا خود به عنوان مدرک رسمی، که شما یک شهروند آمریکایی هستید، استفاده کنید.

اگر شما گواهی تابعیت آمریکا خود را گم کنید، شما می توانید جایگزینی با پر کردن فرم N- 565، برای سند جایگزین تابعیت / شهروندی آمریکا درخواست دهید.

درخواست برای گذرنامه / کارت پاسپورت آمریکا

ما به شده توصیه می کنیم که شما برای یک گذرنامه آمریکا از طریق وزارت خارجه آمریکا سریعا پس از مراسم  سوگند وفاداری اقدام نمائید.

  • علاوه بر گواهی تابعیت شما، پاسپورت آمریکا به عنوان مدرک رسمی شهروندی عمل می نماید.
  • شما یک درخواست برای گذرنامه آمریکا در مراسم اعطای تابعیت خود در بسته خوش آمدید شهروندی آمریکا دریافت خواهید کرد.

ثبت نام برای رای دادن در آمریکا

رای دادن در انتخابات فدرال هم حق و هم مسئولیت اشخاص تابع آمریکا است. پس از اینکه شما سوگند وفاداری را در یک مراسم اداری ادا کردید، به شما فرصت ثبت نام برای رای دادن در آمریکا داده می شود. در مراسم تابعیت اداری آمریکا، فرم ها ممکن است توسط یک دفتر دولتی یا محلی انتخابات دولت، یک سازمان غیر دولتی، و یا یک مقام USCIS توزیع شوند. اگر یک سازمان غیر دولتی در ثبت نام رای دهی در مراسم اعطای تابعیت USCIS  کمک می کند، آن سازمان ممکن است فرم شما را جمع آوری و به دفتر رسمی انتخابات ارسال کند، اما مجاز نیست هر یک از اطلاعات شخصی شما نگهداری کند. شما می توانید به دفتر USCIS محلی خود مراجعه نمایید اگر باور دارید که یک سازمان مدارک و اطلاعات شخصی شما را پس از کمک به شما در برنامه ثبت نام رای دهندگان در مراسم اعطای تابعیت آمریکا USCIS نگهداری و از آنان استفاده می کند.

سابقه امنیت اجتماعی خود را به روز رسانی کنید

پس از مراسم اعطای تابعیت آمریکا، شما باید سابقه امنیت اجتماعی خود را در یک دفتر محلی اداره تامین اجتماعی (SSA) به روز رسانی کنید. حداقل تا ده روز پس از مراسم خود صبر کنید و قبل از رفتن به SSA اطمینان حاصل نمائید که این داده های تابعیت آمریکایی شما را منعکس می کند،و به روز شده اند. شما گواهی تابعیت آمریکا و یا پاسپورت آمریکایی خود را در هنگام مراجعه به SSA برای به روز رسانی سابقه خود نیاز خواهید داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *