شرایط تحصیل در آلمان:

شرایط تحصیل در آلمان برای یکایک افراد متفاوت است و اشخاصی که برای تحصیل کشور آلمان را انتخاب می نمایند باید شرایط تحصیل در آلمان را هم دارا باشند تا بتوانند به آلمان مهاجرت نمایند. اشخاصی که قصد تحصیل در آلمان را دارند باید بدانند که شرایط تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس با شرایط تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس و همچنین دکترا متفاوت است و هر فرد در هر مقطعی که قصد ادامه تحصیل را دارد باید شرایط تحصیل در همان مقطع را دارا باشد تا بتواند از دانشگاههای آلمان پذیرش تحصیلی خود را اخذ نماید. در مقاله فوق موسسه مشاوره ای MIE به شرایط تحصیل در آلمان می پردازد و تمامی مواردی را که به شرایط تحصیل در آلمان ارتباط دارد را بررسی می نمایید.

آیا از شرایط تحصیل در آلمان اطلاع دارید؟ شرایط تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس چگونه است؟ شرایط تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس به چه صورت است؟

کشور آلمان با داشتن معتبرترین دانشگاههای اروپا و رتبه های بالای علمی در رده بندی دانشگاههای جهان، رایگان بودن تحصیل، پویایی اقتصاد و داشتن بازار کار بسیار مناسب، یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل می باشد.

ساختار آموزشی آلمان:

در کشور آلمان کودکان از سن ۳ سالگی می توانند وارد مهد شوند. سپس دوره ابتدایی از سن ۶ سالگی آغاز و به مدت ۴ سال ادامه می یابد.  پس از آن دانش آموزان تا سن ۱۸ سالگی در دو مقطع ۶ ساله و ۲ ساله در دبیرستان مشغول تحصیل هستند. دوره عمومی دبیرستان به مدت ۶ سال، آموزشهای عمومی را به دانش آموزان ارائه می دهد. از سال دهم ، دانش آموزانی که مایلند در دانشگاه تحصیل نمایند به مدت ۲ سال وارد دوره پیش دانشگاهی خواهند شد. آموزش در مقطع ابتدایی و دبیرستان برای دانش آموزان  اجباری و رایگان می باشد.

شرایط تحصیل در آلمان  و تحصیل در دانشگاههای آلمان به زبان آلمانی رایگان بوده و تنها هزینه ثبت نام در دانشگاه پرداخت می گردد که مبلغ آن برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا ۳۸۰ یورو و برای شهروندان سایر کشورها ۷۶۰ یورو به ازای هر ترم می باشد. دانشجویان غیر آلمانی زبان جهت تحصیل در آلمان می بایست شواهدی مبنی بر تسلط به زبان آلمانی در سطح B2 ارائه نمایند.

آموزش عالی در آلمان به ۳ مقطع کارشناسی (۴ سال) ، کارشناسی ارشد ( ۲ سال) ، و دکترا ( ۳ تا ۵ سال) تقسیم می شود.  شروع ترم تحصیلی در دانشگاههای آلمان از ماه سپتامبر میباشد (در برخی از دانشگاهها، دوره هایی در ماه ژانویه نیز ارائه می شود) که دانشجویان علاوه بر ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B2 می بایست نشان دهند که از تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل (در صورت تحصیل در دانشگاههای خصوصی که شهریه دریافت می نمایند) برای مدت یکسال برخوردار می باشند. همچنین دانشجویان باید شناسنامه، مدارک تحصیلی، ریز نمرات و سایر مدارک مورد نیاز را ترجمه و به تایید سفارت آلمان برسانند. در صورت داشتن مدرک زبان در سطح B1، دانشجویان می توانند در کشور آلمان قبل از تحصیل در دانشگاه، سطح زبان آلمانی خود را در کالج های زبان تقویت نموده و بعد از گرفتن مدرک زبان وارد دانشگاه شوند.

شرایط تحصیل رایگان در آلمان:

اگر شما در دانشگاه های دولتی کشور آلمان تحصیل کنید هزینه های بسیار کمی آن هم به علت اداره دانشگاه و ارائه خدمات دانشجویی پرداخت میکنید و در واقع میتوان گفت تحصیل شما رایگان است. دولت آلمان با توجه به ظرفیت های فراوان تحصیلی و شغلی در این کشور نه تنها برای دانشجویان بومی خود بلکه برای اشخاصی که از کشور های دیگر جهان متقاضی تحصیل در آلمان هستند امکان تحصیل رایگان در آلمان را فراهم کرده است.  بیشتر دانشگاه ها مخصوصا در رشته هایی که به زبان آلمانی ارائه می شوند تقریبا رایگان و در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند دارای هزینه های جزئی  هستند. شایان ذکر است، تحصیل در اتریش ، نروژ و فرانسه نیز به صورت رایگان می باشد.البته کشور آلمان دارای 16 ایالت است و این ایالت ها این اجازه را دارند که در مواردی به صورت مستقل تصمیم گیری نمایند. در نهایت حتی اگر دانشگاه شهریه ای از شما دریافت نماید این شهریه از 100 یورو تا 300 یورو در ترم تجاوز نمی نماید و در مقابل دانشجو می تواند بلیط هایی از دانشگاه دریافت نماید که این امکان را برای او فراهم میکند که از سیستم حمل و نقل عمومی به صورت رایگان استفاده نماید.

شرایط تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی:

تحصیل در این مقطع دوره ای 4 ساله را شامل می شود. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های آلمان متقاضی باید دارای مدرک حداقل دیپلم و پیش دانشگاهی باشد. علاوه بر آن فرد باید قبولی آزمون سراسری (روزانه یا شبانه) را در مقطع کارشناسی و در رشته ای مرتبط با رشته مورد نظر خود کسب نماید. چنین فردی باید ابتدا یک دوره یک ساله کالج را در کشور آلمان بگذراند تا بدین ترتیب اجازه ورود به دانشگاه های آلمان را کسب نماید.

دوره کالج برای آن است که شما دیپلمی معادل یک شخص آلمانی دریافت نمایید. تقریبا می توان گفت هیچ دانشگاهی در آلمان وجود ندارد که این دوره را به زبان انگلیسی ارائه نماید. پس فرد برای آنکه واجد شرایط ادامه تحصیل در کالج شود باید مدرکی ارائه دهد که توانایی او را در زبان آلمانی به اثبات برساند.

شرایط در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد:

طول دوره کارشناسی ارشد در کشور آلمان اصولا دو سال است. برای آنکه متقاضی بتواند وارد این دوره شود باید مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه های سراسری, آزاد و … دریافت کرده باشد. گرچه مدارک تحصیلی شما توسط دانشگاه به صورتی دقیق بررسی می شود ولی باید گفت به طور کلی برای آنکه بتوانید در دانشگاه های طراز اول کشور آلمان تحصیل کنید باید رزومه تحصیلی قوی و شاخصی ارائه نمایید.

در دوره کارشناسی ارشد اکثریت رشته ها هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه میگردند. هر زبانی را که برای تحصیل خود انتخاب نمایید باید مدرکی که نشان دهنده تسلط بر آن زبان باشد را نیز ارائه نمایید. در حال حاضر اکثر دانشگاه های آلمان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی مدرک  آیلس 6.5  به بالا و یا تافل 90 را مطالبه میکنند. اگر خواهان تحصیل به زبان آلمانی هستید بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مدرک B1 یا B2 از شما خواسته می شود.

شرایط تحصیل در آلمان در دوره دکترا:

مدت دوره دکتری در آلمان بین ۳ تا ۵ سال بسته به رشته دکتری متغیر می باشد. با توجه به اینکه در برخی از رشته ها به ویژه در رشته های فنی و مهندسی دوره های دکتری به زبان انگلیسی ارائه می شود لذا داشتن مدرک زبان آیلتس آکادمیک با نمره ۷ کافیست و نیازی به داشتن مدرک زبان آلمانی در این رشته ها نمی باشد. در صورت برگزاری دوره دکتری به زبان آلمانی داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 ضرورت پیدا خواهد کرد.  دوره دکتری پژوهش محور بوده و دانشجویان موظف به ارائه تز تحقیقاتی دسته اول هستند.  لذا  دانشجویان جهت اخذ پذیرش دکتری آلمان، می بایست علاوه بر داشتن معدل بالا و اخذ مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با دوره دکتری از دانشگاههای معتبر، استاد مشاور برای پشتیبانی از تز دکتری خود را در بدو امر یافته و تایید ایشان را برای معرفی به دانشگاه اخذ نمایند. دانشجویان مقطع دکتری از ۳۰ ساعت حق کار هفتگی برخوردار بوده و می توانند به ازای هر ساعت بین ۸ تا ۱۰ یورو درآمد داشته باشند.  همچنین امکان اخذ بورس تحصیلی در مقطع دکترا وجود دارد که با توجه به رقابت شدید بین دانشجویان خارجی، اخذ بورس تحصیلی دشوار می باشد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان:

1: ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات آن

2:ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن

3: ترجمه مدرک کارشناسی و ریز نمرات این مقطع

4: پاسپورت متقاضی که باید دارای اعتبار بیش از 6 ماه باشد

5: مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی

6: توصیه نامه اساتید مقاطع تحصیلی قبلی

7: پروپوزال و انگیزه نامه

در مورد شرایط تحصیل در آلمان باید گفت که افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند این امکان را دارند که از تحصیلات رایگان در آلمان بهره مند گردند اما شرایط تحصیل در آلمان و در مقطع لیسانس با شرایط تحصیل در آلمان و در مقطع فوق لیسانس و در مقطع دکترا با یک دیگر متفاوت خواهد بود و افراد متقاضی پس از بررسی شرایط تحصیل در آلمان می توانند برای این کشور اقدام نمایند.

در صورتی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارید بهتر است در ابتدا شرایط تحصیل در آلمان را بررسی نمایید که برای این امر می توانید از دفاتر موسسه مشاوره ای  MIE درخواست  راهنمایی و مشاوره نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *