شرایط و قوانین پناهندگی در نیوزلند

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

تا کنون واژه ی پناهجو را شنیده اید؟ مهاجرت از طریق پناهندگی در نیوزلند!! چرا و چگونه؟ پناهنده به چه کسی میگویند؟ شرایط پناهندگی چیست؟ شرایط پناهندگی چیست؟ ما در موسسه حقوقی ملک پور برآنیم تا برای شما مخاطب گرامی کمی از شرایط پناهندگان در کشورهای مختلف من جمله نیوزلند، استرالیا، ترکیه وسوئد و … بنویسیم و انتخاب را به خود شما واگذار کنیم. در ابتدا تعریفی از پناهندگی ارائه میدهیم و در ادامه به بررسی وضعیت پناهندگان در کمپها و اردوگاههای پناهندگی میپردازیم.

video شرایط و قوانین پناهندگی در نیوزلند
video شرایط و قوانین پناهندگی در نیوزلند
audio شرایط و قوانین پناهندگی در نیوزلند
audio شرایط و قوانین پناهندگی در نیوزلند

تعریف پناهنده:

پناهجو یا همان پناهنده طبق کنوانسیونی که مربوط به پناهندگان میباشد به  شهروند یا شخصی اطلاق میشود که  به منظور فرار یا نگرانی و ترس ازخشونت نژادی یا مذهبی و یا قومی و ملیتی و یا حتی  به منظور عضویت در یک طبقه یا گروه اجتماعیِ ویژه یا به علت درا بودن عقایدِ سیاسیِ خاص، توان داشتن و کسب مامنی امن در وطن  خود را ندارد البته تعریف ها متعدد میباشد ولی توصیف کلی همین است که نگاشته شد.

با  کمال تاسف این روزها در میان اخبار متعدد در انواع رسانه های داخلی و خارجی شاهد اخبار هولناک و نگران کننده فراوانی در مورد هموطنان خود و نیز انسانهایی که در پی یافتن مدینه ای فاضله از مملکت خویش دست شسته و راهی آن سوی مرزهای گاها نامعلوم میشوند و در این میان کم نیستند اخبار مربوط به مرگ این افراد و یا خودکشی آناندر کمپهای محل نگهداری آنان و باز میشنویم از خبر مرگ چند هموطن در موجهای خروشان دریاها و یا عزیزانی که به دست قاچقچیان انسان افتاده و طعمه مرگ میشوند  این عزیزان، فارغ از نژاد و جنسیت و مذهب شان هرچه باشند انسان هستند و اخبار اینگونه در مورد آنان هر ذهن خواب آلودی را میتواند بیدار و به فکر فرو برد در بررسی سلسله مسائل و مشکلات مهاجران ایرانی در انواع اردوگاه ها و کمپ های پناهندگی خود گواه این مطلب است که متاسفانه هموطنان ما به عنوان پناهنده در این گونه کشورها ی به اصطلاح مهاجر پذیر در وضعیت بسیار نامطلوب و البته غیر انسانی و اسف بار زندگی که نه بلکه گذران میکنند.

در حال حاضر تعداد پناهندگان ایرانی داخل در خاک آلمان حدود ۶هزار نفر میباشند که تعداد این افراد در ترکیه نزدیک به ۷ هزار نفر و در کشور مالزی حدود ۵ هزار نفر میباشد که البته در این بین هستند ایرانیانی که در بعضی کشورهای در اصطلاح پناهنده پذیر در شرایط بسیار اسف باری در انتظار پذیرش پرونده ی پناهندگی خویش هستند.

پناهندگان در کمپهای ویژه ی پناهندگی گاها فردا و یا باتفاق خانواده و فرزندان خود میبایست ماهها با حداقل امکانات زندگی و رفاهی سر کنند.
در کشوری چون مالزی  تنها وفقط به اندازه ای به پناهندگان مواد غذا یی داده می‌شود که بتوانند زنده بمانند، در کشوری در جوار کشور خودمان ترکیه پناه جویان ایرانی در کنارسایر پناه جویان همچون سوری و افغانی و نیزسایر کشورهای دیگر  در اردوگاه ها و کمپهایی به سر میبرند که زندان در برابر آن‌به مثابه هتل میماند.
در اروپا و کشوری چون  آلمان نیز پناهندگان ایرانی و خارجی تنها میتوانند روزانه از یک وعده غذا بهره ببرند و پولی هم که تحت عنوان تو جیبی به آنان پرداخت می شود به قدر هزینه یک آبنبات  هم نیست، و راس ساعت۱۹ به بعد هم دربهای اردوگاههای پناهندگی در آلمان بسته میشوند و چنانچه شخصی بیمار شود و یا احتیاج به خروج از کمپ داشته باشد باید تا صبح تحمل کند. چه فراوان انسانهایی که که به علت بیماری یا جراحت به خاطر همین قانون طلوع صبح دیگر را ندیده اند .طبق آمار ۸۰%این پناهجویان تنها به منظور پیدا کردن کار مناسب و زندگی ایده ال ترک وطن نموده و اسیر اینگونه کمپها میشوندو چه بسیارند افرادی که در این بین قاچاقچیان انسان کل مال و دارائی ایشان را به یغما برده و آنان را گاها با خانواده وفرزندان در بین راه یا دریا و یا کوه ها رها نموده اند. در این بین تنها ۵ الی ۶درصد افراد از نظر خودشان درگیر مسائل سیاسی ومشکلات مذهبی بوده اند و خواسته اند به هر نحو ممکنی مدارکی دال بر سیاسی بودن خود مهیا کرده و در اختیار کشور پناهجو پذیر قرار دهند .

درچند سال اخیر، کشور ترکیه هماره  به عنوان دروازه‌ای برای عبور پناهجویان ایرانی به اروپا و کشورهای غربی به شمار میرود. درطی این سال ها، هزاران  نفر از هموطنان ایرانی راهی ترکیه شدند  تا شاید به کمک سازمانی چون  ملل متحد بتوانند، از کشورهای  اروپایی و غربی پناهندگی بگیرند. اما متاسفانه برای  تعداد کثیری از این پناهجویان  ایرانی و افغانی تبار این آرزو و امالبه کابوسی وحشتناک و خطرناک تبدیل گشته است بلاتکلیفی در کشور ترکیه در کنار مشکلات فراوان  مالی و همچنین کاری و نیز تحصیل فرزندان خانواده ها ، برای خیلی از  خانواده ها شرایطی بس نامطلوب  ایجاد کرده است. بسیاری ازپناهجویان از بی‌توجهی پرسنل و مقامات سازمانی همچون سازمان ملل شاکی هستند و اذعان میدارند که به آنان و وضعیت اسف بار آن ها در کمپها توجهی نشده و حتی وقتهای مصاحبه با ایشان بسیار طولانی میباشد.

تعداد زیادی از کشتی های حامل انسانهاو پناهجویان غیر قانونی در آب های نزدیک  اندونزی این کشور یعنی اندونزی و پلیس آنجا را با مشکلات فراوانی مواجه نموده و از جمله دلایل آن هم نزدیکی جغرافیای اندونزی به کشور  استرالیا میباشد.

درشمال کشور سوئیس در کانتون آراگاو در منطقه ای در مرز با آلمان کمپ های زیادی وجود دارند که در بعضی از آن ها، پناهجویان ایرانی در شرایطی بسیار نگران کننده به سر می برند. پس از تغییر قوانین برعلیه پناهجویان خارجی در سال ۲۰۰۶ شرایطبرای پناهجویان بسیار بد شد و در شهر آراوو اردوگاهی افتتاح  شده که در آن تعداد زیادی مهاجرو پناهجو در انها زندگی میکنند که مدتهاست در تلاشند تا دولت سویس را نسبت به حقانیت خود برای پناهندگی قانع نمایند .که در  اصطلاح حقوقی سویس به اینگونه افراد، پناهندگان با  پروندها ی بسته میگویند. اینگونه اردوگاهها به شکل معمول از کانتینرهایی و فرسوده تهیه شده اند. پناهجویانمیبایست در این کانتینرها زندگی کنند. داخل اینگونه کانتینرها را به شکل اُتاق های۴ متری بخش بندی کرده و در هریک از این اتاقها  حدودا۳ یا۴ نفر زندگی می کنند. پناهجویان حاضر در این باید برای دریافت مبلغ حدودا ۵ یورو معادل خرید یم بسته سیگار هر روز امضا بدهند و بدینگونه حضور خود را اعلام و رسید مبلغ را به دولت سویس بدهند متأسفانه اگر فردی در این کمپها دچار بیماری شود دسترسی به پزشک نیز مقدور چرا که قانون تصویبی جدید که کلا بر علیه پناهندگی میباشد در صورتی که پناهنده منفی دوم را دریافت کند از کلیه امکانات منجمله بیمه درمانی محروم میشود و پزشکان نیز از پذیرش اینگونه بیماران خودداری میکنند. .آشپز خانه نیزدر این کمپها در بیرون از کانتینر قرار دارد و برای کل افراد کمپ تنها یک اجاق سه شعله قرار داده اند از طرف دیگر بوی  بد و تعفّن حمام و دستشویی ها در این کمپ، فضای به اصطلاح  اُتاق ها را  نیز اشغال نموده است.

اینگونه پناهجویان که با مصائب ومشکلات فراوانی  خود را به کشورهای مقصد میرسانند پس از ورود با مشکلات متعدد فرهنگی ،اجتماعی،اقتصادی،و البته خانوادگی مواجه میشوند. چه بسیارزوج های جوانی که در این وادیدچار اختلاف و جدایی شده اند و فرزندان آنها نیز از این معضلات مصون نمانده اند..

چه بسیارند هموطنانی که به امید زندگی بهتر به شیوه های عیر قانونی مهاجرت رو آورده وبه سوی نیوزلند و استرالیا راهی میشوند به عنوان مثال پناهجویانی که آرزوی زندگی در استرالیا و یا نیوزلند را در سر میپروراندند و دست آویز پناهندگی شدند. اینان را به جزیره ای به نام کریسمس در استرالیا میبرند که همکنون به عنوان کمپ چناهجویان مورد استفاده قرارمیگیرد که بیشتر به زندان یا اردوگاه نگهداری اسیران جنگی شبیه است و معمولا افراد در طی اقامت در آنجا دچار مشکلات روحی و روانی شدید شده و خود را مقابل درب های بسته ی آرزوهای خود میینند هشت خودکشی در طی فقط شش ماه در اردوگاه پنا ه جویان بدون خانواده در کارلزلوند

وضع کودکان ونوجوانان تنها در کمپ های پناهندگانی در کارلزلوند سوئد بیرون از شهر اوپایی استکهلم آنچنان  تأسف‌آور و تامل برانگیز است که  سرپرست  و مسول حفاظت آن مجبورشد این کمپ ها  را تعطیل نماید.و نمونه هایی از این دست که تعداد ان ها هر روز رو به فزونی  است و در اخبار گوناگون خبر خودکشی وتجاوز و اخبار تاسف بار دیگری را میشنویم و میبینیم که باید ذهن خواب خود را بیدار کرده و با دید باز تری به این شیوه ی شوم مهاجرت نگاه کنیم و بیاندیشیم و به جای آن در پی یافتن راههای صحیح و شرافتمندانه جهت مهاجرت باشیم و در این مسیر میتوانید همواره از کمک و مشاوره ی مشاوران خبره در موسسه حقوقی ملک پور بهره برده و مسیر صحیح و واقعی را انتخاب نمایید.

همین حالا با مشاورین زبده در موسسه حقوقی ملک پور تماس بگیرید و راه قانونی مهاجرت مناسب برای خود را پیدا کنید.

Rating: 4
10 پاسخ
 1. hamed گفته:

  سلا م
  من 36 سالم فوق دیپلم It دارم مدرم MCSA دارم حدود 15 سال سابقه کار در زمینه It دارم
  میخوام برای مهاجرت اقدام کنم

  Rating: 4
  پاسخ
 2. ali گفته:

  با سلام و عرض ادب. بنده 42 سالمه ، لیسانس IT هستم و 16 سال سابقه کار در زمینه مخابرات و IT دارم . چگونه میتوانم برای مهاجرت به کشورهای اروپایی و یا نیوزلند اقدام کنم؟ آیا این کار شدنی است؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • M.heidari گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز رشته شما و سابقه کار شما بسیار خوب است، در صورتی که قصد اقدام جهت کار در کشورهای استرالیا، کانادا و … را دارید برای اینکه شانس داشته باشید، باید آیلتس بالا ارائه دهید. البته شما برای ویزای کاری اتریش نیز شانس دارید ولی نباید اجازه بدید سن شما بیشتر شود. برای بررسی شرایط خود با موسسه و شماره 02149196000 تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 3. فرزانه شفیعی گفته:

  سلام من دختر ۴۱ ساله هستم کارشناس تغذیه با حدود
  ۱۶ سال سابقه کار در زمینه رژیم درمانی . آیا شرایطم برای مهاجرت به نیوزلند مناسب هست ؟

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست بزرگوار باید بیشتر از جزئیات پرونده شما آگاه باشیم تا بتوانیم راهنمایی دقیق تری داشته باشیم. از این رو باید رزومه شما توسط تیم ما بررسی گردد تا بهترین روش مهاجرت را برای شما یافت. بنابراین پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری در این زمینه با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 4. maziar samiei گفته:

  سلام وقتتون بخير من يك پسر 22 ساله هستم و قصد دارم به كشور نيوزلند مهاجرت و اقدام پناهندگي كنم 1 سال هم سابقه كاري دارم ممنون ميشم اگر توضيح بدين كه هزينه هاي سفر و غيره و قوانين اين كشور به چه صورتي هست…با سپاس

  پاسخ
  • maziar samiei گفته:

   با سلام و عرض ادب دوست بزرگوار در زمینه پناهندگی خدماتی نداریم .در صورت تمایل برای اطلاع از طرق قانونی میتوانید با شماره های موسسه تماس برقرار نمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.