شرایط کار دانشجویی در آلمان:

بسیاری از دانشجویانی که در آلمان تحصیل می نمایند متقاضی  شرایط کار دانشجویی در آلمان هستند و قصد دارند که در هنگام تحصیل در آلمان به شرایط کار دانشجویی در آلمان نیز دست یابند تا بتوانند هزینه های تحصیل و زندگی خود را نیز تامین نمایند. بهتر است بدانید که با داشتن شرایط کار دانشجویی در آلمان اشخاص می توانند تا حدودی هزینه های زندگی و تحصیل خود را نیز تامین نمایند که بستگی به مدت تایم کاری و همچنین میزان حقوقی که اشخاص دریافت می نمایند دارد همچنین دانشجویانی که شرایط کار دانشجویی در آلمان را دارند می توانند به صورت پارت تایم مشغول به کار شوند و هزینه های خود را نیز بپردازند. موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE در این مقاله به بررسی شرایط کار دانشجویی در آلمان می پردازد امیدواریم که مورد رضایت شما عزیزان قرار گیرد.

شرایط کار دانشجویی در آلمان به چه صورت می باشد؟ دانشجویان در آلمان چگونه می توانند به شرایط کار دانشجویی در آلمان دست یابند؟ مدت زمان شرایط کار دانشجویی در آلمان چگونه است؟

دو نوع شغل برای کار دانشجویی در آلمان وجود دارد:

1: کار دانش آموزی کار پاره وقت ۴۵۰ یورو: این مشاغل دانشجویانی در کل ترم  درامدی کمتر از ۴۵۰ یورو در ماه را برای آنها خواهد داشت و بنابراین نیاز به پرداخت مالیات هم برای آن وجود نخواهد داشت.انواع مختلفی از  کارها در صنعت وجود دارد که دانشجویان  میتوانند در آنها مشغول شوند ,اما اگر در دو یا چند تا از این کارهای پاره وقت مشغول باشند باید همچنان درآمد ۴۵۰ یورو داشته باشند در غیر این صورت باید با وجود درآمد بیشتر مجبور به پرداخت مالیات خواهند شد. اگر دانش آموزان بخواهند از بیمه بازنشستگی یا بیکاری استفاده نمایند باید با کارفرمای خود به پرداخت مالیات مربوط برای بهره بردن از مزایای بیمه  اقدام نمایند.

2: دانش آموزان و شغل های تمام وقت: در این صورت دانشجویانی که درآمد آنها بیش از ۴۵۰ یورو در ماه می باشد با ارایه اظهار نامه مالیاتی در سال موظف به پرداخت مالیات هستند همچنین بطور خودکار مقدار مالیات مشخص شده و مذکور از حقوق آنها کسر خواهد شد.

همچنین دانش آموزان با کار کمتر از ۲۰ ساعت در هفته میتوانند از بیمه دانشجویی نیز بهره مند گردند. اما در صورتی که کار دانشجویی بیش از ۲۰ ساعت نیز انجام دهند مجبور به پرداخت بیمه بیکاری و مالیات و…میباشند.  شایان ذکر است که اگر ساعات کاری شما بیش از حد است و با شرایط شما مطابقت ندارد باید در کنار ساعات مطالعات ساعات استراحت و آزاد خود را جدا از ساعات مطالعه برای کار اختصاص دهید چرا که شرایط کاری برای دانش آموزان به مرور سخت تر خواهد شد.

مزایا و شرایط حقوقی کار دانشجویی:

کمک بیمه های اجتماعی و مالیات: در آلمان چندین نوع مشارکت اجتماعی و مالیات مستقیم بر درآمد وجود دارد. با این حال قوانین برای دانش آموزان سخاوتمندانه است و هیچ سهمی از آن شامل دانش آموزان نخواهد شد .پرداخت مالیات برای کارمندان در آلمان بستگی به درآمد آنها نیز دارد. تمامی مشاغل در آلمان ملزم به پرداخت مالیات خواهند بود .اگر شما ۴۵۰یورو در ماه  درآمد داشته باشید نیاز به پرداخت مالیات نخواهید داشت. همچنین اگر شما اظهار نامه مالیاتی خود را که شامل کمتر از ۸۱۳۰ یورو می باشد در آخر هر سال پرداخت کرده باشید و برای مقامات مالیاتی ارسال نمایید بیشتر مالیات به شما نیز برمیگردد.

کار آموزی در آلمان:

برای کار آموزی در آلمان موارد زیر را می توان به صورت خلاصه بیان نمود همچنین شرایط کار در هنگام تحصیل و قوانین کار در آلمان را برای شما بیان می نماییم : کار آموزی برای دانشجویانی که از دانشگاهها (علمی-کاربردی)  معتبر فارغ التحصیل می شوند و یا آنهایی که ۴ ترم تحصیلی را با موفقیت گذرانده باشند می توانند در آلمان کار آموزی خود را انجام دهند .این شامل مدارس و کالج های آموزشی حرفه ای نخواهد شد.

این شرایط شامل دانشجویانی که در دانشگاههای آلمان مهمان شده اند و همچنین دانشجویانی که تحقیقات علمی معتبر در مقاطع مختلف دانشجویی(دیپلم، کارشناسی و یا کارشناسی ارشد) دارند و رتبه اول دانشگاه باشند نیز می شود.

از جمله مسائلی که می تواند به عنوان نکته ای مثبت در یافتن شغل به حساب آید نمرات و سابقه خوب شخص در مدت تحصیل است که نقش تاثیر گذاری را در روزمه ی شخص ایجاد می نماید البته پر واضح است که یافتن کار در آلمان برای یک تبعه آلمانی بسیار راحت تر است تا برای یک تبعه خارجی. اما یک تبعه خارجی به محض یافتن کار ثابت و تمام وقت در آلمان در صورتی که حقوق دریافتی وی از میانگین حقوق دریافتی که تبعه دارد مقداری بالاتر باشد البته همراه با دانش زبان آلمانی در سطح بالا کارت آبی دریافت نموده و به نوعی اقامت کاری برسد و با آن کارت می تواند در کشور های آلمانی زبان به اشتغال پرداخته و اقامت داشته باشد.

البته یادآور می شویم که دانشجویانی که از کشورهای اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا وارد شده اند همانند یک دانشجوی آلمانی که تبعه است به حساب می آید و امکان دسترسی آسان به کار نیمه وقت بدون  نیاز به مجوز   کار  را خواهند داشت.

در مورد مالیات ها ی قابل پرداخت می بایست اشاره نمود که اشخاصی که ۸۳۵۴ یورو در سال را به دست می آورند می بایست مالیات پرداخت نمایند اما اشخاصی که در سال کمتر از دو ماه کاری را اشتغال دارند ملزم به پرداخت مالیات نمی باشند  اما اگر دانشجو بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته اشتغال داشته باشند علاوه بر اینکه ممکن است به دروس خود آسیب برسانند و کیفیت تحصیلی خود را از دست  بدهند می بایست حق بیمه  ی درمانی  و استخدامی خود را پرداخت نمایند.

تجربه کاری:

اگر شما از اتباع خارج از اتحادیه اروپا هستید کار آموزی شما کار عادی به حساب می آید و حتی اگر هزینه قرارداد پرداخت نشود. و شما ۱۲۰روز کار کرده باشید باز باید برای کار آموزی  از آژانس مجوز کار دریافت نمایید . حتی اگر انجام کار بخش اجباری از مطالعات و تحصیل شما نیز باشد.

یافتن کار:

در آلمان مکانهای مختلفی برای یافتن کار در مناطق مختلف وجود دارد همچنین رایج ترین آنها اژانس های کاریابی و فرصت های شغلی مناسب برای دانش آموزان خواهد بود . در شهرهای دانشگاههای بزرگ مانند برلین سازمان های مربوطه کار studentwork وجود دارد که دانشجویان می توانند به آنها مراجعه نمایند.

در اکثر تابلوهای آگهی دانشگاهها و یا حتی وب سایت های دانشگاهها,  قسمتی برای اخبار و شرایط بازار کار وجود دارد, که در نهایت برای اطلاعات بیشتر در روزنامه های محلی بخش هایی مختص به نیازمندیهای شغلی وجود دارد که دانشجویان می توانند برای کار دانشجویی در آلمان به آنها مراجعه نمایند.

کار در مدت تعطیلات:

کار دانشجویی در آلمان در مدت تعطیلات دارای قوانین ویژه ای میباشد, مالیات بر درآمد با توجه به ارایه اظهار نامه مالیاتی در پایان سال به دانشجویان مشغول به کار در مدت تعطیلات بر میگردد. در این مدت آنها نیاز به پرداخت بیمه سلامت را نخواهند داشت حتی اگر در این دوره ساعات کاری شان بیش از ۲۰ ساعت در هفته شود.

شرایط کلی کار دانشجویی در آلمان:

دانشجویان میتوانند در سایتها و مکانهای مربوط به دانشگاههای آلمان به دنبال کار باشند. موقعیت های زیادی برای داشتن کار پاره وقت در مدت تحصیل شما وجود دارد اما باید روال قانونی مدت زمان کار را رعایت کنید و از حد ساعت کاری خارج نشوید همچنین اگر دانشجویان  مسلط به زبان آلمانی باشند امکان کاری بیشتری در آلمان را خواهند داشت.

بهترین کارهای پاره وقت میتوانند در مکانها و بخش های خود دانشگاه باشند مانند کار ,در آزمایشگاه کار در انتشارات در قسمت های خدماتی و رفاهی و کار در کافه رستوران ها ، پرستار کودک و…… .

میزان درآمد دانشجویان در آلمان به مقدار ساعت کاری, توانایی آنها ,  تحصیلات و همچنین, مکان کاریتان بستگی دارد. در شهرهای کلان دانشجویان هزینه های بیشتری را متحمل میشوند برای خوراک و پوشاک و اسکان و….بنابراین اغلب به دنبال کار در کنار تحصیل هستند که می توانند کار دانشجویی در آلمان را بیابند و مشغول کار شوند.

در انتها باید اضافه نماییم که اشخاصی که قصد فراهم کردن شرایط کار دانشجویی در آلمان را دارند در مدت زمان مشخصی باید کار مورد نظر خود را انجام دهند مثلا دانشجویانی که در مقطع لیسانس کار می کنند اجازه کار دانشجویی حدود 10 ساعت در هفته و دانشجویانی که در مقطع فوق لیسانس کار میکنند حدود 20 ساعت در هفته اجازه کار را خواهند داشت. نکته مهم این است که دانشجویانی که به شرایط  کار دانشجویی در آلمان دست می یابند و مشغول کار هستند معاف از پرداخت مالیات می باشند اما زمانی که کار فول تایم انجام دهند باید مالیات خود را نیز بپردازند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط کار دانشجویی در آلمان می توانید به دفاتر موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه مشاوره ای MIE مراجعه نمایید و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *