مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در دانمارک

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در دانمارک چیست؟ چگونه می توانم اطلاعات بیشتری در مورد مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در دانمارک بدست بیاورم؟ تهیه مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در دانمارک چه مراحلی دارد؟ چگونه می توانم مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در دانمارک فراهم کنم؟ دانمارک، یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است که از مهاجرت کارگران ماهر از سراسر جهان حمایت می کند. دانمارک دارای یک سیستم ویزای کار به نام طرح فهرست مثبت[1] برای کمک به رفع کمبودهای مهارتی و طرح حدود پرداخت[2] برای افرادی که پیشنهاد کاری معتبر از طرف یک کارفرمای دانمارکی داشته باشند.

از تاریخ ده ماه ژوئن، برنامه مهاجرت به دانمارک از طریق طرح گرین کارت بسته شده است و درخواست متقاضیانی که پیش از این تاریخ درخواست نموده باشند همچنان توسط دولت دانمارک رسیدگی خواهد گردید.

انواع ویزای دانمارک

طرح فهرست مثبت: مشاغل زیادی در دانمارک وجود دارد که با مشکل نبود کارگران واجد شرایط رو به رو می باشد. اگر شما دارای مهارت در یکی از این مشاغل باشید، می توانید طبق طرح فهرست مثبت در زمان بسیار کوتاهی کار پیدا کنید و اجازه اقامت بگیرید.

طرح حدود پرداخت: اگر از طرف یک کارفرمای دانمارکی پیشنهاد کار داشته باشید که حقوق آن بیش از 375000 کرون (حدود 55000 دلار آمریکا) باشد، شما واجد شرایط کار و اجازه اقامت در دانمارک طبق طرح حدود پرداخت هستید.

ویزا یا اجازه کار؟

در اغلب موارد، اتباع خارجی قبل از شروع به کار احتیاج به اجازه اقامت و مجوز کار دارند. با این حال، در موارد خاص، اتباع خارجی می توانند فعالیت های کاری خود را در دانمارک با داشتن ویزا و بدون نیاز به اجازه اقامت و مجوز کار انجام دهند.

اگر مدت اقامت شما کوتاه تر از سه ماه بود، شما مجاز به انجام فعالیت های کاری خاص حتی بدون اجازه اقامت و مجوز کار هستید. این فعالیت ها شامل تدریس و یا شرکت در یک دوره آموزشی و یا شرکت در جلسات، مذاکرات، جلسات و فعالیت های آموزش می گردد.

اگر هدف شما تولید یک محصول، تغییر یک محصول و یا کمک به خروجی یک شرکت به هر طریقی باشد، به اجازه اقامت و مجوز کار احتیاج دارید.

در صورتی که شرکت شما تجهیزات، ماشین آلات، برنامه های کامپیوتری و مانند اینها را به یک شرکت دانمارکی عرضه می کند، کارکنان مربوطه می توانند کار نصب یا تعمیرات را در دانمارک با داشتن ویزا و با توجه به قانون مشخص شده انجام دهند.

مهم است که قبل از ورود به دانمارک نیاز به اجازه اقامت و کار و یا ویزا را تعیین نمایید. اگر در ابتدا با تصور ساده تر بودن روند اخذ ویزا برای آن درخواست داده اید و سپس متوجه شده اید که نیاز به اجازه اقامت و مجوز کار دارید، امکان تمدید ویزا بیشتر از 90 روز برای شما وجود ندارد.

بنابراین، مهم می باشد که اهداف کاری خود در طول سفر را به درستی مشخص کنید. تمام اهداف کاری شما باید با جزئیات و به طور مفصل توضیح داده شود. در مورد تحصیل یا آموزش، باید محتوای دوره آموزشی را بیان کنید. در مورد کارهای مربوط به کامپیوتر، باید نوع سیستم کامپیوتری را مشخص کنید. ارائه توضیحات کامل و دقیق از دلایل اقامت خود روند بررسی درخواست را با کاهش میزان اطلاعات بیشتری که اداره مهاجرت باید کسب کند، کوتاه تر می سازد.

مدارک لازم جهت ویزای کار دانمارک:

  1. پاسپورت متقاضی
  2. کلیه مدارک تحصیلی شامل (مدرک دکترا و ریز نمرات ،مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات ،مدرک لیسانس و ریز نمرات )
  3. مدرک زبان (انگلیسی/آلمانی/دانمارکی)در صورتی که مدرک شما زبان انگلیسی باشد IELTS 6.5 و برای مدارک آلمانی و دانمارکی مدرک B2 به بالا مورد نیاز می باشد.
  4. رزومه معتبر
  5. سند ازدواج یا سند طلاق (در صورت وجود )

نمونه ها

درخواست ها به صورت فردی بررسی می گردد، اما در زیر نمونه هایی از روند استاندارد اداره مهاجرت ارائه می شود:

جلسات و جلسات توجیهی: شما می خواهید به مدت پنج روز به منظور صحبت با کارکنان شرکت خود که به صورت روزانه یا از طریق تلفن و یا از طریق پست الکترونیکی با آنها در تماس هستید، به دانمارک سفر نمایید. در این جلسه در مورد پروژه هایی گفتگو می کنید که در کشور خود تکمیل خواهید کرد. در این سناریو، شما در طول اقامت خود در دانمارک در به خروجی این شرکت کمک نکرده اید، اگرچه ممکن است پس از بازگشت به کشور خود بر اساس جلسات و مکالمات خود در دانمارک این کار را انجام دهید. شما به مجوز کار برای این نوع از فعالیت نیاز ندارید؛ ویزا کفایت می کند.

اقامت در دانمارک در ارتباط با مناقصه: فرد شاغل در یک شرکت خارجی تمایل به ماندن در دانمارک به مدت 60 تا 90 روز به منظور شرکت در جلسات مناقصه یک شرکت دانمارکی دارد. این فرد به طور مداوم با شرکت دانمارکی در مورد مناقصه گفتگو می کند. او در طول اقامت خود در دانمارک در روند ارائه مناقصه، یعنی فعالیت های کاری شرکت می کند که این روند به خوبی در شرکت خارجی قابل انجام می باشد، اما اقامت در دانمارک و گفتگوی مستمر با شرکت دانمارکی در مورد مناقصه آن را تسهیل می کند.

این شخص در طول اقامت خود ممکن است هیچ گونه فعالیتی که شامل تحویل به شرکت دانمارکی شود (در صورتی که شرکت خارجی برنده مناقصه باشد) نداشته باشد. اگر شرکت خارجی (که می تواند شرکت مادر، وابسته یا تابعه شرکت دانمارکی باشد) برنده مناقصه گردد، شخص مورد نظر باید به منظور شرکت در این کار مجوز کار داشته باشد. اگر اقامت مرتبط با شرکت دانمارکی باشد که در آن شخص توسط شرکت مادر، وابسته یا تابعه آن شرکت دانمارکی استخدام شده باشد، و اگر آن فرد واجد شرایط خاصی برای کمک به تولید این شرکت دانمارکی باشد، بنابراین برای شرکت در این کار نیاز به مجوز کار دارد.

آموزش و کارآموزی: شما می خواهید به مدت 60 روز به منظور شرکت در دوره های آموزشی به دانمارک سفر نمایید و پس از اتمام آموزش، مسئولیت رسیدگی به یک پروژه برنامه نویسی برای شرکت را بر عهده می گیرید.

این نوع فعالیت احتیاج به مجوز کار دارد. این نوع اقامت را می توان به دو بخش تقسیم کرد: آموزش و برنامه ریزی. آموزش شما در خروجی این شرکت نقش ندارد، اما برنامه نویسی کامپیوتری کمک می کند، و در نتیجه نیاز به اجازه اقامت و مجوز کار دارید. در صورتی که در دانمارک تنها آموزش می بینید و کار برنامه نویسی را پس از بازگشت به کشور خود انجام می دهید، نیاز به مجوز کار نیست.

مدت اقامت: شما کارمند شرکتی هستید که تابعه یک شرکت دانمارکی است و برای پیروی از یک برنامه آموزشی نظری و عملی در دفتر دانمارکی برنامه ریزی شده است، و برنامه ریزی در تاریخ 1 اکتبر شروع و در 31 دسامبر (شامل هر دو روز) پایان می یابد. در این نمونه، شما باید برای مجوز کار درخواست دهید، چراکه کل طول برنامه 92 روز است. ویزا برای حداکثر 90 روز اعتبار دارد.

اطلاعات ناقص: زمانی که برای ویزا درخواست می نمایید، یک راهنمای جامع ارائه می دهید که به منظور انجام کار خود در شرکتی که تابعه یک شرکت دانمارکی باشد، نیاز است. شما برای ویزای 90 روزه اقدام می کنید، اما نه شما و نه شرکت شما دقیقاً تعیین کننده فعالیت های شما در مدت اقامت در دانمارک است. تنها اطلاعات ارائه شده این است که شما آموزش نظری و عملی می بینید، و جزئیات به مرور زمان تعیین خواهد شد. در این مثال، سفارت دانمارک در کشور شما و اداره مهاجرت اطلاعات کافی برای تصمیم گیری در مورد اینکه شما نیاز به مجوز کار دارید یا خیر، در اختیار ندارد. درخواست شما برای دریافت ویزا رد خواهد شد و از شما خواسته می شود که برای مجوز کار اقدام نمایید.

قانون تناسب: شرکتی در دانمارک از شرکت شما محصولی مانند تجهیزات پیشرفته و یا برنامه کامپیوتری خریداری نموده است. ماهیت کالا بسیار ویژه است، به طوری که نیاز به کسی از شرکت شما برای راه اندازی آن است. اگر انتظار می رود این کار کمتر از 90 روز طول بکشد، فقط ویزا مورد نیاز است. با این حال، اگر می دانید که این کار بیش از 90 روز طول می کشد، باید قبل از شروع کار برای اجازه اقامت و مجوز کار درخواست دهید.

اقامت کوتاه مدت پژوهشگران: اگر برای انجام تحقیقات در دانمارک دعوت شده باشید و اگر مدت اقامت شما کوتاه تر 90 روز با احتساب روز ورود شما به دانمارک باشد، به مجوز کار احتیاج ندارید. پژوهشگران شامل هیئت علمی مانند دستیاران پژوهشی، استادیاران، استادان و مدرسانی است که برای انجام فعالیت های آموزشی و یا فعالیت های مشابه، و شرکت در پروژه های تحقیقاتی دعوت می شوند. باید دلایل خاصی برای شرکت شما در فعالیت پژوهشی وجود داشته باشد. یک دانشگاه یا شرکت در دانمارک می تواند یک پژوهشگر خارجی را بدون مجوز کار استخدام کند و به او حقوق بدهد، در صورتی که مدت اقامت کوتاه تر از 90 روز، با احتساب روز ورود به دانمارک باشد. در صورت عدم اطمینان از این که مدت اقامت شما در دانمارک بیش از 90 روز خواهد بود یا خیر، باید قبل از ورود به دانمارک اقامت و مجوز کار معتیر برای کل دوره شامل 90 روز اول اخذ کنید.

اقامت کوتاه مدت پژوهشگران مهمان: اگر مدرک کارشناسی ارشد دارید و از طرف یک موسسه تحقیقاتی خصوصی یا عمومی برای انجام پژوهش بدون استخدام و یا ثبت نام در موسسه تحقیقاتی، دعوت شده باشد و در صورتی که مدت اقامت کوتاه تر از 90 روز با احتساب روز ورود به دانمارک باشد، نیاز به داشتن مجوز کار نیست. در صورت عدم اطمینان از این که مدت اقامت شما در دانمارک بیش از 90 روز خواهد بود یا خیر، باید قبل از ورود به دانمارک اقامت و مجوز کار معتیر برای کل دوره شامل 90 روز اول اخذ نمایید.

اقامت کوتاه مدت دانشجویان دکترا: اگر از طرف دانشگاهی در دانمارک برای شرکت در مصاحبه به منظور پذیرش در دوره دکترا دعوت شده باشید، و در صورتی که مدت اقامت کوتاه تر از 90 روز به احتساب روز ورود به دانمارک باشد، نیاز به داشتن مجوز کار نمی باشد.

در انتها لازم به یادآوری می باشد که پروسه حقوقی مهاجرت و اقامت بسیار حساس بوده و گاهی یک اشتباه کوچک میتواند منجر به ردی ویزا گردد. از این رو توصیه می کنیم با گرفتن مشاوره صحیح از کارشناسان موسسه مشاوره ای MIE شانس پرونده خود را بررسی کرده و با  انتخاب درست، آینده خود را بیمه نمائید.جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت ذیل مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *