مهاجرت به برزیل از طریق ازدواج

 

این مقاله جهت تمامی شما عزیزان همیشه همراه سایت موسسه مشاوره ای MIE نوشته و تقدیم شما عزیزان می­گردد و قصد دارد، مهاجرت به برزیل از طریق ازدواج را بررسی نماید. ازدواج یکی از روش­های مهاجرت به برزیل می­باشد، بدین صورت، که فرد پس از ازدواج با یک برزیلی می­تواند، ویزای اقامت دائم برزیل را به دست بیاورد. موسسه مشاوره ای موسسه MIE، با ارائه این تحقیق، قوانین مربوط به، مهاجرت به برزیل از طریق ازدواج را بیان خواهد نمود و اگر در مورد ممهاجرت به برزیل از طریق ازدواج هر سوالی داشتید، می­توانید از مشاوران موسسه مشاوره ای MIE در زمینه  مهاجرت به برزیل از طریق ازدواج ، راهنمایی­های لازم را فرا گیرید.

 

مهاجرت به برزیل از طریق ازدواج ، در غالب کشورهای جهان از روش­های کسب تابعیت می­باشد. در کشور ایران نیز مطابق با بند 6 ماده 976 ، تابعیت ایرانی به زنی که با تبعه ایران ازدواج کند، تحمیل می­شود. مهاجرت به برزیل از طریق ازدواج در دستورالعمل 36 شورای ملی مهاجرت برزیل آمده است. به موجب قوانین و مقررات کشور برزیل؛ ازدواج با اتباع برزیلی، به طور مستقیم؛ موجب اعطای تابعیت برزیل نمی­شود بلکه در این موارد فرد می­تواند تقاضای اقامت در برزیل را بنماید. در واقع به این افراد، ویزای اقامت دائم برزیل داده می­شود که البته این امر، فرآیند خاص خود را دارد.

به عبارت روشن­تر؛ در خصوص ازدواج با اتباع برزیلی، یک دسته بندی را برای مدت زمان اخذ اقامت کشور برزیل می­توان ارائه داد:

الف- اگر شخص خارجی، با یکی از اتباع کشور برزیل ازدواج نماید، یک بازده زمانی 3 الی 6 ماهه، برای دریافت ویزای اقامت کشور برزیل، نیاز است.

ب- اگر شخص خارجی، با یکی از افراد مقیم کشور برزیل ازدواج نماید؛ یک بازده زمانی حدوداً 4 ساله برای دریافت ویزای اقامت کشور برزیل، لازم است.

در وهله اول نیز، ویزای دائم اقامت به وی داده نمی­شود، بلکه در این شرایط حق درخواست ویزای دائم به شخص بیگانه اعطاء می­شود؛ بدین صورت که ابتدا به فرد خارجی ویزای اقامت یک ساله داده شده و سپس در مراحل بعدی، ویزای اقامت دائم به وی داده می­شود. در نهایت و در مراحل آخر و پس از گذشت حدوداً 5 سال از اقامت، شخص می­تواند بعد از دریافت ویزای اقامت دائم، اخذ تابعیت کشور برزیل را  تقاضا نماید.

بعد از ازدواج با یک برزیلی، شخص باید گواهی ازدواج و اظهارنامه شاهدان را به وزارت دادگستری ( از طریق پلیس فدرال ) یا کنسول گری برزیل در کشور خود، ببرد و تقاضای اقامت کند. هم­چنین مراسم ازدواج نباید صوری باشد بلکه به طور واقعی باید انجام پذیرفته باشد.

مدارک مورد نیاز در این زمینه؛ ترجمه رسمی صفحات شناسنامه و گواهی عدم سابقه کیفری و فرم تقاضای اقامت کشور برزیل.

مهاجرت زوج­های همجنسگرا به برزیل

سیاست­های مهاجرتی همجنسگراها از 3 دسامبر سال 2003 در برزیل قانونی شده است و در متن جدید دستورالعمل شماره 77 مصوب 29 ژانویه سال 2008 آمده است. پلیس فدرال واقع در فرودگاه، مسئول این است که اسناد و مدارک را به شورای ملی مهاجرت برزیل، واقع در برزیل، پایتخت فدرال بفرستد تا بررسی شود که اجتماع ( زوجیت )  آنها همانند یک زوج با جنسیت­های مخالف هست یا نه. دستورالعمل مقررات شماره 77 مصوب 29 ژانویه سال 2008، ویزای دائم یا موقت، معیارهایی را برای اعطای ویزای موقت یا دائم یا اجازه اقامت به همسر( شریک جنسی ) در ازدواج بدون در نظر گرفتن جنس مقرر می­دارد.

ازدواج باید به وسیله یکی از مدارک زیر اثبات شود:

الف- گواهی ازدواج صادر شده توسط دولت ملی کشور مبدا.

ب- حکم اثبات ازدواج صادر شده توسط یک دادگاه صالح در برزیل یا یک مقام صالح مربوط در خارج.

در صورت فقدان اسناد فوق­الذکر، اثبات ازدواج از طریق موارد زیر انجام می­شود:

الف- گواهی نامه یا سند مشابه صادر شده توسط مقامات ثبت مدنی ملی یا معادل خارجی.

ب- یک اظهارنامه بر اساس قانون مجازات، از دو شاهد مبنی بر یک اتحاد پایدار  به همراه حداقل 2 عدد از مدارک زیر:

 • مدرک وابستگی صادر شده توسط مقامات مالیاتی یا سازمان مربوط به درآمد
 • گواهی ازدواج مذهبی
 • قرارداد مربوط به وصیت
 • سیاست بیمه عمر با این بیان که یک شخص بیمه گذار و دیگری ذینفع باشد
 • سند خرید و فروش، ثبت اموال مشترک که شرکای جنسی صاحب آن هستند، اجاره نامه اموال که مستاجر به نظر می­رسند و …
 • حساب بانکی مشترک

از مورد دوم تا آخر موارد فوق، باید ظرف یک سال انجام شوند.

هم­چنین متقاضی باید موارد زیر را نیز حاضر سازد:

 • درخواست حاوی قانون ازدواج تاریخی
 • سند تعهد به نگهداری، پشتیبانی و خروج از قلمرو ملی، در صورت لزوم و به جهت پاسخ که در ثبت نام انجام شد
 • اثبات وسایل معاش کافی متقاضی یا بیگانه برای هردو با ذکر منبع در برزیل یا خارج یا رابطه استخدامی و یا حتی یارانه بورس تحصیلی و دیگر روش­های قانونی
 • نسخه گواهی شده سند هویت متقاضی
 • گواهی کپی تمام صفحات گذرنامه
 • سند سوابق کیفری از کشور مبدا یا کشوری که در آن مقیم بوده
 • اثبات پرداخت مهاجرت فردی
 • بیانیه­ای بر اساس قانون مجازات مبنی بر وضعیت تاهل متقاضی در کشور مبدا

اسناد و مدارک صادر شده از خارج باید در دفتر کنسولی برزیل و توسط یک مترجم که در برزیل سوگند خورده باشد؛ ترجمه شود.

بنابراین، با لحاظ موارد فوق می­توان دریافت که عقد زوج­های همجنسگرا در برزیل، قانونی بوده و این دسته می­توانند به صورت قانونی به کشور برزیل مهاجرت کنند.

فرآیند ازدواج در برزیل

اولین گام برای ازدواج در کشور برزیل این است که مدارک و اسناد مربوط به خود و همسر آینده­تان را بلافاصله به یک دفتر ثبت مدنی که در آنجا زندگی می­کنید، ببرید و پس از ارائه مدارک لازم، اجازه ازدواج را درخواست نمایید. احتمالاً ظرف یک تا دو ماه آینده، یک تاریخ برای ازدواج به شما می­دهند و علت این زمان آن است که باید درخواست ازدواج شما برای دولت برزیل، فرستاده شود. سپس دولت، اعلامیه ازدواج شما را به مدت 30 روز در یک روزنامه رسمی منتشر خواهد نمود و پس از 30 روز، اگر اعتراضی وجود نداشته باشد، به شما اجازه ازدواج، داده خواهد شد. بعد از ازدواج، باید فوراً گواهی ازدواج خود را به همراه سایر اسناد و مدارک، به اداره پلیس فدرال برده و درخواست ویزای اقامت دائم نمایید. هنگامی که درخواست ویزای شما پذیرفته شد، پلیس فدرال به شما یک سند می­دهد که شامل؛ عکس، اطلاعات عمومی هویت شما، ملیت، نام والدین و … می­باشد و به مدت 180 روز اعتبار دارد. این سند به شما اجازه خواهد داد تا زمانی که فرآیند اخذ ویزا به اتمام نرسیده،  به طور قانونی در کشور باقی بمانید. در شرایط عادی این امر می­تواند از یک تا دو سال زمان ببرد و در صورت بروز مشکل، می­تواند بیشتر از این زمان هم بشود. لذا شما باید شش ماه قبل از انقضای این سند، برای تمدید سند، به پلیس فدرال مراجعه نمایید. پلیس فدرال آن را مهر زده و سپس سند، برای 180 روز دیگر اعتبار پیدا می­کند. تا زمانی که ویزای شما صادر گردد، این اعمال باید انجام شود.

هنگامی که شما، درخواست ویزای دائم بر اساس ازدواج می­نمایید؛ آن شامل مجوز کار نیز می­باشد. شما باید از پلیس فدرال تقاضا نمایید که در سند ذکر شود که شما درخواست ویزای دائم بر اساس ازدواج را کرده­اید. پلیس فدرال، هم­چنین یک سند به شما می­دهد که sincer نام دارد و تمام اطلاعاتی که پایگاه اطلاعاتی پلیس فدرال از شما در اختیار دارد، به صورت چاپی در آن موجود است. شما به سند مذکور و sincer، برای دریافت مجوز کار ( که در دفتر منطقه­ای سرپرست – وزارت کار، انجام می­شود ) نیاز دارید. اگر پلیس فدرال، درخواست شما برای صدور sincer را رد کند، کما اینکه گاهی اوقات این کار را انجام می­دهد، سپس شما یک نسخه گواهی شده سند ازدواج خود را به وزارت کار می­برید. هم­چنین می­بایست، اصل سند را نیز به آنها نشان دهید. درست همانند سندی که در بالا ذکر شد، مجوز کار به مدت 180 روز به شما داده خواهد شد و هر زمان که شما سند را برای تمدید، به پلیس فدرال می­برید؛ باید مجوز کار را نیز برای تمدید، به وزارت کار ببرید؛ تا ویزای دائم شما صادر شود. تنها در این مورد، وزارت کار، مجوز کار را تحت عنوان دائم، مهر می­کند.

اسناد و مدارک لازم برای ازدواج

1-اصل گواهی تولد ( long form: فرم بلند ) که باید طی 180 روز گذشته صادر شده باشد وگرنه در برزیل، معتبر نخواهد بود. Long form شامل تولد شما، نام کامل والدینتان، ملیت آنها و … می­باشد. گواهی تولد اصلی، باید در کنسول گری برزیل در کشوری که صادر شده، به رسمیت شناخته شود و هم­چنین باید در کنسول گری کشوری که آن را صادر کرده، در برزیل، یا دپارتمان امور خارجی­ها اگر در کشوری که صادر کرده این کار را انجام دهد، به رسمیت شناخته شود. این مرحله، امری لازم و ضروری است لذا آن را نادیده نگیرید وگرنه قادر نخواهید بود که در برزیل ازدواج نمایید. این کار باید، در طول 180 روزی که سند معتبر است، انجام گیرد. هنگامی که به برزیل می­آیید، گواهی تولد شما باید توسط یک مترجم رسمی به زبان پرتغالی ترجمه شود. گواهی اصلی تولد و ترجمه آن در کنار هم باید برای درخواست ازدواج، وجود داشته باشد. از گواهی تولد، دو نسخه کپی داشته باشید چرا که یکی را در روند تقاضای ویزای دائم از شما می­گیرند.

2- یک کپی واضح و خوانای گواهی شده گذرنامه؛ صفحه هویت، صفحه روادید.

نکته: گذرنامه اصلی را به ثبت ببرید و آنها کپی گواهی شده به شما می­دهند. دو نسخه از آن بگیرید چون در فرآیند درخواست ویزای اقامت دائم به یکی از آنها نیاز پیدا می­کنید.

3- یک نسخه خوانا و گواهی شده کارت ورود.

نکته: ثبت یک نسخه گواهی شده آن را به شما می­دهد، لذا اصل آن را به ثبت ببرید.

4- اگر شما مجرد هستید و تاکنون ازدواج نکرده­اید یک گواهی از وزارت امور خارجه در کشور خود مبنی بر تجرد خود بیاورید. این باید در کنسول گری کشوری که آن را صادر کرده، گواهی شود و در برزیل، به زبان پرتغالی ترجمه شود.

اگر شما طلاق گرفته­اید، لذا به حکم نهایی طلاق یا گواهی طلاق که دادگاه صادر کرده نیاز دارید اگر شما گواهی طلاق را ارائه داده­اید، آن باید در طول 180 روز گذشته صادر شده باشد تا معتبر باشد، بنابراین احتمالاً شما از چیزی که دارید نمی­توانید استفاده کنید و باید یک گواهی جدید از دادگاه دریافت کنید. تمام این اسناد که می­خواهید ارائه دهید باید در کنسول گری برزیل در کشوری که آنها را صادر کرده گواهی و در برزیل، به زبان پرتغالی ترجمه شود. هم­چنین باید توسط وزارت امور خارجه در کشوری که آنها را صادر کرده گواهی و کنسول گری یا سفارت در برزیل تصدیق شود.

همسر آینده شما نیز باید مدارک زیر را ارائه دهد:

1-سند اصلی هویت

2- اصل کارت تامین اجتماعی

3- گواهی تولد اصلی

4- گواهی آدرس ( معمولاً یک قبض برق/ تلفن/ آب کفایت می­کند )

5- تاریخ و محل تولد والدینش ( معمولاً در گواهی تولد همسر شما موجود است )

نکته: مدارک مورد نیاز برای ازدواج، ممکن است در هر ایالتی متفاوت باشد لذا از ثبت ایالتی که قصد ازدواج در آن دارید بپرسید که مدارک دیگری نیاز هست یا خیر.

ازدواج­های وکالتی

اگرچه ازدواج وکالتی در برزیل به رسمیت شناخته شده است منتها این امر برای کسانی که پیش از این اصلاً در برزیل نبوده­اند نمی­باشد، بلکه برای کسانی است که یکی یا هر دو در برزیل بوده ولی در حال حاضر به دلایلی، قادر به حضور در مراسم ازدواج نیست. به منظور اجرای ازدواج وکالتی، هر دو طرف باید در ثبت حاضر شوند و مدارک لازم را ارائه دهند و طرفی که قادر به حضور نخواهد بود یک وکیل معرفی کند ک هصلاحیت انجام ازدواج و امضاء در ثبت را داشته باشد.

 

نتیجه:

با بررسی قوانین و مقررات مربوط به تابعیت در کشور برزیل دریافتیم که ازدواج از طرق غیرمستقیم اخذ تابعیت برزیل محسوب می­شود و شخص از طریق ازدواج، ویزای اقامت دائم این کشور را به دست می­آورد. هم­چنین، زوجین همجنسگرا می­توانند، به طور قانونی به این کشور مهاجرت کنند و مشکلی به جهت عدم رسمیت رابطه آنها در این کشور وجود ندارد. این مقاله با عنوان مهاجرت به برزیل از طریق ازدواج متعلق به موسسه مشاوره ای MIE می­باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *