مهاجرت به مالزی

مهاجرت به مالزی یکی از کشورهاییست که اخیرا مورد استقبال ایرانیان قرار گرفته است. آیا با مهاجرت به مالزی آشنایی دارید؟ آیا با روش های مهاجرت به مالزی آشنایی دارید؟ آیا می دانید چگونه می توانید مهاجرت به مالزی را به آسانترین شیوه انجام دهید؟ آیا با مزایا و پیامد های مهاجرت به مالزی آشنا هستید؟ آیا مهاجرت به مالزی از طریق تحصیل را ممکن می دانید؟ آیا فکر می کنید با ازدواج می توان مهاجرت به مالزی نمود؟ شرایط مهاجرت به مالزی چگونه می باشد؟ آیا در مورد مهاجرت به مالزی سوالاتی ذهن شما را مشغول کرده است؟  (این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

در این صورت پیشنهاد ما مطالعه مقالات حاضر از سوی متخصصین ارشد موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE است . درصورتی‌که اطلاعات ما در ضمیمه پاسخگویی به سولات شما کافی نبود پیشنهاد می کنیم با وکلای مجرب موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE تماس حاصل نموده تا شما را با شرایط اختصاصیتان در مسیری بهتر و آسوده تر راهنمایی بنمایند . این مقاله به منظور پیشبرد اهداف شما در ضمینه مهاجرت تبیین شده همچنین شما می توانید از مشاوره ی وکلای برجسته حقوق بین الملل در موسسه بین المللی MIE بهرهمند شوید.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

مقدمه :

هزینه زندگی و تحصیل در کشور مالزی از بسیاری از کشور ها کمتر است که بسیاری از فارغ التحصیلان مالزی برای ادامه تحصیل قادر به اخذ پذیرش از دانشگاه های بسیار معتبر سایر نقاط جهان خواهد بود. همچنین طرحی به نام طرح خانه دوم برای اخذ اقامت در مالزی در نظر گرفته شده است . برای دریافت اطلاعات تکمیلی این طرح با مراجعه یا تماس تلفنی با کارشناسان موسسه بین المللی حقوقی MIE تماس حاصل بفرمایید.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

ما خدمات ویژهای در را بطه با کشور مالزی ارائه می دهیم و رد تمام مراحل در کنار شما خواهیم بود. به توجه به اینکه این مقاله صرفا جهت آشنایی شما با روند کلی مهاجرت به کشور مالزی می باشد جهت هر گونه اقدام برای مهجرت ، تحصیل ، کار وغیره حتما با کارشناسان و متخصصان موسسه بین المللی MIE در ارتباط باشید تا از هرگونه اشتباه احتمالی و اطلاف وقت وهزینه جلوگیری بعمل آورده شود.متخصصان موسسسه حقوقی بین المللی MIE با راهنمایی های دقیق و کارشناسانه می توانند شما را به صورت کاملا مطمئن همراهی بنمایند(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

شرایط مهاجرت به مالزی  :

لیست ویزا های مختلف مالزی که شما می توانید برای سفر به مالزی تحصیل در مالزی و اخذ اقامت مالزی از طریق انها اقدام فرمایید :

 • ویزای توریستی مالزی :برای اخذ ویزای توریستی مالزی نیاز به هیچ کاری نبوده و پس از ورود به مالزی و فرودگاه مالزی به هر شخص با ملیت ایرانی ۱۵ روز ویزای توریستی داده می شود.
 • ویزای اجتمایی مالزی :ویزای اجتمایی مالزی به مدت ۲ تا ۶ ماه با دعوت رسمی یک شرکت و یا یک شخص مالزیایی و یا اقوام درجه یک هر شخص که خود ویزای اقامتی مالزی را دارند صادر می گردد.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)
 • ویزای تحصیلی مالزی : با اقدام در موسسات آموزش عالی دانشگاه یا کالج های مالزی امکان در یافت ویزای تحصیلی مالزی امکان پذیر می باشد. مدت زمان ویزای تحصیلی مالزی ۱ سال و قابل تمدید تا انتهای زمان تحصیل می باشد. مشکل ویزای تحصیلی مالزی آن است که شخص با این ویزا خق کارکردن ندارد و این به آن معناست که  در صورت تمایل دانشجوی مهاجر به کار کردن باید از اداره مهاجرت مالزی اجازه کار بگیرد و در صورت کسب اجازه از این سازما ن دانشجو می تواند کار نیمه وقت داشته باشد. بابت ویزای دانشجویی ۲۰۰ دلار صرف نظر از دانشگاه رشته ومیزان شهریه بابد پرداخت شود.که این رقم در سال تحصیلی بعد به ۵۰ دلار میرسد. از جمله مزایای تحصیل در مالزی می توان به کیفیت بالای تحصیل اعتبار جهانی ، تنوع رشته ها ، تدریس به زبان انگلیسی در مالزی اشاره نمود.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

– مقررات کار در مالزی:

وزارت منابع انسانی بعنوان اصلی ترین  بخش دولت  در خصوص کار در مالزی میباشد که وظیفه بسیار مهم و اساسی تنظیم روابط کار و همچنین نظارت بر حسن اجرای قوانین آن در بخش های مدیریت کار، کودکان و کار، بیکاری ،ساعات کار ،امنیت و سلامت شغلی را عهده دار میباشد. برای انجام هرچه بهتر این وظایف وزارت منابع انسانی از دیگر منابع دولتی و بخشهای خصوصی(نمایندگان کارفرمایان و کاگران و سندیکاهای مربوطه) کمک میگیرد و از نظرات تخصصی آنها استفاده میکند.

انجمن کارفرمایان مالزی (MEF) سازمان مرکزی بخش خصوصی در مالزی میباشد که در سال ۱۹۵۹ تاسیس گردیده و در سال ۱۹۷۷ نام این سازمان به انجمن شورای کارفرمایان مالزی تغیر نام پیدا کرد (MECA).

وظیفه اولیه و اساسی این سازمان ترفیع و حفاظت از حقوق و نیز تشویق کارفرمایان در راستای بهبود و توسعه حوزه کاری میباشد. انجمن اتحادیه های صنفی مالزی  (MTUC) مهمترین نماینده صنف و سازمانی کارگری در مالزی میباشد که در سال ۱۹۶۱ تاسیس گردیده و یکی از قدیمی ترین اتحادیه صنفی در مالزیست که حدود بیش از نیم میلیون عضو از بخشهای مختلف دارد.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

در کشور مالزی قانون مربوط به حقوق و دستمزد بیان میکند که ساعات کار نباید بیش از ۸ ساعت در روز و یا ۴۸ ساعت در هفته باشد و هر هفته کاری باید شامل یک روز استراحت کامل باشد. از طرفی دیگر نیز از هیچ کارگری نمیتوان درخواست کار بیش از ۱۲ ساعت بکنند مگر در شرایط خاص و بیشترین اضافه کاری قابل قبول و مجاز ۱۰۶ ساعت در ماه میباشد، مگر اینکه مدیر کل بخش کارگری موافقت کند برای اضافه کاری بیشتر بر اساس نامه کتبی دستگاه مربوطه کارگران زن میتوانند حداکثر دوماه برای مرخصی زایمان استفاده نموده بشرطی که نیاز آنها به بیش از ۲ ماه با تایید پزشک باشد درصدی از حقوق انها پرداخت خواهد شد.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

شرایط اشتغال نیروی کار خارجی :

سیاست دولت مالزی اعطای فرصت های شغلی به نیروی کار محلی است , لذا دولت تلاش میکند تا نیروی خارجی سهم زیادی در افزایش تولید ملی نداشته باشد. با این وجود دولت مالزی نیاز به نیروی کار خارجی را نمی تواند نا دیده بگیرد. بیش از دو میلیون نفر کارگر خارجی ( قانونی و غیر قانونی) در مالزی بکار اشتغال دارند کارگران اندونزیایی ، نپالی، هندی، ویتنامی، بنگلادشی بیشترین تعداد کارگر در این کشور را دارند، دولت مالزی بنا به نوع کار الویت هائی را برای برخی از کارگران این کشورها قائل شده است. بطور کلی کشور مالزی به نوعی بدنبال کاهش و کنترل بیشتر کارگران خارجی است.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

اشتغال از طریق ثبت شرکت:

ثبت شرکت و اخذ ویزای اقامت تجاری یکی از راه های اشتغال برای خارجیان و کسب اقامت در مالزی است با ثبت شرکت ۲ الی ۳ سال اجازه اقامت فراهم می شود که برای ۲ الی ۳ بار و یا بیشتر قابل تمدید است. برای ثبت شرکت و اخذ اقامت می بایست حداقل یکصد هزار دلار سرمایه را به مالزی منتقل شود. یکی دیگر از راه های ثبت شرکت کسب نمایندگی یک شرکت ثبت شده در کشور مبداء است که ضرورتی برای سرمایه گذاری نیست ولی باید هزینه های خود را از شرکت مادر در ایران تامین نماید و اجازه کسب درآمد در مالزی را مگر در شرایط خاص ندارد. که از این روش معمولاً برای کسب اقامت استفاده می کنند.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

ویزای کار: منظور از ویزای کار ویزائی است که یک فرد متخصص و یا غیر متخصص ( کارگر) خارجی جویای کار با داشتن  آن مجاز است در یک موسسه یا شرکت  مشغول بکار شود. ویزای کار در مالزی توسط کارفرما و پس از طی یک دوره آموزشی برای جویای کار درخواست می شود کارفرما باید مالیات مربوط به اشتغال را نیز پرداخت نماید. شخص جویای کار نمی تواند شخصاً این نوع ویزا را درخواست کند بلکه باید توسط کارفرما انجام شود. شرایط کار برای ایرانیانی که در مالزی مجوز اقامت ندارند بسیار مشکل است. و توصیه می شود که با ویزای توریستی و سفر های توریستی نباید به کار در مالزی مبادرت نمود.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

ویزای کار اشکال مختلفی دارد:

ویزای اشتغال حرفه ای: Employmant pass (professional Visa)

شرکت های خصوصی متعلق به افراد خارجی و یا شرکت های مالزیائی می توانند از خارجیان برای گروه مشاغل  تخصصی و حرفه ای زیر درخواست ویزا نمایند این ویزا می تواند برای مدت دو سال اعتبار داشته باشد.

پست های کلیدی: مدیریت عالی شرکت ها ، مسئولیت مراقبت از منافع شرکت و سرمایه گذاری، مسئولیت تعیین سیاسیت ها و اهداف شرکت(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

مسئولیت های اجرائی: مدیریت میانی پست های تخصصی، تجارب علمی و حرفه ای مورد نیاز، تخصص های عملی در مورد مشاغل مورد نظر، مسئولان اجرای سیاست های شرکت و ناظر بر کارکنان رده پائین

سمت های غیر اجرائی: تخصص های بالا و مهارتهای فنی مربوط به مشاغل خاص مانند: طراح صنعتی، مبلمان و لباس، قالب ساز و جوشکار حرفه ای و …(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

ویزای مشاغل کارگری:

این ویزا اختصاص به کارگران خارجی غیر متخصص و نیمه ماهر دارد مدت آن یکساله و قابل تمدید است. ویزای این نوع مشاغل به کشورهای خاصی مانند اندونزی، هند، نپال، بنگلادش و… داده میشود. که بطور عمده شامل بخش های زیر است.

الف – تولیدات صادرات محور: این بخش تمامی تولیدات صادرات محور را که بیش از %۵۰ تولیدات آن برای صادرات باشد را در بر می گیرد.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

ب- تولیدات غیر صادرات محور: شامل صنایع وابسته به چوب , صنایع مبلمان ,صنایع وابسته به لاستیک , صنایع وابسته به پلاستیک , صنایع فرآوری مواد غذایی , صنعت مواد ساختمانی , صنعت آهن و فولاد و صنایع معدنی , صنعت سرامیک , صنعت نساجی , صنعت کفش , مهندسی و صنعت ساخت و صنعت سنگهای معدنی و قیر . دو شرط برای بکار گیری نیروی کار خارجی در زمینه صنایع غیر صادرات محور وجود دارد: کل فروش شرکت در سال دو میلیون رینگیت و بیشتر باشد یا حد اقل سرمایه پرداخت شده شرکت بیش از ۱۰۰,۰۰۰ رینگیت باشد .(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

ج- بخش کشاورزی و صنایع وابسته :

شامل بخشهایی از قبیل محصولات کشاورزی , مواد غذایی , پرورش گل , دامپروری , آبزیان

د- بخش ساخت و ساز و ساختمان

ه-  بخش خدمات :

فقط شامل کارگر رستوران در سراسر کشور به عنوان آشپز وکارگر عمومی (ظرفشور , نظافت چی) میشود. کارگران خارجی به عنوان پیشخدمت , صندوقدار , حمل کننده بار در بنادر و فرودگاهها , خدمات خانگی شستشوی لباس و باشگاه گلف (به استثنای پادو در باشگاه گلف) نمیتوانند کار کنند.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

ویزای مرتبط ( Referred visa ):

ویزایی ست که توسط کار فرما از دفاتر مهاجرت مربوطه در خواست گردیده و از سوی نمایندگی های مالزی در خارج از کشور با صدور آن موافقت شده است . مدارک مورد نیاز برای درخواست referrd visa  عبارتند:  از ۱- نامه درخواست کار فرما ۲- اصل وکپی نامه وزارت کشور, نامه بخش مهاجرت مالزی (در مورد جابجایی محل کار) ۳- سپرده ضمانت یا ضمانت نامه بانکی معتبر برای ۱۴ ماه ۴- فرم کامپیوتری مشخصات کاری ۵- گواهی سلامت از وزارت بهداشت کشور مبدا و تایید شده در وزارت بهداشت کشور مالزی ۸- فرم درخواست referrd visa  .

هزینه های صدور  referrd visa با مالیات یک ساله آن برای بخشهای تولید و ساخت و خدمات در حدود ۱۳۰۰رینگیت میباشد .(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

مراحل درخواست ویزای مرتبط( Referred vis )

 • درخواست باید شخصا توسط متقاضی , شرکت ویا کارفرما انجام شود لذا ارائه درخواست توسط کارگذار یا واسطه مجاز نمی باشد و رد خواهد شد
 • در خواست ها باید با استفاده از فرم  KDN/PA2/98و ارسال آن به آدرس Immigration   Department of Malaysia ارسال شود.
 • درخواست جایگزینی برای کارگران خارجی فقط در صورت بازگشت به کشور یا فوت کارگر و تنها برای بخشهای تولیدات صادرات محور (ساخت و ساز و مجموع کاشت، محصولات کشاورزی ,غذایی , پرورش حیوانات اهلی , گل و آبزیان) و بخش خدمات ( نظافتچی رستوران, باربر , کارگر خانه , شستشوی لباس , پادوی زمین گلف , جزایر تفریحی بجز پینانگ) .(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

به کارگران کشور های اندونزی, تایلند و کامبوج و سریلانکا که فقط در مزارع چای و کاشت درخت کائوچو مشغول به کار می باشند، و به کارگران هندی در زمینه قالب سازی وتولید ابزار , کارگر ساختمانی و نصب و راه اندازی کابلهای برق با ولتاژ بالا مجوز جایگزینی کارگر داده شده است.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

 اطلاعات سیاسی مربوط به کشور مالزی

الف: اطلاعات پایه :

پایتخت: کوالالامپور

تاریخ استقلال : ۳۱ اوت ۱۹۵۷

وسعت: ۳۲۹۷۵۸ کیلومتر مربع، متشکل از دوقسمت، شبه جزیره مالزی (مالزی غربی) و ایالات صباح و ساراواک (مالزی شرقی).

آب وهوا : مرطوب واستوایی، بدون فصول متمایز، با متوسط دمای ۳۰-۲۶ درجه سانتیگراد، بارندگی ۴۰۰-۲۵۰ سانتیمتر در سال .

جمعیت(تا پایان سال ۲۰۱۰): ۰۰۰، ۰۰۰ ،۲۹ نفر

نرخ رشد جمعیت :   ۱٫۷۲۳ درصد (۲۰۰۹)

ترکیب جمعیت : نژاد ملایو (۵۰٫۴%)، نژاد چینی (۲۳٫۷% ) ، نژاد هندی ( ۷٫۱% ) ساکنان بومی(۱۱%) و سایر اقوام و جمعیت غیر مالزیایی (۷٫۸% )

(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

زبان رسمی : ملایو(انگلیسی، چینی و هندی نیز رواج دارد).

دین رسمی : اسلام ـ شافعی مذهب( حدود۵۸% از کل جمعیت ). پیروان بودیسم ، کنفسیوس، مسیحیت و سایر ادیان نیز برای انجام امور مذهبی خود از آزادی کامل برخوردارند.

نرخ باسوادی : بیش از۸۸٫۹ درصد

(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

ساختار سیاسی مالزی:

فدراسیون مالزی کشوری است با نظام سلطنتی مشروطه که با الهام از سیستم حکومت پارلمانی انگلیس پایه گذاری شده و در بدنه حکومتی آن نیز از سیستم های فدرال استفاده شده است. پادشاه انتخابی مالزی که در رأس حکومت این کشور قرار دارد، مانند سایر نظام های مشابه دارای اختیارات و وظایف تشریفاتی است و از میان خانواده سلاطین ۹ ایالت مالزی بطور دوره ایی و به مدت پنج سال انتخاب می شود.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

رکن اصلی قدرت در مالزی مربوط به نخست وزیر بعنوان رئیس قوه مجریه می باشد که نخست وزیر و اعضای کابینه براساس انتخابات مجلس نمایندگان فدرال انتخاب و تعیین می گردند. بر اساس بند ۲ ماده ۴۳ قانون اساسی مالزی، پادشاه از میان نماندگان مجلس که مورد اعتماد اکثریت مجلس هست را به نخست وزیری منصوب می نماید. کابینه کنونی مالزی تحت ریاست آقای محمد نجیب عبدالرزاق است که از آوریل ۲۰۰۹ بدنبال انتخابات داخلی حزب حاکم به ریاست حزب و نخست وزیری مالزی تعیین شده است. وی همچنین پس از برگزاری انتخابات سرارسی اخیر در ۵ می ۲۰۱۳ با پیروزی حزبش در انتخابات مجددا به نخست وزیر مالزی منصوب شد. مهمترین ائتلاف حزبی مالزی ائتلافی متشکل از ۱۴ حزب تحت عنوان اتحادیه جبهه ملی (Barisan Nasional) می باشد که از ابتدای استقلال تاکنون قدرت را در دست داشته و مسئولان حزب آمنو بعنوان مهمترین حزب عضو ائتلاف حاکم همیشه بیشترین و با اهمیت ترین پست های کابینه را به خود اختصاص داده اند.

پارلمان مالــزی دو مجـــلسی بوده و از مجالس نمایندگان (Lower House) و سنا (Upper House) تشکیل می گردد. مجلس سنا که بالاترین مجلس نمایندگی مردم در مالزی به شمار می رود، دارای ۷۰ سناتور می باشد. می توان نمایندگان مجلس سنا را به دو بخش تقسیم نمود. تعداد ۲۶ نماینده سنا یا سناتور از سوی مجالس ایالتی از مجموع ۱۳ ایالت مالزی (هر ایالت ۲ نفر) انتخاب و به مجلس سنا معرفی می شوند. لیکن تعداد ۴۴ نفر دیگر از سوی پادشاه بدلیل انجام خدمات برجسته و سوابق خدماتی و شایستگی آنها، یا به نمایندگی از اقلیتهای قومی و دینی، گروههای تخصصی، شرکتهای بزرگ و دیگر گروهها انتخاب و معرفی می شوند که دو نفر از آنها بعنوان سناتور منطقه فدرال کوالالامپور، و مناطق فدرالی لابوآن و پوتراجایا نیز هر کدام یک سناتور در مجلس سنا خواهند داشت. شایان ذکر است که اخیرا وزیر توسعه اجتماعی و خانواده مالزی پیشنهاد نمود یک نفر به نمایندگی از جامعه معلولان در مجلس سنای این کشور عضویت داشته باشد. سناتورها برای یک دوره سه ساله انتخاب و قابل تمدید برای یک دوره دیگر می باشد. رئیس مجلس سنا نیز از میان سناتورها و توسط آنها برگزیده می شود.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

مجلس نمایندگان مالزی در حال حاضر ۲۲۲ نماینده دارد که این افراد از طریق انتخابات سراسری حزب برای یک دوره پنج ساله برگزیده می شوند مگر اینکه انتخابات زود هنگام برگزار گردد. هرچند طبق قانون انتخاب نخست وزیر از میان نمایندگان مجلس در اختیار پادشاه است اما عملاً رئیس حزب حاکم یا بزرگترین حزب ائتلاف حاکم، بعنوان نخست وزیر منصوب می گردد. لازم به ذکر است تاکنون رئیس حزب آمنو بعنوان حزب حاکم همواره نخست وزیر بوده است. آقای نجیب عبدالرزاق ششمین نخست وزیر مالزی است که از آوریل سال ۲۰۰۹ پس از کناره گیری عبدالله بداوی به قدرت رسیده است. شایان ذکر است آخرین انتخابات پارلمانی مالزی در ۱۳ می ۲۰۱۳ برگزار شده است که طی آن جبهه متحد ملی (متشکل از چهارده حزب) توانست ۱۳۳ کرسی از مجموع ۲۲۲ کرسی پارلمان را کسب نماید و احزاب مخالف نیز ۸۹ کرسی را کسب کنند. از میان کرسیهای بدست آمده توسط جبهه ائتلاف ملی تعداد ۸۹ کرسی متعلق به حزب آمنو (بزرگترین حزب ائتلاف حاکم یعنی جبهه ملی) می باشد.

رئیس مجلس نمایندگان مالزی توسط اعضای مجلس انتخاب می شود ولی با توجه به پیش بینی خاص قانون اساسی مالزی، وی می تواند از میان شخصیت های خارج از مجلس نیز انتخاب شود و الزامی به انتخاب وی از میان اعضای پارلمان نیست. مجلس نمایندگان فدرال از اهمیتی اساسی در ساختار قدرت، حکومت و تشکیل کابینه برخوردار بوده و در واقع دروازه ای برای دستیابی به مسند قدرت از جمله وزارتخانه ها می باشد. مجلس سنا نیز همانند سایر نهادهای مشابه در برخی کشورهای دیگر بدواً قانون گذاری نمی کند بلکه قوانین مصوب مجلس نمایندگان را به منظور تقدیم به پادشاه مورد بررسی و مداقه قرار می دهد.

یکی از ویژگیهای کشور مالزی وجود احزاب سیاسی متعدد و برگزاری انتخابات بر اساس مبارزات حزبی است. در این کشور حدود ۴۰ حزب در صحنه سیاسی و انتخابات فعال می باشند که قدرتمندترین آنها جبهه متحد ملی به رهبری نجیب عبدالرزاق نخست وزیر فعلی مالزی است. بزرگترین حزب در این اتحادیه حزب آمنو (UMNO) به رهبری نجیب عبدالرزاق است. این سازمان سیاسی در سال ۱۹۴۶ تأسیس شد و به قویترین جریان سیاسی در طول سالهای کسب استقلال و پس از آن تبدیل گردیده است. بعد از حزب آمنو، حزب اسلامی مالزی یا پاس (PAS) بیشترین نفوذ را میان مسلمانان ملایو بخصوص در شمال مالزی دارد علاوه بر این حزب عدالت مردم (PKR) به رهبری انور ابراهیم و حزب چینی تبار عمل دموکراتیک (DAP) نیز از جمله احزاب مهم دیگر و فعال در مالزی می باشند که توانسته اند در مجموع ۸۹ کرسی پارلمانی را در انتخابات ۱۳ می ۲۰۱۳ به خود اختصاص دهند.نحوه اداره کشور مالزی، فدراتیو است که شامل ۱۳ ایالت و سه منطقه فدرال که بالاترین مقام تشریفاتی هر ایالت، سلطان یا حکمران می باشد و امور اجرایی نیز در اختیار سروزیر و کابینه ایالتی قرار دارد. ایالتها دارای مجلس نمایندگان ایالتی مستقل می باشند که از طریق انتخابات مستقیم به هنگام برگزاری انتخابات سراسری تعیین می شوند. امکان اینکه یک نفر همزمان نماینده در یکی از مجالس ایالتی و مجلس نمایندگان باشد نیز وجود دارد.

نتیجه گیری :
به طور کلی اقامت در کشور مالزی برای تحصیل ، کار ،تجارت، زندگی از موقعیت و شرایط بسیار مطلوبی برخوردار میباشد و حتی اقامت های کوتاه مدت هم شرایط را برای اقمت و زندگی دائمی شما فراهم مینماید. سیاست دولت مالزی اعطای فرصت های شغلی به نیروی کار محلی و خارجی است.لذا دولت تلاش می کند که با جذب منابع انسانی شرایط زندگی مناسب را برای این کشور تسهیل بنماید.
در نهایت پیشنهاد می نمائیم در صورت تمایل به کسب اطلاعات کاملتر درخصوص ویزا و اقامت کشور مالزی ، با توجه به شرایط خاص شما با وکلای مجرب موسسۀ مهاجرتی MIE تماس حاصل نموده تا بتوانند شما را در مسیر صحیح مهاجرت ، راهنمائی نمایند.(این مقاله با عنوان مهاجرت به مالزی متعلق به موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE می باشد.)

 

4 پاسخ
 1. faride
  faride گفته:

  سلام. آیا آقایون به خاطر اشتغال به تحصیل هنوز مشمول خدمت نشده باشن و سربازی نرفته باشن . میتونن ویزای کار بگیرن ؟
  در کل داشتن پایان خدمت برای استخدام شدن در کاری تخصصی در مالزی ضروری هست یا خیر؟

  پاسخ
  • farzin kargar
   farzin kargar گفته:

   با سلام و عرض ادب
   آقایانی که اشتغال به تحصیل دارند فقط جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور می توانند اقدام نمایند.داشتن کارت پایان خدمت جهت استخدام در مالزی الزامی نمی باشد اما از آنجایی که مالزی اقامت دائم به واسطه کار کردن اعطا نمی کند ممکن است در آینده برای ایشان ایجاد مشکل نماید.جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین موسسه تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید.
   شماره تلفن:02149196000

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *