مهاجرت تحصیلی به انگلستان

مهاجرت تحصیلی به انگلستان یکی از پر طرفدارترین و بهترین روش های مهاجرت می باشد، زیرا بهترین سیستم آموزشی به همراه امکاناتی فوق العاده برای دانش آموزان و دانشجویان، در کشور انگلستان فراهم شده است.همان گونه که در ذیل خواهید دید مهاجرت تحصیلی به انگلستان به دلیل تنوع در ارائه ی دوره های تحصیلی و فراهم بودن شرایط مناسب برای تحصیلِ کودکان، می تواند برای هر شخص با هر مدرکی مورد توجه قرار گیرد. به خصوص اینکه دانشگاه های انگلستان همواره در بین 10 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند و مهاجرت تحصیلی به انگلستان برای دانشجویان مستعد، زمینه ی موفقیت های روزافزون را فراهم می آورد. مطالب حاضر توسط وکلا و کارشناسان موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE جهت آشنایی شما هموطنان عزیز با مقررات مهاجرت تحصیلی به انگلستان گردآوری شده است. چنانچه قصد مهاجرت تحصیلی به انگلستان یا آشنایی با نظام آموزشی انگلستان را دارید پیشنهاد می شود مطالب ذیل را به دقت مطالعه فرمایید. چنانچه پس از مطالعه ی این نوشتار قصد تکمیل اطلاعات یا طرح پرسش داشتید می توانید با کارشناسان و وکلای موسسه مشاوره ای  MIE که در زمینه مهاجرت تحصیلی به انگلستان و اخذ ویزای تحصیلی انگلستان دارای سابقه و تخصص می باشند در ارتباط باشد. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقالاتِ مفید سایت MIE در خصوص مهاجرت تحصیلی به انگلستان را مطالعه فرمایید.

پیش از ورود به بحث مهاجرت تحصیلی به انگلستان به دلیل تفاوت در سیستم آموزشی انگلستان با سایر کشورها، لازم است که در این خصوص اطلاعاتی داشته باشیم.

نظام آموزشی کشور انگلستان

آموزش ابتدایی در کشور انگلستان از سنین بسیار پایین شروع می شود و هر مرحله با توجه به سن کودک نام گذاری می گردد. از سن 3 تا 5 سالگی دوره ی بنیادی تحصیلی کودک است (Early Years Foundation Stage). از سن 5 تا 11 سال آموزش ابتدایی (primary education) و از سن 11 تا 16 سال آموزش متوسطه و آموزشِ بعد از 16 سالگی تا 18 سالگی. و پس از 18 سالگی آموزش عالی شروع می گردد. در سن 16 سالگی معمولاً آزمونی: (GCSE)  (General Certificate of Secondary Education) برای دریافت گواهی عمومی آموزش متوسطه برگزار می شود. آموزش و پرورش در انگلستان تا سن 18 سالگی اجباری است اما برنامه های تحصیل در مدرسه تا 16 سالگی اجباری است. به همین دلیل پس از سن 16 سالگی، دانش آموزان انواع مختلفی از دوره های تحصیلی را به اختیار خود می توانند انتخاب نمایند. این دوره ها به دوره ی ششم (sixth form) یا کالج معروف هستند که معمولاً پس از یک دوره ی دو ساله، به اخذ مدرک (A-Level) منجر می شوند. این مدرک تا حدودی شبیه به دیپلم دبیرستان در کشورهای دیگر است. علاوه بر طی این دوره می توان دوره های( BTEC) یا دیپلم بین المللی یا دوره های پیش دانشگاهی کمبریج  ( Cambridge Pre-U ) را طی نمود. همچنین دانش آموزان می توانند دوره های کارآموزی را نیز بگذارنند. دوره ی دیگری که دانش آموزان می توانند در آن به تحصیل بپردازند دوره های Foundation Stage است که در واقع یک سال از دوره ی تحصیلی اجباری و یک سال از دوره ی تحصیلی اختیاری را پوشش می دهد و البته این دوره سطح پایین تری از (A-Level) دارد. سال تحصیلی در اول سپتامبر یا اول آگوست آغاز می گردد.

آموزش عالی و دانشگاهی با دروه ی سه ساله ی لیسانس آغاز می گردد و با دوره های Postgraduate degrees که شامل کارشناسی ارشد و دکترا بوده و بیشتر به صورت پژوهش و تحقیق برگزار می گردد به اتمام می رسد. کارشناسی ارشد حدود یک سال و دکترا حدوداً سه سال به طول می انجامد. هزینه های تحصیل برای یک سال تحصیلی برای دانش جویان حدود 9000 پوند خواهد بود، گرچه طبق آخرین اعلام برای تحصیل در سال 2017 این رقم به 9250 پوند افزایش یافته است. نظام آموزشی انگلستان برخلاف اکثر کشورها که دوره های طولانی تری برای تحصیل در مقطع آموزش عالی در نظر می گیرند، این دوره ها را کوتاه تر نموده و به کیفیت دوران تحصیل توجه ویژه ای نموده است. لذا هزینه های دانشجویان نیز به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

انواع ویزاهای تحصیلی انگلستان

برای ورود به کشور انگلستان جهت تحصیل سه نوع ویزا وجود دارد: ویزای کوتاه مدت تحصیلی، ویزای تحصیل برای کودکان زیر 16 سال، ویزای تحصیل برای بزرگسالان بالای 16 سال، این ویزاها امتیازی هستند (Points-based immigration system) و چنانچه متقاضی، امتیازات لازم که شامل توانایی زبان انگلیسی، تمکن مالی و پذیرش از دانشگاه را کسب نکرده باشد، مقاماتِ مسئول حق خواهند داشت که با درخواست متقاضی موافقت ننمایند. در ادامه به طور مختصر به معرفی این ویزاها می پردازیم. مطالب فوق توسط وکلای موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE جهت آشنایی با مهاجرت تحصیلی به انگلستان گردآوری شده است، لذا چنانچه قصد تحصیل در این کشور را دارید، جهت تکمیل اطلاعات، با کارشناسان موسسه که دارای تخصص در اخذ ویزای تحصیلی انگلستان می باشند، در ارتباط باشید.

Short-term study visa

این ویزا به مدت 6 ماه تا حداکثر 11 ماه صادر می گردد و معمولاً دوره های کلاس زبان را شامل می شود، این ویزا قابلیت تمدید نداشته و دارنده ی آن حق کار یا بردن همراه به این کشور را ندارد.

 

Tier 4 (Child) student visa

این ویزا مخصوصِ کودکانِ 4 تا 17 سال است و مدت ویزا بستگی به سن متقاضی دارد. به این صورت که متقاضیِ زیر 16 سال به مدت 6 سال و 4 ماه حق اقامت در انگلستان را خواهد داشت و متقاضی 16 و 17 ساله 3 سال و 4 ماه می تواند در انگلستان اقامت داشه باشد. همچنین متقاضی بالای 16 سال حق کار به صورت نیمه وقت 10 ساعت در هفته و حق کار در دوران تعطیلات مدرسه به صورت تمام وقت را خواهد داشت. والدینِ کودک تا 12 سالگی حق خواهند داشت که همراهِ کودک خود به انگلستان بروند. ویزای صادره برای والدین در ابتدا به مدت 6 یا 12 ماه صادر می شود و پس از آن قابلیت تمدید به 12 ماه دیگر راخواهد داشت و تا زمانی که کودک به سن 12 سالگی برسد این ویزا تمدید می شود. والدین حق کار یا تحصیل یا تغییر ویزا به نوعی دیگر را نخواهند داشت.

Tier 4 (General) student visa

این ویزا برای افراد بالای 16 سال صادر می گردد و علاوه بر داشتنِ پذیرش از دانشگاه یا موسسه ی آموزشی و نیز تمکن مالی مناسب برای پرداخت هزینه های تحصیل و دانشگاه، توانایی صحبت، خواندن، نوشتن و درکِ زبان انگلیسی مورد نیاز است. افرادی که موفق به اخذ این ویزا می شوند حق کار در حین تحصیل را خواهند داشت.

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین) در باب تحصیل و مهاجرت به انگلستان

اخذ تابعیت انگلستان

تحصیل در انگلستان علاوه بر کسب توانایی های علمی و فراهم شدن زمینه ی اشتغال در این کشور و سایر کشورها، همچنین می تواند به کسب تابعیت این کشور نیز منجر شود. زیرا در قوانین مهاجرتی این کشور چنانچه شخصی پنج سال در انگلستان زندگی نموده باشد و در این 5 سال بیشتر از 450 روز از خاک انگلستان و در 12 ماهِ آخرِ درخواست کسب اقامت، بیش از 90 روز از خاک انگلستان خارج نشده باشد می تواند برای کسب تابعیت این کشور اقدام نماید. البته علاوه بر گذشتِ مدت های لازم، شرایط دیگری چون آشنایی با زبان انگلیسی در سطح English qualification at B1, B2, C1 or C2 level و شرکت در آزمونی که عموماً در خصوص فرهنگ، تاریخ و سنت انگلستان می باشد و 45 دقیقه به طول می انجامد و شامل 24 سوال می باشد نیز لازم است. همچنین شخصی که می خواهد به اخذ تابعیت انگلستان نائل شود نباید مرتکب جرمی شده باشد.

نتیجه گیری

تحصیل در کشور انگلستان به خصوص از سنین پایین برای کودکان مزایای فراوانی خواهد داشت. این کشور به دلیل امنیت بسیار بالایی که دارد می تواند محیطی مناسب برای کودکان فراهم آورد تا در کنار تحصیل به زبان انگلیسی با فرهنگ و آداب و رسوم کشوری پیشرفته و دارای تاریخی غنی آشنا شود. همچنین بر تحصیلِ کودکان برای والدین نیز این امکان فراهم می شود که پس از مدتی به کسب اقامت و تابعیت این کشور اقدام نمایند. تحصیل در مقاطع بالاتر و در دانشگاه های انگلستان، به دانشجویان این امکان را می دهد که در حین تحصیل به کار مشغول شده و از نظر پوشش هزینه های تحصیلی و زندگی با مشکل مواجه نشوند. مساله ای که ممکن است ذهن بسیاری از افارد را به خود مشغول کند این است که تصور می کنند زندگی و تحصیل در این کشور هزینه های فراوانی داشته و برای تحصیل در انگلستان باید تمکنِ مالی بسیار زیادی داشت، باید خاطر نشان کرد که البته هزینه های زندگی در این کشور تا حدودی بالاست اما این نکته ی مهم را نباید فراموش کرد که دوره های تحصیلی در این کشور کوتاه تر از سایر کشورهاست و همین امر هزینه های تحصیلی در انگلستان را مساوی و یا حتی کم تر از سایر کشورها می نماید. بنابراین اگر به فکر تحصیل در خارج از کشور هستید پیشنهاد می شود حتما به تحصیل در انگلستان نیز فکر نموده و اطلاعاتِ خود را با مراجعه به وکلا و کارشناسان موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE https://miemohajerat.com تکمیل نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *