مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا چگونه است؟ انواع بورسیه ها و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را نام ببرید؟ برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا چه مدارکی مورد نیاز است؟ نظام تحصیلی در کشور ایتالیا را توضیح دهید؟ مهاجرت تحصیلی به ایتالیا یکی از مهمترین راه های مهاجرت به کشور ایتالیا است. در حقیقت یکی از شیوه هایی که در طول سال افراد زیادی به وسیله ی آن به ایتالیا سفر می کنند مهاجرت تحصیلی به ایتالیا می باشد. در این مقاله موسسه مشاوره ای  MIE سعی نموده به توضیح مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بپردازد و به تمام سوالات درخصوص مهاجرت تحصیلی به ایتالیا پاسخ دهد. همانطور که مطلع هستید و می دانید مهاجرت تحصیلی به  ایتالیا می تواند سکوی پرتابی برای شما عزیزان باشد تا بتوانید از طریق آن به کشورهای پیشرفته ی دیگر مهاجرت نموده و به کار و تحصیل بپردازید. موسسه ی مشاوره ای MIE شمارا در زمینه ی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و چگونگی بورسیه های تحصیلی کشور ایتالیا را راهنمایی می نماید.

دوره های تحصیلی در کشور ایتالیا

شروع تحصیل در کشور ایتالیا از سن شش سالگی می باشد که تحصیلات دبستان شروع شده و افراد به مطالعه ی دورس گوناگون از قبیل

زبانهای ایتالیایی و انگلیسی،ریاضی ، موسیقی ، جغرافیا ،اجتماعی و کامپیوتر می پردازند.

پس از اتمام تحصیلات دبستانی که به مدت پنج سال می باشد افراد در سن 11 سالگی وارد دوره ی متوسطه می شوند و این دوره نیز به مدت 3 سال می باشد لازم به ذکر می باشد افراد باید در دوره ی متوسطه حداقل سی ساعت در هفته تحصیل نمیاند. و پس از اتمام دوره ی متوسطه آزمونی را که شامل علوم ریاضی و زبان خارجی می باشد را داده و پس از قبولی به مرحله ی موفق به اخذ دیپلم می شوند که به آن DIPLOMA DI MATURITAمی گویند .
دانشگاههای کشور ایتالیا

نظام تحصیلی دانشگاهی کشور ایتالیا در مقاطع لیسانس فوق لیسانس و دکتری می باشد که و همچنین نظام آموزش عالی کشور ایتالیا تحصیلات خود را در چند بخش تقسیم بندی نموده است :

تحصیلات عالی هنر و موسیقی

تحصیلات دانشگاهی

تحصیلات عالی فنی

دانشگاههای کشور ایتالیا به سه دسته تقسیم می شوند : دانشگاههای دولتی ، دانشگاههای غیر دولتی یا ازاد ، دانشگاههای مجازی

*مدارک تحصیلی که برای اخذ پذیرش در دانشگاههای ایتالیا نیاز می باشد عبارتست از : مدرک تحصیلی مقطع قبلی فرد در دوران تحصیل ، داشتن رزومه ی تحصیلی فرد یعنی تمام ریز نمرات تحصیلی دوازده ساله ی فرد ، همچنین بهتر است این افراد توصیه نامه ای از استاد خود داشته باشند . اما امتیازی که نسبت به دیگر کشورها دارا می باشد این است که نیازی به ارائه ی مدرک زبان ندارد.

*تعطیلات دانشگاهی در کشور ایتالیا از اواخر شهریور آغاز شده و تا خرداد ماه به طول می انجامد .

بورسیه ی تحصیلی در کشور ایتالیا

بورسیه ی تحصیلی در کشور ایتالیا به دو نوع تقسیم می شود :

بورس DSU یا استانی

بورسی که از طریق استاد به دانشجو تعلق می گیرد

بورس استانی یا DSU: بورسی می باشد که از طرف دولت ایتالیا به افراد تعلق می گیرد این بورس در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس ، دکتری به افراد تعلق می گیرد و مبلغی که از این طریق به افراد تعلق می گیرد در حدود 5000 تا 7000 یورو می باشد که برای گذراندن دوران تحصیلی دانشجویی مناسب می باشد.

بورسی که از طریق استاد به دانشجویان تعلق می گیرد : این بورس به افراد فقط در مقطع دکتری تعلق می گیرد که افراد می توانند در این مقطع مبلغ 700/13 یورو به عنوان بورسیه دریافت نمایند همانطور که مطلع هستید تحصیل در مقطع دکتری در اکثر کشورها شغل محسوب شده و افراد از طریق انجام پروژه های دانشجویی مبلغی پرداخت می نمایند.

هزینه ی تحصیل در کشور ایتالیا

این امر بستگی به این دارد که شما در چه مقطعی و در چه دانشگاهی تحصیل می نمایید آیا در دانشگاه دولتی یا دانشگاه خصوصی یا اینکه شما در مرکز شهر ایتالیا زندگی می کند یا در شهرهای اطراف و همچنین باز به این بستگی دارد که شما در چه سطحی قرار است زندگی کنید زندگی دانشجویی یا زندگی خانوادگی همراه با همسر و فرزندان ؟؟؟؟

با توجه به شرایط مختلف افراد گزینه های مختلفی نیز وجود دارد که شما می توانید از طریق تماس با موسسه ی مهاجرتی MIE از این هزینه ها با توجه به شرایط خود مطلع شوید .

زبان مدنظر برای تحصیل در دانشگاههای کشور ایتالیا به این طریق می باشد

در مقطع لیسانس زبان ایتالیایی، در مقطع فوق لیسانس هم زبان ایتالیایی و هم انگلیسی می باشد و همانطور که می دانید برای تحصیل در مقطع لیسانس در مرحله ی اول و برای اخذ پذیرش نیاز به ارائه ی مدرک زبان ندارید . در مقطع دکتری نیز به زبان انگلیسی و ایتالیایی.

آیا در ایتالیا اجازه ی کار دانشجویی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت بله وجود دارد و ان در حدود 10 ساعت برای دانشجویان در مقطع لیسانس و 20 ساعت برای دانشجویان در مقطع فوق لیسانس و 30 ساعت برای دانشجویان در مقطع دکتری می باشد و افراد پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی به مدت 40 ساعت می توانند در هفته کار کنند . و افراد می توانند از طریق موسسات کاریابی اینترنتی نیز اقدام به پیدا کردن کار دانشجویی یا نیمه وقت نمایند و باید این امر را در مظر داشته باشند که در صورت اقدام به این امر به هیچ عنوان نباید از ساعات کار گفته شده بیشتر اقدام به کار نمایند زیرا در اینصورت به شغل افراد شغل سیاه می گویند و نمیتوانند این کار را انجام دهند زیرا در کشور ایتالیا این کار جرم محسوب می شود.

در نهایت می توان گفت کشور ایتالیا محل بسیار مناسبی برای امر تحصیل و سکوی پرتابی برای افراد در زمینه ی تحصیل می باشد و کشوری با دیرینه ی خوب و شهرهای ان یاداور تاریخ اصیل آن می باشند. موسسه ی مشاوره ای MIE به افراد در زمینه ی اخذ ویزای تحصیلی و حتی اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاههای خوب با رنکینگ عالی اقدام می نماید.

منابع

www.miemohajerat.com

https://www.iranmohajerat.ir

 

4 پاسخ
 1. محمد
  محمد گفته:

  با سلام و ارادت
  آیا با مدرک کاردانی و کارشناسی ناپیوسته حسابداری بازرگانی و کاردانی علمی کاربردی برق صنعتی با معدل های بالای 17 و بدون مدرک زبان (درحال حاضر، حدوداً خردادماه آیلتس میگیرم) با 28 سال سن، میتونم برای مقطع کارشناسی ارشد 2ساله برق قدرت دانشگاه دولتی در ایتالیا بدون آزمون ورودی اقدام کنم؟
  لطفاً کامل توضیح دهید

  پاسخ
  • تیم مقاله نویسی
   تیم مقاله نویسی گفته:

   با سلام و عرض ادب
   ممکن است نیاز به انطباق واحد های گذرانده شده ی دوره ی لیسانس پیش از شروع فوق لیسانس داشته باشید.ولی امکان اقدام خواهید داشت. برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 02149196000 تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 2. farzin
  farzin گفته:

  سلام

  سلام و خدا قوت

  سوالی داستم در مورد تحصیل در ایتالیا

  من متولد ۶۹ هستم ۲۷ سال سن دارم در مقطع لیسانس عمران شرکت کردم و تا فوق دیپلم بیشتر ادامه ندادم تا چند مدت دیگر مدرک ایتلسم رو میگیرم

  میخوایتم ازتون بپرسم با شرایط من امکان تحصیل در مقطع لیسانس اقتصاد یا مدیریت در دانشگاه های ایتالیا وجود دارد و این که میتوان از بورسیه استفاده کرد
  ؟
  اگر اره هزینه ها به چه صورت هست ؟

  و اگر نه چه کار های برای گرفتن پذیرش باید انجام دهم

  پیشاپیش از اطلاعاتتون سپاسگذارم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *