مهاجرت تحصیلی به مالزی

مهاجرت تحصیلی به مالزی این روزها مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و در این باب مسائل زیادی در ذهن متقاضیان مطرح می شود. با وجود اینکه کشور مالزی کشور مهاجرپذیری نیست و اخذ اقامت مالزی بسیار مشکل همچنان مهاجرت تحصیلی به مالزی علاقمندان زیادی را به خود اختصاص داده است. در خصوص مهاجرت تحصیلی به مالزی نکات زیادی می بایست مورد توجه علاقمندان قرار گیرد که از زیانها و اشتباهات پیش رو در این امر جلوگیری شود. در این مقاله هر آنچه که شما عزیزان می بایست در خصوص مهاجرت تحصیلی به مالزی بدانید به تفصیل بیان می شود. مؤسسه مهاجرتی MIE با تجربه چندین و چند ساله خود در زمینه حقوق بین الملل همواره آماده پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان با موضوعات مختلف به خصوص مهاجرت تحصیلی به مالزی می باشد.

مالزی در حال حاضر طبق آمار یونسکو رتبه یازدهم مهاجرت تحصیلی را در جهان به خود اختصاص داده است و 2 درصد از جمعیت دانشجویی بین المللی (نزدیک به 100000 دانشجوی بین المللی) در مالزی مشغول به تحصیل هستند. مهاجرت تحصیلی به مالزی در سنین مختلف و در مقاطع مختلف تحصیلی اتفاق می افتد و سیستم آموزشی مالزی شرایط بسیار خوبی را برای علاقمندان به تحصیل در سنین مختلف فراهم آورده است. همچنین آموزش به زبان انگلیسی در مالزی باعث شده دانش آموزان و دانشجویان خارجی رغبت بیشتری به تحصیل در مالزی داشته باشند. مهاجرت تحصیلی به مالزی مزایای بسیاری دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مزایای تحصیل در مالزی:

تحصیل به زبان انگلیسی

اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی بدون نیاز به مدرک زبان

امکان تحصیل با کمترین هزینه

اجازه کار در مالزی در حین تحصیل

ارائه دوره های کوتاه مدت و بلند مدت زبان انگلیسی در دانشگاه محل تحصیل
بهره مندی از خوابگاههای دانشجویی با شرایط و امکانات بسیار مناسب

اعتبار مدارک تحصیلی صادر شده از دانشگاههای مالزی در سراسر دنیا

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد تحصیل در مالزی و مهاجرت تحصیلی به مالزی در سنین مختلف حتی سنین بسیار پایین امکانپذیر است. سیستم آموزشی مالزی به پنج بخش تقسیم می شود: پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه، آموزش بعد از متوسطه و آموزش عالی. در حال حاضر تعداد 37 دانشگاه خصوصی، 20 کالج دانشگاه خصوصی، 7 شعبه از دانشگاههای خارجی و 414 کالج خصوصی در مالزی مشغول به فعالیت هستند. سیستم آموزش و پرورش مالزی تا حدی بر پایه سیستم آموزش و پرورش بریتانیا بنا نهاده شده است. شروع سال تحصیلی در مؤسسات مختلف آموزشی متفاوت است اما به طور کلی سال تحصیلی در مالزی به سه ترم تقسیم می شود. سال تحصیلی در دانشگاه از اوایل فوریه یا اواخر مارس آغاز می شود و در ماه اکتبر به پایان می رسد. گاهی اوقات شروع دانشگاه در ماه جولای می باشد.

این مقاله در رابطه با مهاجرت تحصیلی به مالزی متعلق به مؤسسه مهاجرتی MIE می باشد.

برخی مدارس بین المللی در مالزی:

مدرسه بین المللی کوالالامپور

مدرسه بین المللی شاهزاده ولز

مدرسه بین المللی وستلیک

مدرسه بین المللی کینگزلی

مدرسه بین المللی ویکتوریا

برخی شعب دانشگاههای خارجی در مالزی:

دانشگاه موناش ( Monash University Malaysia)

دانشگاه تکنیک کرتین سارواک (Curtin University of Technology Sarawak)

دانشگاه فناوری سوینبرن سارواک (Swinburne University of Technology Sarawak)

دانشگاه ناتینگهام (University of Nottingham Malaysia)

دانشگاه ساوتهمپتون (University of Southampton Malaysia)

دانشگاه ریدینگ (University of Reading Malaysia)

دانشگاه Xiamen مالزی

دانشگاه رافلز اسکندر (Raffles University Iskandar)

دانشگاه هریوت وات (Heriot-Watt University Malaysia)

مؤسسه طراحی رافلز سنگاپور (Raffles Design Institute, Singapore)

یکی از مهم ترین دلایلی که دانشجویان بین المللی دانشگاههای مالزی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کنند هزینه های مقرون به صرفه در مالزی است. به طور مثال هزینه تحصیل دوره سه ساله کارشناسی در رشته مهندسی در مالزی در حدود 51000 RM است در حالی که تحصیل همین دوره در دانشگاه میزبان انگلستان حدود 45000 دلار (144000 RM) است.

این مقاله در رابطه با مهاجرت تحصیلی به مالزی متعلق به مؤسسه مهاجرتی MIE می باشد.

هزینه تخمینی دوره های آموزشی در مالزی:

1_دوره های مقدماتی زبان انگلیسی

سیستم تست زبان انگلیسی(IELTS)               129_229 دلار                    دوره 2 ماهه

آموزش زبان انگلیسی (TOFEL)                    143_229 دلار                    دوره دو ماهه

2_دوره های پیش از دانشگاه

GCE . A LEVEL (UK)                             3100_4800 دلار                  دوره 18 ماهه

پیش دانشگاهی مالزی                                 2300_3200 دلار                 دوره یکساله

پیش دانشگاهی کانادا                                  3400_4400 دلار                 دوره یکساله

مدرک لیسانس بین المللی                            8000_16400 دلار               دوره 2 ساله

3_دوره کارشناسی

شرایط اخذ ویزای تحصیلی مالزی:

اخذ ویزای تحصیلی مالزی برای دانشجویان بین المللی بسیار ساده و آسان است. دانشجویان با ثبت نام در مؤسسات آموزشی مالزی امکان اخذ ویزای تحصیلی را خواهند داشت. امکان درخواست ویزای تحصیلی مالزی برای دانشجویان به صورت آنلاین وجود دارد دانشجویانی که نامه پذیرش دانشگاه مقصد خود(IPTS) را در مالزی اخذ نموده اند می توانند به صورت آنلاین در سایت آموزش و پرورش مالزی درخواست ویزا نمایند. پیش از درخواست آنلاین ویزای دانجشجویی توجه داشته باشید که: شما تنها در صورتی می توانید درخواست آنلاین ویزا را داشته باشید که نامه پذیرش دانشگاه یا کالج دانشگاه را اخذ نموده باشید، همچنین فقط دانشجویان دانشگاههای دولتی و مؤسسات خصوصی آموزش عالی امکان درخواست آنلاین ویزا را خواهند داشت و دانش آموزانی که در مدارس زبان و دوره های فنی و حرفه ای ثبت نام نموده اند این امکان را نخواهند داشت.

جهت درخواست صدور ویزا دانشجو می بایست مبلغ 200 دلار علاوه بر هزینه های دانشگاه پرداخت نماید که این مبلغ در سال بعد به 50 دلار تغییر می یابد. این ویزا برای مدت یکسال صادر می شود و قابل تمدید تا پایان دوره تحصیلی دانشجو می باشد. البته دانشجویان بین المللی با اخذ ویزای تحصیلی مالزی اجازه کار در مالزی نخواهند داشت و در صورتی می توانند مشغول به کار شوند که از اداره مهاجرت مالزی کسب اجازه نمایند. نکته قابل توجه در رابطه با ویزای تحصیلی مالزی شروط تغییر ویزای تحصیلی به ویزای کاری و اقامت کاری مالزی است. یکی از معایب مهاجرت تحصیلی به مالزی دشواری تغییر ویزای و دشواری اخذ اقامت کاری در مالزی است. بدین معنی که  افرادی که علاقمند به کار در مالزی هستند به سختی می توانند اقامت کاری این کشور را اخذ نمایند و در بیشتر اوقات دانشجویان بین المللی پس از تحصیل در یک مقطع تحصیلی به سایر کشورهای مهاجرپذیر جهت کار و اقامت مهاجرت می نمایند.

این مقاله در رابطه با مهاجرت تحصیلی به مالزی متعلق به مؤسسه مهاجرتی MIE می باشد.

در پایان مهم ترین نکته در رابطه با مهاجرت تحصیلی به مالزی این است که در اصل مهاجرت به مالزی از طریق تحصیل امکتنپذیر نخواهد بود و کشور مالزی کشور مهاجر پذیری نیست. درواقع افرادی که از طریق ویزای تحصیلی وارد کشور مالزی می شوند و اقامت دانشجویی دارند امکان اخذ اقامت دائم و یا تابعیت کشور مالزی را نخواهند داشت و مهاجرت تحصیلی به مالزی پیشنهاد خوبی برای اشخاصی که تمایل به مهاجرت از طریق تحصیل دارند نمی باشد و توصیه می شود این افراد کشورهای مهاجر پذیر اروپایی همچون اسپانیا، ایتالیاو آلمان را جهت مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت برگزینند. البته پیشنهاد می شود جهت تصمیم گیری هر چه صحیح تر در این امر با مشاور حقوقی در این زمینه مشورت نمایید و می توانید مشاورین با تجربه مرسسه مهاجرتی MIE را در این امر برگزینید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *