مهاجرت تحصیلی به پرتغال

مهاجرت تحصیلی به پرتغال چگونه است؟ شرایط مهاجرت تحصیلی به پرتغال به چه صورت است؟ آیا می خواهید مهاجرت تحصیلی با هزینه کم به کشورهای اروپایی را تجربه کنید؟مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و ویزای مهاجرت تحصیلی به پرتغال شامل چه مواردی است؟ آیا می توان از طریق مهاجرت تحصیلی به پرتغال اقامت یا تابعیت دز این کشور گرفت؟ کار حین تحصیل در پرتغال چگونه است؟ آیا برای کار ضمن تحصیل در پرتغال هماهنگی وجود دارد؟ کار بعد از تحصیل در پرتغال از چه شرایطی برخوردار است؟چه مقدار ساعت در مقاطع مختلف در هفته کسانی که مهاجرت تحصیلی به پرتغال را داشته اند کار می کنند؟ بعد از فارق التحصیلی دانشجویان چقدر وقت برای یافتن کار بعد تحصیل دارند؟دستمزدهای پرتغال برای مقاطع مختلف تحصیلی پاره وقت در حین تحصیل چقدر است؟

 

مؤسسه مشاوره ای MIE آماده پاسخویی به سوالات تلفنی شما در امور مهاجرتی بصورت رایگان میباشد.منتظر حضور گرم شما در موسسات خود هستیم.

مقدمه :

امروزه سریعترین و محبوبترین و البته مقرون بصرفه ترین راه مهاجرت ، مهاجرت از طریق تحصیل می باشد.مدارک دانشگاهی پرتغال امروزه دارای اعتبار خاصی در سطح بین الملل است.یکی از ویژگی های ممتاز لیسبون بعنوان پایتخت پرتغال ، پائین بودن میانگین هزینه های زندگی به نسبت  سایر کشورهای اروپایی است.لیسبون ارزان ترین پایتخت اروپاست . پرتغال مدت هاست بعنوان یک نقطه داغ خورشید گردشگری شناخته شده است.و دارای سواحل فوق العاده و آب و هوای مناسب است و با فرهنگ غنی و تاریخ شگفت انگیز است و از اعضای اتحادیه اروپاست.آموزش و پرورش نقش مهمی در تاریخ پرتغال دارد. دانشگاه کویمبرا که در 1290تاسیس شد یکی از اولین دانششگاه ها در اروپاست.در ابتدا آموزش و پرورش فقط به طبقه نخست و ممتازین اجازه ورود می داد و پرتغال در میان پائین ترین نرخ آموزش قرار داشت اما از سال 1960میلادی درصد بیشتری از مردم نتنها دبیرستان و دیپلم گرفتند بلکه تحصیلات عالی دارند.از یال 2000، پرتغال  برای افزایش برسمیت شناخته شدن در سطح بین الملل و همچنین تسهیل ادامه تحصیل دانش آموزان و اینکه دانشجویان بین المللی بیشتری پرتغال را انتخاب کنند مطابق کنوانسیون بولونیا پیش رفته است.آموزش عالی پرتغال به سه دسته دانشگاه های پلی تکنیک ، دولتی، و خصوصی تقسیم شده دانشگاه ها بطور کلی در نظریه و پژوهش و ارائه دوره های پزشکی،حقوق و اقتصاد متمرکزاند.دانشگاه های پلی تکنیک در دوره های عملی و حرفه ای در زمینه هایی مثل مهندسی ، معلمی و پرستاری متمرکزاند.برخی رشته ها توسط دانشگاه و دانشکده های صنعتی ارائه شده درحالیکه رشته های پرستاری و حسابداری تنها در پلی تکنیک ارائه می شود.در سبستم آموزش عالی پرتغال حرکت از پلی تکنیک به دانشگاه های دیگر و بالعکس امکان پذیر است.درکل مدرک دانشگاه پلی تکنیک محبوب تراست چون در بازار کار مورد قبول تر است.

از سال 1980،بخش خصوصی آموزش عالی پرتغال بسرعت توسعه یافته که جایگزین مناسب برای مؤسسات آموزش عالی شلوغ پرتغال بوده.تمام موسسات آموزش عالی ،دولتی و خصوصی بادقت و بشدت تحت نظر وزارت آموزش  پرتغال اند.ولی دانشگاه های دولتی برای ورود دانش آموزان محبوب تر است.اما دانشگاه های خصوصی برای مقطع کارشناسی ارشد بسیار محبوب تراند.امروزه 14،دانشگاه دولتی در پرتغال ویک دانشگاه کاتولیک بهمراه 15،موسسه پلی تکنیک عمومی وجود دارد.

دانشجویان بین المللی و ویزای تحصیلی برای پرتغال

تعداد دانش آموزان خارجی که تحصیل در پرتغال را انتخاب می کنند در حال افزایش است.بااین حال بسیاری از دانش آموزان پرتغالی زبان در مستعمرات سابق پرتغال مثل آنگولا،کیپ ورد،برزیل و موزامبیک می باشد برای ادتمه تحصیل به پرتغال می روند.در مقطع کارشناسی ارشد برای جذب بیشتر دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شود هرچند دانشگاه های انگلیسی زبان پرتغال رنکینگ پایین دارند.پرتغال در برنامه اراسموس هم بعنوان کشور میزبان فعال عمل می کند.

ویزا مورد نیاز:

دانشجویان خارجی از درون اتحادیه اروپا برای ورود به پرتغال نیاز به ویزا ندارند .ملیت های غیر از اتحادیه اروپا نیازمند ویزا هستند و هزینه ویزا تا170،یورو است،و بین دو تا سه ماه صادر می شود.

مدارک ویزا:

 • گذرنامه معتبر با حداقل سه ماه اعتبار و حداقل یک صفحه خالی
 • فرم تکمیل شده
 • عکس
 • کپی برنامه سفر و نامه پذیرش یا تائید رزرو وسفر
 • بلیط معتبر و مدارک فرد
 • اثبات تمکن مالی برای حمایت از خود در طول اقامت
 • پوشش بیمه درمانی
 • تامین هزینه Aplication fee، به مبلغ 170یورو

شهریه دانشگاه در پرتغال : دولت پرتغال گاهی بخشی از هزینه تحصیل یا تمام هزینه های تحصیل را برای اتباع خود پرداخت میکند.که برای دانشجویان خارجی صدق نمی کند.دانشجویان خارجی باید از قبل هزینه دانشگاه و هزینه زندگی در پرتغال را بطور دقیق محاسبه کنند.در ادامه هزینه های هر مقطع بصورت جداگانه بیان می شود.

مسکن دانشجویی در پرتغال: دربیشتر دانشگاه های پرتغال خوابگاه دانشجویی در محدوده دانشگاه می باشد.بویژه برای دانشجویان بین المللی خانه های نزدیک به دانشگاه را اجاره می دهند.هزینه مسکن دانشجویی بسته به شهرستان و محل دانشگاه متغییر است.

 

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی پرتغال

 • مدارس

مدارس در پرتغال دارای دو مقطع دبستان و دبیرستان است،که هر کدام هم بصورت دولتی و هم بصورت خصوصی وجود دارد دبستان از شش سالگی شروع می شود.تحصیل برای خارجیان زیر 18سال نیازمند قیم است و باید پدر یا مادر دارای اقامت موقت یا دائم پرتغال باشند.

مراحل ابتدا تا دو سال پرستاری است.بعد تا پنج سالگی در کودکستان دولتی یا خصوصی میگذرانند. و بعد از امتحان ارزیابی ملی وارد چرخه آموزش و پرورش عمومی می شوند.آموزش و پرورش عمومی شامل سه چرخه است.که چرخه اول شامل شش سالگی تا نه سالگی است و دروس عمومی ازجمله زبان پرتغالی،محیط زیست و ریاضیات و فعالیت های غنی سازی  شامل زبان انگلیسی ،هنر،ورزش،موسیقی،و اخلاق و تربیت دینی کاتولیک است.

چرخه دوم شامل سال دهم و یازدهم است.

چرخه سوم شامل سال دوازدهم وسیزدهم و چهارهم است.و دروس ریاضی،زبان پرتغالی، انگلیسی سطح 3و4و5است.زبان فرانسوی،اسپانیایی یا آلمانی است در سطح 1,2,3،علوم طبیعی،فیزیک و شیمی،تاریخ،جغرافیا،ورزش،هنر،صنایع دستی،درام،موسیقی،کامپیوتر،اخلاق دینی است.

آموزش متوسطه  سال شانزده و هفده سالگی که سطح یازده و دوازده که دیپلم محسوب می شود را دارا می باشد.

*تعطیلات در طول سال ، سه مرحله است تعطیلات کریسمس  که دو هفته میباشد و از سه روز بعد عید پاک تا 15ژوئن است.کارناول استراحت که از سه ژانویه تا دو هفته قبل عید پاک است.، سومی شکستن عید پاک که از 21دسامبر تا 21سپتامبر است.

*هر سال تحصیلی از اواسط سپتامبرشروع و اواسط ژوئن پایان می یابد.

*بعد از پایان تعطیلات امتحانات ملی در ماه های ژوئن برای دانش آموزان مقطع یازده و دوازده  و امتحانات سنجش در مقطع دو وپنج و هشت انجام میگیرد.

*در سال نهم دانش آموزان باید بین مدارس ویژوال،فنی،موسیقی،و درام یکی را انتخاب کنند

 • .لیسانس

دوره لیسانس در پرتغال چهار سال است و دارای 180، تا ،240واحد درسی می باشد و ایرانیان باید مدرک پیش دانشگاهی خود را نیز به دانشگاه ارائه کنند.اما اگر کسی فقط دیپلم متوسطه دارد باید در پرتغال دوره پیش دانشگاهی را بگذراند بعد وارد دانشگاه شود.نمره آیلتس 6یا نمره مشابه در تافل را ارائه کند.

هزینه های زندگی و تحصیل در مقطع لیسانس: 1500یورو در سال است که شامل مسکن،غذا،رفت و آمد،بیمه و سایر… است.یعنی با هر یورو چهارهزاروصد تومن حدود شش میلیون و صدو پنجاه هزار در سال است.ارائه نامه تمکن مالی به سفارت که مبلغ آن برابر یکسال زندگی در پرتغال است.برای اشتغال بعد تحصیل باید به زبان پرتغالی مسلط شد تا کار پیدا کنندو ویزای تحصیلی به کاری تبدیل شود.و اقامت دائم بگیرند و بعد پنج سال در سال ششم پاسپورت و تابعیت بگیرند. هزینه دانشگاه هم 900یورو تا 1200یورو می باشد.

حق کار در حین تحصیل و بعد تحصیل:

دانشجویان مقطع کارشناسی کشور پرتغال در هفته اجازه کار پاره وقت به مدت 10،ساعت را دارند.و حقوق آنها بین 8،تا10یورو برای هر ساعت می باشد.پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری متفاوت است و بستگی به تسلط فرد به زبان پرتغالی دارد.داشتن تجربه کاری،ویژگی های فردی هر شخص و زمان جستجوی کار و…دارد. اما بعد تحصیل متقاضی یکسال فرصت دارد تا بدنبال کار باشد و کار پاره وقت در دوره دانشجویی  برای متقاضی مفید و سابقه مثبتی برای یافتن هرچه زودتر کار دائم و تمام وقت می باشد.اما برعکس کانادا در پرتغال تحصیل سابقه کار محسوب نمی شود.

 • فوق لیسانس

دوره کارشناسی ارشد در پرتغال دو سال است و دارای 90,تا، 120واحد درسی می باشد.زبان تدریس دوره کارشناسی ارشد پرتغال بیشتر انگلیسی و کمتر پرتغالیست.که دانشجو می تواند در دانشگاه های با رنکینگ پائین اما به زبان انگلییی آموزش ببینند و متقاضی باید آیلتس 6_6.5،را ارائه کند.متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل دارند با پذیرش گرفتن از دانشگاه های پرتغالی زبان را دارند هم شهریه ارزانتر است هم در دانشگاه می توانند دوره های زبان فشرده و نیمه فشرده با هزینه 250 ،تا 400 یورو می باشد.

حق کار: دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال هفته ای 20 ،ساعت می توانند کار کنند.با میانگین حقوق 10_12یورو برای هر ساعت کار است.

هزینه های زندگی و تحصیل درپرتغال: حدود 2500یورو در سال است.که شامل هزینه های مسکن،غذا، رفت و آمد،بیمه و… در پرتغال است.

 • دکترا

دوره دکتری پرتغال سه تا پنج سال است و مستلزم ارائه پایان نامه می باشد. متقاضیان دوره دکتری اگر دارای سوابق تحصیلی عالی باشند.با معدا بالای هفده و مقالات ISI،نمرات GREیا GMAT،یا LSAT،یا USMLI، و نمرات آیلتس و تافل خوب می توانند اقدام به گرفتن پذیرش بورسیه کنند هزینه تحصیل و زندگی را دانشگاه پرداخت می کند.اما افرادی که سوابق تحصیلی معمولی دارندولی فاصله زمانی بین آخرین مدرک تحصیلی و اقدام جهت اخذ ویزا کمتر از دوسال است.و با توجه به شرایط مالی می توانند دانشگاه هایی را انتخاب کنند که هزینه سالانه 10,000تا18000، دلار در سال است.. اما افرادی که بیش از دوسال از آخرین مدرک تحصیلی ایشان می گذرد.هم می توانند متقاضی پذیرش دکتری در پرتغال شوند بشرط آنکه بیشتر از شش سال گپ تحصیلی نداشته باشند.

حق کار : دانشجویان دکتری مجوز کار 30،ساعت در هفته را دارند و حقوق 15، یورو در ساعت را دارند.

هزینه های زندگی : در سال حدود 3,000، یورو می باشد. زبان تدریس هم انگلیسی می باشد.

*در کل برای پذیرش تحصیلی در کشور پرتغال زبان تحصیل در لیسانس پرتغالی است. در فوق لیسانس و دکتری انگلیسی می باشد. و پذیرش بدون مدرک زبان پرتغالی است.شهریه از 1500تا، 3000در مقاطع مختلف متفاوت است.امکان بورس در ارشد کم و در دکتری بسته به شرایط امکان پذیر است. ویزای همراه متقاضی هم ارائه می کند.شرط سنی ندارد.بهترین کشور برای تحصیل در زمینه داروسازی دندانپزشکی و پزشکی می باشد.

*زمان پذیرش و مهلت اقدام برای پذیرش در پرتغال ، ژانویه و سپتامبر است یعنی شش ماه قبل از شروع هر دوره است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی در پرتغال باتوجه به عدم برگزاری کنکور و هزینه مناسب و ارزان و واقع شدن در کشورهای شینگن گزینه مناسبی برای متقاضیان این رشته می باشد.

هزینه های زندگی در کلان شهرهایی مثل لیسبون و پورتو 400,تا600 یورو در ماه می باشد.در شهرهای با جمعیت کمتر 300تا500یورو می باشد.خوابگاه ماهیانه 120یورو است.یوئیت و آپارتمان تک خواب 510تا260یورو است..هزینه خوراک ماهانه 120تا200یورو است و حمل و نقل ماهانه 80یورو است.خوابگاه دانشگاه ماهانه 95یورو است و سوئیت و آپارتمان تک خواب 150_350یورو است.هزینه خوراک ماهانه. 80_150یوورو است و حمل ونقل ماهانه 50یورو است.

در نمودار زیر میزان دانشجویان در رشته های مختلف دانشگاه های پرتغال است.

 

مدارک مورد نیاز پذیرش کارشناسی ارشد :

 • دانشنامه مدرک لیسانس و ریزنمرات
 • دو توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی 4.5_5
 • رزومه

 

مدارک مربوط به اخذ پذبرش دکتری

 • دانشنامه و ریز نمرات کارشناسی ارشد
 • مدرک زبان
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • پروپوزال
 • دانشنامه لیسانس و نمرات کارشناسی
 • سه توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • کلیه مقالات ،کنفرانس ها و خلاصه پایان نامه ارشد

 

مدارک موردنیاز اخذ ویزای دانشجویی پرتغال :

 • پاسپورت معتبر امضاءشده با اعتبار بالای شش ماه
 • پاسپورت قدیمی با تمام ویزاهای شنگن
 • اصل و کپی ترجمه شناسنامه با مهر دادگستری و وزارت خارجه
 • عکس رنگی 3*4
 • پرینت فرم تکمیل ویزای آنلاین پرتغال و ارائه کد
 • ارائه ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات با مهر دادگستری و وزارت خارجه
 • نامه اددمیشن دانشگاه
 • نامه رزرو محل اقامت در پرتغال
 • نامه حساب بانکی
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی یا نامه مدیکال با مهر وزارت خارجه و دادگستری
 • رزرو بلیط به پرتغال
 • ارائه مدرک زبان آیلتس 4.5_5
 • هزینه ویزا
 • اصل و کپی بیمه مسافرتی با پوشش حداقل سی هزار یورو یا پنجاه هزار دلار برای مدت حداقل دوروز.

 

در پایان خاطر نشان می کنم که باتوجه به مطالب بالا کار و تحصیل چه در حین تحصیل چه بعد تحصیل در پرتغال امکان پذبر است و شخص می تواند با فراگیری زبان پرتغالی کار خوبی در زمینه شغل خود پیدا کند .شما می توانید با مشاوران مجرب و دلسوز موسسه مشاوره ای MIE تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *