کار در پرتغال

مهاجرت کاری به پرتغال تحت چه شرایطی امکان پذیر است ؟ آیا در مورد شرایط مهاجرت کاری به پرتغال می خواهید اطلاعاتی را کسب نمائید؟ ایا در مورد مهاجرت کاری به پرتغال سوالاتی ذهن شما را به شما مشغول داشته است؟  ما در این مقاله سعی بر آن داریم که مهاجرت کاری به پرتغال برای شما شرح دهیم و چگونگی مهاجرت کاری به پرتغال را برای شما عزیزان باز گو کنیم موسسه مشاوره ای MIE با کادری مجرب از وکلا و مشاورین همراه شما در راه مهاجرت  کاری به پرتغال می باشد. بسیاری از مردم به دنبال تغییر در نحوه و شیوه ی زندگی خود هستند و پرتغال یک کشور برای انتخاب اکثر این دسته از مردم می باشد که ایده ی کسب و کار جدید خود را بتوانند در پرتغال عملی سازند و این فرصت را برای تغییر در زندگی خود به روز رسانند که ما یک نمای کلی از آمدن مهاجران در پرتغال برای شما عزیزان بیان کنیم .

در ابتدا یک نمای کلی از روندی که مهاجران برای پیدا کردن کار در پرتغال باید طی کنند را برای شما بازگو میکنیم

برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا با شرایطی خا ص و مخصوص انها میتوانند در پرتغال مشغول به کار شوند ، ابتدایی و اصلی ترین عامل برای مشغول شدن به کار نیاز به یک پیشنهاد کاری از داخل کشور پرتغال برای فرد متقاضی میباشد به نحوی که داخل پرتغال هیچ شخصی این ویژگی خاص را نداشته باشد و موارد قانونی آن برای جذب این نیروی متخصص طی شده باشد مانند درج اگهی به مدت سه ماه در پرتغال و همچنین سه ماه در اتحادیه اروپا سپس فرد متقاضی میتواند برای شروع به کار وارد پرتغال شود ولی این شرایط برای اتباع اتحادیه اروپا به پیچیدگی که برای مهاجران غیر اتحادیه اروپا است نمیباشد و میتوانند با پیشنهاد کاری که برای فرد داخل پرتغال است بدون اخذ ویزا مشغول به کار شوند به شرط آن که قبل از آن داخل پرتغال اگهی شده باشد و همچون وی نیرویی داخل آن کشور پیدا نشده باشد . پس از آن که افراد در پرتغال به کار دست یافتند شامل وظایف و مزایایی میشوند ، مانند این که : هر فردی که داخل پرتغال مشغول به کار شد بیمه میشود وباید نسبت به درآمد و حقوق دریافتی خود مالیات پرداخت کند . به محض ورود به پرتغال باید تعدادی از وظایف رسمی در اسرع وقت انجام شود که شامل این موارد میباشد :

1 – دریافت کارت اقامت که این کارت به عنوان یک سند رسمی و قانونی است که همه ی شهروندان چه اتحادیه اروپا چه خارج از اتحادیه اروپا بایستی این کارت را از اداره ی مهاجرت پرتغال دریافت نمایند .

2 – ثبت نام بیمه و تامین اجتماعی که فرد مهاجر باید سریعا اقدام به ثبت نام بیمه خود نماید چه به صورت تمام وقت ویا به صورت پاره وقت در حال کار کردن است که چه میخواهد برای شرکت خصوصی کار کند ویا دولتی و یا به صورت خود اشتغالی باشد چه به صورت کارمند مشغول باشد هیچ فرقی نمیکند ،باید خود را سریعا بیمه کند این کار باعث بالا رفتن امنیت اجتماعی در سطح جامعه میشود

3 – دریافت کد مالیاتی از دیگر وظایف فرد مهاجر است که باید فرد به محض مستقر شدن در محیط کاری و زندگی کد مالیاتی خود را دریافت کند این کد بسیار با اهمییت است به علت این که کلیه حسابرسی های مالیاتی وی بر اساس این کد صورت میگیرد

بخش امنیت اجتماعی و مالیات نیاز به مدارک زیر دارد که نگاهی اجمالی به آنها کرده ایم :

1 – گذرنامه یا کارت هویت .

2 – فتوکپی اظهار نامه مالیاتی که نشان میدهد فرد متقاضی به مدت سه سال گذشته در کشور خود مالیات مربوط به کار و حرفه خود را پرداخت کرده است .

3 – شماره بیمه ملی از کشور مبدا خود .

اگر شما کارمند یک شرکت بین المللی هستید چه به صورت تمام وقت و یا پاره وقت مشغول به کار هستید درصدی بعنوان مالیات از حساب شما کسر خواهد شد تا بعنوان هزینه امنیت اجتماعی شما به حساب آید و این ارقام متفاوت هستند و بستگی به شرایط و جایگاه فرد دارد برای کارفرماها این درصد حدود 24 % و در حالی که برای کارمندان 11 تا 15 % میباشد . شهروندان اتحادیه اروپا که خود به کار مشغول هستند مسئول پرداخت این هزینه میباشند و میتوانند این هزینه ها را از طریق دستگاه خود پرداز و یا اداره پست محل سکونت خود پرداخت نمایند . این مقاله با عنوان مهاجرت کاری به پرتغال متعلق به موسسه مشاوره ای  MIE می باشد.

انواع شرکت ها در پرتغال

شایع ترین نوع شرکت ها در پرتغال به چهار دسته تقسیم میشوند ، که ما این چهار نوع را برای شما توضیح می دهیم

*شرکت خصوصی با مسئولیت محدود که از معمول ترین نوع شرکت ها در پرتغال میباشد لازمه ی آن حداقل دو شریک است ولی اگر نوع تجارت گسترده باشد باید اساسنامه ایی گسترده برای این شرکت و تجارت تنظیم شود . حداقل سرمایه برای تاسیس این شرکت 5000 یورو میباشد .

*شرکت سهامی عام که نیاز به حداقل پنج سهام دار است ولی اگر یکی از این سهام داران دولت باشد تنها نیاز به دو سهام دار دیگر است منظور از نهاد بزرگ شرکت های دولتی هستند نه افراد و مسئولیت افراد در قبال نام شرکت است نه افرادی که آن را اداره میکنند .

*شرکت محدود و شرکت همکار که این نوع شرکت به دو دسته تقسیم میشوند ،شرکت همکاران که بسته به میزان سهام خود مسئولیت دارند و پاسخ گوی اعضا میباشند و دسته ی دوم شرکای کامل که در قبال تمام مسئولیت های شرکت بایستی پاسخگو باشند چه در مورد قراردادها و سودها و همچنین ضررهای احتمالی که ممکن است به وجود آید .

*شرکت تضامنی که شرکای شرکت بسته به هر میزان از سهام خود از شرکت باید جواب گوی تمام بدهی های شرکت باشند و هیچ ربطی به میزان سهام آنها از شرکت ندارد و مسئولیت این سهام داران نامحدود است .

مراحل ایجاد کسب وکار در پرتغال

در ابتدا برای ایجاد یک کسب و کار در پرتغال افراد متقاضی میتوانند از نهاد هایی بعنوان مشاوره کمک بگیرند و از تجربیات این موسسات استفاده کنند و میتوانند به شهرداری بروند و مراحلی را که در این مسیر باید طی کنند را به طور کامل مطلع شوند افراد متقا ضی برای طی این مسیر احتیاجی به بروکر ندارند اما میتوانند از یک حسابدار و وکیل به عنوان مشاور و همراه در این مسیر استفاده کنند برای روشن کردن حساب های بانکی خود و همچنین درخواست دادن برای گرفتن دسته چک برای فرد متقاضی به وی کمک کنند .

انتخاب یک نام برای شرکت قدم اول برای ثبت آن است که نباید مورد مشابه ای از این اسم ثبت شده باشد که این کار توسط پایگاه جامع ایی که تمام شرکت ها در پرتغال در آن ثبت شده است صورت میگیرد .این مقاله با عنوان مهاجرت کاری به پرتغال متعلق به موسسه مشاوره ای MIE می باشد.

راه اندازی شرکت

در زیر یک طرح کلی از گام های اساسی لازم برای راه اندازی شرکت در پرتغال را بیان میکنیم :

1 – درخواست برای گواهی اعتبار سنجی شرکت و صادر شدن کارت موقت برای هویت یافتن شرکت و توانستن شروع به کار کردن آن شرکت.

2 – ثبت سند شرکت در یک دفتر اسناد رسمی در پرتغال .

3 – اعلامیه درخواست مبنی بر شروع فعالیت شرکت و کسب و کار در اداره مالیات که این کار باید ظرف مدت 90 روز از صدور موقت کارت هویت انجام شود .

4 – درخواست این شرکت برای ثبت نام در ریجستری تجاری ملی و پس از ثبت نام سازماندهی که انجام شد در یک مجله رسمی در پرتغال این ثبت نام شرکت به ثبت خواهد رسید .

5 – ثبت نام در مرکز منطقه ایی تامین اجتماعی .

6 – ثبت نام و برند تجاری و همچنین سوابق تجاری و صنعتی خود در اداره کل اقتصادی محل ثبت شرکت که نماینده وزارت اقتصاد پرتغال است این سازمان، که ظرف مدت 30 روز بایستی این کار انجام شود .

اطلاعاتی در مورد نحوه ی پیدا کردن کار در پرتغال را برای شما عزیزان بازگو میکنیم همچنین یاداور میشویم که این مقاله متعلق به موسسه مشاوره ای MIE میباشد .

پرتغال دارای تعدادی از موسسات دولتی برای اشتغال و بیکاران میباشد که عمدتا برای جویندگان کار فعالیت میکند که این خدمات عبارتند از حمایت دولت برای افراد بیکار و همچنین سایت های اینترنتی برای راهنمای صحیح جویندگان کار است پرتغال دارای قرارداهایی با کشورهای اتحادیه اروپا و 14 کشور غیر اروپایی است که به موجب آن شهروندان غیر پرتغالی میتوانند در طرح امنیت اجتماعی کشور پرتغال برای یک دوره محدود بسته به ماهیت منافع و کشورهای درگیر این طرح از این مزایا استفاده کنند فرم های بسیاری از بیکاری در پرتغال وجود دارد و انچه که یک فرد از نوع این فرم ها بعنوان حق خود استفاده کند به این موارد بستگی دارد که چه مدت در پرتغال کارمند بوده است ویادر جایی خصوصی و دولتی مشغول به کار بوده و این اشتغال از نوع تمام وقت بوده است و یا پاره وقت این نکات مهمی است که باید جزء به جزء بررسی شود . به طور کلی اگر فرد خود اشتغال است و یا کسب و کار خود را دارد و در آن با شکست مواجه شود بیمه بیکاری به این فرد تعلق نمیگیرد حتی اگر سهم بیمه ملی را داشته باشد . در پرتغال هیچ قانونی که به ناتوانان و ورشکسته ها که از لحاظ اعتبار و سرمایه دچار شکست شده اند و یا دچار بیماری و یا از کار افتادگی که بخواهد این دسته از افراد را حمایت کند وجود ندارد .

به منظور دریافت حقوق بیکاری شخص حداقل باید دو سال سابقه ی کار داشته باشد تا بتواند از این حق استفاده کند . یک شهروند اتحادیه اروپا که در پرتغال اقامت دارد میتواند از حقوق بیکاری همانند دیگر پرتغالی ها برخوردار باشد و اگر این افراد سابقا در کشور خود به مدت دو سال مالیات اشتغال خود را پرداخت کرده باشند و همچنین فرم 303 را به صورت کامل تکمیل کرده باشند، باید این فرم را به نزدیک ترین دفتر تامین اجتماعی محل سکونت خود تحویل دهد تا بتواند از این خدمات بهره مند شود .

چه کسانی میتوانند بیکاری را ادعا کنند ؟

شهروندان پرتغالی و ساکنان قانونی در پرتغال .

کارمندانی که برای کارفرمایی مشغول به کار بوده اند و مالیات خود را هم در این مدت زمان پرداخت میکردند هنگامی که بیکار شوند  میتوانند به دفتر امنیت اجتماعی این اتفاق را اطلاع دهند و اگر کارمندان این دفتر این بیکاری را تائید کنند می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند . این مقاله با عنوان مهاجرت کاری به پرتغال متعلق به موسسه مشاوره ای MIE می باشد.

کارگران خود اشتغالی که بیکار شدن آنها به نحوی تقصیر خودشان نبوده ، مانند بیماری ، تصادف ، عدم صلاحیت یا عدم اعتبار که این افراد میتوانند از بیمه بیکاری خصوصی استفاده کنند

جویندگان کار

نرخ بالای بیکاری در پرتغال باعث این شده است بسیاری از پرتغالی ها برای پیدا کردن کار و فرصت های مناسب تر و بهتر از پرتغال به دیگر کشورهای اروپایی مهاجرت بکنند و به دنبال دستمزدهای بالاتری باشند . جویندگان کار در پرتغال میتوانند رزومه ی خود را به زبان انگلیسی و پرتغالی ترجمه کنند و به موسسات معتبر کاریابی پرتغال ارسال کنند و این موسسات شانس این افراد را برای پیدا کردن کار در پرتغال امتحان خواهند کرد

در انتها با بررسی شرایط اقتصادی و کاری پرتغال به این نتیجه میرسیم که پرتغال چه از لحاظ صنعت و چه از لحاظ کار و اقتصاد به نسبت دیگر کشورهای اروپایی نتوانسته رشد مثبتی داشته باشد و شرایط حمایتی مناسبی برای مهاجران اتخاذ نکرده است

موسسه مشاوره ای MIE بزرگترین موسسه خاورمیانه با کادری مجرب از وکلا و مشاورین همراه شما عزیزان در راه مهاجرت کاری به پرتغال میباشد.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *