هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه تحصیل در مجارستان شامل چه هزینه هایی می شود؟ موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE تلاش نموده هزینه تحصیل در مجارستان را به طور کامل برای شما شرح دهد. کارشناسان این موسسه هزینه تحصیل در مجارستان و همچنین شرایط هزینه تحصیل در مجارستان و نیز مدارکی که برای هزینه تحصیل در مجارستان لازم است را کاملا شرح داده است. به طور کلی در این مقاله تمام سوالات شما درباره هزینه تحصیل در مجارستان پاسخ داده می شود. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر درباره ی هزینه تحصیل در مجارستان با موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE تماس حاصل نمایید.

در این مقاله سعی بر این داریم که هزینه تحصیل و هزینه دانشگاه های مختلف در کشور مجارستان را آورده و که در ابتد یک نگاه کلی به این کشور  انداخته و شرایط کلی و همه جانبه را در این کشور بیان می کنیم و همچنین مفتخر هستیم که در این مقاله علاوه بر هزینه های تحصیل در مجارستان هزینه اسکان و هزینه های جانبی در این کشور را بیان کنیم.

کشور مجارستان در یک نگاه:

کشور مجارستان با جمعیتی نزدیک به 10 میلیون نفر, یک کشور دموکراتیک است و زبان رسمی  این کشور مجاری میباشد,شهرهای مهم مجارستان (بوداپست,دبرسن,سگلد,پچ,کچکمت و….) میباشند. مجارستان در قلب اروپای مرکزی قرار گرفته و این موقعیت منحصر به فردی را برای این کشور بوجود اورده,این کشور معتبرترین  مرکز تحصیلی در بین کشورهای اروپای شرقی است. بعلاوه شرایط راحت و مناسب مهاجرت  و تحصیل و سرمایه گذاری این کشور را به راه  ورود به اروپا تبدیل کرده است. کشور مجارستان در میان کشورهای همسایه واروپایی از لحاظ هزینه های تحصیلی و زندگی کشوری مقرون به صرفه و ارزان تر از باقی کشورهای سرآمد اروپایی است.کشور مجارستان از امنی است و از آمار میزان کمی از جرایم خشونت بار و کلاهبرداری و…  برخوردار است که  البته باید دانشجویان  و در کل اتباع خارجی  در هر صورت جوانب احتیاط را رعایت کنند و از در معرض خطر قرار دادن خود اجتناب کنند.کشور مجارستان دارای  دانشگاه های علوم پزشکی و فنی مهندسی و… و کالج های زیر شاخه ی این دانشگاهها و کالج های خصوصی متعدد معتبر در سطح جهان است که از نقاط مختلف دنیا دانشجو و محصل می پذیرد مانند کشورهای: ( آمريكا ، فرانسه ، اتريش ، آلمان ، كشورهاي اسكانديناوي ، كشورهاي آسيائي مانند تايلند ، چين ، هند ، كشورهاي عربي . ايران، ژاپن ، آفريقاي جنوبي).کشور مجارستان با کسب درآمد از اسکان فزاینده دانشحویان بدنبال ارتقا تجهیزات و امکانات خود در طی این چند سال بوده است و برای حفظ روند توسعه اش همچنان بدنبال کسب هر چه بیشتر رضایتمندی مهاجران  میباشد , همچنین کشور مجارستان با طبیعتی بکر و چشم نواز دارای جاذبه های توریستی فراوانی است و موجب شده مجارستان  به کشوری پر تراکم از نظر مهاجرت تبدیل شود,  کشور مجارستان بعلاوه از طریق مزیت عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان شینگن این مهم را  بدست اورده است (کشور مجارستان دارای آب و هوای معتدل در اکثرماههای سال میباشد)….واحد پول در این کشور فورینت میباشد با حروف اختصاری اف.تی که هر یک دلار برابر با330 فورینت و هر یورو برابر با 240فورینت ,***این کشور به بورس دانشجویان خارجی معروف شده است.(بیش از 10 هزار دانشجوی بین المللی هرساله مشغول به تحصیل هستند) این نیز بخاطر ویژگی های زیر بدست امده :

1.زبان تدریس در این کشور انگلیسی میباشد

2.مدارک دانشگاههای مجارستان بخاطر قدمت و سابقه دانشگاهها در جهان معتبر میباشد

3.هزینه های زندگی و تحصیل فقط 40 تا 50 درصد از هزینه های اروپا ی غربی میباشد.هزینه ها با توجه به دوره های تحصیلی و دانشگاه مرکزی و شهر مورد اسکان متفاوت میباشد.لازم به ذکر است که تمامی دانشگاههای مجارستان دارای تجهیزات خوب هستند.

بعلاوه دولت مجارستان به تامین منابع مالی و  کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان بومی,دانشجویان از کشورهای اتحادیه اروپا و دانشجویانی بسته سابقه تحصیلی شان مبادرت می ورزد,اما این شامل تمامی دانشجویان بصورت خودکار نمیشود بلکه  دانشگاه انتخابی باید قادر به کمک  شما برای طی کرن مراحل کسب کمک هزینه تحصیلی باشد.همچنین لازم به ذکر است که دانشجویان مجاری از تسهیلات تفریحی و ورزشی و فرهنگی رایگانی هم در تمامی دانشگاهها برخوردار میشوند(مراکز کامپیوتر با اینترنت,کتابخانه,ازمایشگاهها,باشگاههای ورزشی و مراکز فرهنگی دانشگاه) .*لازم است نکاتی مطرح شود: 1.از همان ابتدا باید پیش نویسی از میزان هزینه و بودجه واقعی و معتبری از خود تهیه کنید و ارایه دهید که بدانید مقدور به پوشش هزینه های روزمره  در کشور مجارستان هستید,2.بعد از پذیرش باید حساب  ضامن و قیم تان مکفی باشد 3. باید هزینه هر دانشگاه و هر دوره  و هر خوابگاه رزرو شده را قبل از شروع دوره به حسابهای مربوطه تماما بپردازد.4. درشهری مانند بوداپست که پایتخت است هزینه ها به خودی خود  به مراتب بیشتر میباشد5.دوره های دندانپزشکی و پزشکی از تمامی دوره ها گرانتر است 6.علاوه بر گزینه کمک تحصیلی دانشجویان با شرکت در بعضی از طرح ها و برنامه های بین المللی  و کسب رتبه های برتر(مانند اراسموس و…)میتوانند از کمک های مالی بهره مند شوند.7. هزینه ها معمولا متغیر میباشد که اکثرا قبل از شروع هر ترم در همان سال توسط سایتهای دانشگاهها,مراکز علمی  و کالج های مربوطه اعلام میشود.8. هزینه تحصیل و دانشگاه به نسبت به کشورهای اروپایی با صرفه تر میباشد و به نسبت به کشورهای اسیایی با توجه به امکانات و ارتباطات و رتبه های علمی در جهان  از برتری برخوردار است.9. وزارت کشور ایران اکتر مدارک و دانشگاههای این کشور را مورد تایید قرار میدهد10. سفارتهای کشور مجارستان راههای کسب روادیدو مجوز ها و هزینه های لازم را برای دانشجویان خارجی  اعلام میکند و روند های لازم را طی میکنند.

هزینه های دانشگاههای مختلف: (هزینه های کلی سالیانه هر دانشگاه_متغبر هستند):

۱-دانشگاه بين المللي فني و مهندسي بوداپست: (اين دانشگاه معروفترين دانشگاه فني و مهندسي در اروپاي مركزي است كه به 6 زبان زنده دنيا) : شهریه مقطع ليسانس ساليانه 5700.شهريه در مقطع فوق ليسانس و دكترا ساليانه 8000-6000.

۲-دانشگاه فني و مهندسي ميشكولس (قديمي ترين دانشگاه مهندسي اروپاي مركزي):5000یورو

۳-كالج بين المللي بوداپست (معتبرترين كالج پيشدانشگاهي علوم پزشكي  اروپاي مركزي):5900یورو

۴-دانشگاه علوم پزشكي سملوايز بوداپست:4900تا7900یورو

۵-دانشگاه علوم پزشكي آلبرت سنت جورجي در سگت 4000 تا یورو1000

۶-دانشگاه علوم پزشكي پچ (پچ): سالیانه7000

۷-دانشگاه اتوش لورند بوداپست:5تا6000سالیانه

۸-دانشگاه دامپزشكي سنت اشتوان بوداپست:5تا10هزار یورو

۹-كالج مك دانيل بوداپست (شعبه دانشگاه وستمينستر آمريكا):5 تا6هزار یورو

۱۰-كالج سوينبرن بوداپست – (شعبه دانشگاه سوينبرن استراليا) 5تا6 هزار یورو

۱1-كالج چمپلين بوداپست (شعبه دانشگاه ورمونت آمريكا 5 تا 6هزار یورو

۱۲-دانشگاه علوم پزشكي دبرسن:4 تا8هزار یورو

دانشجويان با استفاده از كارت دانشجوئي از تخفيفهاي دانشجوئي در مسافرت هاي داخلي و حمل و نقل درون شهري و برخی مکانهای فرهنگی و تفریحی برخوردار ميشوند.

برخی دانشجویان برتر میتوانند از تخفیف های شهریه بسته به دوره های تحصیلی و دانشگاه برخوردار شوند:10 تا 25 درصد…(مختلف).

هزینه ها با توجه به عوامل مختلف و سیاستها و شرایط اقتصادی در سالهای مختلف متفاوت میباشد بنابراین اکتر هزینه ها تقریبی هستند.(+دوره های پزشکی 7 ساله و دوره های دندانپزشکی 5 ساله برگزار میشود)

هزینه اسکان:  (2016)

دو نوع  اسکان وجود دارد: 1.خانه_(خصوصی) 2.خوابگاه (دانشگاهی)

الف:هزینه های اسکان اجاره ای در کشور مجارستان به صورت کلی:  1خوابه_مرکز شهر:60 هزار فورینت=271دلار

2: 1خوابه_خارج از مرکز شهر:45هزارفورینت=200دلار 3. :3خوابه_مرکز شهرها: 120هزار فورینت=530 دلار

4.:3خوابه خارج از مرکز شهر:80 هزار فورینت=360 دلار

ب:خوابگاههای دانشگاهی بسته به طول مدت اسکان و نوع امکانات و دانشگاه انتخابی متفاوت میباشد:

در شهرهای بزرگ معمولادر رنج 100_120 دلار میباشد در هر ترم میباشد. برخی دانشگاهها برای دانشجویان برتر و ویژه ی خود اسکان های ارزان یا رایگان قرار میدهند که باز با توجه به عملکرد اخر هرترم دانشجو مورد بررسی قرار میگیرد.

هزینه های جانبی:

1.ثبت نام : بین 100تا350یورو

2.هزینه متریال رشته های ندانپزشکی و معماری یورو حدودا 150 درسال

3.هزینه صدور مدارک دانشگاهی هرساله :1000یورو

4.هزینه برنامه های کمک درسی متوسط هرساله 1500 یورو

5.بیمه رنج 100دلار در سال

6.هروعده غذایی بین2تا2.5 یورو در دانشگاهها

7.(اب و شارژ ماهیانه تقریبی:20دلار.گاز تقریبی ماهیانه 40دلار.برق 30 دلار) هزینه ها مذکور خانه های شخصی اجاره شده توسط دانشجو را شامل میشود برخی از خوابگاهها علاوه بر هزینه ی ثابت شارژ ماهیانه را هم میگیرند.

  1. در صورت نیاز به استفاده از خدمات درمانی :هزینه ویزیت پزشک بصورت آزاد از 20 یورو است(لازم به ذکر است در صورت بیمه بودن هزینه ها معمولا به تمامی توسط بیمه پرداخت میشود,برخی از دانشگاه های علوم پزشکی مانند دانشگاه سلموایز در بوداپست یا دانشگاه پچ و…که مراکز درمانی خود را دارند یا با بیمارستانها قرار داد دارند تسهیلات رایگان در مانی مختلفی را در اختیار دانشجو قرار میدهند.
  2. هزينه امتحان های تعيين سطح( زبان انگليسي و…) بین 250-50 يورو
  3. هزينه صدور پذيرش تحصيلي 200-100 يورو

11.هزينه هاي تهيه كتاب و لوازم التحرير و ملزومات آموزشی بطور تقریبی برای دانشجویان  در طول دوره ی تحصیلی 500-200 يورو براورد میشود.

12.هزينه امتحان ورودي دانشگاههاي مجارستان معمولا 250 دلار

13.هزينه  حمل و نقل شهري (با وسایل نقلیه عمومی)ماهيانه 15 يورو حدودا برای هر فرد

  1. هزينه صدور کارتهای شناسایی و عضویت برای دانشجویان: ( دانشجويي و کتابخامه و….)حدودا 10 يورو

لازم به ذکر است معمولا هزینه ها در شهر بوداپست بالاتر هستند.اما هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای دیگر مانند شهر پچ و سگد کمتر میباشد.(میانگین هزینه زندگی تحصیلی دانشجو در هر ماه بین 500 تا 600 یورو میباشد.)

استفاده از کتابخانه های مراکز آموزشی مجارستان اکترا با داشتن کارت دانشجویی رایگان میباشد.

درکل با استفاده از کارتهای پرسنلی و دانشجویی میتوان از درصدهای مختلف تخفیف برای حضور و یا شرکت در مراکز مختلف بهره جست.

با توجه به شرایط, موقعیت و امکانات و تجهیزات کشور مجارستان و مراکز علمی اش نسبت به سایر کشورهای مذکور و استاندارد های بین المللی ,هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجویی برای دانشجویان بین المللی(که  بسته به ارزش پولی کشور مبدا,مسافت,هزینه های روادید متفاوت و نوع اقامت,دانشگاه مقصد,رشته,دوره ی تحصیلی و مقاطع تحصیلی….)میانگین مقرون به صرفه میباشد خصوصا در ارتباط با دیگر کشورهای اروپای شرقی.هرچند بهتر است دانشجویان هزینه های براورد شده علاوه بر بروزسازی اطلاعاتشان چند درصد بیشتر از آنچه که براورد کرده اند تخمین بزنند تا از بودجه ی خود برای گزراندن دوره و اسکان و…مطمین شوند.هزینه هر دانشجو در رشته های مختلف (با یا بدون هزینه ها جانبی و متفاوت) بین 4000هزار تا 20000 یورو متغیر در طول دوره یکساله درشهرهای و دانشگاههای مختلف مجارستان تخمین زده میشود.

حال اگر شما متقاضی تحصیل در دانشگاه های مجارستان در مقاطع مختلف می باشید شما عزیزان می توانید با کارشناسان موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان اخذ نمایید.

studyhungary.hu

budapesthousingservice.com

topuniversities.com

studyoverseas.com

educations.com

.campushungary.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *