هزینه تحصیل و زندگی در روسیه

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه چقدر می باشد؟ آیا از شرایط و هزینه تحصیل و زندگی در روسیه اگاهی دارید ؟ آیا نیاز به اطلاعاتی در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در روسیه دارید ؟ آیا شما هم قصد ادامه تحصیل در روسیه دارید ؟ آیا میدانید که هزینه تحصیل و زندگی در روسیه چه میزان می باشد ؟

این مقاله تحت عنوان هزینه تحصیل و زندگی در روسیه ، برای شما عزیزان؛ همراهان همیشگی موسسه مشاوره ایMIE نگاشته شده است. بدیهی است، کسانی که در اندیشه تحصیل در کشور روسیه هستند، هزینه تحصیل و زندگی در روسیه، از مهم ترین دغدغه ­های آنها می­باشد. اگر شما نیز، در پی تحصیل در این کشور هستید و در پی دانستن هزینه تحصیل و زندگی در روسیه می­باشید، این مقاله را مطالعه نمایید. در مقاله پیش رو که متعلق به موسسه مشاوره ایMIE می­باشد، هزینه تحصیل و زندگی در روسیه، بیان شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در روسیه، با وکلا و مشاوران موسسه مشاوره ای MIE همراه باشید.

 

روسیه با پوشش بیش از یک هشتم مساحت ساکنان کره زمین، بزرگترین کشور جهان است که دولتی فدرال دارد. پایتخت آن مسکو، یکی از بزرگترین شهرستان­ها در جهان است. دیگر مراکز شهری شامل سن پترزبورگ، نووسیبیرسک، یکاترینگبورگ و … می­باشد و واحد پول آن روبل است. آب و هوای روسیه به دلیل وسعت قلمرو جغرافیایی آن، متفاوت می­باشد. مهم­ترین موضوع در رابطه با آب و هوای روسیه این است که بسیار بستگی به منطقه دارد؛ بیشتر روسیه در یک آب و هوای معتدل نهفته است و برای زندگی یک محل نسبتاً راحت می­باشد. کشور روسیه یکی از بزرگترین کشورهای جهان، یک ابرقدرت و یک مرکز آموزشی برای بسیاری از افراد، در شرق اروپا می­باشد. عضویت در حوزه آموزش عالی اروپا بدین معناست که بسیاری از دانشگاه­های روسیه، در حال حاضر؛ به سبک غربی، به ادائه آموزش می­پردازند.

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین در باب تحصیل و هزینه تحصیل در روسیه

هزینه­ های تحصیل و زندگی در روسیه:

به طور کلی، برآورد هزینه زندگی برای اشخاص کمی دشوار به نظر می­رشد چراکه سبک زندگی افراد با یکدیگر متفاوت بوده و بر همین اساس، میزان هزینه زندگی اشخاص نیز متفاوت می­باشد. با این حال به طور متوسط، هزینه تحصیل و زندگی در روسیه را می­توان به شرح ذیل بیان نمود؛

نکته مهم: به یاد داشته باشید که قیمت­ها بسته به جاییکه در آن زندگی می­کنید، متفاوت است. مثلاً مسکو و سنت پترزبورگ در مقایسه با شهرهای کوچک و متوسط دیگر، گران­تر است.

هزینه زندگی در روسیه، بسیار کمتر از غرب می­باشد. تخمین پوشش هزینه­های زندگی در روسیه، حداقل 300 یا 400 دلار در هر ماه می­باشد. قبض خواربار در هفته، حدود 80 – 40 دلار برای یک نفر می­باشد. شما می­توانید یک وعده غذایی سه دوره نسبتاً مناسب و معقول، حدود 20 دلار برای یک نفر؛ خریداری کنید. رستوران­های به سبک غربی، دارای قیمت­های غربی نیز می­باشد اما رستوران­های محلی روسی، کافه­ها و بارها؛ دارای قیمت­های بسیار به صرفه هستند و غذاهای سالم نیز ارائه می­دهند.

بلیط سینماهای انگلیسی زبان حدود 10 دلار می­باشد اما شما می­توانید با 5 دلار یا کمتر، فیلم­ها را به زبان روسی ببینید. بلیط تئاتر، اپرا و باله حدود 3 دلار است اما برای صندلی معقول و مناسب، باید حدود 10 تا 20 دلار در نظر داشته باشید. ورود به موزه­ها و گالری­ها هنری، با توجه به مکان و میزان تخفیفی که می­توانید به دست آورید از 50 سنت تا 10 دلار می­باشد.

هزینه­های آب و برق ارزان هستند، حدود 40 دلار در هر ماه می­باشد. مکالمه­های محلی، رایگان هستند. هزینه­ پیام­های متنی تلنفن همراه بسیار ارزان است. روسیه دارای سیستم حمل و نقل توسعه یافته می­باشد و می­توان با اتوبوس و یا قطار در سراسر کشور، حرکت کرد. هزینه مترو بین 8 تا 16 دلار می­باشد. سفر با قطار در روسیه، ارزش خوبی دارد. ( یک بلیط کلاس 3 مسکو – سنت پترزبورگ حدود 12 دلار است ).

بسیاری از دانشگاه­های روسیه برای دانشجویان، اینترنت ارائه می­دهند. همچنین بسیاری از کافه­ها در سراسر کشور به ارائه اینترنت می­پردازند. با این حال؛ محدوده قیمت برای سرعت اتصال خوب، حدود 25 دلار در هر ماه می­شود. بسیاری از دانشگاه­ها در بیمارستان­های تخصصی، به دانشجویان خود؛ خدمات پزشکی رایگان ارائه می­دهد.

در بسیاری از فروشگاه­های زنجیره­ای، مارک­های معروف بین­المللی و روسی وجود دارد. قیمت لباس به طور معمول بالاتر از اروپاست اما شما می­توانید لباس با کیفیت بالا و ارزان را همیشه در طول فروش پیدا کنید. مثلاً شما می­توانید با 300 روبل یک تی شرت و با 1300 روبل یک شلوار جین بخرید.

در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، هزینه تحصیل در روسیه بسیار کم است.

با وجود اینکه اکثر اتباع روسیه در صورت کسب نمرات عالی، نیاز به پرداخت شهریه در دانشگاه ندارند؛ دانشجویان بین المللی، باید شهریه پرداخت کنند، منتها، این شهریه در مقایسه با دیگر جاها، کماکان کم و پایین است.شهریه تحصیل با دیگر هزینه­ها ( ازجمله اتاق، کتاب و … ) از 2000 تا 8000 دلار در هر سال متغیر است. برخی از دانشجویان بین المللی نیز ممکن است از خدمات بورس بهره مند باشند.

 

نتیجه:

روسیه، پهناورترین کشور جهان است که دارای موسسات آموزش عالی معتبری در سطح جهان می ­باشد، لذا برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور می­باشند، می­تواند مکانی جذاب باشد. هزینه تحصیل و زندگی در کشور روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورها، نسبتاً ارزان بوده بنابراین می­تواند گزینه مناسبی پیش روی دانشجویان بین المللی باشد. موسسه مشاوره ای، آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما عزیزان در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در روسیه و دیگر اطلاعات تحصیلی و … در مورد کشور روسیه می ­باشد.

منبع:

1-https://en.wikipedia.org/wiki/Russia

2-https://www.studyoverseas.com/studying-abroad/study-in-europe/study-in-russia/

3- https://edu-russia.com/life-in-russia/cost-of-living/

4- https://edu-russia.com/life-in-russia/life/

5- https://en.russia.edu.ru/faq/2579/

6- https://www.educations.com/study-guides/europe/study-in-russia/

7- https://www.englishfirst.com/ESL-Jobs/cost-of-living-in-russia/

8-https://studyinrussia.ru/en/life-in-russia/life-conditions/living-costs/

9-https://studyinrussia.ru/en/life-in-russia/life-conditions/weather/

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *