هزینه تحصیل و زندگی در هلند

هزینه تحصیل و زندگی در هلند چقدر است و شامل چه مواردی می شود ؟ هزینه تحصیل و زندگی در هلند در مقطع لیسانس چگونه است ؟ هزینه تحصیل و زندگی در هلند برای دانشجویان مقطع فوق لیسانس به چه میزان است؟ آیا هزینه تحصیل و زندگی در هلند برای دانشجویان خارج و داخل اتحادیه اروپا متفاوت می باشد ؟  در این مقاله که توسط مشاورین موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE تهیه شده در نظر داریم تا به شما در رابطه با هزینه تحصیل و زندگی در هلند اطلاعاتی تقدیم نماییم.
اطلاع در مورد هزینه تحصیل و زندگی در هلند یکی از موارد بسیار مهم برای تصمیم گیری در این زمینه است که آیا هلند برای اقامت طولانی مدت مناسب شما هست یا خیر. مانند بسیاری از مکان ها در اروپا ، دانشگاه های هلندی شهریه های خاصی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا ، صرف نظر از ملیت آن ها ، در نظر گرفته است.  همچنین در کنار هزینه های شهریه دانشگاه ، هزینه های جانبی تحصیل و همچنین مخارج زندگی و مسکن نیز تاثیر بسیاری بر زندگی هر دانشجو دارا می باشد.

هزینه زندگی برای دانشجویانی که در هلند مشغول به تحصیل هستند

هزینه تحصیل و زندگی در هلند شامل غذا ، حمل و نقل عمومی ، خرید کتاب ، پوشاک و فعالیت های مربوط به اوقات فراغت است . البته علاوه بر این ها شما یک هزینه برای اجاره مسکن و بیمه سلامت نیز دارید. تقریبا هزینه تحصیل و زندگی در هلند برای یک سال برابر با 800 الی 1100 یورو در ماه است.
با توجه به آمار های سایت Eurostudent ، از مجموع مطالعات بر روی مخارج دانشجویان خارجی در هلند ، 37% از مخارج مربوط است به وسایل خانگی ، 15% جهت شهریه تحصیلی و 3% نیز جهت حمل و نقل صرف می گردد . هزینه های تحصیلی دانشجویان در هلند نسبت به میانگین همین هزینه ها در سایر کشور های اروپایی در سطح بالایی قرار دارد.

هزینه های مربوط به خانه

اگر شما یک دانشجو با درآمد متوسط به عنوان مثال از طریق بورس تحصیلی باشید ، متوجه خواهید شد که یک سوم از درآمد شما صرف مخارج خانه می شود. یک اتاق متوسط در هلند حدود 300 الی 600 یورو در ماه هزینه دارد.
در اینجا برای مثال میانگین هزینه های خانه را برای یک دانشجو با توجه به نوع خانه ی اجاره ای خدمت شما عرض می نماییم :

  • اگر دانشجو به تنهایی یک خانه مستقل را اجاره کند هزینه ای حدود 419 یورو در ماه دارد.
  • هزینه زندگی دانشجویی همراه با یک هم اتاقی برابر با 572 یورو در ماه می باشد
  • هزینه زندگی در خوابگاه دانشجویی برابر با 340 یورو در ماه است.

29% از دانشجویان در هلند ، در خوابگاه های دانشجویی زندگی می کنند تا میزان مخارج آن ها کمتر شود. به طور کلی هزینه های زندگی در هلند نسبت به میانگین بین المللی ، بالاتر است .
هزینه های دیگر مربوط به خانه و اسکان

به خاطر داشته باشید که هزینه های متفاوتی در اجاره خانه ی شما وجود دارند. برای مثال ، قبل از اینکه خانه ای را اجاره کنید در ابتدا نیاز به پرداخت بیعانه برای منزل دارید که هزینه آن معمولا برابر با هزینه اجاره یک ماه است. البته این بیعانه در هنگامی که قرار داد اجاره خانه تمام شده باشد و وضعیت خانه نسبت به روز اولی که دریافت شده ، تغییری نکرده باشد به شما عودت داده خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است مستاجر قبلی از شما بخواهد که اسباب منزلش را شما قبول کنید ( بیشتر خانه ها در هلند بدون اثاثیه هستند ) و این بر عهده شماست که اگربه وسایل نیاز دارید آن ها را قبول کنید یا خیر . اگر شما تمایل به دریافت اسباب خانه دارید ، می بایست شما و مستاجر قبلی بر سر قیمت به توافق برسید و همچنین شما می توانید قبل از آن بررسی کنید که آیا این وسایل را می توانید در جایی دیگر ارزان تر خریداری نمایید یا خیر.

مورد بعدی در رابطه با هزینه تحصیل و زندگی در هلند ، هزینه های گاز ، برق ، آب ، زباله و اینترنت می باشد که ممکن است در زیر مجموعه هزینه اجاره خانه شما باشد یا خیر. این هزینه ها به شرکتی که از آن ها سرویس گرفته اید بستگی دارد. هزینه های جانبی برای یک آپارتمان سه اتاقه به طور میانگین 165  یورو در ماه می باشد. هزینه اینترنت نیز به طور میانگین 23 یورو در ماه هزینه دارد .
میانگین هزینه های حمل و نقل در هلند ماهیانه 35 یورو است  .

 

هزینه های مربوط به تحصیل

هزینه های تحصیل علاوه بر شهریه های دانشگاهی ، شامل کتاب و وسایل کمک آموزش نیز می شود. این هزینه ها می تواند با توجه به رشته تحصیلی شما متفاوت باشد ولی معمولا بین 300 الی 650 یورو در سال برای شما هزینه دارد .

بورسیه و کمک های مالی برای دانشجویان

یافتن بورسیه ، کمک هزینه تحصیلی ، وام های دانشجویی ، کمک هزینه اجاره خانه و همچنین کمک های مالی جهت بیمه سلامت می تواند هزینه تحصیل و زندگی در هلند را برای شما به میزان بسیار زیادی کاهش دهد.
برای آگاهی از بورسیه های تحصیلی دانشگاه های هلند می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید :

https://www.scholarshipportal.com/country/netherlands

 

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

دولت هلند برای دانشگاه های این کشور دو نوع شهریه تحصیلی شامل قانونی و نهادی ایجاد کرده است.

هزینه های قانونی را دولت هلند برای تمام دانشگاه های این کشور تنظیم کرده است. تمام دانشجویان هلندی و دانشجویان کشور های عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای پرداخت شهریه های تحصیلی خود در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس می بایست این نوع شهریه را پرداخت نمایند. برای سال 2016-2017 شهریه قانونی سالیانه 1984 یورو می باشد.

شهریه های نهادی توسط خود دانشگاه تعیین می شوند و برای دانشجویانی است که از اتباع خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا می باشند. این نوع شهریه به نوع رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد. برای سال 2016-2017 این شهریه بین 6000 تا 20,000 یورو در سال می باشد.
شهریه دوره های مقدماتی برای اتباع داخل و خارج از اتحادیه اروپا یکسان و سالیانه بین 6000 تا 12000 یورو است .

دوره های لیسانس برای دانشجویان اتحادیه اروپا 1984 یورو و برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا از 6000 تا 10,000 یورو در سال متغیر می باشد.
شهریه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان اتحادیه اروپا 1984 یورو و برای دانشجویان خارج از اتحادیه بین 7000 تا 20,000 یورو در سال می باشد. همچنین شهریه تحصیلی برای دوره های MBA تقریبا بین 40,000 تا 50,000 یورو است .

توجه داشته باشید که شهریه های تحصیلی ، هزینه های مربوط به خرید کتاب ، لباس ، کارآموزی و دیگر هزینه های اضافی مربوط به تحصیل را شامل نمی شود. با توجه به سطح تحصیلی و رشته مورد نظر ، این گونه هزینه های اضافی بین 500 تا 2000 یورو در سال متغیر می باشند.
با توجه به آمار سازمان خدمات مهاجرت و اعصای تابعیت هلند (IND) ، دانشجویان به طور میانگین سالیانه 10,350 یورو برای پوشش هزینه های زندگی شامل خدمات مربوط به مسکن ، غذا ، بیمه سلامت و حمل و نقل در هلند نیاز دارند.

پیش نیاز های مالی

دانشجویانی که از کشور های خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای تحصیل می خواهند به هلند سفر کنند باید مدارکی را ارائه دهند که نشان دهد  آن ها توانایی مالی زندگی در هلند برای یک ماه را دارند. در بیشتر موارد ، دانشجویان می بایست مبلغ زندگی یک سال که معادل 10,350 یورو می باشد را به حساب بانکی دانشگاه هلند واریز کنند و پس از ان که به هلند سفر کردند می توانند این مبلغ را پس بگیرند .
تحصیلات در مقاطع بالا با سطح کیفیت عالی هزینه های بیشتری را در بر دارد. با این حال ، تحصیل در هلند نسبت به کشور های دیگر مانند انگلستان و آمریکا بسیار به صرفه تر خواهد بود . برای مثال ، شهریه های تحصیلی در انگلستان از 15000 یورو  آغاز می شوند و این مبلغ 3 برابر بیشتر از هزینه تحصیل در هلند می باشد . هزینه های زندگی در انگلستان نیز حداقل 1380 یورو در ماه است.

همان طور که در این مقاله خدمت شما عزیزان عرض نمودیم ، هزینه تحصیل و زندگی در هلند نسبت به سایر کشور ها بیشتر می باشد و این به طور خلاصه سالیانه 6000 الی 20000 یورو برای تحصیل و حدودا 10350 یورو برای زندگی مورد نیاز است. البته این هزینه ها ممکن است با توجه به رشته ، مقطع تحصیلی ، محل و نوع زندگی متفاوت باشد و اخذ بورسیه تحصیلی و کمک های مالی از دولت می تواند بسیاری از هزینه ها را کاهش دهد. در انتها خدمت شما سروران گرامی عرض می نماییم که قبل از هر گونه اقدام برای اخذ پذیرش و مهاجرت به کشور هلند ، با یک وکیل حقوق بین الملل مشورت کنید . برای این منظور شما می توانید با یکی از دفاتر همکار موسسه مشاوره ای و مهاجرتی MIE تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید.

منبع:

https://www.mastersportal.eu

https://www.eurogates.nl

 

هزینه تحصیل و زندگی در هلند