هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان

هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان

هزینه ی تحصیل و زندگی در مجارستان 2018 به نسبت سایر کشورهای اتحادیه ی اروپا چه وضعیتی دارد؟  هزینه ی تحصیل و زندگی در مجارستان شامل چه مواردی می شود؟  کشور مجارستان یکی از کشورهای پرطرفدار سالهای اخیر برای مهاجرت به شمار می رود. شاید شما هم سوالاتی درباره ی هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان داشته باشید. بعنوان هزینه ی تحصیل و زندگی در مجارستان در طول یک سال چه میزان است؟ برای یافتن پاسخ این سوالات خواندن مقاله ی زیر به شما پیشنهاد می شود . این مقاله توسط مشاورین موسسه مهاجرتی MIE ، تهیه شده و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با تماس با  دفاتر همکار این موسسه سوالات بیشتر خود را مطرح فرمایید و از مشاوره ی رایگان این موسسه بهره مند شوید.

مجارستان به عنوان پل ارتباطی میان کشورهای اروپای مرکزی و اروپای شرقی به شمار می رود که طی سالیان اخیر به کشوری محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. در حالیکه بسیاری از دانشجویان، مدارج تحصیلی را در پایتخت این کشور بوداپست سپری می کنند گزینه های بیشتری برای دانشجویان درسایر شهر ها وجود دارد و دانشگاه های مجارستان به نحو فزاینده ای در حال توسعه و پیشرفت می باشند. لازم به ذکر است بسیاری از دانشگاه های کشورهای دیگر شعبه ای از دانشگاه خود را در مجارستان دایر کرده اند و این فرصت برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که با تحصیل در دانشگاه های با کیفیت جهان که در مجارستان واقع شده اند تحصیل نمایند.

به هر روی تحصیل به دو نوع امکان پذیر می باشد : دوره های کالج که دوره های ۴ ساله لیسانس می باشند. دوره های دانشگاهی که دروه های کارشناسی و کارشناسی ارشد به صورت توامان بین ۴ تا ۶ سال به طول می انجامد.

هزینه های تحصیل در مجارستان

دولت مجارستان این امکان را دارد که سالانه هزینه های تحصیلی شماری از دانشجویان را براساس سوابق تحصیلی ایشان تامین نماید. برخی دانشگاه ها این امتیاز را به دانشجویانی که واجد شرایط باشند اعطا می نمایند .همچنین دانشجویان دوره ی کارشناسی ارشد می توانند از بورس تحصیلی در برخی دانشگاه ها و رشته هایی که از پیش مشخص شده استفاده کنند. بورس تحصیلی دوره ی فوق لیسانس شامل تمام هزینه های ثبت نام و شهریه، کتابها و جزوات، خوابگاه و هزینه های جانبی می شود. اما اگر دانشجویی صلاحیت استفاده از این امتیاز را نداشته باشد باید هزینه ی ثبت نام و شهریه دانشگاه را پرداخت نماید.. معمولاً رشته های پزشکی و دندان پزشکی مجارستان جزو رشته های نسبتا پرهزینه به شمار می رود و شهریه ی این رشته ها به طور میانگین 20000 یورو می باشد. اما سایر رشته با هزینه ای در حدود 4500 یورو برای یک ترم گزینه های ارزان تر برای تحصیل به حساب می آیند. علاوه بر این دانشجویان باید هزینه های جانبی برای ثبت نام یا آزمون پرداخت کنند که این مبلغ نیز در حدود 100 تا 150 یورو خواهد بود. به این ترتیب مجارستان به عنوان کشوری ارزان از نظر هزینه به نسبت سایر کشورهای اروپایی به شمار می رود.

هزینه های زندگی در مجارستان

زندگی در مجارستان به نسبت سایر کشور های اروپایی هزینه های کمتری برای اشخاص دارد. البته بدیهی است که هزینه ی زندگی در شهرهای بزرگ مثل بوداپست به نسبت سایر شهرهای این کشور بیشتر خواهد بود. درواقع دانشجویان با پرداخت 750 یورو در ماه می توانند علاوه بر اجاره مسکن هزینه ی خورد و خوراک و حمل و نقل خود را نیز تامین کنند. همچنین دانشجویان می توانند برای محل سکونت یا در خوابگاه های دانشجویی سکونت داشته باشند و یا از خوابگاه شخصی، خانه یا سوئیت های شخصی اجاره ای استفاده نمایند . بیشتر دانشگاه های مجارستان برای دانشجویان بین المللی خوابگاه و سایر امکانات مثل سالن غذاخوری، استخر، شست و شوی لباس و خشکشویی، و اتاق مطالعه فراهم کرده اند. ‌و به این ترتیب فرصتی مناسب برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که می توانند با هزینه ی کمتر در مجارستان زندگی کنند. در مقایسه سایر کشورهای اروپایی هزینه های زندگی در مجارستان پایین تر می باشد . همچنین هزینه های خرید، اجاره ی مسکن و حمل و نقل در مقایسه با ایالات متحد و انگلیس به طرز قابل توجهی کمتر است.

در زیر میانگین هزینه های زندگی شامل هزینه اجاره مسکن و حمل و نقل و خورد و خوراک در مجارستان را مشاهده نمایید .

– آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 300 یورو – آپارتمان یک خوابه در مناطق غیر از مرکز شهر 200 یورو – آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر 500 یورو – آپارتمان سه خوابه در مناطق غیر از مرکز شهر 350 یورو – هزینه ی خورد و خوراک در ماه 300 یورو – هزینه ی حمل و نقل 70 یورو – سایر هزینه ها 70 یورو

برای درک بهتر سطح هزینه های مجارستان می توان این کشور را با کشور انگلیس مقایسه نمود. در این مقایسه هزینه های اجاره ی مسکن در انگلستان 11/158٪ بیشتر، هزینه ی خرید روزمره 75/101٪ بیشتر و هزینه های جانبی دیگر 85/147٪ بیشتر می باشد . هزینه های زندگی در کشور اتریش نیز با نسبت های مشابه تقریباً دوبرابر کشور مجارستان است . این میزان در مقایسه هزینه ی زندگی در کشور آلمان با مجارستان نزدیک به 80٪ است. همچنین در مقایسه با کشور امریکا هزینه های زندگی 55 ٪  کمتر از امریکا می باشد.

با مطالعه ی اطلاعات استفاده شده در مقاله ی فوق مشاهده فرمودید که هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی در سطح پایین تری قرار دارد و این نکته ی مثبتی برای دانشجویانی است که خواستار ادامه ی تحصیل و زندگی در مجارستان هستند . شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با وکلا و مشاورین موسسه مهاجرتی MIE در دفتر وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس گرفته و در خصوص مهاجرت به مجارستان و سایر کشورهای جهان مشاوره نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *