پناهندگی آلمان

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

پناهندگی آلمان به چه صورتی است؟مقاله فوق در خصوص تابعیت از طریق پناهندگی آلمان ، تنظیم شده است . اخذ تابعیت از طریق پناهندگی آلمان  تحت چه شرایطی ممکن است ؟ آیا تابعیت از طریق پناهندگی آلمان راه قانونی در مهاجرت به شمار می رود ؟ آیا قوانینی وضع گردیده است که حقوقی را برای پناهندگان در کشور آلمان در نظر گرفته باشد ؟ در حال حاضر پناهندگان در کشور آلمان  از چه وضعیتی برخوردار می باشند ؟روند پناهندگی آلمان را می دانی چگونه است؟راه های پناهندگی آلمان چه مواردی است؟آیا درباره پناهندگی آلمان اطلاعات دارید؟آیا سن خاصی برای اخذ پناهندگی آلمان وجود دارد؟آیا به تحصیلات ویژه ای برای پناهندگی آلمان نیاز است؟دولت آلمان ، چه حقوقی را برای پناهندگان در نظر گرفته است؟

یکی از طرق اخذ تابعیت که مهاجران به آن روی می آورند، راه پناهندگی می باشد. متاسفانه بسیاری از متقاضیان مهاجرت بدون در نظر گرفتن اینکه این راه غیر قانونی می باشد از طریق روش فوق اقدام می نمایند . همانطور که مستحضر می باشید پروسه مهاجرت عمل حقوقی و قانونی محسوب می شود، لیکن طریق پناهندگی راهی قانونی و مورد تائید نمی باشد .

کنوانسیون پناهندگی مصوب 1951 ژنو ، شرایطی را برای مهاجران اعلام نموده است .درکنوانسیون اعلام شده است که ؛ اشخاصی که در جامعه خودشان شدیدا در معرض شکنجه و عذاب و آزار و اذیت هستند می توانند عضو کنوانسیون فوق برای پناهندگی شوند و آزادانه به زندگی شان ادامه دهند . کنوانسیون پناهندگی ژنو ، صرفنظر از محدودیت های زمانی و جغرافیایی در چهارچوب جهانی و بین المللی قرار گرفته است. در ماده یک کنوانسیون پناهندگی ، واژه پناهنده تعریف شده است و اعلام شده است که پناهنده شخصی است که در کشور خود به دلایلی همچون ؛ نژاد ، مذهب ، ملیت ، عقاید سیاسی و تعلق به گروه اجتماعی خاصی مورد آزار و اذیت قرار می گیرد . کشور آلمان  نیز من جمله کشورهای عضو کنوانسیون می باشند و امکاناتی را برای پناهندگان مقرر نموده است . طبق مفاد کنوانسیون ژنو ، پناهنده باید حقوقی مثل جای خواب ، حق داشتن غذا و خوراک کافی ، محل سکونت ، مدرک پاس برای سفر دارا باشد. درخواست پناهندگی توسط پناهنده در فرم تکمیل می شود ، به نام اسل آی ام و فرم رفیوجی . پناهنده ابتدا بایستی به اداره پلیس مراجعه نماید و اعلام نماید که امکان اینکه به کشورش برگردد را ندارد . اداره پلیس فرم پناهندگی را به او می دهد تا دلایل و درخواست خود را بیان نماید. شخص با فرم درخواست پناهندگی فوق به دادگاه مراجعه خواهد نمود و دادگاه کشور فوق وقت را به ابلاغ می نماید. دادگاه کشور فوق با توجه به درخواست و دلایل پناهنده تشخیص خواهد داد که آیا این شخص شرایط پناهندگی را دارد و یا خیر ؟

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین) در باب پناهندگی آلمان

پناهندگی و سیاست پناهندگی آلمان

در قانون اساسی کشور آلمان در ماده 16A  ، در خصوص اذیت و آزار قربانیان پناهندگی اشاره شده است. لذا دولت آلمان مطابق با قانون پناهندگی ( ASAYLVFG ( در خصوص پناهندگان تصمیم می گیرد و اداره می شود. پناهجویانی که بدون اجازه اقامت وارد خاک آلمان می شوند و یا با اجازاه وارد خاک کشور آلمان می شوند و تصمیم به پناهندگی در این کشور می گیرند ، به نزدیکترین مرکز پذیرش پناهندگان از سوی دولت انتقال داده خواهند شد.

روند پناهندگی آلمان

پس از درخواست پناهندگی در آلمان، به شعبه مسئول اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی ( BAMF ) ، جهت بررسی پرونده پناهنده ابتدائا جمهوری فدرال آلمان یک گواهینامه ای به پناهندگان آلمانی اعطا ء می نماید. کارمندان ( BAMF ) ، سوالاتی خصوصی مربوط به پناهجویان را در ضمن مصاحبه می پرسند و ضمن اینکه مصاحبه فوق ثبت می شود و به زبان خود پناهجو است و یک نسخه کپی هم به پناهجو می دهند و اگر درخواست پناهندگی پذیرفته شود ، افرادی که با پناهندگی شان موافقت شده اجازه اقامت موقت در وضعیتی مشابه با یک تبعه آلمانی ، در سیستم بیمه اجتماعی قرار خواهند گرفت.

بنابراین BAMF  در دوره فوق در خصوص روند پناهندگی آلمان ، مثل منافع کودکان پناهنده ، رفاه اجتماعی ، دوره های زبان و اینکه آیا زمینه ایی برای ممنوعیت اخراج پناهندگان وجود دارد یا خیر اشاره می نماید.

لازم به ذکر است که بیش از 476000 برنامه های کاربردی برای پناهجویان در سال 2015 در آلمان و ورود بیش از یک میلیون پناهنده به این کشور اعلام شده است. و طبق اخبار جدید دولت آلمان اعلام  کرده است که شمار پناهندگان و ورود به آلمان از طریق کشور اتریش هفت برابر با سیاست های جدید کشور آلمان کاهش یافته است.

در حال حاضر اکثر پناهجویانی که به کشور آلمان وارد می شوند شامل اتباع دولت های خارجی اعم از افغانستان ، سوریه ، عراق ، تعدادی از اتباع ناحیه غرب بالکان می باشند که به صورت پناهندگی سیاسی وارد خاک آلمان می شوند.

به طور معمول ، از زمانی که درخواست پناهندگی به اداره آلمان ارائه می ود و تا زمانی که دادگاه در مورد پرونده پناهندگی اقدام به صدور دادنامه نهایی می نماید ، حدودا هفت ماه زمان می برد ، البته باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که پرونده پناهندگی اتباع کشورهای مختلف و با موضوعات مختلف ، در زمان رسیدگی درخواست و دادگاه تاثیر  خواهد داشت.

کشور آلمان در حال حاضر نسبت به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا پناهجویان بیشتری را می پذیرد. یکی ازمواردی که در خصوص پناهندگان آلمانی می توان اشاره نمود این است که پناهندگان از وضعیت بسیار نامطلوبی در کشور فوق برخوردارند، چراکه از نظر حقوقی و روحی و جسمی در سطح بسیار پایینی قرار دارند به همین دلیل دولت آلمان در بعضی از شهرهای خود مراکزی را تحت عنوان مراکز مشاوره حقوقی و اجتماعی برای تابعان خارجی فراهم نموده است .وضعیت پناهندگان در کمپ های پناهندگی در سطح بسیار پایینی قرار دارد، چراکه در این کمپ های پناهندگی افراد با ملیت و زبان های گوناگون از کشورهای مختلف دنیا هستند. پناهجویان و فرزندان آن ها از امکانات بسیار پایینی برخوردارند. در این مسیر آنها حق ترک محدوده معینه توسط دولت آلمان را نخواهند داشت و بیماری ها خطرات زیادی پناهجویان را تهدید می نماید. دولت آلمان تغییراتی را در قوانین برای پناهجویان مقرر کرده است من جمله اینکه پناهجویانی که سه سال از اقامتشان در کمپ های کشور آلمان می گذرد، می توانند به جای دیگری از کشور بروند و در واقع آزاد در رفت و آمد می باشند. البته لازم به ذکر است که باز در همین مسیر نیز مشکلاتی از قبیل هزینه اجاره و تهیه جایی برای زندگی و اینکه اقامتشان در آن کشور دقیقا مشخص نمی باشد مطرح می شود.

لذا با توجه به مسائل فوق می توان اشاره کرد ، که پناهندگی راه صحیحی برای پناهندگان  در مهاجرت به شمار نمی رود چراکه عواقب و خطراتی پناهجویان را تهدید می نماید و علاقه مندان و متقاضیان مهاجرت بایستی با مشاوره با موسسات مهاجرتی معتبر و وکلای قانونی مشورت نموده و راه قانونی متناسب با شرایط شان را برگزینند. شما متقاضیان عزیز می توانید با کارشناسان مؤسسه مهاجرتی MIE تماس بگیرید و از راههای قانونی مهاجرت به طور کامل آگاه شوید.

 

                                                                               

2 پاسخ
 1. نرگس
  نرگس گفته:

  سلام .من خانمی دارایه دومدرک فوق لیسانس جامعه شناسی ولیسانس فلسفه ازدانشگاه سراسری هستم من میتوانم پناهنده درکشورالمان شوم؟!لطف کنیدشرایطش رابگویید؟ازکجابایداقدام کرد

  پاسخ
  • تیم مقاله نویسی
   تیم مقاله نویسی گفته:

   با سلام و احترام. بزرگوار در خصوص پناهندگی خدماتی ارایه نمیشود. همچنین برای پاسخ گویی به این سوالات نیاز به اطلاعات جامع تری است. اگر قصد دارید از طرق قانونی مهاجرت کسب اطلاعات نمایید پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *