پناهندگی در روسیه

پناهندگی در روسیه چگونه است؟ آیا از قوانین پناهندگی در روسیه مطلع هستید؟ آیا مراحل و پروسه ی پناهندگی در روسیه را می دانید؟ به طور معمول چه مقدار زمان برای اقدام به پناهندگی تا دریافت اقامت پناهندگی در روسیه لازم است؟ حقوق یک فرد پناهنده در روسیه چه حقوقی هستند؟ درصد اخذ اقامت پناهندگی در روسیه چه مقدار است؟ در این مقاله تلاش کرده ایم تا سوالات شما را در مورد قوانین پناهندگی در روسیه پاسخگو باشیم. مشاوران مجرب موسسه مشاوره ای  MIE می توانند شما را در یافتن پاسخ سوالاتتان راهنمایی نمایند.

قانون فدرال روسیه برای فردی به عنوان پناهنده تعریف می گردد که قصد گرفتن پناهندگی در کشور روسیه را دارد. قانون پناهندگی برای فردی که خارج از کشور یا محل اقامت خود میباشد و یک دلیل منطقی برای ترس از جرم، مذهب، تابعیت، باور سیاسی و شرکت در یک گروه اجتماعی دارد و یا ناتوان و بی علاقه برای بودن تحت حمایت کشور خود و یا بازگشت به کشور خود به دلیل تحت تعقیب بودن دارد تعریف می گردد.

پس از دریافت اپلیکیشن و فرم درخواست پناهنده، سرویس فدرال روسیه تعیین میکند که آیا فرد پناهنده شامل تعریف قوانین پناهدگی میشود و میتواند به عنوان پناهنده در کشور روسیه اقامت بگیرد یا خیر، در اواخر سال 2006، هزار بیست نفر اقامت موقت پناهندگی در روسیه گرفتند و 405 نفر اقامت دائم پناهندگی را در روسیه دریافت کردند.

هر چند که تخمین زده شده که نزدیک به یک میلیون پناهنده در خاک روسیه وجود دارند که مدارک لازم را در اختیار ندارند و منتظر مشخص شدن وضعیت پناهندگی خود میباشند. مسئولین پناهندگی در روسیه به رد کردن اکثریت پرونده های پناهندگان بد نام میباشند، به این ترتیب که فقط 2-5% پرونده های پناهندگان مورد قبول واقع میشود.

بر اساس گزارشی در آپریل 2007 بیشترین تعداد پناهندگان در کشور روسیه از افغانستان میباشد، بر اساس گفته ی ولادمیر روخیکوف، رئیس بخش اقامت پناهندگی در سرویس فدرال روسیه، بیش از 70% پرونده های پناهندگی مربوط به افغان ها میباشد. بعلاوه افغان ها بیشترین درصد کسانی که موفق به اخذ اقامت موقت پناهندگی در روسیه شدند را تشکیل میدهند، به این ترتیب که در سال 2006، 962 افغانی موفق به اخذ اقامت موقت و 240 افغانی موفق به اخذ اقامت دائم شدند، پناهندگان روسیه همچنین شامل کشورهای آفریقایی و خاورمیانه هم میباشند.

پروسه ی رسیدن به پناهندگی روسیه:

بر اساس بند 4.1 قوانین روسیه، فردی که به صورت غیر قانونی وارد خاک روسیه میشود، باید ظرف 24 ساعت یک فرم مربوط به وزارت کشور منطقه ای را پر کند.

فرد پناهنده باید تمام جزئیات شرایطش در کشور خود و تمام دلایلی که سرویس فدرال روسیه باید به او پناهندگی بدهد را در این فرم ذکر کند، به محض اینکه فرد فرم و درخواست مربوطه را تکمیل کرد، میتواند در مرکز اسکان های موقتی پناهندگی اقامت گزیند، تا زمانی که بتواند یک جایی را تا مشخص شدن وضعیت خود پیدا کند.

بر اساس بند 4.6 قانون، به محض اینکه درخواست و فرم پناهندگی دریافت گردد، مسئولین پناهندگی در روسیه باید یک گواهی نامه برای فرد پناهنده صادر کنند. سپس سرویس فدرال روسیه تایید وضعیت پناهندگی فرد را در دست میگیرند، پروسه ای که می تواند تا یک سال به درازا بی انجامد.

سرویس فدرال روسیه ابتدا مقبولیت درخواست فرد پناهنده را می سنجند، اگر آن را مورد قبول یافتند، سپس شایستگی فرد برای دریافت اقامت پناهندگی را بررسی میکنند. بر اساس بند 3.3 قوانین پناهندگی، این تعیین وضعیت باید بر پایه ی مصاحبه، سلسله پرسش نامه و اعتبار اطلاعات مطرح شده باشد.

اگر درخواست فرد پناهنده مورد قبول واقع نشود و در دادگاه درخواست وی رد بشود، فرد سریعا از پناهندگی در روسیه محروم میشود. بخش پاسپورت و ویزا در مرکز وزارت کشور اقدام به بازگرداندن فرد و دیپورت او از کشور میکند. اگر فرد پناهنده در موعد مقرر که معمولا 6 ماه میباشد از کشور خارج نشود، وزارت اقدام به بازداشت فرد میکند.

هر چند که بر اساس بند 12.2 سرویس فدرال روسیه میتواند به صورت موقت به افرادی نمی توانند به دلایل انسانی به کشور خود بازگردند، اسکان بدهد.

یک قانون بین المللی تحت عنوان بدون اجبار وجود دارد که تعریف آین قانون شامل افرادی میشود که قربانی بودن آن ها توسط کشور آزار دهنده اثبات شده باشد. بر طبق این قانون، برای بازگرداندن سریع فرد به کشور مذکور که ممکن است دوباره فرد را مورد آزار قرار بدهد ممنوعیت وجود دارد. کشور روسیه در قبال این قانون بین المللی اسکان موقت را پیشنهاد میکند برای کسانی که برای بازگشت به کشور معذوریت دارد دارند.

اگر با درخواست پناهندگی فرد موافقت گردد، و پناهندگی او مطابق با قانون باشد، فرد به عنوان پناهنده معرفی میشود و میتواند به سرعت اسناد سفر خود و کارت شناسایی پناهندگی را از سرویس فدرال روسیه دریافت کند. البته ذکر این نکته مهم است که وضعیت پناهندگی او و اسکانش به صورت موقتی میباشد. بر اساس بند 7.9 قانون پناهندگی فرد میتواند برای مدت 3 سال اقامت دریافت کند، بعد از این مدت 3 ساله که هر سال هم باید برای تمدید آن فرد اقدام کند، پناهنده میتواند برای اقامت دائم و شهروندی روسیه اقدام کند.

در تمام طول این پروسه فرد فاقد هرگونه گواهی نامه مورد تایید از سمت پلیس روسیه میباشد، گواهی نامه ای که برای تمام شهروندان و بازدید کنندگان روسیه اجباری است. به این دلیل که اکثریت افراد پناهنده وضعیت قاونی ندارند، نمی توانند از حق داشتن این گواهینامه ها که به پروپیسکا معروف است برخوردار باشند.

حقوق فرد پناهنده در روسیه:

فردی که به عنوان پناهنده در روسیه شناخته میشود، مه شامل افراد خانوانده نیز میباشد، از حقوق زیر برخوردار میباشد:

  • اطلاعاتی در مورد حقوق آن ها و مسئولیت آن ها در مدت زمان پناهندگی که به صورت اسناد پروسه ای در اختیارشان قرار میگیرد.
  • یک اجازه ی سفر و حمل چمدان به مکان مشخص شده ی آن ها برای اقامت
  • محافظت و حمایت پناهنده از سمت وزارت اور داخلی در مکان اقامت موقتی آن ها که شامل بیمه ی آن ها میشود.
  • غذا و وسایل کاربردی عمومی در مرکز اسکان موقت آن ها.
  • دسترسی به خانه ی اجاره ای که از یک کمک هزینه ی مخصوص در محل اقامت آن ها میتوان دسترسی پیدا کرد.
  • کمک و خدمات پزشکی بصورت برابر با یک شهروند روسی
  • گذراندن دوره های آموزشی حرفه ای و شرای کاری و استخدامی
  • حمایت اجتماعی و حمایت امنیتی
  • توانایی شرکت در فعالیت های عمومی

در این مقاله شما میتوانید تمامی قوانین مربوط به پناهندگی روسیه را بیابید؟ حقوق افراد پناهنده در روسیه؟ به چه کسی در روسیه پناهنده اطلاق میشود؟ چقدر زمان تا دریافت اقامت پناهندگی فرد لازم است؟ و سوالات بیشتری در خصوص پناهندگی در کشور روسیه را میتوانید از ما بخواهید؟

در هرحال مسیر دستیابی به اقامت در کشورهای خارجی از طریق پناهندگی بسیار صعب و مخاطره آمیز می باشد که چه بسا بسیاری از افراد در مسیر تحقق این رویا جان می سپارند.

امیدوارم چنانچه شما عزیزان تمایل به اقامت دائم در کشور روسیه و یا سایر کشورها را داشتید قبل از اقدام از طریق پناهندگی و مهاجرتی مخاطره آمیز با تماس با موسسه مشاوره ای MIE و مشاورین و وکلای موسسه MIE بهترین روش ها را برای  مهاجرت و اقامت خود در سایر کشورها انتخاب نمایید.

 

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Russian_Federation_Law_on_Refugees

https://www.loc.gov/law/help/refugee-law/russianfederation.php

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *