پناهندگی در لهستان

پناهندگی در لهستان از چه طریقی کسب می گردد؟ راه های پناهندگی در لهستان چه راه هایی هستند؟ پناهندگی در لهستان امکانپذیر است؟ ایا کشور لهستان کشوری است که مهاجر پذیر باشد؟ ایا پناهندگی در لهستان تصمیم درستی برای مهاجرت از جهت اقتصادی و رفاهی محسوب می گردد؟ برای پاسخ به پرسش هایتان ما میتوانیم راه کار های مناسبی به شما پیشنهاد کنیم. موسسه مشاوره ای MIE معتبرترین موسسه در زمینه حقوق بین الملل افتخار خدمت رسانی به هموطنان عزیز را دارد. برای مشاوره بیشتر درباره پناهندگی در لهستان شما میتوانید از طریق مشاوره حضوری یا تلفنی با ما ارتباط بر قرار کنید.

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد. 

بحران پناهندگی در لهستان هم مثل دیگر کشورهای اتحادیه اروپا باعث ایجاد تنش گسترده شده است. در این کشور هم این بحث داغ در گرفته هر کدام از کشورهای اتحادیه اروپا باید پذیرای چه تعداد پناهجو باشد.

ادغام مسلمان تاتار در لهستان از دیرباز الگویی از جذب مهاجران در جامعه جدید است. اما امروز تاتارهای لهستان نگرانند این وضعیت که قرنها دوام آورده تحت تأثیر بحران پناهندگان اروپا متزلزل شود. جمعیت مسلمان لهستان حدود ۶ هزار نفر است. با این حال آنها بخوبی در این جامعه ادغام شده اند.

مسلمانان لهستان از قوم تاتار بودند و از سده ۱۴ میلادی به این کشور مهاجرت کرده اند. پیشنماز مسجدی که در روستای “کروژین یانیه” در شمال شرق لهستان قرار دارد و قدمت آن به قرن هجدهم میلادی باز می گردد، می گوید: «ما [مسلمانان] از ۶۰۰ سال پیش در لهستان هستیم و از ۳۰۰ سال پیش هم در این روستا در “کروژین یانیه” زندگی می کنیم . در رگهای من خون لهستانی هم جریان دارد. زیرا اولین تاتارهایی که به اینجا آمدند سرباز بودند، مردان جوانی بودند که با زنان لهستانی ازدواج کردند و اینجا تشکیل خانواده دادند. ما تاتارها وضعیت منحصر بفردی در اینجا داریم.»

نظرسنجی اخیر نشان می دهد دو سوم لهستانی ها مخالف حضور مهاجران در کشورشان هستند. علت مخالفت شدید با مهاجران در لهستان چیست؟ آنهم در حالیکه این کشور یکی از با ثبات ترین اقتصادهای اروپا را دارد و از آن مهمتر اینکه مهد جنبش “همبستگی” هم هست.برای اطلاعات بیشتر با موسسه بین المللی MIE تماس حاصل کنید.

کونستانتی گِبرِت روزنامه نگار و یکی از اعضای فعال جامعه یهودیان لهستان است. وی که در سال ۱۹۸۰ به “اتحادیه همبستگی” پیوسته بود از فقدان احساس همبستگی لهستان با پناهندگان انتقاد می کند و می گوید که در اروپای مرکزی این حس وجود دارد که بقیه کشورهای اروپایی به آنها خیانت کرده است.

وی می افزاید: «تمام کشورهای (عضو پیمان سابق ورشو) معتقدند که در پایان جنگ به ما خیانت شد. مردم این کشورها مجبور شدند به خاطر حفظ صلح و آرامش دیگران رنج بکشند و این دیگران به ما مدیون هستند. اگر این نکته در اواسط دهه هشتاد حقیقت داشت دیگر امروز درست نیست. دیگران به ما کمکهای زیاد کرده اند و حالا ما به دیگران مدیونیم. این نکته هنوز بین مردم جا نیافتاده است. فرد متوسط در لهستان یا مجارستان خود را اروپایی مرفه به حساب نمی آورد که نسبت به بقیه دنیا وظایفی دارد بلکه هنوز خود را قربانی بیچاره کمونیسم می داند که بقیه دنیا به او مدیون هستند.»

یازده مرکز برای پناهندگی در لهستان وجود دارد. طبق آمار رسمی، حدود ۱۵۰۰ پناهجو در یکی از این مراکز واقع در بیاویستوک در شمال شرق لهستان زندگی می کنند. بیشتر آنها از اوکراین و چچن به اینجا آمده اند. آنها کمک هزینه ای معادل ۵۰ یوور درماه دریافت می کنند. در اکثر مراکز مخصوص پناهندگان در لهستان مدرسه، کلاس آموزش زبان لهستانی وجود دارد و خدمات بهداشتی هم ارائه می شود.

اوکراینی ها به دلیل سابقه پیوندهای تاریخی و مذهبی آسانتر جذب جامعه لهستان می شوند، جمع پرشماری از چچن های مسلمان هم در اینجا هستند. لهستان همیشه آشکارا از کسانی که در کشورهای تحت سلطه شوروی سابق از آزار و فشارهای سیاسی رنج برده اند، حمایت کرده است.

یک زن پناهنده چچنی می گوید: «دو سال و نیم، سه سال پیش، از چچن به اینجا آمدیم. شوهر مرا کتک زده بودند و پسرم ناپدید شده است و نمی دانستیم کجاست. اینجا در لهستان احساس آزادی بیشتر می کنیم فرهنگ اینجا را دوست داریم و بین ما و لهستانی ها هم احترام متقابل وجود دارد.»

حال سوال این است که اگر لهستان کشور میهمان نوازی است، پس چرا تا به حال تنها هفت هزار پناهجو را برای دو سال آینده پذیرفته است؟ لهستان یکدست ترین جامعه اروپا را دارد. ۹۶ درصد جمعیت این کشور از تبار لهستانی هستند و ۹۴ درصد جمعیت هم کاتولیکند.

برخی استدلال می کنند که مشکل در بی تجربگی لهستان در جذب مهاجران است. احمد تاشائف سرپرست یک گروه رقص پناهندگان چچنی است که موفق شده به مرحله نهایی مسابقات “استعدادهای لهستان” راه یابد. این جوانان رقصنده در ادغام در جامعه لهستان هم به اندازه رقصیدن موفق بوده اند. احمد تاشائف می گوید: «اگر وضعیت اجتماعی در لهستان با وضعیت اجتماعی آلمان یا فرانسه یا دیگر کشورهای غربی مشابه بود، فکر می کنم لهستانی ها با روی باز این پناهنده ها را می پذیرفتند و در جامعه به آنها جایی می دادند.»

از سوی دیگر، برخی دیگر هم در لهستان نگرانند که افراطگرایان در بین هزاران پناهجویی باشند که به اروپا آمده اند. میریام شادِد، لهستانی-سوری است و بنیادی را اداره می کند که ۵۵ خانواده مسیحی سوریه را به لهستان آورده است. نیمی از این خانواده ها در جستجوی کار و وضعیت اجتماعی بهتر به آلمان رفته اند، اما میریام فکر می کند که در کارش موفق بوده است.

وی می گوید: «سرپرستی هر خانوار را جامعه، کلیسا و مردم خیرخواه پذیرفتند. کمکشان کردند که کار پیدا کنند و در جامعه ادغام شوند. اما هیچکس حاضر نیست به مردمی که تازه به اینجا آمده اند و ممکن است تهدیدی برای مردم لهستان باشند کمک کند، چون ممکن است اسلامگرایان افراطی در بین شان باشد که مدارک خودشان را پنهان کرده اند. می دانید که این افراطگرایان می خواهند در ناحیه خودشان دینشان را به مسیحیان تحمیل کنند و می توان فرض کرد که در اروپا هم همین کار را خواهند کرد.»

با این وجود مردم این ترس را نمی شناسند و بحث در این باره ادامه پیدا خواهد کرد. اما آیا برای کشوری که به خاطر مهاجرتهایش معروف است، این بحثها عجیب نیست؟

پیشنماز مسجد مسلمانان می گوید: «این پناهنده ها فرزند دارند. تمام خانواده از جنگ گریخته اند که جانشان را نجات بدهند. درست همانطور که لهستانی ها زمان جنگ یا حتی زمانی که وضعیت جنگی برقرار بود از لهستان می گریختند و دنبال جایی می گشتند که بتوانند زندگی آرام داشته باشند، این پناهنده ها هم همین کار را می کنند.»
شما در لهستان درخواست پناهندگى (حفاظت بين المللى)نموده ايد.چنانچه شما در كشور محل اقامت خود قربانى نقض شديد حقوق بشر شده و به اين دليل نياز به حفاظت بين المللى داشته باشيد، مى
توانيد پناهندگى يا اجازه اقامت دريافت نمائيد.
اين جزوۀ راهنمايي در بر گيرندۀ اطلاعاتى در مورد پروسه و چگونگى بررسى درخواست پناهندگى شما پس از انجام درخواست پناهندگى تان است که شامل اطلاعاتى در مورد حقوق و وظايفى كه شما داريد و نيز اطلاعاتى در مورد چگونگى سكونت در مركز اقامتگاه پناهجويان مي باشد.
پروسۀ تحقيقات در مورد پناهندگى
بررسى درخواست پناهندگى با پروسۀ تحقيقات در مورد پناهندگى آغاز مى گردد. صادقانه به تمام سؤالهايي كه از شما مى شود پاسخ دهيد. تمام اسناد و ديگر مداركى را كه در اختيار داريد هر چه زودتر نشان دهيد. چنانچه از همان ابتداى درخواست پناهندگى براى تقاضای خود دلايل و شواهد معتبرى ارائه نموده و از مخفى
كردن واقعيت ها اجتناب نمائيد، تصميم گيرى در مورد درخواست شما زودتر انجام مي يابد.
شما حق داريد در طى پروسۀ تحقيقات در مورد تقاضای پناهندگی در لهستان از مترجم استفاده نمائيد.

هماهنگي خدمات مترجم بر عهده مركز اقامت پناهجويان مى باشد. در صورت تمايل مى توانيد از
وكيل نيز استفاده نموده و با دفتر شورای اقليتها تماس بگيريد. براى پناهجويان زير سن قانونى كه به تنهائى وارد كشور گرديده اند شخصي بعنوان نماينده تعيين مي گردد كه مراقب تأمين منافع ايشان باشد.
شما بايد اسناد و مدارك مسافرتى خود را (پاسپورت يا مشابه آن) براى بررسى درخواست پناهندگى تان در اختيار پليس يا مأمورين كنترل پاسپورت قرار دهيد. پليس يا مأمور كنترل پاسپورت اسناد و مدارك شما را به اداره كل مهاجرت ارسال مى كنند. اسناد مسافرتى شما همزمان با ابلاغ تصميم اتخاذ شده در مورد
درخواست پناهندگى تان به شما برگردانده خواهند شد.
اطلاعات شخصى و مسير سفر
در مرحله مقدماتي پروسۀ تحقيقات پناهندگى مأمور كنترل پاسپورت يا پليس از شما مى خواهد که فرم درخواست پناهندگى ادارۀ كل مهاجرت را تكميل نموده و هويت و مسير سفر خود را معلوم نمائيد. براي شناسائى از شما عكس، اثر انگشت و ديگر مشخصات شخصى گرفته مى شود. علاوه بر اين، جهت صدور
كارت اجازه اقامتى كه حق اجازه اقامت را نشان داده و در آينده احتمالاً براى شما صادر خواهد شد، از تمام انگشتان تان اثر انگشت گرفته مى شود.برای مشاوره و اطلاعات بیشتر میتوانید با موسسه بین المللی MIE ارتباط برقرار کنید.
شما بايد عكسى را كه مخصوص پاسپورت باشد ضميمۀ درخواست نموده و تقاضای پناهندگی در لهستان خود کرده را تكميل نمائيد. هنگامى كه براى مصاحبه به پليس مراجعه مى كنيد، اين عكس
را همراه خود ببريد. اطلاعات شخصى اعضاى خانوادۀ تان نيز از شما سؤال خواهد
شد. اطلاعات مربوط به اعضاى خانوادۀ خود را نيز به دقت اطلاع دهيد. اين موضوع در آينده كه اجازه اقامت در لهستان را دريافت نموده و مى خواهيد اعضاى خانوادۀ خود را به لهستان
بياوريد اهميت دارد.
مصاحبه و وظيفۀ راز دارى
پس از معلوم نمودن مشخصات شخصى و مسير سفرتان از شما دعوت مى گردد كه براى مصاحبه با شخصى كه درخواست تان را بررسى مى نمايد، به اداره كل مهاجرت مراجعه نمائيد. هدف از اين مصاحبه يافتن دلايلى است كه به خاطر آن درخواست پناهندگى مى نمائيد. از شما مثلاً سؤالهايي مي شود كه مورد چه
نوع اذيت و آزار، برخورد غير انسانى و يا نقض حقوق واقع شده ايد، اين موضوع چگونه اظهار مي گردد و شما چه مدارك و شواهدى در اين زمينه داريد. در آخر، از مصاحبه صورتجلسه نوشته مي شود و فتوکپي آن به شما داده خواهد شد.
مسئولين ادارى و اشخاصى كه به شما كمك مى كنند متعهد به حفظ اسرار هستند. به خاطر مسائل امنيتى، اطلاعات مربوط به درخواست پناهندگى محرمانه هستند. به اين دليل مسئولين ادارى مثلاً با نمايندگى كشور محل سكونت شما در لهستان و يا با مسئولين ادارى در كشورتان در ارتباط نخواهند بود.
بررسى درخواست پناهندگى در اداره كل مهاجرت
پس از انجام تحقيقات در مورد درخواست پناهندگى تان، اداره كل مهاجرت بررسي درخواست شما را بر اساس مدارک و اسناد کتبي ادامه مي دهد. در طى اين بررسى شما مى توانيد درخواست پناهندگي خود را تكميل نمائيد. اداره كل مهاجرت بر اساس تمام اسناد و مداركى كه در مورد مشکل شما دريافت نموده است، در بارۀ درخواست پناهندگى تان تصميم گيرى مى نمايد. اين تصميم گيرى بر اساس اطلاعاتي است كه شما در طى تحقيقات در بارۀ درخواست پناهندگى خود داده ايد و نيز بر اساس مدارك و اظهاراتي است که شما خودتان
ارائه نموده و يا مسئولين ادارى از شما خواسته اند. اطلاعات موجود از كشور محل اقامت تان و اوضاع حقوق بشر آن، تأثير زياد بر اتخاذ تصميم دارد.

بررسى درخواست هاى پناهندگى در اداره كل مهاجرت به ترتيب ورود آنها به اين اداره صورت مى گيرد. با اين حال درخواست خانواده هاى بچه دار و پناهجويان زير سن قانونى كه بدون سرپرست وارد كشور شده اند جايگاه ويژه اى داشته و زود تر از ديگر درخواستها مورد بررسى قرار مي گيرند.
به خاطر امنيت خود شما، اداره كل مهاجرت از دادن اطلاعات از طريق تلفن در مورد درخواست تان خود داری مي کند. در صورتى كه مى خواهيد درخواست خود را با ارائه مدارك جديد تكميل نموده و يا دليل ويژه اى براى تسريع رسيدگى به درخواست تان ارائه كنيد، به صورت كتبى با اداره كل مهاجرت تماس بگيريد.
پس از اتخاذ تصميم در مورد درخواست پناهندگى تان، اداره كل مهاجرت اين تصميم را به اداره پليس شهر محل اقامت تان ارسال مى كند. پليس اين تصميم را به شما ابلاغ نموده و در صورت لزوم مترجم ميگيرد. در زمان بررسى پروندۀ تان، مى توانيد آزادانه در لهستان رفت و آمد كنيد، ولى سفر به خارج از لهستان مجاز نيست. خروج شما از لهستان در هنگامى كه بررسى درخواست پناهندگي تان نيمه كاره است ممكن است موجب توقف بررسى درخواست شما شود.
اجازه ماندن در لهستان
در صورتى كه به شما پناهندگی در لهستان يا اجازه اقامت داده شود، مى توانيد در لهستان بمانيد.
در صورتى كه دليل موجه و معتبر داشته باشيد كه مى ترسيد در كشور محل اقامت خود به خاطر نژادتان، مذهب تان، مليت تان، تعلق تان به گروه خاص اجتماعى و يا عقايد سياسى تان مورد اذيت و آزار قرار بگيريد، مى توانيد پناهندگى دريافت كنيد. در صورتى كه به شما پناهندگى داده شود، در لهستان به عنوان پناهنده شناخته خواهيد شد. حتى اگر پناهندگى هم به شما تعلق نگيرد، مى توانيد با درجۀ ديگرى اجازه اقامت دريافت نمائيد. در صورتى كه مجازات مرگ، اعدام، شكنجه و يا ديگر برخورد يا مجازات غير انساني و توهين
آميز به ارزشهای انسانى، شما را در كشور محل اقامت تان تهديد كند، مى توان بر اساس حفاظت درجه دو براى شما اجازه اقامت داد. در مواقعى كه بازگشت به كشور محل اقامت تان مثلاً به خاطر درگيرى هاى مسلحانه نا امن باشد، نيز مى توانيد اجازه اقامت دريافت نمائيد.
در صورتى كه پناهندگى و يا اجازه اقامت بر اساس حفاظت درجه دو براى شما صادر نگردد، بر اساس ملاحظات بشردوستانه نيز مى توانيد اجازه اقامت دريافت كنيد. اجازه اقامت بر اساس ملاحضات بشردوستانه در مواقعى مى تواند به شما تعلق گيرد كه مثلاً به خاطر فاجعه محيط زيست و يا وضعيت بد امنيتى حاكم بر كشورتان كه مى تواند نتيجه مثلاً درگيرى هاى مسلحانه يا اوضاع نابسامان حقوق بشر باشد که نتوانيد به كشور محل اقامت تان باز گرديد.
در ارتباط با پروسه درخواست پناهندگى اين كه آيا شما مى توانيد بر اساس موارد زير نيز اجازه اقامت دريافت نمائيد يا خير مورد بررسى و تصميم گيرى قرار مى گيرد
دلايل شخصى انسانى
بر اساس وجود مانع براى اخراج از كشور
به عنوان قربانی تجارت و قاچاق انسان.
در صورتی كه می خواهيد اجازه اقامت بر اساس دلايل ديگري به شما داده شود، شما بايد درخواست اجازه اقامت جداگانه انجام داده و مبلغ مربوط به بررسی آن را پرداخت نمائيد. دلايل ديگر شامل از جمله رابطه خانوادگی، كار يا تحصيل مي باشند. به هر حال اداره كل مهاجرت تمام درخواست هايتا ن را همزمان با
درخواست پناهندگی تان مورد بررسی قرار مي دهد و تصميم های گرفته شده در مورد اين درخواست ها با هم به شما ابلاغ خواهند گرديد.
از ابتداى سال 2012 ميلادى، براى نشان دادن حق اجازه اقامت افراد به آنها كارت اجازه اقامت داده مى شود كه تا زمان اعتبار اجازه اقامت معتبر مى باشد. در اين كارت از جمله عكس شما، اطلاعات شخصى تان و اثر انگشت تان درج مي گردند. چنانچه به شما پناهندگى تعلق گيرد، پاسپورت مخصوص پناهنده ها دريافت خواهيد نمود.چنانچه درخواست پناهندگى تان پذيرفته نشود در صورتى كه شرايط موجود در كشور محل اقامت تان طورى باشد كه نيازى به حفاظت بين المللى نداشته باشيد، اداره كل مهاجرت درخواست تان را رد مى كند. همزمان با رد درخواست تان، اين اداره تصميم برگرداندن شما را به كشورتان نيز صادر مى كند. در ارتباط با برگرداندن تان، ممكن است براى شما ممنوعيت ورود به لهستان نيز صادر شود. اين ممنوعيت تمام كشورهاى عضو پيمان شنگن ) Schengen ( را در بر مى گيرد.
حق دريافت پناهندگى شما هميشه در لهستان مورد بررسى قرار نمى گيرد شما حق انتخاب اين كه درخواست پناهندگى تان در كدام كشور مورد بررسى قرار گيرد را نداريد. كشورهاى عضو اتحاديه اروپا * و ايسلند، ليختن اشتاين، نروژ و سوئيس در مورد اين كه كدام كشور مسئوليت رسيدگى به درخواست هاى پناهندگى را بر
عهده داشته باشد، بين هم به توافق رسيده اند.
درخواست پناهندگى شما كه در لهستان انجام شده باشد مى تواند مثلاً در موارد زير براى بررسى به كشور ديگرى منتقل گردد:

قبلاً از آن كشور درخواست پناهندگى نموده باشيد
Ÿ عضو خانواده تان در آن كشور پناهنده باشد
Ÿ شما اجازه اقامت يا ويزای آن كشور را داشته باشيد
Ÿ شما از آن كشور به صورت غير قانونى و يا از مسير غير از كنترل مرزى وارد لهستان شده باشيد
در اين موارد اداره كل مهاجرت پرونده شما را تا آنجا كه مربوط به دلايل درخواست پناهندگى مى شود بررسى نكرده و پرونده تان را به كشور مسئول بررسى منتقل نموده و شما را به آن كشور مى فرستد. شما را مى توان بلافاصله پس از ابلاغ تصميم از لهستان اخراج نمود.
كشورهاى عضو اتحاديه اروپا علاوه بر لهستان عبارتند از هلند، (بلژيك، بلغارستان، اسپانيا، ايرلند، بريتانياى كبير، ايتاليا، اتريش،يونان، قبرس، لتونى، ليتوانى، لوكزامبورگ، مالت، پرتغال،لهستان، فرانسه، رومانى، سوئد، اسلواكى، اسلوونى، جمهورى چك، دانمارك، مجارستان و استونى.
درخواست پناهندگى دوباره
در صورتى كه دوباره در لهستان درخواست پناهندگى نموده و وضعيت و شرايط تان پس از جواب منفى قبلى تغييرى نكرده باشد، جواب منفى جديد به شما داده مي شود و پليس مى تواند شما را بلافاصله از لهستان اخراج نمايد.
چنانچه از كشورى امن به لهستان آمده ايد
در صورتى كه كشورى كه از آن آمده ايد امن باشد، درخواست شما مى تواند به صورت سريع مورد بررسى قرار گيرد. هفت روز پس از مصاحبه شما با اداره كل مهاجرت و تنظيم سند مربوطه، اين اداره جواب منفى به درخواست شما مي دهد وحکم برگرداندن تان را نيز صاد رمى كند. هشت روز پس از ابلاغ تصميم به شما، پليس مى تواند شما را از لهستان اخراج كند.
درخواست پناهندگى بى پايه
در صورتى كه درخواست شما بطور واضح بى پايه و اساس باشد، جواب منفى به شما داده خواهد شد. مثلاً در مواردى كه پايه و اساس درخواست تان نقض جدى حقوق بشر نباشد و يا از پروسه درخواست پناهندگى سوء استفاده نموده باشيد، چنين عمل خواهد شد. در اين مورد نيز تصميم برگرداندن شما صادر گرديده و پليس مى تواند هشت روز پس از ابلاغ تصميم به شما، شما را از لهستان اخراج كند.
آيا از تصميمى كه اداره كل مهاجرت گرفته است ناراضى هستيد؟
چنانچه از تصميمى كه اداره كل مهاجرت در مورد صدور اجازه اقامت بر اساس پناهندگى، حفاظت درجه دو يا حفاظت انسانى و در مورد برگرداندن شما و ممنوعيت ورودتان به كشور گرفته است ناراضى هستيد، مى توانيد با اعتراض به دادگاه ادارى هلسينكى خواهان تجديد نظر در اين تصميم گرديد

دوستان عزیز توجه داشته باشند که از این ببعد اقامت بر اساس کارت آمایش تا اطلاع ثانوی لغو شده و علت آن هم ازدحام و مراجعه بیش از حد به ادارات گذرنامه می باشد . همچنین ارائه بعضی خدمات به افراد مجرد و دانشجویان و کسانی که بر اساس کارت اقامت گرفته اند محدود شده است مانند صدور گواهینامه

حق پناهندگی در لهستان شامل چه کسی می شود ؟
اگر در صورت بازگشت به کشورتان در معرض خطر کشته شدن، شکنجه و یا سایر تعرضات جدی قرار داشته باشید، می توانید از حق محافظت، که همان پناهندگی است برخوردار شوید.
چنانچه مقامات کشورتان بتوانند شما را مورد پناه و حفاظت خود قرار دهند، یا در نقاط دیگری از کشورتان امنیت داشته باشید،
معمولاً حق استفاده از محافظت در نروژ را نخواهید داشت.
شرایط افرادی که حق برخورداری از محافظت را دارند در معاهدات بین المللی که نروژ نیز موظف به رعایت مفاد آن است ذکر شده است.
2. چه کسی می تواند به دلایل انسان دوستانه اجازه پناهندگی در لهستان دریافت کند؟
چنانچه اسحقاق محافظت نداشته باشید مقامات ذیصلاح وضعیت شما را بررسی خواهند کرد تا ببینند که شما شرایط لازم برای دریافت اجازه اقامت به دلایل قوی انسانی یا وابستگی خاص به نروژ را دارید یا خیر. به این حالت، اقامت بر اساس دلایل انسان دوستانه گفته می شود. برای اینکه این نوع اجازه اقامت را دریافت کنید معمولاً باید پاسپورت داشته باشید. اگر پاسپورت خود را به مقامات ذیصلاح ارائه نکرده باشید، این امر می تواند منجر به آن شود که شما با رد تقاضایتان مواجه شوید یا اجازه اقامت محددودی دریافت کنید، که به شما نه حق اجازه اقامت دایم می دهد و نه حق الحاق خانواده.
3. کدام کشور درخواست پناهندگی شما را بررسی خواهد کرد؟
درخواست همه اشخاصی که در نروژ خواستار حفاظت می شوند در خود نروژ مورد رسیدگی قرار نمی گیرد. معاهده همکاری
دوبلین یک توافق میان کشورهای اروپایی است که بر اساس آن درخواست پناه جو فقط در یکی از این کشورها مورد بررسی خواهد گرفت.
درخواست شما در یکی دیگر از کشورهای عضو پیمان دوبلین مورد بررسی قرار می گیرد اگر در آن کشور:
اثر انگشت شما ثبت شده باشد
درخواست پناهندگی داده باشید
ویزا یا اجازه اقامت داشته باشید
فامیل نزدیک داشته باشید
مقامات نروژ معمولاً برای تحقیق و تصمیم گیری در مورد برگرداندن شما به یک کشورامن دیگر به دو تا شش ماه زمان نیاز دارند.

4. کدام مرجع در نروژ به درخواست پناهندگی در لهستان شما رسیدگی خواهد کرد؟
اداره کل اتباع بیگانه نروژ ) UDI ( بخشی از دولت نروژ است. کارکنان این اداره با شما مصاحبه کرده و در مورد دادن اقامت به شما تصمیم گیری خواهند کرد. اداره کل اتباع بیگانه ) UDI ( تمامی درخواستهای پناهندگی را با دقت بررسی کرده و در هر مورد شرایط خاص آن درخواست را مورد توجه قرار می دهد.
5. روال معمول پس از تقاضای حفاظت چگونه است؟
شما خودتان را به عنوان متقاضی پناهندگی در لهستان نزد پلیس ثبت میکنید.
پلیس از شما عکس و اثر انگشت می گیرد. آنها درباره هویت شما، مسیر مسافرت به نروژ و به چه دلیل درخواست حفا ظت می کنید سوال می کنند. اگر مدارک شناسایی با خود داشته باشید باید در طی مراحل ثبت آنها را تحویل دهید.
انتقال شما به یک مرکز) کمپ( پذیرش پناه جویان بعد از ثبت شما را با ماشین به یک مرکز پذیرش اولیه خواهند برد. شما چند روز آنجا خواهید بود تا بعدأ به یک مرکز پذیرش موقت دیگر یا یک مرکز پذیرش دائم منتقل شوید. کارکنان این مراکز به شما درمورد حقوق و وظایفی که دارید اطلاعات بیشتری خواهند داد.
از شما آزمایش سل گرفته می شود
در همان روزهای نخست که در مرکز پذیرش اولیه هستید از شما آزمایش سل گرفته میشود. این کار برای همه اجباری است. در صورت داشتن بیماری جدی که نیازمند به معالجه فوری است بهتراست که مراتب را به مرکز درمانی اطلاع دهید.
اگر بر اساس آیین نامه همکاری دوبلین احتمال برگرداندن شما به یکی دیگر از کشورهای اروپایی وجود داشته باشد، بسیار مهم است که این مسئله را ذکر کنید تا اطلاعات صحیح درباره پناهندگی در لهستان دریافت کنید.
ادارۀ کل اتباع بیگانه نروژ) UDI ( با شما مصاحبه خواهد کرد
مصاحبۀ پناهندگی در لهستان مهمترین فرصتی است که برای توضیح دادن دلایل خود جهت درخواست حفاظت در اختیار دارید. مصاحبه پناهندگی معمولاً چند ساعت طول می کشد. حوادثی را که پشت سر گذاشته اید با دقت وجزییات کامل توضیح بدهید و بگویید ترس شما از بازگشت به کشورتان چیست. یک مترجم در طول مصاحبه حاضر خواهد بود. مترجم وظیفه رازداری دارد و کاملاً بی طرف است. اگر در فهم مطالبی که گفته میشود، مشکل دارید باید مراتب را سریعأ به مصاحبه کننده اطلاع دهید.
در پایان مصاحبه پناهندگی گزارشی را که بر اساس حرف های شما در مصاحبه تهیه شده است، امضا می کنید. مترجم آنرا برای شما خواهد خواند. اگر مایل هستید چیزی را در این گزارش عوض کنید، باید قبل از امضاء کردن گزارش بگویید.

اطلاعات جدید
چنانچه پس از مصاحبه پناهندگی اطلاعات جدیدی بدست آورید که بتواند در نتیجه درخواست پناهندگی شما تاثیر مهمی بگذارد،
بایستی مراتب را فوراً به ادارۀ کل اتباع بیگانه اطلاع دهید. به آنها توضیح بدهید که چرا قبلاً این موضوع را بیان نکرده بودید.
کارکنان مرکز پذیرش ) کمپ( می توانند شما را در انجام این کار راهنمایی کنند.
منتظر می مانید تا اداره کل اتباع بیگانه UDI پاسخ بدهد
مدت زمانی که ادارۀ کل اتباع بیگانه ) UDI ( برای رسیدگی به درخواست پناهندگی شما صرف خواهد کرد متغیر بوده و می تواند از چند هفته  تا بیش از یک سال طول بکشد. اگر زمان زیادی طول بکشد، می تواند دلیلش این باشد که ادارۀ کل اتباع بیگانه UDI در حال بررسی درستی اطلاعات ارائه شده توسط شماست. همچنین ممکن است که UDI مشغول تحقیق در خصوص وضعیت کنونی وطن شما باشد، یا شاید هم به این خاطر است که تعداد زیادی از افراد منتظر دریافت پاسخ از UDI هستند.

اجازه اقامت
اگر اجازه اقامت دریافت کنید، به شما پیشنهاد خواهد شد که در یک شهرستانی سکونت کنید. اطلاعات بیشتر را در مرکز پذیرش در مورد پناهندگی در لهستان دریافت خواهید کرد.
رد تقاضا
در صورت رد درخواست تقاضای پناهندگی در لهستان، حق شکایت دارید. در اینحالت یک وکیل برای کمک به شما داده میشود. وکیلتان جهت تنظیم این شکایتنامه به شما کمک می کند. این کمک مشاوره ای بصورت رایگان و معمولاً تا پنج ساعت می باشد. شما باید شکایت خود را ظرف مدت سه هفته پس از ابلاغ جواب منفی، ارسال نمایید. بطور معمول می توانید تا زمانی که به شکایت شما رسیدگی می شود در نروژ بمانید، اما اگر ادارۀ کل اتباع بیگانه معتقد باشد که درخواستتان به وضوح بی اساس است اجازه
ماندن را نخواهید داشت.

برای مشاوره و دریافت اطلاعات بیشتر درباره پناهندگی در لهستان با موسسه مشاوره ای MIE مشاوره کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *